Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Müslüman kadının giyim şekli (1 Kullanıcı)

VEYS

Kayıtlı Kullanıcı
Müslüman kadının giyim şekli nasıl olmalı
Müslüman kadının giyiminde esas mesele, tesettürü sağlamasıdır. Eli ve yüzü dışında bütün vücudunu örtmesidir. Giyilen bir elbisenin tesettüre uygun olması için de altını göstermeyecek şekilde kalın ve namahrem yerlerini örtecek kadar uzun olmalıdır. Bunun için altını gösterecek şekilde ince ve şeffaf olan bir elbise ile örtünme gerçekleşmiş olmaz.

Bu meseleye esas teşkil eden hadis-i şeriflerin meali şöyledir: Hz. Aişe'nin rivayetine göre, kız kardeşi Hz. Esma bir gün Peygamberimizin huzuruna gitti. Üzerinde altını gösterecek şekilde ince bir elbise bulunuyordu. Resulullah (a.s.m.) onu görünce yüzünü çevirdi ve şöyle buyurdu: "Ya Esma, bir kadın buluğ çağına erince (yüzünü ve ellerini göstererek) bunlardan başka bir tarafının görünmesi sahih olmaz."(1)

Sahih-i Müslim'de Ebû Hüreyre (r.a.) tarafından bir rivayette Peygamberimiz, giyindiği halde açık olan, yani ince ve şeffaf elbise ile dolaşan kadınların cehennemlik olduklarını, cennetin kokusunu bile alamayacaklarını bildirirler.(2) Alkame bin Ebi Alkame annesinin şöyle dediğini rivayet eder: "Abdurrahman'ın kızı Hafsa'nın başında, saçını gösterecek şekilde ince bir başörtüsü olduğu halde Hz. Aişe'nin huzuruna girdi. Hz. Aişe başından örtüsünü alarak ikiye katladı, kalınlaştırdı.(3)

Hz. Ömer (r.a.) ise, cam gibi şeffaf olmasa da, giyindiği zaman altını iyice belli eden elbisenin kadınlara giydirilmemesi hususunda mü'minlere ikazda bulunmuştur.(4)

İmam Serahsi bu nakilden sonra, kadının giydiği elbise çok ince de olsa yine aynı hükmü taşır, şeklinde bir açıklama getirir. Daha sonra da, "Giyindiği halde açık" olan mealindeki hadisi kaydeder ve şöyle der: "Bu çeşit bir elbise şebeke (ağ) gibidir, örtünmeyi temin etmez. Bunun için yabancı erkeklerin bu şekilde giyinmiş bir kadına bakması helal olmaz.(5) Elbisenin şeffaf olmasındaki ölçü, tenin rengini belli etmesidir. Dışarıdan bakıldığı zaman elbisenin altından insanın teni görünüyorsa, elbise ince de olsa, kalın da olsa böyle bir elbise ile örtünme gerçekleşmiş olmaz.
Bide günümüzün yaşam tarzına bakın ????????????

FATMA_ERGUN

Kayıtlı Kullanıcı
RE: Müslüman kadının giyim şekli

Bide günümüzün yaşam tarzına bakın
BAYANLARIN GİYDİKLERİ BADİLER 0 3 YAŞ ARASI ETEKLER DİZ ÜSTÜ PANTOLONLAR NASIL GİYMİŞLERSE, BİDE PAÇALARI KIVIRMA,ALLAH ISLAH ETSİN

gun

Kayıtlı Kullanıcı

Bide günümüzün yaşam tarzına bakın ????????????
NE GÜZEL YAZMIŞSINIZ TEŞEKKÜR EDERİM GÜNÜZMÜZDE İSE TÜM VUCUD HATLARI GÖRÜNMEKTE NEREYE GİDİYORUZ BELLİ DEĞİL
ALLAH RAZI OLSUN ÖNEMLİ Bİ KONU TÜM BAYAN ARKADAŞLARIN OKUMASI LAZIM.

DUN_SURGUNU_YA

Kayıtlı Kullanıcı

FATOS_TELSIM yazdı:
Bide günümüzün yaşam tarzına bakın
BAYANLARIN GİYDİKLERİ BADİLER 0 3 YAŞ ARASI ETEKLER DİZ ÜSTÜ PANTOLONLAR NASIL GİYMİŞLERSE, BİDE PAÇALARI KIVIRMA,ALLAH ISLAH ETSİN

DIŞARI ÇIKTIĞIMIZDA BU TÜR MANZARALARLA KARŞILAŞMAMAK MÜMKÜN DEĞİL.

AMA KARDEŞLERİM İNANIN ÇOK ÜZÜLÜYORUM. MÜSLÜMANLAR OLARAK PEYGAMBAR EFENDİMİZİN(S.AV) ÜMMETİ OLARAK BİZLER BÖYLEMİ OLMALIYDIK.
DUA EDELİM ALLAH ISLAH ETSİN.

FATMA_ERGUN

Kayıtlı Kullanıcı

NİYE KİMSE DUR DEMİYOR.YADA NEDEN KİMSE DERS ALIPTA KENDİNİ DÜZELTMİYOR.BİZ NİYE BU HALE GELDİK

VEYS

Kayıtlı Kullanıcı

arkadaşlar bu olay kıyamete kadar gidecek belli cunku oyle gorunuyor.

gurbetten

Kayıtlı Kullanıcı

ARKADA$LAR SIZ ONU BIRDE BURDA(ALMANYA)GÖRÜN ÖYLE ZORLANIYORUZ KI BEN BURDA HIC GEZMEM ZATEN SENEDE EN FAZLA 3 DEFA IHTIYAC DAHILINDE CIKARIM CARSIYA ZATEN ISTESENDE BISEY BULAMAZSIN KI!
(YEME ICME HARIC ONLAR FARKLI MAGAZALAR)
BAZI TANIDIKLARIM BENI ÜZÜYOR ALTTA PANTALON ÜSTÜNDE MINI ETEK VE BA$ÖRTÜSÜ ALLAH GÖNÜL GÖZLERINI ACSIN SONUCTA ÖRTÜNECEK HIDAYET VAR IN$ALLAH FARKINA VARIRLAR

FATMA_ERGUN

Kayıtlı Kullanıcı

GURBET ABLACIM BURASIDA FARKSIZ DEGİL BAŞINDA ÖRTÜ ETEK DİZ ÜSTÜ.YANİ KICASA:ÜSTÜ FORMA ALTINI SORMA.

VEYS

Kayıtlı Kullanıcı

gurbetten yazdı:
ARKADA$LAR SIZ ONU BIRDE BURDA(ALMANYA)GÖRÜN ÖYLE ZORLANIYORUZ KI BEN BURDA HIC GEZMEM ZATEN SENEDE EN FAZLA 3 DEFA IHTIYAC DAHILINDE CIKARIM CARSIYA ZATEN ISTESENDE BISEY BULAMAZSIN KI!
(YEME ICME HARIC ONLAR FARKLI MAGAZALAR)
BAZI TANIDIKLARIM BENI ÜZÜYOR ALTTA PANTALON ÜSTÜNDE MINI ETEK VE BA$ÖRTÜSÜ ALLAH GÖNÜL GÖZLERINI ACSIN SONUCTA ÖRTÜNECEK HIDAYET VAR IN$ALLAH FARKINA VARIRLAR

gurbet hanım siz bir bayan olarak boyle dusunuyoruz peki biz ???

kutluyorum sizi Allah razı olsun .Amin İnşallah

Siyahgulsevdalisi

Kayıtlı Kullanıcı

Yapılacak tekşey ( erkek için Evde kalmak dışarı çıkmamak :) ) allah hu azimuşan ilk önce bizi ve onları ıslah eylesin... Sevgili erkek kardeşlerim size bir tavsiye efendimiz s.a.v evden çıktığında ALLAH HÜMME İNNİ MİNFİTNETÜN NİSAE dermiş anlamı ALLAHIM BENİ KÖTÜ KADININ ŞERRİNDEN KORU kardeşlerim ben uyguluyorum ve hamdolsun bana tesir ediyor ama bu nefs yokmu herşeyi yaptırıyor rabbim azgın nefsimin şerrinden sana sığınırım...

gurbetten

Kayıtlı Kullanıcı

KARDES ASIL KUTLANACAK SIZLERSINIZ.(VEYS SIYAHGÜLSEVDALISI MUHAMMEDKUTSAL) GÜNÜMÜZÜN GENCLERI MALUM
SIZLER GIBI DÜ$ÜNEN KARDESLERIM OLDUKCA BEN UMUTLUYUM GELECEK NESLIMIZDEN.BIZ MUHAMMED ÜMMETIYIZ(SAV)PEYGAMBER ZÜMRESIYIZ ALLAH´IN IZNIYLE UMUT VAR.B)

VEYS

Kayıtlı Kullanıcı

Allah razı olsun
bizi azgın şeytanların şerlerin den korusun rabbim.

Gerçekten eski ye baya eskiye bakıldıgında insan arıyor gerçi biz kitaplarda okuduk bu gıbı seylerı ama ınsan eskıleri arıyor.

Siyahgulsevdalisi

Kayıtlı Kullanıcı

est. ablacım biz dogru olanı ve olması gerekeni yapıyoruz eger sahabe efendilerimiz bizi görseydi sizin dediginizi demez siz belkide münafıksınız derlerdi korkum bundandır inşallah rabbim bizi affetsin zira efendimin en aciz ve en günahkar kölesi benim sevgili kardeşlerim...

GECE_YAGISI

Kayıtlı Kullanıcı

veysel abi yine güzel bi konu aç mıssın Allah razı olsun ben bi bayan olarak üzülüyorum

Allah hepimizin yardımcısı olsun inş.

gurbetten

Kayıtlı Kullanıcı

BIR KITAPTA BIR ZAMAN GELECEK INSANLAR DOGRUYU YANLI$I AYIRT EDEMIYECEKLER YA MUHAMMED O ZAMAN ÜMMETININ HALI NICEDIR DIYE SORMU$LAR ODA O ZAMAN GELDIGINDE 10 da BIRINI YAPMALARI KAFIDIR DEMIS BU DOGRUMUDUR?

useful

Kayıtlı Kullanıcı

Gerçekten önemli bi konuya değinmişsiniz. İnşaallah doğru yolda ilerliyoruzdur. Allah razı olsun...

VEYS

Kayıtlı Kullanıcı

gurbetten yazdı:
BIR KITAPTA BIR ZAMAN GELECEK INSANLAR DOGRUYU YANLI$I AYIRT EDEMIYECEKLER YA MUHAMMED O ZAMAN ÜMMETININ HALI NICEDIR DIYE SORMU$LAR ODA O ZAMAN GELDIGINDE 10 da BIRINI YAPMALARI KAFIDIR DEMIS BU DOGRUMUDUR?

BENDE OKUDUM AMA HANGI KITAP YAZDIGINI HATIRLAYAMIYORUM EFENDİMİZİN GELECEK İLE SÖZLERİDİR.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt