Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Mülk Suresi’ni neden çokça okumalıyız? (1 Kullanıcı)

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı
Mülk Sûresi, Mekkede inmiş ve 30 âyettir. Adını birinci âyette geçen el-mülk kelimesinden almıştır. Ayrıca Tebâreke, Münciye, Mücâdele, Mânia, Vâkiye adları ile anılır.
Sûrede Allahın kâinattaki kudretine dikkat çekilerek, ölmüşleri diriltmeye de kâdir olduğu belirtilir. Allahın insanlara olan nimetleri hatırlatılır ve âhirete inanmayanların kötü sonuçlarına, âhirette gerçeklerin ortaya çıkacağına, kimlerin sapık ve kimlerin doğru yolda olduklarının orada belli olacağına işâret edilerek sûre tamamlanır.

Mülk (Tebareke) Suresinin fazileti
1. İbn Abbas (ra)dan şöyle rivayet edilmiştir: Sevgili Peygamberimizin (sas) ashâbından birisi bir kabrin üzerine çadırını kurmuştu, ancak onun bir kabir olduğunu bilmiyordu. Bir de baktı ki, orada bir adam Mülk (Tebâreke) Sûresini okuyor. Sonuna kadar okudu. Bunun üzerine çadır sahibi Hz. Peygambere gelerek, Ey Allahın Resûlü, ben çadırımı bir kabir üzerine kurmuşum fakat onun bir kabir olduğunu bilmiyordum. Baktım ki orada bir adam Mülk Sûresini okuyor, sonuna kadar okudu. Resûlullah (sas) buyurdu ki: O sûre Mâniadır. O zatı kabir azâbından kurtarır.
2. Ebu Hüreyreden şöyle rivâyet edilmiştir: Allah Resûlü (sas) buyurdu ki: Kuranda otuz âyetli bir sûre bir adama şefaat etti. Nihayet o, bağışlandı. İşte bu sûre Mülk Sûresidir.
3. Câbir (ra)den şöyle rivâyet edilmiştir: Peygamber Efendimiz (sas) Secde ve Mülk sûrelerini okumadan uyumazdı. (Tirmizî, Fedâilül-Kuran, 9)
4. Ebu Hüreyre (ra) anlatıyor: Resûlullah (sas) buyurdular ki: Kurân-ı Kerimde otuz âyetlik (şanı yüce) bir sûre vardır. Bu sûre (kendisini okuyan) kimseye (kıyamet günü) şefaat eder ve Allahın onu affetmesini sağlar. Bu sûre Tebârekellezî bi-Yedihil-Mülktür.
5. Tirmizîde, İbnu Abbas (ra) Resûlullahın (sas) şöyle dediğini belirtir: Bu sûre (kabir azabına veya kabir azabına sebep olan günahlara karşı) engeldir, bu sûre kurtuluş sebebidir, kişiyi kabir azabından kurtarır. (Tirmizî, Sevab-ül Kuran-9)
Âlûsî der ki: Bu sûrenin fazîleti hakkında zikredilen haberlerden dolayı söz konusu sûrenin her gece okunmasının mendub olduğu söylenmiştir. Ben de temyiz yaşından beri bu sûreyi okumaya devam ediyorum. Beni buna muvaffak kılan Allaha hamd eder, bundan böyle de yardım ve kabulünü dilerim. (Âlûsî, Rûhul-Meânî).

PROF. DR. DAVUT AYDÜZ

desertrose

Kayıtlı Kullanıcı
RE: Mülk Suresi’ni neden çokça okumalıyız?

S.A. RAVZA NUR ABLA ÇOK GÜZEL BİR PAYLAŞIM OLMUŞ EMEĞİNE SAĞLIK.. HER YASİNDEN SONRA MÜLK SURESİNİ OKUMAYA ÇALIŞIYORUM.. FAZİLETLERİNİ DAHA ÖNCEDE BİR KİTAPTA OKUMUŞTUM.. TEKRAR HATIRLATTIĞIN İÇİN ALLAH RAZI OLSUN.. SELAMETLEB)

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

desertrose yazdı:
S.A. RAVZA NUR ABLA ÇOK GÜZEL BİR PAYLAŞIM OLMUŞ EMEĞİNE SAĞLIK.. HER YASİNDEN SONRA MÜLK SURESİNİ OKUMAYA ÇALIŞIYORUM.. FAZİLETLERİNİ DAHA ÖNCEDE BİR KİTAPTA OKUMUŞTUM.. TEKRAR HATIRLATTIĞIN İÇİN ALLAH RAZI OLSUN.. SELAMETLEB)
A.S.Kardeşim Rabbim cümlemizden razı olsun.Ne kadar güzel,Rabbim daim etsin.SELAM VE DUA İLE

seher vakit

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH RAZI OLSUN KARDESIM EMEGINIZE SAGLIK

beynelmilel

Kayıtlı Kullanıcı

Allah razı olsun.Allah'a şükürler olsun bir arkadaşım bana bundan bahsetmişti ve ben her gece bu sureyi okuyorum.Çok açıklayıcı,güzel bir yazı...Tekrar Allah razı olsun...B)

Sabrinnisa

Kayıtlı Kullanıcı

S.a Allah razı olsun.Emeğinize sağlık.Bu sitede sahiden çok faydalı bilgiler buluyorum.Arkadaşlarımla da paylaşmak istiyorum fakat onlara maille attığımda kargacık burgacık bir yazı şeklinde gidio ve okuyamyorlar.Ne yapmam gerekio düzgün gitmesi için?Allah razı olsun....

umeyye

Kayıtlı Kullanıcı

s.a kardeşim ALLAH razı olsun emeğine sağlık MEVLA bizlere bu surelerin maneviyatından faydalanıp şefatlerine nail eylesin AMİN A.E.O

fatma_tuba

Kayıtlı Kullanıcı

S.A. ALLAH RAZI OLSUN ABLAM ÇOK FAYDALI BİLİGİLER Bİ ARALAR YATMADAN EVVEL OKUYORDUM İNŞALLAH TEKRAR DEVAM EDERİM.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt