Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

MİRAÇ olayı ...; (2 Kullanıcı)

yakais

Yasaklı Kullanıcı
Namaz Müminin Miraç seyahatinin başlangıcıdır...Her insan layık olduğu kadar Miraç olayını burada yani orada yaşar...
Secde Müminin Miraç 'ının kendisi Burada ancak orada yaşanır bir köprü misali...ve Allah C.C. na en yakın olduğu andır...
Allah C.C. İnsana şah damarından yakındır...
Allah C.C. Ol dedi ve ruhundan verdi İNSAN yani Adem A.S. yaratıldı....

Miraç olayı öyle bir muazzam olaydır ki ;
İNSAN...Miraç olayını DÜNYA hayatında iken Yani buraya iken ...Ahiret olayını yani orayı bir AN 'da burada yani orada yaşar...
İnsan bedeni var iken yok olayını görür...Alem Açılır Burası kalkar...Orası yaşanır...
Allah C.C. gör ...duy....yaşa emrini verince duyulur...görülür..yaşanır...
Her şey biranda burada...orada yaşanır...
Orası ise ; bir kaç Alem sırası ile burası olur ve orası yaşanır...
Bu olay ; Allah C.C. nun emri veya Ol buyruğu ile birada bir AN içinde ...Burada yani orada veya oralarda olur...
Alemler olayı Allah C.C. nun yaşa emrinde gizlidir...
Bu olayın gerçekliği bu şekildedir...Akıl kıvılcımı İdrak ı yaşarsa olay anlaşılır....
Anlamak dahi Allah C.C. nun yaşa emrinde gizlidir...
Selamlar...

yakais

Yasaklı Kullanıcı
Muhammed Mustafa A.S. Efendimiz dünya hayatında iken yaşadı MİRAÇ 'ı...
Uyurlarken değil ...Bizatihi uyanık ve öğrenen olarak yaşadılar...MİRAÇ 'ı...

An oldu ''O'' na A.S. ...AN ... Mekan oldu onunla MEKAN... Bulunduğu yer ve zaman da Açıldı perdeler...
Hazır oldu BURAK ...O zaman ve Mekanda...
Açıldı...İlimkapıları...
La Mallah sırrı içinde ....
Yaşadı ve öğrendiler MİRAÇ 'ı...

Allah C.C. dilediği ve arzu ettiği ... Anda... ve....
Muhammed Mustafa A.S. ın arzu ettiği zaman da...DA...

Selamlar...

melissa26

Kayıtlı Kullanıcı
Melissa??! yine mi sorular???
Rabbim ozur dilerim , yok bunlar zihin cimlastigi:a01:

Muhtazaf

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.aydin-aydin.com
Hadislerle Miraç,Miraç'ta neler oldu

Hadis No : 5555 {✿}Ravi: Nesai
“Resulullah (sav), beş vakit namazla gönderilince, Hz. Musa aleyhisselam kendisine: “Rabbine dön! Daha daerine aziz ve celil olan Rabbime tekrar dönüp daha da hafifletmesini istedim. Rabb Teala şu cevabı v azaltmasını talep et. Çünkü, Beni İsrail’e iki namaz farz etmişti, onları kılmadılar!” dedi. Bunun üzerdi: “Semavat ve arzı yarattığım zaman ben sana ve ümmetine elli vakit namaz yazmıştım. Öyleyse elli olan beştir. Sen ve ümmetin bunları kılın!” Böylece anladım ki, bu beş vakit namaz Rabbim Teala’dan kesin bir emirdir. Hemen Hz. Musa’ya döndüm. O yine “Dön!” dedi. Fakat ben, artık geri dönmedim.”Kaynak: Nesai, Salat 1, (1, 223-224)

{✿} Hadis No : 5556 {✿} Ravi: Cabir
Resulullah (sav) buyurdular ki: “Kureyş beni tekzib ettiği vakit, Hıcr’da doğruldum. Allah Teala hazretleri Beytu’l-Makdis’i bana tecelli ettirdi. Ben onlara onun alametlerini birer birer haber vermeye başladım. Ben Beytu’l-Makdis’e bakıyor hem de haber veriyordum.”Kaynak: Buhari, Menakıbu’l-Ensar 41, Tefsir, İsra 3; Müslim, İman 276, (170); Tirmizi, Tefsir, Beni İsrail

{✿} Hadis No : 5557 {✿} Ravi: Enes
Tanım:Resulullah (sav) buyurdular ki: “İsra gecesinde Hz. Musa’ya uğradım. Kırmızı kum tepesinin yanındaki kabrinde namaz kılıyordu.”Kaynak: Müslim, Fezail 164, (2375); Nesai, Kıyamu’l-Leyl 16, (3, 215)

{✿}Hadis No : 2285 {✿} Ravi: Ebu Hüreyre
Resulullah (sav) buyurdular ki: “Miraca çıkarıldığım gece bana iki kadeh getirildi, birinde şarap diğerinde de süt vardı. Ben sütü aldım. Melek: “Seni fitrata irşad eden Allah’a hamd olsun. Eğer şarabı alsaydın ümmetin azmıştı” dedi.”Kaynak: Nesai, Eşribe 41, (8, 312); Buhari, Eşribe 1; Müslim, İman 272, (168)

{✿} Hadis No : 2318 {✿} Ravi: Enes
Bir adam, Resulullah (sav)’a: “Allah, kullarına kaç vakit namazı farz kıldı?” diye sordu. Aleyhissalatu vesselam: “Allah, kullarına beş vakit namazı farz kıldı” diye cevap verdi. Adam tekrar sordu: “Bunlardan önce veya sonra başka bir şey var mı?” “Allah kullarına beş vakti farz kıldı.” Bu cevap üzerine adam, bunlar üzerine hiçbir ilavede bulunmayacağına, onlardan herhangi bir eksiltme de yapmayacağına dair yemin etti. Resulullah (sav): “Bu adam sözünde durursa mutlaka cennete girecektir!” buyurdu.” (Bu rivayeti, Müslim ve Tirmizi, Kitabu’l-İman’da mezkur, uzun bir hadis zımnında tahric ederler.)Kaynak: Müslim, İman, 10, (12); Tirmizi, Zekat 2, (619); Nesai, Salat 4, (1, 228, 229)

{✿} Hadis No : 2319 {✿} Ravi: Enes
Resulullah (sav)’ın Mirac’a çıktığı gece elli vakit namaz farz kılındı. Sonra bu azaltılarak beşe indirildi. Sonra da şöyle hitap edildi: “Ey Muhammed! Artık, nezdimde (hüküm kesinleşmiştir), bu söz değiştirilmez. Bu beş vakit, (Rabbinin bir lüftu olarak on misliyle kabul edilerek) senin için elli vakit sayılacaktır.”Kaynak: Buhari, Bed’ül-Halk 6, Enbiya 22, 43, Menakıbu’l-Ensar 42; Müslim, İman 259, (162); Tirmizi, Salat 1

{✿} Hadis No : 1872 {✿} Ravi: İbnu Mes’ud
Resulullah (sav) buyurdular ki: “Mirac sırasında İbrahim (as)’le karşılaştım. Bana: “Ey Muhammed, ümmetine benden selam söyle. Ve haber ver ki: Cennetin toprağı temiz, suyu tatlıdır. Burası (suyu tutacak şekilde) düz ve boştur. Oraya atılacak tohum da sübhanallah, velhamdülillah, ve lailahe illallah, vallahu ekbercümlesidir.”Kaynak: Tirmizi, Da’avat 60, (3458)

“İsra gecesi her gökte, Muhammedün Resulullah ve arkasından Ebu Bekri Sıddık yazılı olduğunu gördüm.” [Ebu Nuaym]“İsra gecesi, nura gark olmuş bir zat gördüm. “Bu kim?” dedim. Cebrail aleyhisselam, “Dünyada iken Allahü teâlâyı devamlı anan, kalbi camiye bağlı ve ana-babasına asi olmayan bir zattır” dedi.” [İ. Ebiddünya]“Miracda, Cehennemde kokmuş leş yiyenlerin kim olduğunu sordum. “Bunlar, gıybet ederek insanların etlerini yiyenlerdir” dendi.” [I. Ahmed]“Mirac gecesi, uğradığım her melek topluluğu, ümmetime hacamatı tavsiye etti.” [Hakim]

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt