Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

MİRAÇ.. (1 Kullanıcı)

sibel

Kayıtlı Kullanıcı
İnkarın, mucizeyle karşılaştığı bi kurtarılmış zamandır Miraç...

İmanın, gaybla imtihan olduğu...

Hayat durur, zaman durur, mekan dürülür...

bi kutlu nebidir, amca kızı Ümmü Hani nin evindeki sıcak yatağından doğrulan...

Ve Miraç bir yolculuktur, alemlere gönderileni, alemlerin sahibiyle buluşturan...

Yerler hazır, gökler hazır, melekler muntazır, alem Hatice kadar hüzünlü, Ebu Talib kadar yalnız ve Taif kadar acımasız.

Bir şerefli Nebidir, yaşadığı hüzünlerden doğrulan, hüzün tohumlarında sevgilinin davetini büyüten.

Ve bir selamlaşmadır Miraç... Cebrail, Adem, Yusuf, İdris ve Harun ve Musa ve İbrahim...
Esselamü Aleyküm ya Muhammed (s.av) ve bir aleyküm selam verahmetullahtır Miraç.

Ve bir buluşmadır, aşıkun maşukuna adım adım yaklaşması...
Kabe kavseyn kadar, Sidretül Müntehaya kadar..

Ve sevenden gelen Ettehiyyatü lillahu vesselevatü vettayyıaeta sevilenden gelen, esselamü aleyke ya eyyühennebiyy ve rahmetullahi veberaktüh mukabelesidir miraç.

Ve Miraç bir mukabeledir.

OKU

Kayıtlı Kullanıcı
RE: MİRAÇ..

A.S
ALLAH CC
RAZI
OLSUN
SELAMETLE
A.E.O
S.A

metinb

Kayıtlı Kullanıcı

benim mirac gecesi ile ilgili bi sorum olacaktı. sitedeki mirac gecesi ile ilgili yazıyı okudum.yazının bir yerinde 'Hz. Cebrail in buradan öteye gitmesi mümkün değildi'şeklinde bi cümleye takıldım.buradan öteye gitmesi mümkün değildi cümlesi ile kasdedilen nedir?yani cebrail (a.s.) Allah katına çıkamıyormu denmek istenmiş?cahilliğimi bağışlayın ama çok kafam karıştı.peki Cebrail (a.s.) Allah dan peygamberlere ileteceği vahiyleri Allah katına bizzat çaıkarak almıyormu?lütfen biri bunu cevaplasın kafam çok karışmış durumda
cevaplarınız için teşekkürler

mustafa_xtar

Kayıtlı Kullanıcı

Allah razı olsun kardeşim. Emeğine sağlık.

metinb

Kayıtlı Kullanıcı

metinb yazdı:
benim mirac gecesi ile ilgili bi sorum olacaktı. sitedeki mirac gecesi ile ilgili yazıyı okudum.yazının bir yerinde 'Hz. Cebrail in buradan öteye gitmesi mümkün değildi'şeklinde bi cümleye takıldım.buradan öteye gitmesi mümkün değildi cümlesi ile kasdedilen nedir?yani cebrail (a.s.) Allah katına çıkamıyormu denmek istenmiş?cahilliğimi bağışlayın ama çok kafam karıştı.peki Cebrail (a.s.) Allah dan peygamberlere ileteceği vahiyleri Allah katına bizzat çaıkarak almıyormu?lütfen biri bunu cevaplasın kafam çok karışmış durumda
soruma bi cevap gelirse çok sevinirim.

nuresma

Kayıtlı Kullanıcı

metinb yazdı:
metinb yazdı:
soruma bi cevap gelirse çok sevinirim.
kardeşim okuduğum kitapta Allah, peygamberi teselli etmek ve kendi ayetlerini ona göstermek için, onu önce Kudüste bulunan Mescidül aksaya, oradan da göklerin ötesinde kendisine en yakın makam olan Sidretül Münteha'ya ****ürdü yazıyor(İhsan s. Sırma,işte önderimiz Hz. Muhammed) münteha da son manasına geliyor.Allah bilir inş. bişeyler katmışımdır.s.a.

metinb

Kayıtlı Kullanıcı

benim öğrenmek istediğim bu sitedeki miraç gecesi ile ilgili yazıda 'Hz. Cebrail in buradan öteye gitmesi mümkün değildi' denirken gidemeyeceği yerin neresi olduğu

siyah_beyaz

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH RAZI OLSUN SİBEL KARDEŞİM, EMEĞİNE SAĞLIK ... SAĞOL ...

metinb

Kayıtlı Kullanıcı

metinb yazdı:
benim öğrenmek istediğim bu sitedeki miraç gecesi ile ilgili yazıda 'Hz. Cebrail in buradan öteye gitmesi mümkün değildi' denirken gidemeyeceği yerin neresi olduğu
hala cevap bekliyorum

mektubat

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.caglarnetwork.com

cevaplarınız için teşekkürler.

Okuduğunuz doğrudur yani Cebrail aleyhisselam 4 büyük melekten birisidir.Ancak insanın melekten üstün olmasını Cenab-ı Hak irade buyurmuş ve bu makamın zirvesine Muhammed(aleyhissalatü vesselam)efendimizi koymuştur.Kastedilen şu ki:Mirac gecesi Efendimiz(aleyhissalatü vesselam)zamanın mekanın dışına çıkarak bizim dünyada görmemize benzemiyen bir görmeyle Allahü tealayla görüşmüştür.Muhammed(sallallahu aleyhi ve sellem)efendimiz Allahü tealanın Habibidir yani sevgilisidir.Kendimizi düşünelim yatak odamıza kimseyi alıyormuyuz sevdiğimizle olduğumuz zaman.Ve Rabbimizin Kudret sıfatı vardır herşeye gücü yeter.Yani vahiyi almak için katına çıkması gerekmez.Bu arada Allahü teala mekandan zamandan münezzehtir.Herhangi bir katta değildir.Özür dilerim aklıma gelmişken İmam-ı Rabbani Hazretleri buyurmuş ki:Allahü teala ötelerin ötesinde ve onunda ötesindedir..Vesselam.

Tayfun_Dokgoz

Kayıtlı Kullanıcı

PAYLAŞIM İÇİN ÇOK TEŞEKKÜRLER ALLAH RAZI OLSUN.BU RESİMDE PEYGAMBERİMİZ (S.A.V) İN MİRAÇ A YÜKSELDİĞİ TAŞ ( BELKİ GÖRMÜŞSÜNÜZDÜR BEN DÖSTERMEKTE FAYDA OLDUĞUNU DÜŞÜYORUM.)

metinb

Kayıtlı Kullanıcı

mektubat yazdı:
cevaplarınız için teşekkürler.

Okuduğunuz doğrudur yani Cebrail aleyhisselam 4 büyük melekten birisidir.Ancak insanın melekten üstün olmasını Cenab-ı Hak irade buyurmuş ve bu makamın zirvesine Muhammed(aleyhissalatü vesselam)efendimizi koymuştur.Kastedilen şu ki:Mirac gecesi Efendimiz(aleyhissalatü vesselam)zamanın mekanın dışına çıkarak bizim dünyada görmemize benzemiyen bir görmeyle Allahü tealayla görüşmüştür.Muhammed(sallallahu aleyhi ve sellem)efendimiz Allahü tealanın Habibidir yani sevgilisidir.Kendimizi düşünelim yatak odamıza kimseyi alıyormuyuz sevdiğimizle olduğumuz zaman.Ve Rabbimizin Kudret sıfatı vardır herşeye gücü yeter.Yani vahiyi almak için katına çıkması gerekmez.Bu arada Allahü teala mekandan zamandan münezzehtir.Herhangi bir katta değildir.Özür dilerim aklıma gelmişken İmam-ı Rabbani Hazretleri buyurmuş ki:Allahü teala ötelerin ötesinde ve onunda ötesindedir..Vesselam.
Allah razı olsun.bu vesveseden sıyrılmama yardımcı olduğun için

sonkelime

Kayıtlı Kullanıcı

Bence miraç, o dönemde yahudilerin, Peygamber efendimizle dalga geçmeleri sureti ile ortaya çıkmıştır. Allah'a mekan tayin ederek büyük bir yanlışlık yapılmaktadır. Peygamber efendimizin İsra olayını duyan yahudiler, Peygamber efendimizle dalga geçmişler, bu olay devam ede ede böyle bir hadise ortaya çıkmıştır. Allah'ı bir madde olarak düşünerek onunla karşı karşıya görüşmek, ona bir mekan tayin etmek, hristiyanlar gibi Allah'ı gökte olarak düşünmek çok yanlış bir düşünce. Kuran'da Allah kaç defa düşünün diyor. Siz kimseyi, beni de dinlemeyin sadece bir düşünün, islam'a sokulan daha nice yanlışlıklar var.

mtekik

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamiportal.net

sibel yazdı:
İnkarın, mucizeyle karşılaştığı bi kurtarılmış zamandır Miraç...

İmanın, gaybla imtihan olduğu...

Hayat durur, zaman durur, mekan dürülür...

bi kutlu nebidir, amca kızı Ümmü Hani nin evindeki sıcak yatağından doğrulan...

Ve Miraç bir yolculuktur, alemlere gönderileni, alemlerin sahibiyle buluşturan...

Yerler hazır, gökler hazır, melekler muntazır, alem Hatice kadar hüzünlü, Ebu Talib kadar yalnız ve Taif kadar acımasız.

Bir şerefli Nebidir, yaşadığı hüzünlerden doğrulan, hüzün tohumlarında sevgilinin davetini büyüten.

Ve bir selamlaşmadır Miraç... Cebrail, Adem, Yusuf, İdris ve Harun ve Musa ve İbrahim...
Esselamü Aleyküm ya Muhammed (s.av) ve bir aleyküm selam verahmetullahtır Miraç.

Ve bir buluşmadır, aşıkun maşukuna adım adım yaklaşması...
Kabe kavseyn kadar, Sidretül Müntehaya kadar..

Ve sevenden gelen Ettehiyyatü lillahu vesselevatü vettayyıaeta sevilenden gelen, esselamü aleyke ya eyyühennebiyy ve rahmetullahi veberaktüh mukabelesidir miraç.

Ve Miraç bir mukabeledir.

s.a. kardeşim,
bizlere o anı, o kadar güzel yaşattın ki, Allah c.c. 'da seni firdevs cennetinde ağırlasın inşallah.
k.s.e.o.

feyizoğlu

Kayıtlı Kullanıcı
metın b ye cevabım bıldıgım kadarıyla bılgılendırmek ıstedım cebraıl as. ulu bı rmelek olmasına ragmen onada bellı bı kata kadar cıkma yetkısı vardır yanı fazlası yoktur yetkısı dısında bı adım bıle atamaz onun ıcın bır atım oteye gecemez vahıy alması ıcınde Allah ın kudretıde her seye yeter Allah cc. ın yanına cıkamaz yanlısım vaarsa duzeltılsın

gamzeli73

Kayıtlı Kullanıcı
Ettehiyatü ve Miraç

Ettehiyatü ve Miraç

"Ettehiyyâtü lillâhi vesselevâtü vetteyyibâtü ""esselâmü aleyke eyyühennebiyyü ve rahmetullâhi ve berekâtühu ""esselâmü aleynâ ve alâ ibadillâhis-sâlihîn." "Eşhedü enla ilâhe illâllâh ve eşhedü enne Muhammeden addühû ve Resûlüh."

Miraç taki görüşmede ettehiyatü duası
Allah Teala (c.c.) ile Hz.Muhammed (s.a.v) arasında şu şekilde gerçekleştiğini okumuştum daha evvel:

"Dille, vücutla ve malla yapılan ibadetlerin hepsi Allah içindir."
" Ey nebi selâm ve Allah'ın rahmet ve bereketleri senin üzerine olsun. "
"Allah'ın selâmı bizim üzerimize ve Allahın salih kulları üzerine olsun."
daha sonrada tüm melekler şu şekilde söylemiştir:
"Ben şehadet ederim ki Allah'tan başka ilah yoktur ve şehadet ederim ki Muhammed onun kulu ve resûlüdür. "

kimkimdir

Kayıtlı Kullanıcı
sidretül münteha DENİLEN YERE GELDİLER....KANATLARIM YANAR... BURDAN ÖTE GİDEMEM YA MUHAMMED SAV...DİYOR CEBRAİL AS...RESULULLAH SORUYOR...BURDAN ÖTE NASIL GİDİLİR.......AŞKLA...AŞKLA..AŞKLA..SADECE HZ MUHAMMED MUSTAFA SAV İN AŞKIYLA...ALLAHUEKBER....

tevfik

Kayıtlı Kullanıcı
S.a.
Efendimiz buyurdular ki:Cebrail A.S.ile yola devam ederken dünya
göğünün kapısına geldik;Cebrail A.S.kapıyı açın dedi.içeriden, kim o
dediler,ben Cebrailim dedi.yanında kim var dediler.
H.z.Muhammed s.a.v. Allah’ın emri ile geldi,dedi.onlar da henüz o
peygamber olarak gönderildimi,dediler
bütün Melekler Peygamberimizin doğumunu biliyorlardı.ancak bazıları Peygamber olarak gönderildiğini bilmiyorlardı.
Cebrail,evet O,Peygamber olarak gönderildi,dedi.onlar da,hoş
geldiler.gelişi ne güzel geliştir dediler.
Peygamber Efendimiz S.A.V.kapı açıldı,
1 nci katta Hz.Adem A.S.la görüşdü
2 nci katta Hz.Yahya A.S.ve Hz.İsa A.S.la görüştü
3 ncü katta Hz.Yusuf A.S.la görüştü
4 ncü katta Hz.İdris A.S.la görüştü
5 nci katta Hz.Harun A.S.la görüştü
6 ncı katta Hz.Musa A.S.la görüştü
7 nci katta Hz.İbrahim A.S.görüştü

Peygamber Efendimiz S.A.V.sidre’yi münteha’ya erişince,altın bir döşek geldi ki,alimler onun Allah’ın bir nuru olduğunu ve sidreyi
tamamen örttüğünü söylediler.
Sidre’yi kaplayan kaplamıştı.(necm:16) ayetine işaret vardır.bu seferde ayağının altına yeşil bir refref döşediler.
Peygamber Efendimiz S.A.V.refrefin üzrine çıktı.
Peygamper Efendimiz S.A.V.oradan da ileriye gitmek isteyince,Cebrail’e Kendisine katılmasını;O da,Ben buradan bir parmak ileri gidemem,dedi.
Cebrail:eğer bir parmak ileri gidersem yanarım,Allah’ın azamet nuru beni yakar,dedi.
Resulullah s.a.v.:beyt-i ma’mura varınca,sebil olarak bana üç kase sundular.
Bunlar:şarap,süt ve bal kaseleri idi;Ben alıp sütü içtim.sütü içince,Cebrail bana bilfiil fıtratı seçtin dedi.
Yani Tevhidte karar kılan İslam fıtratını seçtin.Sana Hakk onu
layık gördü;Sen de La İlahe İllahlah diyerek O'nu ulula.
Ondan sonra cennete girdim;baktım ki taşları inci;toprağı kokulu misk;her taraf cevahir,gül ve lale ile dolu idi.
Resulullah s.a.v.bu sefer de arşın üstüne çıktı.huzura iki yay kadar,belki daha da yaklaştı.
Resulullah s.a.v.refrefi ari’ta bırakarak cenab-ı allah’ın huzurunda kıyam durdu.Cebrail A.S.kendi yerinden işaret ederek,
Rabbi’ne dille selam ver,dedi.
Peygamber efendimiz s.a.v.ettahiyyatü duasını okudu.Yüce Allah da lütuf ve ikram edip O’nun selamını aldı.
Cenab-ı Allah da;esselamü aleyke eyyühen nebiyyü ve rahmetullahi ve berakatuhu diyerek selamını aldı.
Resulullah S.A.V.efendimiz,Allah’ın selamının genel olmasını istedi;Allah’ın selamı bizim ve Allah’ın salih kullarının üzerine olsun dedi
Cebrail A.S.bunu işitince,ben de şehadet ederimki Allah’tan başka İlah yoktur ve şehadet ederim ki Muhammed O’nun Kulu Resulüdür,dedi.ilave olarak yedi kat göklerdeki meleklerde bunu tekrar ettiler.böylece kelime-i şehadetke gökler çınladılar.
O,yani Resulullah S.A.V.efendimiz o makama erişince,Allah Teala ona tecelli etti.

Allah O'na önce Sıfatları ile tecelli etti
daha sonra da Zatı ile tecelli etti..

MUHAMMEDİYE-MUHAMMED İBİCAN HAZRETLERİ

BaTuHaN92

Kayıtlı Kullanıcı
benim bir akrabam var mirac kandilimiydi tam bilmiyorum ogun yani goge yukselmekle ilgili bir gunmus gece 3de tarladayken cok degisik bir isik filan gormus koydekilerin coguda gormus ucak filan gecmez oradan diyordu yani yasli biri ...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt