Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Muhammed suresi 7. Ayet (1 Kullanıcı)

adaletsiz

Yasaklı Kullanıcı
MUHAMMED 7. Ey iman edenler! Eğer siz Allah’a (Allah’ın dinine) yardım ederseniz O da size yardım eder, ayaklarınızı kaydırmaz. (diyanet vakfı)

arkadaşlar eğer allah sonsuz güce sonsuz akıla sonsuz bilgiye sahip ise neden kulundan yardım istiyor? ayrıca siz bana yardım edin ki ben de size edeyim diyor.yardım etmesi için bizim yardımımıza mı muhtaç? her durumda allah ihtiyacı olmayan demek ise neden insanlardan yardım istiyor?

bu konu ile ilgili detaylı ve mantıklı açıklama nedir? bunu bilmek isterim.

sevgiyle: adaletsiz

smyyes

Kayıtlı Kullanıcı
haşa.asla Allah ın bizim yardımımıza ihtiyacı yoktur.bu ayet de zaten bir istek cümlesi değil bir şart(koşul) cümlesidir ona nasıl ulaşabileceğimizi anlatan ..biz Allah ın dinine sahip çıkarsak o da bizi şaşırtmayacak inşAllah.

“İnkâr edenlere gelince, onların hakkı yıkımdır. Allah onların yaptıklarını boşa çıkarmıştır. Bunun sebebi, Allah'ın indirdiğini beğenmemeleridir. Allah da onların amellerini boşa çıkarmıştır.” (Muhammed 8-9)

adaletsiz

Yasaklı Kullanıcı
haşa.asla Allah ın bizim yardımımıza ihtiyacı yoktur.bu ayet de zaten bir istek cümlesi değil bir şart(koşul) cümlesidir ona nasıl ulaşabileceğimizi anlatan ..biz Allah ın dinine sahip çıkarsak o da bizi şaşırtmayacak inşAllah.

“İnkâr edenlere gelince, onların hakkı yıkımdır. Allah onların yaptıklarını boşa çıkarmıştır. Bunun sebebi, Allah'ın indirdiğini beğenmemeleridir. Allah da onların amellerini boşa çıkarmıştır.” (Muhammed 8-9)
teşekkürler cevabınız için.gelelim cevabınızın başka bir soruya gebe olmasına: allah yarattığı aciz kuluna yardım etmek için şart koşar ve koşabilir, bunu kabul ediyorum da neden başka şart değil de sırf kendisine yardım karşılığı ile bu şartı koşar? yani böyle bir şeye ihtiyacı yoksa neden sırf bu tarz bir şart?

smyyes

Kayıtlı Kullanıcı
teşekkürler cevabınız için.gelelim cevabınızın başka bir soruya gebe olmasına: allah yarattığı aciz kuluna yardım etmek için şart koşar ve koşabilir, bunu kabul ediyorum da neden başka şart değil de sırf kendisine yardım karşılığı ile bu şartı koşar? yani böyle bir şeye ihtiyacı yoksa neden sırf bu tarz bir şart?
Allah bizim yaptığımız hiç bir şeye muhtaç değil.bizim amelimize de ihtiyacı yok.biz ona muhtaç olduğumuz için ,verdiği nimetlere şükrümüzü eda etmek için ibadet ediyoruz.Allah ın dinine yardım nasıl olur.O'nun isteklerini yerine getirerek.burada yardım etmekten kasıt sizin de anladığınız gibi onun istediğini yapmak.siz sizin sözünüzü dinleyeni mi seversiniz yoksa asi olanı mı.tabi ki sözünüzden çıkmayanı seversiniz ve siz de onu kendinizce mükafatlandırırsınız.

smyyes

Kayıtlı Kullanıcı
ve şimdi diyeceksiniz ki Allah ın bizim yardımımıza ihtiyacı yoksa neden bizden ibadet etmemizi istiyor.Bediüzzaman Hazretleri’nin örneğiyle örnek verecek olursak; doktor hastasına reçete yazıyor ve “Bunu mutlaka kullanmalısın” diyor. Şimdi hasta, doktora “Senin buna ne ihtiyacın var? Bunu benden neden istiyorsun?” demeye hakkı ve yetkisi var mıdır? Aynen bu misâlde olduğu gibi, Allah bizim mutlaka ibadet yapmamızı istiyor. Çünkü hasta olan biziz, ibadete muhtaç olan biziz, bizim ibadete şiddetle ihtiyacımız vardır. Bizim her derdimizi Allah’a arz etmeye şiddetle ihtiyacımız vardır. Bunu ancak ibadetle yapabilmekteyiz.

_YUSUF_

Yönetici
İnsanın çocuğuna birşeyi yapması için mükafatlandırmasında benzer.
Mesela çocuğunuza dersiniz.''Okula güzel bitirirsen sana şunu alacağım'' gibi hakbuki okula güzel bir xdereceyle b itirmesi babanın menfaatine değil çocuğun menfaatinedir.
Yani bu ayette kularını mükafatlandırmak isteyen Allah'u teala insanlardan çabalamalarını ve mükafatı kazanmalarını ister buda Allah'u telanın rahmetindendir.Babanın çocuğa rahmeti gibi.tabi Allah'u tealanın rahmeti sonsuzdur.

adaletsiz

Yasaklı Kullanıcı
Allah bizim yaptığımız hiç bir şeye muhtaç değil.bizim amelimize de ihtiyacı yok.biz ona muhtaç olduğumuz için ,verdiği nimetlere şükrümüzü eda etmek için ibadet ediyoruz.Allah ın dinine yardım nasıl olur.O'nun isteklerini yerine getirerek.burada yardım etmekten kasıt sizin de anladığınız gibi onun istediğini yapmak.siz sizin sözünüzü dinleyeni mi seversiniz yoksa asi olanı mı.tabi ki sözünüzden çıkmayanı seversiniz ve siz de onu kendinizce mükafatlandırırsınız.
aslında ibadete ihtiyacı vardır gii cümleler kurmam merak etmeyin bunları biliyorum. ve bir örnek vereceğim

bir adam yolla giderken karşıdan bir çocuk ona amca bama bu yolu geçmeme yardım eder misin der ve adam da yolu geçirir çocuğa.şimdi geçirmeden önce çocuğa herhangi bir şart koşsa mesela diğer tarafa geçince benim arabamı itmeye yardım edeceksin dese( çocuktan bu beklenilmez ama yine de sıradan bir örnek olsun) ihtiyaç karılığında yolu geçirmiş olmaz mı?

ve şimdi diyeceksiniz ki Allah ın bizim yardımımıza ihtiyacı yoksa neden bizden ibadet etmemizi istiyor
yukarıda da belirttiğim gibi böyle bir şey söylemeyeceğim. sevgiler.

adaletsiz

Yasaklı Kullanıcı
.''Okula güzel bitirirsen sana şunu alacağım''
burada baba kendisi için değil sırf çocuğu için istiyor. ayet ile ilgili denk örnek ise şöyle olmalıdır: "bugün evde tamire bana yardım edersen sana harçlık vericem"

_YUSUF_

Yönetici
Ayetin son cümlesine dikat ederseniz.Yardım edilememesi durumunda ayakların kayacağı vurgulanmaktadır.Yani iman edenler kudret benim elimdedir.İman ettiğinizi iddaa ediyorsanız Allah'ın dinine yardım edin yoksa ayaklarınız kayar manasıda çıkacaktır.Yani bu cümle yardıma ihtiyacı olmadığını göstermektedir..Yani çocuk yardım etmesede tamiri yapacaktır.Ama mükafat için ve çocuğun yardım edeceğim dediği için çocuktan tasdik istemektedir.

adaletsiz

Yasaklı Kullanıcı
Ayetin son cümlesine dikat ederseniz.Yardım edilememesi durumunda ayakların kayacağı vurgulanmaktadır.Yani iman edenler kudret benim elimdedir.İman ettiğinizi iddaa ediyorsanız Allah'ın dinine yardım edin yoksa ayaklarınız kayar manasıda çıkacaktır.Yani bu cümle yardıma ihtiyacı olmadığını göstermektedir..Yani çocuk yardım etmesede tamiri yapacaktır.Ama mükafat için ve çocuğun yardım edeceğim dediği için çocuktan tasdik istemektedir.
sonuncu cümle aslında pek bir önem taşımaz çünkü dikkat ederseniz sonuncu cümleni haric edersek zaten bir şart ve sonuç vardır:

Eğer siz Allah’a (Allah’ın dinine) yardım ederseniz O da size yardım eder
siz allaha yardım ederseniz-şart
o da size yardım eder-sonuç

ve sizin söylediğiniz son cümle yine sonuca ilave olur ve sonucu değişmez ne de şartı değişmez.bunun için yine de ayet kendi anlamını değişmez.

sevgiyle adaletsiz

H

hado77

selamun aleykum

yardımdan kasıt yardımdır, ancak kudrete karşılık bir yardımdır. bir baba çocuğu üzerinde kuvvet sahibiyken onun gönül rızasını araması gibi bir şey. ALLAH teala dine hoşgörü ile yaklaşan insanların çoğalması hususunda yardım ister. cebri olarak değil zira bu da onun celle şanuhu kudretidir ve bu cebir hususunda onunla celle şanuhu yarışılmaz. zira cehennemin maliki olan teala isterse herkesi tek ümmet de yapabilir. aslolan isteyerek geldik diyen bir kulun bir insan eliyle dine yönelmesidir.

ALLAH teala bizlerden razı olsun.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt