Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Mirac ve Namaz (1 Kullanıcı)

Mekkavi

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.ibrahimbeser.com

B i s m i l l â h i r r a h m a n i r r a h i m
Esselâmu aleykum.

Konu : Mirac ve Namaz…

Arapça da geceleyin yol kat etmek anlamına gelen İsra, Hz. Peygamber'in Mirac mucizesinin Mekke'den Kudüs'e kadar olan kısmını bu âyeti kerimeden öğreniyoruz.

Mirac gecesi ile ilgili Kuranı Kerimdeki buyruk şöyledir:
“Bir gece, kendisine âyetlerimizden bir kısmını gösterelim diye (Muhammed) kulunu Mescid-i Harâm'dan, çevresini mübarek kıldığımız Mescid-i Aksâ'ya götüren Allah noksan sıfatlardan münezzehtir; O, gerçekten işitendir, görendir. (İsra sûresi 1. âyet)

Yukarıdaki âyeti kerimede peygamber s.a.v.’in Mirac yolculuğunun sadece bir bölümünü, Mescid-i Haram'dan (Mekke’den) Kudüs'teki Mescid-i Aksa'ya gidişini buyurmaktadır. Burada anlatıldığı üzere bu yolculuğun gayesi cenabı Allah'ın kuluna bazı ayetlerini göstermek istemesidir.

Kuran’ı Kerim bundan başka ayrıntılara değinmez, fakat biz diğer ayrıntıları hadisi şeriflerden öğrenmekteyiz.)

Konu ile ilgili hadisi şerif şöyle buyurmaktadır :

“ Ben Mekke de iken evimin çatısı yarıldı. Cibril (Cebrail a.s.) oradan indi ve göğsümü açtı sonra zemzem ile yıkadı. Sonra altın leğen dolusu hikmet ve imanı göğsüme boşalttı. Sonra göğsümü kapadı. Sonra elimi tuttu dünyanın semasına beraber yükseldik.

Sonra dünyanın semasına geldiğimizde Cibril dünya semasının kapıcısına aç dedi. Dedi ki: Kim bu? Dedi ki: Ben Cibril. Dedi ki: Yanında kimse var mı? Dedi ki: Evet yanımda Muhammed (s.a.v.) var. Dedi ki: O çağırıldı mı? Dedi evet ve kapı açıldı.

Dünyanın semasına girince orada bir adam belirdi. Sağında karaltılar, solunda da karaltılar vardı. Sağındakilere bakınca adam gülüyordu, solundakilere bakınca adam ağlıyordu, adam dedi ki: Merhaba ey Salih oğlu Salih peygamber. Dedim ki: Ya Cibril kim bu adam? Dedi ki: Bu Âdem’dir (a.s.) , sağındaki ve solundaki karaltılar onun (Nesilleri) çocuklarının ruhlarıdır. Sağındakiler Cennet ehlidir, solundaki karaltılar ise ateş ehlidir. Sağındakilere bakınca güler, solundakilere bakınca da ağlar.

Sonra Cibril ile beraber ikinci semaya çıktık, kapıcısına aç dedi. Birinci semadaki olay tekrarlandı ve açtı. İdris’e (a.s.) uğradığımda dedi ki: Merhaba ey Salih peygamber Salih kardeş. Dedim ki: Kim bu? Dedi ki: Bu İdris.

Sonra (Hz.) Musa’ya uğradık dedi ki: Merhaba ey Salih peygamber Salih kardeş. Dedim ki: Kim bu? Dedi ki: Bu Musa. Sonra (Hz.) İsa’ya uğradık. Dedi ki: Merhaba ey Salih peygamber Salih kardeş. Dedim ki: Kim bu? Dedi ki: Meryem oğlu İsa.

Sonra (Hz.) İbrahim’e uğradık. Dedi ki: Merhaba Salih oğlu Salih peygamber. Dedim ki: Kim bu? Dedi ki: Bu İbrahim.

Sonra beni en yüksek müstevaya çıkardı (Sidretul muntehaya). Orada kalemlerin levhalara kaderlerin yazı cızırtılarını işittim. Allah c.c. bana ve ümmetime elli vakit namazı farz kıldı.

Bu emirle geri döndüm, (Hz.) Musa’ya uğradım. Musa dedi ki: Ümmetine Allah’ın neyi farz kıldı? Dedim ki: Onlara elli vakit namaz farz kıldı. Musa bana dedi ki: Allah’ına tekrar dön, ümmetinin buna gücü yetmez. Allah’ıma geri döndüm, yarısını farz kıldı.

Musa’ya geri döndüm ve bildirdim, dedi ki: Allah’ına tekrar dön, ümmetinin buna gücü yetmez. Allah’ıma geri döndüm, Dedi ki: Beş vakit her vakite on sevap elli eder, bende söz değişmez.

Musa’ya geri döndüm, dedi ki: Allah’ına dön, dedim ki: Artık Rabbimden utandım, sonra Cibril ile birlikte Sidretul Muntahadan ayrıldık, çeşitli rengârenk ne olduğunu bilemediğim, anlayamadığım, anlatamayacağım şeyler gördüm, sonra Cennete girdim orada kat kat inciler ve toprağı da misk kokuyordu.”
( Faydul kadir hadis no 5845 )

Yüce Rabbim cümlemizi namazlarını muhafaza eden kullarından eylesin.

Cenabı Allah müminleri Kuran ve peygamber yolundan ayırmasın. Hepimize Dünyanın ve ahiretin güzellikleri nasip etsin. Hepimizi Peygamberimiz s.a.v. me Cennette komşu eylesin.

Sevgiler ve saygılar… Hoşçakalın… Mekkavi…

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt