Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Misafire ikramın değeri (1 Kullanıcı)

nurışığı

Kayıtlı Kullanıcı
Eskilerden biri akşam yemeğini sarayda yemek üzere halifenin davetlisiydi. Hızlı hızlı saraya giderken önüne biri çıktı. Önüne çıkan adama kim olduğunu sordu. Adam:
-Ben yolcuyum, buranın yabancısıyım. Aç ve yorgunum; dedi. Oda:
-Ben halifenin davetlisiyim gel beraber gidelim; dediysede misafir:
-Benim halife ile ne işim olacak. Senin bana vereceğin bir tas çorban varsa ver, yoksa bırak, deyince fazla ilgilenmeyip saraya doğru yöneldi.
Davette sonra dönüşte baktıki, adam bir kenara kıvrılmış uyuyor. Uyandırmak istemedi ve "Sabah uyanacağı vakit gelir karnını doyururum" diye düşündü, evine gitti, yattı uyudu.
O gece bir rüya gördü. Kendisi bir çöldeydi. Yüzünden ışıklar saçan büyük bir kalabalık ve o kalablalığın önündede daha nurlu bir zat bulunuyordu. Bunların kimler olduğunu sordu. Kendisine:
Bunlar 124 bin Peygamberlerdir. En önde olanda son Peygamber Hz. Muhammed Mustafa (s.a.s.)dır; dediler.
Hemen Peygaamber'imizin elini öpmek istediysede, Efendimiz elini vermedi. Ve buyurduki:
-Biz, sevdiklerimizden bir tas çorbayı esirgeyenlere elimizi vermeyiz.
Uyanır uyanmaz hemen akşamki yabancıyı bulmak için koştu. O, henüz kalkmış ve yola koyulmuştu. Geri çevirmeye uğraştı ve "Ne olur bir tas çorbamı iç" diye yalvardı. Yabancı adam ısrarlara rağmen kabul etmedi ve şöyle dedi.
-Senin bir tas çorba vermen için illa 124 bin Peygamberi seferber mi etmek lazım? O güçte olmayanlar ne yapsın?
Bundan sonra o zat rastladığı hiçbir misafire yemek vermeden göndermezdi. Hatta kendisine misafir olup yemeğini yemesi için yalvarırdı.

gülsengül

Kayıtlı Kullanıcı
selamünaleyküm kardeşim

emeğine sağlık güzel bir paylaşım..

misafir rızkıyla beraber gelir ,yani ev sahibi birşey kaybetmez aksine sevap kazanır..

misafire daima güler yüzlü ve tatlı dilli olmalıdır..

selametle kalın...

zencefil_1109

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleyküm emeğine sağlık kardeşim...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt