Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Münafıkların durumu ; (1 Kullanıcı)

yakais

Yasaklı Kullanıcı
2- BAKARA SÛRESİ

Bismillâhirrahmânirrahîm.

6. Küfre saplananlara gelince, onları uyarsan da, uyarmasan da, onlar için birdir, inanmazlar.
7. Allah, onların kalplerini ve kulaklarını mühürlemiştir. Gözleri üzerinde de bir perde vardır. Onlar için
büyük bir azap vardır.
8. İnsanlardan, inanmadıkları hâlde, “Allah’a ve ahiret gününe inandık” diyenler de vardır.
9. Bunlar Allah’ı ve mü’minleri aldatmaya çalışırlar. Oysa sadece kendilerini aldatırlar da farkında
değillerdir.
10. Kalplerinde münafıklıktan kaynaklanan bir hastalık vardır. Allah da onların hastalıklarını artırmıştır.
Söyledikleri yalana karşılık da onlara elem dolu bir azap vardır.
11. Bunlara, “Yeryüzünde fesat çıkarmayın” denildiğinde, “Biz ancak ıslah edicileriz!” derler.
12. İyi bilin ki, onlar bozguncuların ta kendileridir. Fakat farkında değillerdir.
13. Onlara, “İnsanların inandıkları gibi siz de inanın” denildiğinde ise, “Biz de akılsızlar gibi iman mı
edelim?” derler. İyi bilin ki, asıl akılsızlar kendileridir, fakat bilmezler.
14. İman edenlerle karşılaştıkları zaman, “İnandık” derler. Fakat şeytanlarıyla (münafık dostlarıyla) yalnız
kaldıkları zaman, “Şüphesiz, biz sizinle beraberiz. Biz ancak onlarla alay ediyoruz” derler.
15. Gerçekte Allah onlarla alay eder (alaylarından dolayı onları cezalandırır); azgınlıkları içinde bocalayıp
dururlarken onlara mühlet verir.
16. İşte onlar, hidayete karşılık sapıklığı satın almış kimselerdir. Bu yüzden alışverişleri onlara kâr
getirmemiş ve (sonuçta) doğru yolu bulamamışlardır.
17. Onların durumu, (geceleyin) ateş yakan kimsenin durumuna benzer: Ateş tam çevresini aydınlattığı
sırada Allah ışıklarını yok ediverir de onları göremez bir şekilde karanlıklar içinde bırakıverir.
18. Onlar, sağırdırlar, dilsizdirler, kördürler. Artık (hakka) dönmezler.
19. Yahut onların durumu, gökten yoğun karanlıklar içinde gök gürültüsü ve şimşekle sağanak hâlinde
boşanan yağmura tutulmuş kimselerin durumu gibidir. Ölüm korkusuyla, yıldırım seslerinden
parmaklarını kulaklarına tıkarlar. Oysa Allah, kâfirleri çepeçevre kuşatmıştır.
20. Şimşek neredeyse gözlerini alıverecek. Önlerini her aydınlatışında ışığında yürürler. Karanlık çökünce
dikilip kalırlar. Allah dileseydi, elbette onların işitme ve görme duyularını giderirdi. Şüphesiz Allah,
her şeye hakkıyla gücü yetendir.
21. Ey insanlar! Sizi ve sizden öncekileri yaratan Rabbinize ibadet edin ki, Allah’a karşı gelmekten
sakınasınız.

yakais

Yasaklı Kullanıcı
4- NİSÂ SÛRESİ

60. (Ey Muhammed!) Sana indirilen Kur’an’a ve senden önce indirilene inandıklarını iddia edenleri
görmüyor musun? Tâğût’u tanımamaları kendilerine emrolunduğu hâlde, onun önünde muhakeme
olmak istiyorlar. Şeytan da onları derin bir sapıklığa düşürmek istiyor.
61. Münafıklara, “Allah’ın indirdiğine (Kur’an’a) ve Peygambere gelin” dendiği zaman, onların senden
büsbütün uzaklaştıklarını görürsün.
62. Kendi işledikleri yüzünden başlarına bir musibet geldiği, sonra da “Biz iyilik etmek ve uzlaştırmaktan
başka bir şey istememiştik” diye Allah’a yemin ederek sana geldikleri zaman hâlleri nasıl olur?
63. Onlar, Allah’ın kalplerindekini bildiği kimselerdir. Öyleyse onlara aldırma. Onlara öğüt ver ve onlara,
kendileri hakkında etkili ve güzel söz söyle.

64. Biz her peygamberi sırf, Allah’ın izni ile itaat edilmek üzere gönderdik. Eğer onlar kendilerine
zulmettikleri zaman sana gelseler de Allah’tan günahlarının bağışlamasını dileseler ve Peygamber de
onlara bağışlama dileseydi, elbette Allah’ı tövbeleri çok kabul edici ve çok merhametli bulacaklardı.
65. Hayır! Rabbine andolsun ki onlar, aralarında çıkan çekişmeli işlerde seni hakem yapıp, sonra da
verdiğin hükme, içlerinde hiçbir sıkıntı duymaksızın, tam bir teslimiyetle boyun eğmedikçe iman etmiş
olmazlar.
66. Eğer biz onlara, “Hayatlarınızı feda edin veya yurtlarınızdan çıkın” diye yazmış olsaydık, içlerinden
pek azı hariç, bunu yapmazlardı. Eğer kendilerine verilen öğütleri tutsalardı, elbette haklarında hem
daha hayırlı, hem de (imanlarını) daha çok pekiştirici olurdu.
67. O zaman kendilerine elbette katımızdan büyük bir mükâfat verirdik.
68. Onları elbette doğru yola iletirdik.
69. Kim Allah’a ve Peygambere itaat ederse, işte onlar, Allah’ın kendilerine nimet verdiği peygamberlerle,
sıddîklarla, şehidlerle ve iyi kimselerle birliktedirler. Bunlar ne güzel arkadaştır.
70. Bu lütuf Allah’tandır. Hakkıyla bilen olarak Allah yeter.

88. Size ne oluyor da münafıklar hakkında iki gruba ayrıldınız? Allah, onları yaptıkları işlerden dolayı baş
aşağı ederek eski konumlarına (küfre) döndürmüştür. Allah’ın saptırdığını yola getirmek mi
istiyorsunuz? Allah kimi saptırırsa, sen onun için asla bir çıkış yolu bulamazsın.
89. Arzu ettiler ki kendilerinin küfre saptıkları gibi siz de sapasınız da beraber olasınız.

137. İman edip sonra inkâr eden, sonra inanıp tekrar inkâr eden, sonra da inkârlarında ileri gidenler var
ya; Allah, onları bağışlayacak da değildir, doğru yola iletecek de değildir.
138. Münafıklara, kendileri için elem dolu bir azap olduğunu müjdele.
139. Onlar, mü’minleri bırakıp kâfirleri dost edinen kimselerdir. Onların yanında izzet ve şeref mi arıyorlar?
Hâlbuki bütün izzet ve şeref Allah’a aittir.
140. Oysa Allah size Kitap’ta (Kur’an’da) “Allah’ın âyetlerinin inkâr edildiğini ve onlarla alay edildiğini
işittiğiniz zaman, başka bir söze geçmedikleri müddetçe, onlarla oturmayın, aksi hâlde siz de onlar
gibi olursunuz” diye hüküm indirmiştir. Şüphesiz Allah, münafıkların ve kâfirlerin hepsini cehennemde
toplayacaktır.
141. Onlar sizi gözetleyip duran kimselerdir. Eğer Allah tarafından size bir fetih (zafer) nasip olursa, “Biz
sizinle beraber değil miydik?” derler. Şayet kâfirlerin (zaferden) bir payı olursa, “Size üstünlük
sağlayıp sizi mü’minlerden korumadık mı?” derler. Allah, kıyamet günü aranızda hükmünü verecektir.
Allah, mü’minlerin aleyhine kâfirlere hiçbir yol vermeyecektir.
142. Münafıklar, Allah’ı aldatmaya çalışırlar. Allah da onların bu çabalarını başlarına geçirir. Onlar, namaza
kalktıkları zaman tembel tembel kalkarlar, insanlara gösteriş yaparlar ve Allah’ı pek az anarlar.
143. Onlar küfür ile iman arasında bocalayıp dururlar. Ne bunlara (mü’minlere) ne de şunlara (kâfirlere)
bağlanırlar. Allah, kimi saptırırsa ona asla bir çıkar yol bulamazsın.
144. Ey iman edenler! Mü’minleri bırakıp da kâfirleri dost edinmeyin. Kendi aleyhinize Allah’a apaçık bir
delil mi vermek istiyorsunuz?
145. Şüphesiz ki münafıklar, cehennem ateşinin en aşağı tabakasındadırlar. Onlara hiçbir yardımcı da
bulamazsın.
146. Ancak tövbe edenler, durumlarını düzeltenler, Allah’ın kitabına sarılanlar ve dinlerini Allah’a has
kılanlar müstesnadır. Bunlar mü’minlerle beraberdirler. Allah, mü’minlere büyük bir mükâfat
verecektir.

yakais

Yasaklı Kullanıcı
9- TEVBE SÛRESİ

64. Münafıklar, kalplerinde olan şeyleri, yüzlerine karşı açıkça haber verecek bir sûrenin üzerlerine
indirilmesinden çekinirler. De ki: “Siz alay ede durun! Allah, çekindiğiniz o şeyi ortaya çıkaracaktır.”
65. Şâyet kendilerine (niçin alay ettiklerini) sorsan, “Biz sadece lâfa dalmıştık ve aramızda eğleniyorduk”,
derler. De ki: “Allah’la, O’nun âyetleriyle ve peygamberiyle mi eğleniyordunuz?”
66. Boşuna özür dilemeyin! Çünkü siz, (sözde) iman ettikten sonra küfrünüzü açığa vurdunuz. İçinizden
(tövbe eden) bir zümreyi affetsek bile, suçlarında ısrar etmeleri sebebiyle, diğer bir zümreye azap
edeceğiz.
67. Münafık erkekler ve münafık kadınlar birbirlerindendir (birbirlerinin benzeridir). Kötülüğü emredip
iyiliği yasaklarlar, ellerini de sıkı tutarlar. Onlar Allah’ı unuttular; Allah da onları unuttu. Şüphesiz
münafıklar, fasıkların ta kendileridir.
68. Allah, erkek münafıklara, kadın münafıklara ve kâfirlere, içinde ebedî kalmak üzere cehennem ateşini
va’detti. O, onlara yeter. Allah, onlara lânet etmiştir. Onlar için sürekli bir azap vardır.
69. (Ey münafıklar!), siz de tıpkı sizden öncekiler gibisiniz: Onlar sizden daha güçlü, malları ve çocukları
daha fazlaydı. Onlar paylarına düşenden faydalanmışlardı. Sizden öncekilerin, paylarına düşenden
faydalandığı gibi siz de payınıza düşenden öylece faydalandınız ve onların daldığı gibi, siz de (dünya
zevkine) daldınız. İşte onların dünyada da ahirette de amelleri boşa gitmiştir. İşte onlar ziyana
uğrayanların ta kendileridir.

yakais

Yasaklı Kullanıcı
57- HADÎD SÛRESİ

13. Münafık erkeklerle münafık kadınların, iman edenlere, “Bize bakın ki sizin ışığınızdan biz de
aydınlanalım” diyecekleri gün kendilerine, “Arkanıza (dünyaya) dönün de bir ışık arayın”
denilecektir. Derken aralarına kapısı olan bir sur çekilir. Bunun iç tarafında rahmet, onlar
(münafıklar) tarafındaki dış cihetinde ise azap vardır.
14. (Münafıklar) mü’minlere şöyle seslenirler: “Biz de (dünyada) sizinle beraber değil miydik?”
(Mü’minler de) derler ki: “Evet, fakat siz kendinizi yaktınız. Başımıza musibetler gelmesini gözlediniz,
şüphe ettiniz. Allah’ın emri gelinceye kadar kuruntular sizi aldattı. O çok aldatıcı (şeytan) Allah
hakkında da sizi aldattı.”

yakais

Yasaklı Kullanıcı
59- HAŞR SÛRESİ

16. Münafıkların durumu ise tıpkı şeytanın durumu gibidir. Çünkü şeytan insana, “İnkâr et” der; insan
inkâr edince de, “Şüphesiz ben senden uzağım. Çünkü ben âlemlerin Rabbi olan Allah’tan korkarım”
der.
17. Nihayet ikisinin de (azdıranın da azanın da) akıbeti, ebediyen ateşte kalmaları olmuştur. İşte
zalimlerin cezası budur.

yakais

Yasaklı Kullanıcı
63- MÜNÂFİKÛN SÛRESİ

1. (Ey Muhammed!) Münafıklar sana geldiklerinde, “Senin, elbette Allah’ın peygamberi olduğuna
şahitlik ederiz” derler. Allah senin, elbette kendisinin peygamberi olduğunu biliyor. (Fakat) Allah, o
münafıkların hiç şüphesiz yalancılar olduklarına elbette şahitlik eder.
2. Yeminlerini kalkan yaptılar da insanları Allah’ın yolundan çevirdiler. Gerçekten onların yaptıkları şey
ne kötüdür!
3. Bu, onların önce iman edip sonra inkâr etmeleri, bu yüzden de kalplerine mühür vurulması
sebebiyledir. Artık onlar anlamazlar.
4. Onları gördüğün zaman kalıpları hoşuna gider. Konuşurlarsa sözlerine kulak verirsin. Onlar sanki
elbise giydirilmiş kereste gibidirler. Her kuvvetli sesi kendi aleyhlerine sanırlar. Onlar düşmandır,
onlardan sakın! Allah onları kahretsin! Nasıl da (haktan) çevriliyorlar!
5. O münafıklara, “Gelin, Allah’ın Resûlü sizin için bağışlama dilesin” denildiği zaman başlarını çevirirler
ve sen onların büyüklük taslayarak uzaklaştıklarını görürsün.
6. Onlara bağışlama dilesen de, dilemesen de onlar için birdir. Allah, onları asla bağışlamayacaktır.
Çünkü Allah, fasıklar topluluğunu doğru yola iletmez.
7. Onlar, “Allah Resûlü’nün yanında bulunanlara (muhacirlere) bir şey vermeyin ki dağılıp gitsinler”
diyenlerdir. Hâlbuki göklerin ve yerin hazineleri Allah’ındır. Fakat münafıklar (bunu) anlamazlar.
8. Onlar, “Andolsun, eğer Medine’ye dönersek, üstün olan, zayıf olanı oradan mutlaka çıkaracaktır”
diyorlardı. Hâlbuki asıl üstünlük, ancak Allah’ın, Peygamberinin ve mü’minlerindir. Fakat münafıklar
(bunu) bilmezler.

yakais

Yasaklı Kullanıcı
Arkadaşlar...Sanırım başka söze hacet yok...

İnsanız sadece Üzülür ve geçeriz...
Selamlar...

yakais

Yasaklı Kullanıcı
Şeytan Lainin kurduğu tuzaklar dolayısı ile ...

Bizi Allah Celle Celalehunun yolundan ayıracak değildir...

Bilgisiz olabiliriz ancak ...

Kur'an-ı Kerim oldukça ve Kur'an-ı Kerime sarıldıkça ...
Muhammed Mustafa A.S. 'a aşık oldukça...
Allah C.C. na güvenip dayandıkça tabiki biz kazanacağız...

Selam ve Sevgilerimi sunarım...

yakais

Yasaklı Kullanıcı
Şeytan Lain vardı ... yandaşlarını merak ederdik... Son durumlarını ise hiç bilmezdik...
Demek ki ; Şeytan Lain ...Yandaşlarına Kur'an-ı Kerimden nasıl uzaklaştırılır eğitimini vermekte...
Kur'an-ı Kerimden İNSAN uzaklaşsın gayreti içinde...

O Halde...

Kur'an-ı Kerime bağlılığımız...
Muhammed Mustafa A.S. a olan sevgimiz...
Allah C.C. yolunda gayretimiz daha çok artmalı ...

Allah C.C. na ; Şeytan Lain 'in, İhlas yolunda kurduğu bu tuzaktan bizleri kurtarsın için dua etmeliyiz...

yakais

Yasaklı Kullanıcı
La İlahe İllallah... Muhammed Mustafa Aleyhisselam Resulullah...

Aciz bilgisiz ve hoca olmayan hiç olan yakais ancak Kur'an-ı Kerimden örnek yazacak bilgide...
Allah C.C. na Hamd ve Şükürler olsun...

Selamlarımla...

melissa26

Kayıtlı Kullanıcı
139. Onlar, mü’minleri bırakıp kâfirleri dost edinen kimselerdir. Onların yanında izzet ve şeref mi arıyorlar?

Rabbimiz C.C söylemis ve anlatmis, ayni seyleri hala sormalari yokmu? devrimlesmemis olduklari belli:a16:
Uzuluyorum, duydum mu panik içinde korku içinde oluyorum, uzak durmaya çalisiyorum, uzak duruyorum, ya da tartismak istemiyorum onlarla
Bir de farkettigim, biz müslumanlardan öldurme korkusu duymalari, o yuzden munafik konumunda inandik diyorlar
Bizim onlari zorla namaz, zorla oruç, zorla ibadet isteyecegimizi zannediyorlar, oysa Rabbimiz C.C nun zorla yapilan ibadet ile faydasi yok!
Biz isteyerek yaptimiz halde, kalbe gelen kendini begenme" bak ibadetlerimi guzel yapiyorum artik" diye bir dusunce gelse bunun için bile ne azap çekiyoruz...
Bana denilen suydu hep Allah'in adini yazmadan bahset, o zamanda olmuyor ki insanlar yanlis anliyor, gizlemek niye?
önceden riya korkusu sarardi, hep gizli tesvik ederdi, ama Rabbim c.c öyle buyuk ki, her tuzagi yikiyor, yeter ki inaniyor oluyorsan,yeter ki Rabbinin yolunda olmak istiyorsan , yine de bilgi gerekli ...
Sonsuza uzanan yol, dikenlerle çevrili, imtihan hali ne biliyor , ne yasiyorsan , kendin bileceksin! çaba gostereceksin ki yardim gelecek...
Gayret, gayret himmed gelir elbet...

yakais

Yasaklı Kullanıcı

Rabbimiz C.C söylemis ve anlatmis, ayni seyleri hala sormalari yokmu? devrimlesmemis olduklari belli:a16:
Uzuluyorum, duydum mu panik içinde korku içinde oluyorum, uzak durmaya çalisiyorum, uzak duruyorum, ya da tartismak istemiyorum onlarla
Bir de farkettigim, biz müslumanlardan öldurme korkusu duymalari, o yuzden munafik konumunda inandik diyorlar
Bizim onlari zorla namaz, zorla oruç, zorla ibadet isteyecegimizi zannediyorlar, oysa Rabbimiz C.C nun zorla yapilan ibadet ile faydasi yok!
Biz isteyerek yaptimiz halde, kalbe gelen kendini begenme" bak ibadetlerimi guzel yapiyorum artik" diye bir dusunce gelse bunun için bile ne azap çekiyoruz...
Bana denilen suydu hep Allah'in adini yazmadan bahset, o zamanda olmuyor ki insanlar yanlis anliyor, gizlemek niye?
önceden riya korkusu sarardi, hep gizli tesvik ederdi, ama Rabbim c.c öyle buyuk ki, her tuzagi yikiyor, yeter ki inaniyor oluyorsan,yeter ki Rabbinin yolunda olmak istiyorsan , yine de bilgi gerekli ...
Sonsuza uzanan yol, dikenlerle çevrili, imtihan hali ne biliyor , ne yasiyorsan , kendin bileceksin! çaba gostereceksin ki yardim gelecek...
Gayret, gayret himmed gelir elbet...

Teşekkür ederim...Efendim...Maalesef anlasanız dahi...münafıksın demeye utanıyoruz...Karşı taraf ise 40 defa yazdık 46 da anladın diyebiliyor...Yavuz hırsız ev sahibini hırsız diye şikayet edermiş...

Kof ...boş ..komik... kopyala yapıştırcı...tabirleri bize kıvanç verir ...çünkü o sözün çıktığı yer...Şeytan yandaşındandır...
Demek ki Şeytan Lain i biraz gıdıkladık...Tabir için özür dilerim...Ama galiba hak etti....

melissa26

Kayıtlı Kullanıcı
evet,o kadar sevinmistim ki bayan kardeslerimizle kaynastik, ayni halkada birlestik , çok sevindim ama itiraf edeyim
sizin açiklamanizi dogru bulmadim.. neden ? soylemenize gerek yok zaten farkeder , arayan bilen ... size nazar gelmesinden korktum, karsiniza biliyorsan, sunlari açikla diye dayilanan olur diye korktum...
Neyse Rabbim bizleri nefsimizin ve seytanin serrinden korusun
Ruyalarim çok guzel simdi, Rabbime sukurler olsun
Sizden de Allah C;c razi olsun, makaminizi yukseltsin ...

yakais

Yasaklı Kullanıcı
evet,o kadar sevinmistim ki bayan kardeslerimizle kaynastik, ayni halkada birlestik , çok sevindim ama itiraf edeyim
sizin açiklamanizi dogru bulmadim.. neden ? soylemenize gerek yok zaten farkeder , arayan bilen ... size nazar gelmesinden korktum, karsiniza biliyorsan, sunlari açikla diye dayilanan olur diye korktum...
Neyse Rabbim bizleri nefsimizin ve seytanin serrinden korusun
Ruyalarim çok guzel simdi, Rabbime sukurler olsun
Sizden de Allah C;c razi olsun, makaminizi yukseltsin ...

Efendim ; Allah C.C. hepinizden razı olsun...Zaten biz sizlerin devreye girip muhatapta kalacaksınız dan korktuk...Selamlar...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt