Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Muharrem ayı ve Aleviler (1 Kullanıcı)

coco1903

Kayıtlı Kullanıcı
Hepimiz biliyoruz ki alevi kardeşlerimiz muharrem aynına büyük önem gösterirler oruç tutmaları gibi. Benim anlamadığım ve birçok alevi arkadaşımın da anlatamadığı aleviler neden oruçları muharrem aynına geliyor da ramazan ayına gelmiyor daha doğrusu ramazan ayının neden farz oruçların tutulduğu büyük bir ay olarak görmez. Muharrem ayında da sunniler oruç tutuyor sünnet dir hadisler felan...
Birde 12 gün boyunca süt kırmızı et yememeleri felan anormal geldi bana hz Hüseyin le alakalı diyor bir kısmı ama hz Hüseyin ile alakalı olsa bile ne sünnet ne de farz olmaz. hepimizin bilgilenmesi için herkesin yorum yapması gerekirç . . .

Sedaa_*

Kayıtlı Kullanıcı
Bir hayli garip. Hiç böyle şeyler duymadım... Ayrıca Aleviler'in dini yaşama tarzının doğru olmadığını düşünüyorum... Hz.Ömer'i, Hz.Aişe'yi, ve daha birçok kişiyi sevmiyorlar. Camiye gitmezler, ramazanda 10 gün oruç tutarlar (galiba), sanırım namaz kılmıyorlar bile, ya da 3 vakit namaz kılıyorlar. (istisnalar kaideyi bozmaz)

En iyisi kaynaklarıyla duyduğumuz hadislerden ve Kur'andan başka hiçbir şeye inanmamak...

El-Endulusi

Kayıtlı Kullanıcı
Biz işin nedenlerine niçinlerine takılıp kalmamamız lazım. Kuran tektir Peygamber s.av tektir. Emirler vardır yasaklar vardır ameller vardır. Her müslüman ve müslüman olmayan diğer insanlar bunlardan hesaba çekilecektir. Manşerde hanefi hristiyan şafi alevi vehakeza ayrımı olmuycak. Denecek son peygambere s.a.v iman edip Kuranı kabul ettin mi? Ettim o zaman Kuranda ve gönderdiğimiz Peygamberin s.a.v yasaklarına emirlerine uydun mu? uydun yada uymadın? Farz ettiğimiz amelleri yaptın mı? yaptım yada yapmadım?

Demek istediğim şu; aleviler muharremm oyunda oruç tutup (sünnettir bu) ramazan da tutmuyorlarsa eğer kendilerine küfre düşerecek (ramazan ayı orucunu inkar gibi) bir sözde söylememişlerse bundan yani ramazan orucundan sorumlu olacaklardır. farz namazlarda 3 vakit diyen iran menşeli şii akımı (tabi türkiyede de vardır) namazın vaktini 3 e indirene müslüman diyebilir miyiz?

Bu sebeple o şunu yapmamış yada yapmamış gibi sözlerle vakit kaybetmemek lazım. İlahi adalet çelik gibidir ortadan 2 ye ayırır. Ehli sünnet itikatiından ayrılmamak gerekir ameller yasaklar emirler bellidir.

hazır konu şiilerden açılmışken şu uyarıyıda yapmak gerek. İran menşeli gruplar türkiyede bazı hocalar çıkarıyorlar (hatta ünlülüer var bizim devamlı reddiye yaptıklarımız gibi) fakat bu hocaları sunni diye tanıtıp ehli sünnet müslümanları bunların etrafında topluyorlar. (tabi medya ve para desteğiyle) bu şii hocalar (kendilerini gizleyip) verdikleri fetvaları ehli sünnete göre veriyor fakat arada yavaş yavaş sapık görüşleri işlemeye başlıyorlar. Böyle olunca etraflarında toplanan cemaat farkına varamıyor zaten fark etmek için ehli sünnet hocası olmak gerekir farkında olanlarda devamlı reddiye yapıyor. (tabi dinleyene) kaderi imandan çıkarıyorlar hayızlı kadınlara serbestliği veriyorlar Hz.peygamberin s.a.v itibarını düşürüyorlar yazdıkları kitaplarda daha neler neler. İsimlerini vermeyim bu hocalar dış destekli hoca bozuntuları. Malasef bizim saf müslümnanlarda söytledikleri 2-3 süslü söze kanıp bu sapık hocaların itikati yanlışlarını hatadır yapar deyip geçiştiriyorlar.

Zaman ahir zaman ve deccalin zamanı geliyor. Mesihi Deccal bir an çıkacaktır fakat çıkmadan önce bir hazırlık dönemi olacaktır. Deccalin önündeki en büyük engel EHli SÜnnettir bu sebeple ehli sünnete bu kadar saldırı oluyor ve müslümanlar (özellikle yeni nesil gençler) ehli sünnetden koparılıyor ve işin acı tarafıda bu gençler ehli sünnetden koptuklarının (beşlkide imanlarını kaybettiklerinin) farkına bile varamıyorlar. Asıl tehlike buradadır. Deccale en çok katılacak gruplar yahudiler ve şiilerdir. Şiiler katılacak çünkü hz.Mehdi r.a çıktığı zaman onu red edip deccale tabi olacaklar. (zira onların inanışına göre bir Mehdi bulamayacaklar)

Bu sebeple şu an EHli SÜnnet en büyük saldırıları yapan yahudiler değil şiilerdir. Allah c.c. şerlerinden uzak tutsun hepimizi Amin

Eyvallah

Aşk Kervanı

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün Alyküm Muhterem Kardeşlerim...

coco1903 :

Benim anlamadığım ve birçok alevi arkadaşımın da anlatamadığı aleviler neden oruçları muharrem aynına geliyor da
ramazan ayına gelmiyor daha doğrusu ramazan ayının neden farz oruçların tutulduğu büyük bir ay olarak görmez.

Tarih boyunca baskı ve zulüm görmüş, inançları yasaklanmış Bektaşiler olmuştur.
Bunun yanında kendisine Alevi-Bektaşi diyen insanlar da Sizin savunduğunuz görüşte olabilir.
Ancak Caferiler yani Şii Alevilere göre Ramazan orucu farzdır.

Ramazan ayı... İnsanlar için hidayet olan ve doğru yolu ve (hak ile batılı birbirinden) ayıran apaçık belgeleri (kapsayan) Kur'an onda indirilmiştir. Öyleyse sizden kim bu aya şahid olursa artık onu tutsun. Kim hasta ya da yolculukta olursa, tutmadığı günler sayısınca diğer günlerde (tutsun). BAKARA - 185

Aşura Günü orucu yani Muharrem Ayının 10. Günü orucu, değil Ramazan orucundan üstün görmek,
Alevilerde Aşura orucu mekruhtur.
Mekruh olan bir oruç nasıl olur da Ramazan orucundan üstün olur?

coco1903 :

Birde 12 gün boyunca süt kırmızı et yememeleri felan anormal geldi bana

Şaka gibi, ne yazayım kardeşim, iddia ettiğiniz gibi düşünen insanlar varsa Allah ıslah etsin derim.

Aşk Kervanı

Kayıtlı Kullanıcı
Sedaa : Bir hayli garip. Hiç böyle şeyler duymadım...
Her duyduğunuza inanmayın kardeşim, araştırın, karşılaştırın, sorgulayın:
Rivayetler Allah’ın kitabına, İnsan fıtratına uygun mu? Akıl ve mantık bunu hazmedebiliyor mu?

coco1903 Kardeşimi tenzih ederek hatırlatayım :

"Ey iman edenler! Eğer size bir fâsık, bir haber getirirse, onu araştırın
(doğruluğunu anlayıncaya kadar tahkik edin).
Değilse bilmiyerek bir kavme sataşırsınız da yaptığınıza pişman olursunuz." HUCURAT - 6

Bu ayetin bir sahabe hatta Valilik yapmış bir sahabe hakkında indiğini biliyor musunuz?
Allah’ın Resulünü görüp dinleme onuruna erişmiş sahabeler bile insanları yanıltabildiğine göre,
Bizim gibi günahkar biçare kulların iddialarını demek ki çok titiz araştırmamız gerekiyormuş.

Sadaa : Ayrıca Aleviler'in dini yaşama tarzının doğru olmadığını düşünüyorum...
Görüşünüze saygı duyarım, ancak burada önemli olan Sizin veya benim düşüncem değil, düşüncenin İlahi rızaya uygun olup olmadığıdır.

Sedaa : Hz.Ömer'i, Hz.Aişe'yi, ve daha birçok kişiyi sevmiyorlar.
Kaynaklara göre 100.000'den fazla Sahabe vardır.

İçlerinde çok Müttaki, Adil ve Peygamberden sonra dininde sebat etmiş insanlar olduğu gibi, bir insan olarak hata yapan, ayağı sürçen Sahabeler de olabilir. Hz. İsa’nın ile 12 Havarisinden bir hain çıkmıştır. Dolayısıyla tüm sahabelere bağlılık ve sevgi beslemek hakkaniyete uygun mudur?

Sizin yazdığınız 2 isim ve ailelerinin Hz. Ali’ye karşı olan davranışlarını isterseniz birkaç kısa madde de açıklayabilirim. Eminim ki bunların çoğunu ilk kez duyacaksınız.

Ben bir Müslüman olarak Hz.Muhammed’in (saa) eşlerini yani Müminlerin Annelerini sever, hürmet ve saygı duyarım. Örneğin Hz. Hatice’den sonra eşler arasında Hz. Ümmü Seleme’nin Asaleti, Ağırlığı ve İslama olan sadakatine hayranımdır. Ve bir çok erkek sahabeden daha erkek (yani dürüst:mert) olarak görürüm. Ki tarihi kaynaklarda hürmetine halel getirecek bir davranışı olmamıştır.

Sedaa : Camiye gitmezler, ramazanda 10 gün oruç tutarlar
Güzel Kardeşim, bu iddianızı yaşınızın çok genç olmasına bağlıyor ve cevap verme gereği duymuyorum

Sedaa : (galiba), sanırım
Bu kelimeler ilmi paylaşımlar ve münazaraya hiç uymuyor
Size yukarıda yazdığım Hucurat 6. Ayetini hatırlatıyorum

Sedaa : namaz kılmıyorlar bile, ya da 3 vakit namaz kılıyorlar.
Namaz kılmayan Müslüman günahkârdır. Ve Kuran’ın emrine karşı gelmektedir.
Namazı inkar ediyorsa zaten bu dinin içinde yeri yoktur.
Namazın 3 veya 5 vakit oluşu Fıkhi bir meseledir.

Aşk Kervanı

Kayıtlı Kullanıcı
El-Endulusi : farz namazlarda 3 vakit diyen iran menşeli şii akımı (tabi türkiyede de vardır) namazın vaktini 3 e indirene müslüman diyebilir miyiz?
Bir kere Şiilik İran Menşeli değildir, İran Şiiliği yaymamış, Şiilik İran’a yayılmıştır.
Lütfen tarihi iyi okuyunuz.
3 ve 5 vakit meselesini istiyorsanız açabiliriz.

El-Endulusi : Ehli sünnet itikatiından ayrılmamak gerekir ameller yasaklar emirler bellidir
Şia’nın savunduğu yasaklar, emirler de bellidir.
Siz bir camiayı neden toptan dışlıyorsunuz, Müslümanların hiç ortak noktaları, değerleri yok mudur?

El-Endulusi :
İran menşeli gruplar türkiyede bazı hocalar çıkarıyorlar (hatta ünlülüer var bizim devamlı reddiye yaptıklarımız gibi) fakat bu hocaları sunni diye tanıtıp ehli sünnet müslümanları bunların etrafında topluyorlar. (tabi medya ve para desteğiyle) bu şii hocalar (kendilerini gizleyip) verdikleri fetvaları ehli sünnete göre veriyor fakat arada yavaş yavaş sapık görüşleri işlemeye başlıyorlar.
simlerini vermeyim bu hocalar dış destekli hoca bozuntuları.
Lütfen bu Hoca bozuntularının isimlerini yazar mısınız?
Mesela ben iddia ettiğiniz bir isim bilmiyorum. Fazla bilgisi olmayan bir Müslüman olarak belki beni uyarmış olursunuz.

El-Endulusi : kaderi imandan çıkarıyorlar
Kim çıkarmışsa yanlış yapmıştır, ancak bu doğru değilse, iddia eden de yanlış yapmıştır

El-Endulusi : hayızlı kadınlara serbestliği veriyorlar
Bu cümleyi tam anlayamadım ve de ilk kez duyuyorum

El-Endulusi : Hz.peygamberin s.a.v itibarını düşürüyorlar yazdıkları kitaplarda daha neler neler.
Hz. Peygamber’in (saa) itibarını düşürenlerin aldıkları nefes onlara haram olsun.

El-Endulusi : Deccale en çok katılacak gruplar yahudiler ve şiilerdir.
Deccale katılanlar ve Onu destekleyenler inşallah onunla beraber haşrolurlar.

El-Endulusi : Bu sebeple şu an EHli SÜnnet en büyük saldırıları yapan yahudiler değil şiilerdir.
60 yıllık geçmişi olan küçük bir coğrafyaya hakim İsrail yani Yahudiler, tüm İslam dünyasına kafa tutmaktadır.
Bunun da 2 sebebi vardır :
1- ABD ve batı dünyasının İsrail’e şartsız desteği
2- Müslüman ülkelerin bölünmüşlüğü ve aralarındaki husumetlerdir.

Sizin yazdığınız yazıların benzerlerini iddia edenler de bu yangına maalesef körükle gitmektedirler.
İddianızla ilgili tek bir soru soracağım :
Bu Yahudilerle olan savaşta Şii Müslümanlar mı yoksa Sünni Müslümanlar mı daha çok mücadele etmektedir?

El-Endulusi : Allah c.c. şerlerinden uzak tutsun hepimizi Amin
Alemlerin Rabbi, bizi Şerlilerden ve onların şerlerinden uzak tutsun,
Yanlış yolda olanları da ıslah etsin İnşaAllah…

Aşk Kervanı

Kayıtlı Kullanıcı
Aziz Müslümanlar,

Amacım fitne çıkarmak, alnı secdeye giden bir Müslüman Kardeşimi kırmak ya da Onun değerlerine hakaret etmek değildir.
Ortaya atılmış iddialara akli ve nakli delillerle, Edebe ve Münazaraya uygun medeni bir şekilde Münazara etmektir.
Bir yanlışımız, hatamız olursa belirtildiği takdirde özür dilemekten utanan bir insan değilimdir.
Çok bilgili bir Müslüman değilim, İnşaAllah Müslüman Kardeşlerimden istifade etmek istiyorum.

Selam ve Dua İle, Allah'a emanet olun...

l9d.png

Z4F3R_

Kayıtlı Kullanıcı
insanları katagorize edip de bunların şu görüşü yanlış yada şunu yanlış yapıyor diyerek genelleme yapmak yanlış bence

ayrıca kimin gerçekten neye nasıl inandığını bilmyioruz sadece kulaktan dolma bilgilerimiz var sadece önyargılarımız var

o yüzden imsenin ameli kimsenin inancı bizi bağlamaz yada eleştri yapamayız ona karşı

he sen müstakil olarak bi alevi arkadaşınla bu muhabbetlere girersin ne biliyim ona yanlış gördüğün yönleri söylersin vs

ama insanları yargılamak yada inancından dolayı hor görmek hiçbi müslümana yakışmaz

yani kendimizi üste koyup hakem rolüne bürünmemeliyiz

aramızdaki hakemler belli

kuran sünnet icma kıyas....

konuşacaksak bunların ışığında ve en önemlisi bunların edebiyle konuşmamız lazım.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt