Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

"müslüman'a haram" çeşmesi (1 Kullanıcı)

kimkimdir

Kayıtlı Kullanıcı
MÜSLÜMANA HARAM ÇEŞMESİ Uzun ama gerçek

Vaktiyle Bursa' da bir müslüman, eski adı "Yahudilik Yolağzı", bugünkü adı Arap Şükrü olan muhitte çeşme yaptırmış ve başına bir kitabe eklemiş: "Her kula helâl, Müslüman'a haram!.."

Bursa başkent, tabii Osmanlı karışmış, bu nasıl fitnedir diye...

Gitmişler kadıya şikâyete, adam yakalanıp yaka-paça huzûra getirilmiş. "Bu nasıl fitnedir, dîni İslâm, ahâlisi Müslüman olan koca devlette sen kalk, hayrattır, sebildir diye çeşme yap, ama suyunu

Müslüman'a yasakla!.. Olacak iş midir, nedir sebebi, aklını mı yitirdin?.." diye çıkışmışlar adama.

Adam:

- "Müsaade buyurun, sebebi vardır, lâkin isbat ister, delil şarttır..."

dedikçe kadı kızmış:

- "Ne delili, ne isbatı?.. Sen fitne çıkardın, Müslüman ahâlinin huzûrunu kaçırdın, katlin vâciptir!" demiş.

Demiş ama, bir yandan da merak edermiş:

- "Nedir gerekçen?.." diye sormuş.

Adam:

- "Bir tek Sultan'a derim..."

diye cevap verince, ortalık yine karışmış. Söz Sultan'a gitmiş, adam yaka paça saraya götürülmüş...Padiş ah da sinirlenmiş ama, diğer yandan o da meraklanırmış:

- "De bakalım ne diyeceksen. Bu nasıl iştir ki, hem çeşmeyi yaparsın, hem de her kula helâl,

Müslüman'a haram yazarsın?.."

Adam, başı önünde konuşur:

- "Delilim vardır, lâkin isbat ister."

- "Ya dediğin gibi sağlam değilse delilin?.."

- "O zaman boynum, hükme kıldan incedir Sultânım..."

- "Eeee?!.."

- "Sultânım, herhangi bir havradan (sinagog) rastgele bir hahamı izahsız yaka-paça tutuklayın, bir hafta tutun. Bakın neler olacak..."

Dediği yapılmış adamın. Bütün azınlıklar bir olmuş, başlarında Mûsevîler, "ne oluyor, bu ne zulüm?.. Bizim din adamımıza biz kefiliz, ne gerekirse söyleyin yapalım, o masûmdur, gerekirse kefâlet ödeyelim..."

Çevre ülkelerden bile elçiler gelmiş, elçiler mektup üstüne mektup getirmiş... Bir hafta dolunca, adam:

- "Sultânım, artık bırakmak zamanıdır" demiş.

Haham bırakılmış, azınlıklar mutlu, bu sefer Sultan'a teşekkürler, hediyeler...

Az zaman geçmiş ki, adam:

- "Aynı işi herhangi bir kiliseden herhangi bir papaz içinyaptırınız Sultânım" demiş.

Aynı şekilde bir papaz derdest edilip yaka-paça alınmış Pazar âyininden ve aynı tepkiler artarak devam etmiş. Haftası dolunca da serbest bırakılmış. Mutlulukk ve sevinç gösterileri daha bir fazlalaşmış, teşekkürler, şükranlar... Levantenler din adamlarına kavuşmanın mutluluğuyla daha bir sarılmışlar birbirlerine. ..

Sultan:

- "Bitti mi?.." demiş adama.

- "Sultânım son bir iş kaldı, sonra hüküm zamanıdır izninizle" demiş.

- "Şimde nedir isteğin?.."

- "Efendim, pâyitahtımız Bursa'nın en sevilen, en sözü dinlenilen, itimad edilen âlimini alınız minberinden. .."

Adamın dediğini yapmışlar, Ulucâmi imamını Cuma hutbesinin ortasında almışlar, yaka-paça götürmüşler...

Ve ne olmuş bilin bakalım?..

Bir Allah'ın kulu çıkıp da, "ne oluyor, siz ne yapıyorsunuz? .. Hiç olmazsa va'zı bitene kadar bekleseydiniz" , gibi tek bir kelâm etmemiş, imamın peşinden giden, arayan-soran olmamış...

Geçmiş bir hafta, "nerde imam" diye gelen-giden yok!.. Aptal ve câhil bir imam tâyin edilmiş yerine, ne konuştuğunu kendi kulağı duymayan tam yobaz cinsinden biri... Halk hâlinden memnun, başlamış bir dedikodu, o geçen hafta derdest edilen koca âlim için:

- "Biz de onu adam bilmiş, hoca bellemiştik.. ."

- "Kimbilir ne halt etti de tevkif edildi!.."

- "Vah vaah!.. Acırım arkasında kıldığım namazlara... "

- "Sorma, sorma..."

Padişah, kadı ve adam izliyorlarmış olup-bitenleri. Sonunda Padişah çeşmeyi yaptırana sormuş:

- "Eee, ne olacak şimdi?..

Adam:

- "Bırakma zamanıdır. Bir de özür dileyip helâllik almak lâzımdır hocadan.".

"Haklısın" demiş padişah, denilenin yapılması için emir buyurmuş ve adama dönmüş. Adam başı önünde konuşmuş:

- "Ey büyük Sultânım, siz irade buyurunuz lûtfen, böyle Müslümanlar'a su helâl edilir mi?.."

Sultan acı acı tebessüm ederek konuşmuş: "Hava bile haram, hava bile!.."..

Im_muslim

Kayıtlı Kullanıcı
Emeğine sağlık kardeşim
selametle...

can kırıkları

Kayıtlı Kullanıcı
emeğine sağlık kardeşim çok güzeldi..................acaba gazetede filan mı çalışıyosunuz

kalemgenç

Kayıtlı Kullanıcı
S.A.
emeğinize sağlık kardeşim. biz müslümanların içler acısı halini ne de güzel paylaşmışsınız.
selam ve dua ile.......

tamer okkan

Kayıtlı Kullanıcı
ALLAH RAZI OLSUN KARDEŞİM.yıllar evvel TİMUR TAŞ UCAL hocadan vaazda dinlamiştim.hocama ve size 1 fatiha okuyorum

kimkimdir

Kayıtlı Kullanıcı
S.A.
emeğinize sağlık kardeşim. biz müslümanların içler acısı halini ne de güzel paylaşmışsınız.
selam ve dua ile.......
Allahcc yar ve yardımcınız olsun gönüldaşımız...Allahcce emanet olasınız...Dualarınızı beklerim...BESMELE....SELAM....DUA...

<DAMLA>

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleykum osman abi emeğine saglık rabbim yar ve yardımcın olsun
rabbimize emanetsin inşallah
selam ve dua ile
<<B)>>

Nur_u Secde

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm abimiz.
Allah razı olsun.okurken duygulandım.benim de timurtaş hocamız aklıma geldi.vaazlarında binlerce müslüman olurmuş ama hakkında davalar açılırken arkasında kimseyi bulamamış.
selametle...

kimkimdir

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleykum osman abi emeğine saglık rabbim yar ve yardımcın olsun

rabbimize emanetsin inşallah
selam ve dua ile

<<B)>>

'Kim var? ' diye seslenilince, sağına ve soluna bakmadan fert fert 'ben varım! ' cevabını verici, her ferdi 'benim olmadığım yerde kimse yoktur! ' fikrini besleyici bir dâva ahlâkına kaynak bir gençlik...

Can taşıma liyakatini, canların canı uğrunda can vermeyi cana minnet sayacak kadar gözü kara ve o nispetle usûle, stratejiye uygun bir gençlik...

Büyük bir tasavvuf adamının benzetişiyle, zifirî karanlıkta, ak sütün içindeki ak kılı farkedecek kadar gözü keskin; ve gerçek kahramanlık mâdeniyle sahtesini ayırdetmekte kuyumcu ustası bir gençlik...NFK

Allahcc razı olsun gönüldaş...Allahcc yar ve yardımcınız olsun...Dualarınızı beklerim
BESMELE...SELAM...DUA...

kimkimdir

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm abimiz.
Allah razı olsun.okurken duygulandım.benim de timurtaş hocamız aklıma geldi.vaazlarında binlerce müslüman olurmuş ama hakkında davalar açılırken arkasında kimseyi bulamamış.
selametle...
Annesi, babası, ninesi ve dedesi de içinde olsa, gelmiş ve geçmiş bütün eski mümin nesillerden hiçbirini beğenmeyecek, onlara 'siz güneşi ceplerinizde kaybetmiş marka müslümanlarısınız! Gerçek müslüman olsaydınız bu hallerden hiçbiri başımıza gelmezdi! ' diyecek ve gerçek müslümanlığın 'nasıl'ını ve 'ne idüğü'nü her haliyle gösterecek bir gençlik...

Tek cümleyle, Allahın, kâinatı yüzü suyu hürmetine yarattığı Sevgilisinin fezayı bütün yıldızlariyle manto gibi saran mukaddes eteğine tutunacak, ve O'ndan başka hiçbir tutamak, dayanak, sığınak tanımayacak ve O'nun düşmanlarını ancak kubur farelerine lâyık bir muameleye tâbi tutacak bir gençlik... NFK

Allahcc yar ve yardımcın olsun gönüldaş...Allahcc razı olsun..Dualarınızı beklerim...BESMELE...SELAM...DUA...

kimkimdir

Kayıtlı Kullanıcı
şu yiğit kadın sesine bak:

-"şahin bakışlı

dağ duruşlum

er dediğine doruk yaraşır

kalma bir an

bakma geri

ateşte olsa yürü-ki

ateşe kalmayasın

evleri koru-ki

evimi koruyasın

yiğidim

evinde ben

can yoldaşın

savaşta ben

can yoldaşın

"umut dediğin

savaşan için

savaşan için

zafer dediğin.

kalma geri

doğru için

güzel için

iyi için

ileri

senin ellerinde yükselecek güzel günler.

sen yeniden fethe memur

sen kutlu asker............

Sweet-S

Kayıtlı Kullanıcı
Gercekten cok güzel emegine saglik

su_sıla

Kayıtlı Kullanıcı
Emegine saglık.
Ama benim merak ettigim bu çeşmenin yeri nerde ve yazılanların dogruluk payı varmı
bir zahmet ben bursalıyım allah korusun içmişimdir bilmeden sinogogkun kapısının yanındakı çeşme olabilirmi

kimkimdir

Kayıtlı Kullanıcı
Emegine saglık.
Ama benim merak ettigim bu çeşmenin yeri nerde ve yazılanların dogruluk payı varmı
bir zahmet ben bursalıyım allah korusun içmişimdir bilmeden sinogogkun kapısının yanındakı çeşme olabilirmi

BURSA...SOMUNCU BABA HAZRETLERİNİN DİYARI...Mana önemli gönüldaşımız...Şuanki halimizi anlatıyor...Allahcc yar ve yardımcınız olsun kardeşimiz...BESMELE....SELAM....DUA...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt