Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

misafir rızkı ile gelir (1 Kullanıcı)

AFRA_NUR

Kayıtlı Kullanıcı
Misafirperver bir sahabi vardı. Hanımı ise her gün kocasının yanında birkaç misafirle gelmesine tahammül edemez ve kocasına:

- Sen her gün birkaç misafirle geliyorsun, gelen misafirler, çocuklarımızın rızıklarını yiyorlar, der.

Kocası, aldırış etmez eve gelirken her gün yanında birkaç misafir getirmekte devam eder. Kadın sahabi dayanamayıp, gider durumu Resûlullah'a::

- Ya resûlallah! Kocam her akşam eve birkaç misafir getiriyor, böylece de kocamın kazandıkları hep misafirlere gidiyor. Bir gün hastalanıverse, açlıktan ölmekten korkarım, der..

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) kadının kocasını, huzuruna çağırtır, durumu birde ondan dinler. Sahabi:

- Ben misafirsiz edemem! Soframda misafir olması, bana neş'e ve bereket veriyor, der.

Bu sefer Peygamberimiz (s.a.v.) kadına, bundan sonra fazla değil, bir misafire razı olup olmadığını sordu. Kadın buna da razı olmayarak:

- Ben çocuklarımın rızkını başkalarının yemesine rıza gösteremem, der.

Adam hiç olmazsa bir misafirde ısrar edince; kadın boşanmaktansa, bir misafire razı olur. Fakat o akşam üzeri beyinin, yine eve iki misafirle geldiğini gördü. Kadın sinirlenmişti, içi rahat değildi. Yemek hazırlamak için mutfağa girdi, üç kişilik yemek hazırlayıp tepsiyi kocasına verdi. Biraz sonra da, misafirlerden birinin çıkıp gittiğini gördü. Hazırlanan yemeklerden biri yenmemişti.

Kadın kocasına:

- Misafirin biri niçin yemek yemeden çıkıp gitti? diye sorar.

Adam, ikinci misafirin farkında değildir:

- Sen hangi misafirden bahsediyorsun. Ben bir misafirle geldim, o da içerde işte, diye cevap verdi.

Kadın çok iyi görmüştü. Misafirin birisi yemek yemeden çıkmıştı.

Bu münakaşanın içinden çıkamayacaklarını anlayan karı-koca, hemen Efendimiz Hazretlerine müracaata gittiler ve durumu anlattılar...

Onları dinleyen Peygamber Efendimiz şöyle buyurdu:

- Evet! Eve iki misafir gelmişti. Fakat bunlardan birisi hakiki insan değil, insan sûretine giren rızıktı. Allah (c.c.) hanımını akıllandırmak için rızkı insan kılığına sokmuştu. Hanımın ise, yine misafirler için bir miktar rızkı gözden çıkarıp hazırladı, ama o rızık, eksilmedi.

Şunu iyi bilesiniz ki, her misafir kendi rızkı ile gelir. Ve kimse, kimsenin rızkını yiyemez, eksiltemez... Hatta misafir, bir evin bereketini artırır ve o evin rızkında artma olur, buyurdular. Tabiî ki kadın, bu hadiseden sonra itiraz edecek durumda değildi.

tsunami

Kayıtlı Kullanıcı
s.a
güzel paylaşımın için Allah iki cihandada razı olsun senden bacım selametle aeo

M DENIZ

Kayıtlı Kullanıcı
SELAMUN ALEYKÜM ABLACIM ELİNE SAĞLIK ÇOK GÜZEL Bİ HADİSE....
ÖZELLİKLE BAYANLARIN İBRET ALMASI GEREKEN Bİ HİKAYE BENCE GERÇEKTEN ÇOĞU BAYAN MİSAFİRDEN PEK HOŞLANMAZ BULAŞIKTANMI ÇEKİNİYOLAR NEEE...:K BİZDE MİSAFİR GELMİYO DİYE İÇLENİYORUZ. ESKİSİ GİBİ ARTIK NE KOMŞULUK NE AKRABALIK KALMADI YA...GEÇİM DERDİ SIKINTISI ALDI BAŞINI GİDİYO...ALLAH(C.C) SONUMUZU HAYIR ETSİN. RABBİME EMANET OL ABLACIM. RABBİME EMANET OL. SELAMUN ALEYKÜM.

m_muaz

Kayıtlı Kullanıcı
esselamun aleykum

ablacım eline gönlüne saglık cok güzel bir yazı olmus dua ile kal...

AFRA_NUR

Kayıtlı Kullanıcı
SELAMUN ALEYKÜM ABLACIM ELİNE SAĞLIK ÇOK GÜZEL Bİ HADİSE....
ÖZELLİKLE BAYANLARIN İBRET ALMASI GEREKEN Bİ HİKAYE BENCE GERÇEKTEN ÇOĞU BAYAN MİSAFİRDEN PEK HOŞLANMAZ BULAŞIKTANMI ÇEKİNİYOLAR NEEE...:K BİZDE MİSAFİR GELMİYO DİYE İÇLENİYORUZ. ESKİSİ GİBİ ARTIK NE KOMŞULUK NE AKRABALIK KALMADI YA...GEÇİM DERDİ SIKINTISI ALDI BAŞINI GİDİYO...ALLAH(C.C) SONUMUZU HAYIR ETSİN. RABBİME EMANET OL ABLACIM. RABBİME EMANET OL. SELAMUN ALEYKÜM.

vealeyküm selaam kardeşimm.ozamaaan napıyosunn pınara acilen bir bulaşık makinesi alıp sorunu çözüyosunn oda misafir çağrıyoo:Kecmain olsun kardeşim amin inşallah selametle AEO

M DENIZ

Kayıtlı Kullanıcı
vealeyküm selaam kardeşimm.ozamaaan napıyosunn pınara acilen bir bulaşık makinesi alıp sorunu çözüyosunn oda misafir çağrıyoo:Kecmain olsun kardeşim amin inşallah selametle AEO
YOK ABLAM SEN YANLIŞ ANLADIN. PINAR SAĞOLSUN HİÇ ŞİKAYETÇİ OLMAZ HATTA O BENDEN DAHA ÇOK İSTER MİSAFİR GELSİN DİYE AMA BİZİM AKRABALAR UZAK BİRAZ PINARIN ZATEN ANKARADA HİÇ AKRABASI YOK. KOMŞULARDA BAYANLAR KENDİ ARASINDA ÇOK İYİ AMA ERKEKLERİNDE İŞ YOK
ONLAR GELMEYİNCEDE SEN GİDEMİYOSUN TABİİ...RAHATSIZ ETMEMEK İÇİN...
ÖYLE İŞTE YOKSA PINARDAN ALLAH(C.C) RAZI OLSUN. KEŞKE BÜTÜN EVLİ BAYANLAR ONUN GİBİ OLSA ABLACIM. İNANIRMISIN NAZAR DEĞMESİN ETRAFIMIZDA ÇOK GÖRDÜĞÜM İÇİN SÖYLÜYORUM EVLENECEKLERE DUA EDİYORUM RABBİM BİZİMKİ GİBİ EVLİLİK NASİP ETSİN DİYE...ALLAH(C.C) BOZMASIN NAZARLARDAN KORUSUN. ABLAAAA SENİNDE SÖZÜN VARDI HALA GELECEN HERKES SENİN GİBİ YAPIYO GELİRİZ DİYO AMA GELEN GİDEN YOKKK...:(NASIL YAKALADIM AMA:K:K

AFRA_NUR

Kayıtlı Kullanıcı
YOK ABLAM SEN YANLIŞ ANLADIN. PINAR SAĞOLSUN HİÇ ŞİKAYETÇİ OLMAZ HATTA O BENDEN DAHA ÇOK İSTER MİSAFİR GELSİN DİYE AMA BİZİM AKRABALAR UZAK BİRAZ PINARIN ZATEN ANKARADA HİÇ AKRABASI YOK. KOMŞULARDA BAYANLAR KENDİ ARASINDA ÇOK İYİ AMA ERKEKLERİNDE İŞ YOK
ONLAR GELMEYİNCEDE SEN GİDEMİYOSUN TABİİ...RAHATSIZ ETMEMEK İÇİN...
ÖYLE İŞTE YOKSA PINARDAN ALLAH(C.C) RAZI OLSUN. KEŞKE BÜTÜN EVLİ BAYANLAR ONUN GİBİ OLSA ABLACIM. İNANIRMISIN NAZAR DEĞMESİN ETRAFIMIZDA ÇOK GÖRDÜĞÜM İÇİN SÖYLÜYORUM EVLENECEKLERE DUA EDİYORUM RABBİM BİZİMKİ GİBİ EVLİLİK NASİP ETSİN DİYE...ALLAH(C.C) BOZMASIN NAZARLARDAN KORUSUN. ABLAAAA SENİNDE SÖZÜN VARDI HALA GELECEN HERKES SENİN GİBİ YAPIYO GELİRİZ DİYO AMA GELEN GİDEN YOKKK...:(NASIL YAKALADIM AMA:K:K

negüzel rabbim herkeze sizin gibi evlilik nasip etsin.sen çok şanslısın pınar gibi bi eşin olduğu içim.rabbimmm nazardan esirgesin ve daha iyi etsin.gelcem gelcem sözümü baki.bidaha ki ramazan a:K...şaka valla aklımda.süpriz yapıcam.oğlan doğsun da hayırlısıyla inşallah.halası olarak gelmem gerek dimi.selametle kardeşim AEO,PINARIDA BENİM İÇİN ÖP:k

fanidunya

Kayıtlı Kullanıcı
ALLAH RAZİ OLSUN GUZELDİİİ[COLOR[/COLOR

RECEB-I KAMER

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleyküm ablacım emeğinize sağlık olsun inşAllah..gerçekten çok hassas bir noktaya temas etmişsiniz..yukarıda da belirtildiği üzre ne yazık ki günümüzde akraba,komşu ilişkileri eskisine nazaran bi hayli yıpranmış,yıpranmakla da kalmamış mahvolmuş durumda..çoğusu misafiri bir öcü olarak görüyor sanırım..halbuki eski zamanları dikkatlice incelersek insanların bu hususa ne denli özen gösterdiklerini,adeta misafirsiz yapamadıklarını görebiliriz muhakkak..bu yüzden eskiye özlem duymuyormuyuz çoğumuz..sürekli günümüz hayatını eski zamanlarla kıyaslıyor ''keşke bizde o saf,bozulmamış günlerde yaşayabilseydik'' demiyormuyuz..madem geçmişe dönemiyoruz bari şimdiki zamanı geçmiş zaman gibi yaşamaya gayret edelim..''misafir rızkı ile gelir muhakkak''..simirt,pernir:K:GRabbime emanet olunuz ablacım,selamun aleyküm

AFRA_NUR

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleyküm ablacım emeğinize sağlık olsun inşAllah..gerçekten çok hassas bir noktaya temas etmişsiniz..yukarıda da belirtildiği üzre ne yazık ki günümüzde akraba,komşu ilişkileri eskisine nazaran bi hayli yıpranmış,yıpranmakla da kalmamış mahvolmuş durumda..çoğusu misafiri bir öcü olarak görüyor sanırım..halbuki eski zamanları dikkatlice incelersek insanların bu hususa ne denli özen gösterdiklerini,adeta misafirsiz yapamadıklarını görebiliriz muhakkak..bu yüzden eskiye özlem duymuyormuyuz çoğumuz..sürekli günümüz hayatını eski zamanlarla kıyaslıyor ''keşke bizde o saf,bozulmamış günlerde yaşayabilseydik'' demiyormuyuz..madem geçmişe dönemiyoruz bari şimdiki zamanı geçmiş zaman gibi yaşamaya gayret edelim..''misafir rızkı ile gelir muhakkak''..simirt,pernir:K:GRabbime emanet olunuz ablacım,selamun aleyküm

vealeyküm selam benim minicik kardeşim...evet haklısın doğru tespitler.bekle bakalım sanada rızkıyla(simirt pernir)gelen bi misafir olur elbet:K
selametle canım kardeşim rabbim misafirsiz bırakmasın insan sevdikleriyle var dimi..
rabbime emanetsin inşallah-dua ile

RECEB-I KAMER

Kayıtlı Kullanıcı
vealeyküm selam benim minicik kardeşim...evet haklısın doğru tespitler.bekle bakalım sanada rızkıyla(simirt pernir)gelen bi misafir olur elbet:K
selametle canım kardeşim rabbim misafirsiz bırakmasın insan sevdikleriyle var dimi..
rabbime emanetsin inşallah-dua ile
evet ablacım bende o ümit ve heyecanla bekliyorum ramazandan beridir:K:Kbeklemedeyim Rabbim öyle misafirle bir an önce karşılaştırsın inşAllah.Rabbime emanet olunuz,hayırlı akşamlar,iyi tatiller..

nigdeli

Kayıtlı Kullanıcı
esselamu aleyküm ablacım. yüreğinize sağlık..Rabbim razı olsun, sevabınızı yazsın inşaAllah..

Rabbimiz c.c. arefenizi ve bayramınızı mübarek eylesin, hayırlara vesile kılsın inşaAllah..nice bayramlara, hayırlarla, sevdiklerinizle birlikte erişebilmenizi nasip eylesin inşaAllah ablacım..selam ve baki dualar ile,
duanızda yer bulmak ümidiyle..Rabbimize c.c. emanet olun :H

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt