Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

misafir istemeyen kadın (1 Kullanıcı)

seyma55

Kayıtlı Kullanıcı
--------------------------------------------------------------------------------

Misafir istemeyen Kadin...

Misafirperver bir sahabi vardi. Hanimi ise her gün kocasinin yaninda bir kaç misafirle gelmesine artik tahammül edemez olmustu. Birkaç defa kocasina:
- Sen her gün birkaç misafirle geliyorsun, gelen misafirler, çocuklarimizin rizklarini yiyorlar, dediyse de kocasi, her gün yaninda birkaç misafir getirmekte israr ediyordu.
Kadin sahabi dayanamayip, Resûlüllah'a sikâyete karar verdi:
- Ya Resûlüllah! Kocam her aksam eve birkaç misafir getiriyor, böylece de kocamin kazandiklari hep misafirlere gidiyor. Bir gün hastalaniverse, açliktan ölmekten korkarim, dedi.
Peygamber efendimiz(s.a.v.) kadinin kocasini, huzuruna çagirtti.
Adam:
- Ben misafirsiz edemem! Soframda misafir olmasi, bana nes'e ve bereket veriyor, diyor ve diretiyordu. Bu sefer Peygamberimiz (s.a.v.) kadina, bundan sonra fazla degil, bir misafire razi olup olmadigini sordu. Kadin buna da razi degildi:
- Ben çocuklarimin rizkini baskalarinin yemesine riza gösteremem, diyordu. Adam hiç olmazsa bir misafirde israr edince; kadin bosanmaktansa bir misafire razi oldu. Fakat o aksam üzeri beyinin, yine eve iki misafirle geldigini gördü. Kadin sinirlenmisti, içi rahat degildi. Yemek hazirlamak için mutfaga girdi, üç kisilik yemek hazirlayip tepsiyi kocasina verdi. Biraz sonra da misafirlerden birinin çikip gittigini gördü. Hazirlanan yemeklerden biri yenmemisti.
Kadin kocasina:
- Misafirin biri niçin yemek yemeden çikip gitti? diye sordu.
Adam, ikinci misafirin farkinda degildi:
- Sen hangi misafirden bahsediyorsun. Ben bir misafirle geldim, o da içerde iste diye cevap verdi.
Kadin çok iyi görmüstü. Misafirin birisi yemek yemeden çikmisti.
Bu münakasanin içinden çikamayacaklarini anlayan kari-koca, hemen Efendimiz Hazretlerine müracaata gittiler ve durumu anlattilar...
Onlari dinleyen Peygamber efendimiz (s.a.v.) söyle buyurdu.
- Evet! Eve iki misafir gelmisti. Fakat bunlardan birisi hakiki insan degil, insan suretine giren rizkti. Allah (c.c.) hanimini akillandirmak için rizki insan kiligina sokmustu.Haniminin ise, yine misafirler için bir miktar rizki gözden çikarip hazirladi, ama o rizki, eksilmedi.

Sunu iyi bilesiniz ki, her misafir kendi rizki ile gelir. Ve kimse, kimsenin rizkini yiyemez, eksiltemez... Hatta misafir, bir evin bereketini arttirir ve o evin rizkinda artma olur, buyurdular. Tabii ki kadin, bu hadiseden sonra itiraz edecek durumda degildi...

konak

Kayıtlı Kullanıcı
RE: misafir istemeyen kadın

Rabbim sizden razı olsun. Umarım misafirperver olmayan bütün kadın ve erkeklerimiz bu yazıyı okurda gerçeklerin farkına varırlar. Evet kesinlikle misafir bir evin bereketidir.
Selam ve dua ile.

safa42

Kayıtlı Kullanıcı
RE: misafir istemeyen kadın

selamaleyküm din kardeşlerim aslında bu mesele çok önemli ve üzerinde durulması gereken bir konudur.Nefsi ve şeytani arzularına uyup misafir kabul etmeyen insanlar eş,dost ve akraba ziyaretini de bulunmazlar.ALLAH C.C. dan hayırlı uzun ömür istiyorsak eş,dost ve akraba ziyareti çok yapmak,sadakayı çok vermekle olur;misafir kabul etmekte evinin rızıkın azalmasına değil bilakis artmasına sebep olur;RABBİMİN izniyle inşaallahB)B)B)

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt