Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Muhammed'den Memo'ya.. (2 Kullanıcı)

Guo1903

Kayıtlı Kullanıcı
Eskiden TürklerdeMuhammed ismini çocuklarına vermek isteyen kişiler direk olarak Muhammed diye hitap etmemek için Mehemmet demişler.. Sonra Mehmet olan isim memet olmuş ve artık günümüzde memo'ya dönüşmüş durumda.. Çok ilgimi çeken bu konuyu sizinle paylaşmak istedim.. Dilimiz ne kadar da çabuk bozuluyor dimi.. 10-15 sene önceki eski maçları anlatan spikerlerin kullandığı kelimeler artık komiklik malzemesi oldu..Bizden daha doğru Türkçe'yi kullanan Azerilere bile güler olduk.. Allah yardımcımız olsun...

ŞEB-İ ARUS

Kayıtlı Kullanıcı
engin kardeşim hakıkaten oyle oldu..
ben kelımelerın carpıtılmasına sıddtele karsıyım konuşurkende cok dıkkat ettıgım bir konudur.cunku dil ifadedır dil kendını anlatımdır..bazen bir harf bile degışınce içinden cıkılayamayacak anlamlarla karsı karsıya kalıyoruz.ne dıyelım inşa-ALLAH yozlastırmayız kendımızı..

Guo1903

Kayıtlı Kullanıcı
engin kardeşim hakıkaten oyle oldu..
ben kelımelerın carpıtılmasına sıddtele karsıyım konuşurkende cok dıkkat ettıgım bir konudur.cunku dil ifadedır dil kendını anlatımdır..bazen bir harf bile degışınce içinden cıkılayamayacak anlamlarla karsı karsıya kalıyoruz.ne dıyelım inşa-ALLAH yozlastırmayız kendımızı..

Dil belki zamanla değişebilir yada başka kültürlerlerden etkilenip zamanla yeni kelimeler türeyebilir ama bizim dilimiz bu süreci çok hızlı yaşıyor yaşa yaşatılıyor!! Değerli yorumun ve düşüncelerin için teşekkürler.. Rabbime emanetsin...

K

kırıkkalp

[sıze="4"]eskiden türklerdemuhammed ismini çocuklarına vermek isteyen kişiler direk olarak muhammed diye hitap etmemek için mehemmet demişler.. Sonra mehmet olan isim memet olmuş ve artık günümüzde memo'ya dönüşmüş durumda.. çok ilgimi çeken bu konuyu sizinle paylaşmak istedim.. Dilimiz ne kadar da çabuk bozuluyor dimi.. 10-15 sene önceki eski maçları anlatan spikerlerin kullandığı kelimeler artık komiklik malzemesi oldu..bizden daha doğru türkçe'yi kullanan azerilere bile güler olduk.. Allah yardımcımız olsun...[/sıze]

walla hakikaten de öyle ne kadarda çarpıtıyoruz kelimeleri bakalım daha neler göreceğiz....

lamia_melek

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm...
evet kardeş haklısın daha bunun gibi bir çok isim mahvediliyo mustafa'ya Musti, Abdullah'a apo deniyo çok yazık...

Guo1903

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm...
evet kardeş haklısın daha bunun gibi bir çok isim mahvediliyo mustafa'ya Musti, Abdullah'a apo deniyo çok yazık...

Kesinlikle öyle..Hatta daha da ileri gidip inancımıza göre değerli isimleri filmlerde yahut dizilerde şaklaban kılığındaki kişilere verip bu sayede isimleri kötülemekten bile çekinmiyorlar..Bunların içinde Allah celle celalühün değerli isimleri bile var.. Allah akıl fikir versin ve ıslah etsin inşallah..

K

kırıkkalp

Bakalım..
Kardeşim epeydir görünmüyordun, hayırdır inşallah? Arayı fazla soğutmayalm;)..
walla dersler felan derken hiç açmaya fırsatım olmadı şimdide zaten çok sık açamıyorummm walla ço..........kkkkk özlemişim sizleri yaaa selam ve dua ile..........:a01::a01::a01:

Guo1903

Kayıtlı Kullanıcı
walla dersler felan derken hiç açmaya fırsatım olmadı şimdide zaten çok sık açamıyorummm walla ço..........kkkkk özlemişim sizleri yaaa selam ve dua ile..........:a01::a01::a01:

Allah derslerinde kolaylık versin.. Aynen kardeşim bizlerde özledik.. Selametle inşallah..

yalniz_yolcu

Kayıtlı Kullanıcı
üzücü bir durum kardesim lakin ne yapsak engel olamiyoruz ne olacak bilmiyorum...:(

Ravzadakinurunkölesi

Kayıtlı Kullanıcı
Güzelim Abdullah ismine Apo,İbrahim ismine de ibo diyorlar deli oluyorum...:mad:
:mad:

Nur_u Secde

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm kardeşim.herşeyde bir laçkalık,seviyesizlik almış başını gidiyor.insanlar arasındaki konuşma tarzı,malesef değişmiştir.uslüpler,hitaplar artık çok seviyesiz bir hal almış durumda.bunun adı güya samimiyet.işte bundan dolayı kimsenin kimseye saygısı kalmamıştır.yazık çok yazık.......

Guo1903

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm kardeşim.herşeyde bir laçkalık,seviyesizlik almış başını gidiyor.insanlar arasındaki konuşma tarzı,malesef değişmiştir.uslüpler,hitaplar artık çok seviyesiz bir hal almış durumda.bunun adı güya samimiyet.işte bundan dolayı kimsenin kimseye saygısı kalmamıştır.yazık çok yazık.......

Ve Aleyküm Selam...
İbrahim bile ibo diyene teşekkür edecek duruma gelmiş..Umursamıyor isminin anlamını..sadece sıradan bir isim ona göre.. Nasıl olsa söyleyen samimi arkadaşı ya..
Neyse..
Değerli katkınız için teşekkür ederim..Allah razı olsun...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt