Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Mümin kardeşlerimizin önemi. (1 Kullanıcı)

EL Ra'uf

Kayıtlı Kullanıcı
Ebu Derda(r.anh) bir adama hakaretler yağdıran, döven ve söven bir grupla karşılaşınca:
- Hayy Allah, Allah iyiliğinizi versin, şimdi dövüp sövdüğünüz bu adamı
Kuyuya düşmüş halde bulsanız onu bu kuyudan çıkarmıyacak mısınız?
Dediler ki;
- Elbette, kuyudan çıkarırdık.
Ebu Derda:
-O halde kardeşinize hakaret eden ifadeleri terkedin, Allah’a hamd edin.
Dediler ki:
- Peki sen ona kızmıyormusun?
Ebu Derda(r.anh):
- Ben şahsına değil, yaptığı kötü fiillerine kızarım, o kötü fiili bıraktığı zaman o yine
benim kardeşimdir ifadeleriyle veya beddualarla şeytana yardımcı olunmaması gerektiği mesajını verdi. İmamı Gazali(r.anh); Kardeşinin kusurlarını yüzüne karşı sayıp dökmen onu üzer, fakat onun farkedemediği kusurlarını gizlice ona söylemen samimiyet ve şefkatin sonucudur der. Yine Hüccetül İslam Gazali; Sana kusurlarını hatırlatan kimseye kızmak şöyle dursun, rahmet okumalısın tavsiyesinde bulunur. Evet, mü’min kardeşini sevmeli fenalığı için yanlız acı. Hz.Ömer(R.anh)’da bu meyanda; Bana ayıp ve kusurlarımı gösteren kimseye Allah rahmet etsin buyurmuşlardır. Yine Hz. Ömer r.a. halifelik döneminde Medine sokaklarında geçerken bir evden eğlencevari şarkı seslerini duyunca duvara tırmanıp; içerdekilere bağırarak zemmetti. İçerdeki Adam;
- Heledur sakin ol Ey Mü’minlerin Emiri! Ben Allah’a bir isyan etti isem sen üç
defa isyan ettin. Allahü Teala: Gizli kusurları araştırmayın! buyurduğu halde sen gizlice ayıbımızı araştırdın. Rabbül Alemin; Evlere kapılarından giriniz(Bakara:2/189) buyurduğu halde sen duvara tırmandın. Yine Hak Teala; İzin almadan ve evde bulunanlara selam vermeden başkalarının evlerine girmeyin(Nur.24/27) diye ferman ettiği halde sen müsadesiz ,üstelik selamsız girdin deyince Hz.Ömer bu sözler karşısında :
- Eğer sen beni kusurumu hoşgörüsen bende seni hoş görürüm, Özrümü kabül et, şimdi
beni mazur görüyormusun? dedi.
Adam:
- Evet deyince ruhunda etki yapan sözlerle adama teşekkür edip oradan ayrıldı.

Rasulullah(s.av); Kim bir din kardeşinin gıyabında savunursa Allah mahşerde onu
yüzünü ateşten korur, Bir kimse din kardeşinin savunmayıp sahipsiz bırakırsa, Allah’da onun kendisinin yardımını istediği yerde yardımsız bırakır, savunan kimseyede Allah yardıma çok muhtaç olduğu yerde kendisine yardım eder..(Ebu Davud, Edeb 36No:4884)

Allah’ın dostları içinde öyle kimseler vardır ki, onlar Nebi ve şehitde değillerdir.Fakat Nebi ve Şehitler onlara gıpta ederler.
Ashab:
-Onlar kimlerdir Ya Rasulullah ?
Efendimiz(s,a.v):
-Onlar aralarında herhangi bir nesep bağı ve maddi alışveriş bulunmadan sırf Allah’ın muhabbeti ve rızası için birbirlerini sevenlerdir. Vallahi onların yüzü nur gibi parlamaktadır. İnsanlar korktukları zaman onlar korkmazlar, insanlar üzüldükleri zaman onlar üzülmezler..

ALLah c.c. bütün mümin kardeşlerimizdenrahmetini eksik etmesin..

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt