Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Müslümanın İman Silahı Temizlik (1 Kullanıcı)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Aşkâ Mecnun

Kayıtlı Kullanıcı
Lebbeyke la şerike leke lebbeyk. İnnel hamde ven-nimete leke vel mülk. Laşerike Leke...

Müslümanın İman Silahı Temizlik Bugün Cuma......

Ebu Lubabe Radıyallahu anh dan rivayete göre; Cuma günü, Allah indinde bayram günlerinden daha büyüktür.[1]" Cuma günü dünya neşroldu, Cuma günü ilk insanoğlu yaratıldı ve yine cuma günü kıyame yani dünyanın sonu gelecek bizler bunların yüce kitabımız Kelam-ı Kadim de yer aldığını biliyoruz. İşte Cuma gününün bunun için önemi olsa gerek diğer bir hadis de ise İbnî Ömer Radıyallahu anh'anın nakline göre Allah Resulullah buyurdu;Cuma gecesi ve cuma günü vefat eden hiçbir müslüman yoktur ki, Allah onu kabir fitnesinden korumamış olsun."[2] Allah katında bayramlardan da daha büyük bayram, Sevaplarında bol dağıtıldı zamanlardan büyük bir zaman ve müslümanlar içinde tek bir olan Cuma. Nasıl ki hahamlar, Rahipler için günah çıkarma günü pazar ise bizim müslümanların inançlarında af ve mağfiret günüde Cuma'dır. Peki bizler Allah'ın ve Resulünün bu kadar övgüsüne mahsar olan bu güne nasıl hazırlanabiliyoruz..?

Temizlik imandan gelen ve olması gereklidir, Allah c.c suyu yaratmış günde beş vaktin ruh ve bedeni maneviyati kirlerden temizlemek arındırabilmek için. Allah c.c. suyu yaratmış kainatta olmazsa olmazlardan bir temel ihtiyaçtır su, ve yine bu su bizleri temizleyip arındıran Allah c.c. huzuruna temiz çıkmamızı sağlayan vasıta. Allah c.c. bizleri huzuruna çıktığımızda temiz görmek isterki suyu yaratmış, Öyleki müslüman inancında vefnedilecek kişi önce yıkanır sonra temiz kefenini giyer ve öyle huzura yollanır. Müslüman için olmazsa olmazlardan olması gereken ihtiyaç su'dur. Kim Allah c.c. huzuruna kirli, günahlara batmış ve bir türlü kötülüklerden arınamamış olarak çıkmak ister ki?..

Bu gün Cuma Temizliğini yaptın mı Cuma vakti imam Allah'ın huzuruna çağırdığında "Lebbeyke la şerike leke lebbeyk" diyebilecekmiyiz?

Her camiide namaz kılmaya gittiğimde hiç hoş olmayan manzaralara muhattap olmak zorunda kalıyorum bu da beni oldukça üzüyor bir müslüman olarak. Alnımızı secdeye koyarız aynı kubbe altını solar aynı saflarda birlikte otururur ve Allah'ın huzuruna birlikte din kardeşlerimizle çıkarız. Kimisi iş elbiseleri ile kimisi üstü başı harpten çıkmışcasına kirli ve pis denecek kadar olmuşken, ve kimisi belkide haftada bir sefer yıkanma ihtiyacı duymuş ve insanları rahatsız edecek kadar bir kokuya sebep olmuşken, Allah c.c. huzurunda Niyet ettim Allah rızası için Cuma namazının Farzını kılmaya uydum hazıl olan imama derken bütün aşk şevk ve huşu içinde kılmamız gereken namazımız tehlikeye girmemektemidir. Haftada bir gün haftaya çıkarmıyım çıkmazmıyım Allah bilir Son Cuma Namazımı Kılacakken, herşeye kolaylıklık sağlayan dinimiz islam kolaylık dini olan dinimizi neden bu kadar sömürmeye çalışırlar hiç anlamış değilim. Ayağına çorap giyemeyecek kadar aciz olan insanlar kalabalık toplum içerinde müslümanları olumsuz etkileyecek olan davranışlarda bulunanlar, anlımı her secdeye koyduğumda namazgahımın alnımı koyduğum kısmının ayak kokması, Allah resulünün buyurduğu gibi "Kul Rabbine en ziyade secdede iken yakın olur, öyle ise (secdede) duayı çok yapın" buyrulmuşken ayak kokusundan rahatsız olup neden ben kısa dua yapayım. Bir dahaki sefere cuma vaktine ulaşmaya garantim var mı? hangimizin garantisi var ki?

Temizlik imandan gelmezmiydi.? "Namazın anahtarı temizliktir, (Namaz dışı şeylerle meşguliyeti) haram kılan şey iftitah tekbiridir, (namaz dışı meşguliyeti) helal kılan şey (de sondaki) selamdır.[3]"diyen bir peygamber ümmeti değilmiyiz?

Bu gün perşembe yarın cuma ve ben Allah c.c. huzuruna bu günden hazırlık yaptım, bir leğene sıcak suyu doldurup teterjanla gömleğimi yıkadım sırasıyla diğer çamaşırlarımı yıkadım az evvelde yarın giyeceğim çoraplarımı yıkayıp astım, ayakkabılarımı boyadım sabah kalktığımda cuma vakti duş alıp güzel kokularımı sürüneceğim ve "Lebbeyke la şerike leke lebbeyk" diyeceğim. Bütün bu işlemleri yapabilmek için kadın mı olabilmek gerekir? temizlik erkeğe de farz değilmidir. Hayatta temizliğe önce kendinden sonra yakınlarından daha sonra çevresinden başlamaz mı insan, neden ağazım koksun, neden dişlerim misfaklanmasın neden koklandığında insanlara ferahlık veren koku sürünmeyeyim neden temiz çoraplarımla namazgaha bastığımda namazgah koksun, insanlar huşu içinde feyizlenerek namaz kılacakken neden ben kul hakkına gireyim ve belki affetilmeye mahsar olacak olan kişilerin bu namazındaki feyzini keseyim ki? yarına çıkacağımıza garantimiz mi var? şayet tüm bu yazdıklarım dünyalık 10 Lira tutar en fazla peki ahiretlik kaç akçe tutar bunun hesabını yapabildik mi ? Islak ve yalın ayak neden safa durayaım neden müslümanların gözünde kötü görünüm arz edip onları rahatsız edeyim? en önemlisi neden Allah c.c. huzuruna bir paçavra gibi çıkıp mevlam dünyalık halimiz maruz gör diyeyim? Çorabın mı yırtık ? Çorap alacak paran mı yok olsun yırtık olsun ama temiz olsun kimse seni yadırgamaz, kimse seni yuhlamaz aksine insanların oanki bulundukları hallerine şükretmeye teşvik edersin bu suç mu ? Allah resulü haftata 3 kez saçını yıkarmış ya sen kaçkez yıkarsın Allah resulü 1 Litre suyla tüm vücudunu yıkayıp abdest alırmış ya sen? Bir koku alacak kadar paran yokmu? Allah resulünün de beş katlı apartmanı yoktu, Altında zamanın en geç deveside yoktu ama o temizdi temizliğe öen verirdi, insanları öğütleyip temizliği emrederdi, Müslümanlığı temizlikle bağdaştırırdı. Mis kokular sürünür öyle mescidlere giderdi. saçlarını, sakallarını tarar en temiz elbiseleriyle Allah c.c. huzuruna çıkardı ne görüntüsü ile nede kokusuyla insanları rahatsız etmek istemezdi. Ama o bir peygamber di! Evet o bir peygamber ve insanlar arasından seçilmiş kimse idi. O peygamber olmadan öncede öyle idi. İnsanlar arasında El Emindi, sevilen kimse idi. iyiliğin habercisi imanın güvencesi Hz. Muhammed'se rehberin unutma onun vardır sanada elbet bir sözü. Bir baba çocuğuna güzel terbiyeden başka bir miras bırakamaz."[4] buyurdu.

Allah kabul etsin Hayırlı Cumalar.
Selam ve dua ile

Aşka Mecnun
30.04.2009 23:00

[1] İbnî Mâce
[2] Tirmizi
[3] Ebu Davud, Taharet 31, (61); Tirmizi, Taharet 3, (3)
[4] Tirmizi

Nevin_1982

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razı ola.Sizinde cumanız mübarek ola.Yazdıklarınız fazlasıyla önem arzediyor.Dikkatli olalım inşallahB)

Aşkâ Mecnun

Kayıtlı Kullanıcı
"Namazın anahtarı temizliktir, (Namaz dışı şeylerle meşguliyeti) haram kılan şey iftitah tekbiridir, (namaz dışı meşguliyeti) helal kılan şey (de sondaki) selamdır

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt