Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Meşgalemiz Asıl Maksadı Unutturmamalı (1 Kullanıcı)

Delete

Kayıtlı Kullanıcı
Meşgalemiz Asıl Maksadı Unutturmamalı

İnsanın yaratılmasından maksat, kulluk vazifelerini yapmak ve cenâb-ı Hakkın rızasını kazanmak, sevgisini istemek içindir. Çok mal, para kazanmayı, mevki ve şöhret sahibi olmayı asıl maksat zannetmemelidir. Mal, para, mevki, dinimizin emrine uygun kullanılırsa, cenâb-ı Hakkın rızasını kazanmaya mani olmazlar. Zaten dinimizde, bu maksatla dünya işleri ile meşgul olmak, ibadettir. Peygamber efendimiz; (Hiç ölmeyecek gibi dünya için, yarın ölecekmiş gibi de, ahiret için çalışınız!) buyurmuşlardır.

Bir kimse, arzusunu ele geçirmekte, İslamiyet’ten dışarı çıkar, dinin hududuna tecavüz ederse, bu maksat, o kimsenin mabudu ve ilahı olur. “Maksadın ne ise, taptığın odur” sözü meşhurdur. Yani bir kimse, maksadına kavuşmak için, farzlardan birini bırakır, bir haram işlerse, mesela namazı, orucu bırakır veya içki içerse, bu maksudu, onun mabudu, ilahı olur.

Ayn-ül-Kudat Hemedani hazretleri buyuruyor ki: “Peygamber efendimiz bir hadis-i şeriflerinde; (İnsanlar üç kısımdır. Birinci kısım, hayvanlara benzer. İkinci kısım, meleklere benzer. Üçüncü kısım, Peygamberlere benzer) buyurmuşlardır. Birinci kısımda olanların maksadı, hayvanlar gibi yiyip içmektir.

Bunlar hakkında A’raf suresinin yüz yetmiş dokuzuncu âyet-i kerimesinde mealen; (Onlar dört ayaklı hayvanlar gibidir. Belki daha da aşağıdırlar) buyuruldu. İkinci kısımdakilerin maksadı, melekler gibi tesbih, namaz, oruç gibi ibadetlerdir. Üçüncü kısımdakilerin maksadı ise, aşk-ı ilahi, rıza-yı Bâri, muhabbetullah ve Allahü teâlâya teslim olmaktır.”

İmam-ı Şafii hazretleri; “Kimin düşüncesi, arzusu, maksadı yemek içmek yani dünya ise; onun kıymeti, bağırsaklarından çıkardığı kazurat kadardır” buyurmuştur.

Fıkıh kitaplarında, farzların yapılmasına mani olan nafile ibadetlerle meşgul olmanın bile, malayani yani faydasız olduğu yazılıdır. Hadis-i şerifte ise; (Malayani ile yani faydasız şeyle meşgul olmak, Hak teâlânın o kuldan yüz çevirdiğinin işaretidir) buyurulmuştur.

İmam-ı Gazali hazretleri buyuruyor ki:
“Dünyada kazanılan şeyler, geçicidir. Aklı olan, buna kıymet vermez. Hatta, bazıları; “Geçici olan hayır, sonsuz kalan şerden daha kıymetsizdir” dedi. İnsanın her bir nefesi, kıymetli bir cevher gibidir ki, bunlardan bir hazine yapılabilir. Asıl bunu hesap etmek icap eder. Aklı olan kimse, her gün, sabah namazından sonra, hatırına hiçbir şey getirmeyip, ortağı olan nefsine; “Benim sermayem, yalnız ömrümdür. Başka bir şeyim yoktur. Bu sermaye, o kadar kıymetlidir ki, her çıkan nefes, hiçbir şeyle tekrar ele geçemez ve nefesler sayılıdır, azalmaktadır. Ömür bitince, ticaret sona erer. Ticarete sarılalım ki, vaktimiz azdır ve ahiret uzun ise de; orada ticaret ve kâr olmaz. Bu dünya günleri, o kadar kıymetlidir ki, ecel gelince, bir gün izin istenir, fakat ele geçmez. Bugün, bu nimet elimizdedir. Aman nefsim, çok dikkat et de, bu büyük sermayeyi elden kaçırma! Sonra ağlamak, sızlamak, fayda vermez.

Bugün, ecelin geldiğini, daha bir gün müsaade etmeleri için, yalvardığını, sızladığını ve sana, bir gün bağışladıklarını ve şimdi, o günde bulunduğunu farzet! O halde, bugünü elden kaçırmaktan, bununla, saadete kavuşmamaktan daha büyük ziyan olur mu? Yarın ölecekmiş gibi, dilini, gözlerini ve yedi azanı haramdan koru! Cehennemin yedi kapısı var, demişlerdir. Bu kapılar senin yedi uzvundur. Bu uzuvları haramdan korumaz isen ve bugün ibadet yapmazsan, seni cezalandırırım!” demelidir. Nefs asi, emirleri yapmak istemez ise de, nasihat dinler ve istediklerini vermemek, ona tesir eder.

Resulullah efendimiz buyurdu ki:
(Akıllı kimse, ölmeden önce hesabını gören, ölümden sonra kendisine yarayacak şeyleri yapan kimsedir.)

Resulullah efendimiz bir kere de; (Yapacağın her işi, önce düşün, Allahü teâlânın razı olduğu, izin verdiği bir iş ise, onu yap! Böyle değilse, o işten kaç!) buyurmuştur. İşte her gün, nefs ile böyle şartlaşmalıdır.”

Netice olarak, meşgalemiz yani işimiz, mevkimiz, vazifemiz, bizlere asıl maksadı unutturmamalıdır! Asıl maksat, zengin olmak, şan şöhret sahibi olmak değil, ahireti kazanmaktır. Her an son nefes endişesi ile yaşamalıyız. Korkusuz, endişesiz yaşamak tehlikelidir. Gerçi suyun aktığı yönden, gideceği yer belli olur ise de, milyonda bir ihtimal de olsa, bunun tersi olabilir. Bu sebeple son nefes için korkmak lazımdır.

Ve Allahü teâlânın şu hadis-i kudside buyurduklarını da unutmamalıdır:

(Ey Ademoğulları! Sizi kendim için yarattım. Her şeyi de sizin için yarattım. Senin için yarattıklarım, seni, kendim için yaratılmış olduğundan men ve gafil ve meşgul etmesin.)

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com
Selamün Aleyküm ve rahmetullahi ve berekatühü kardeşim.
Allah c.c razı olsun, faydalı bir çalışmaydı.. Gerçek gayemiz En Güzel'in kulu olabilmek.. Lakin, imtihan gereği, kulluk yolunda meşakkatler ve çetin virajlar ile şeytanın da vesveseleriyle her an karşı karşıyayız.. Dünya hayatının süslü ve baki yurtmuş gibi gösterilmesi, insanın kapıldığı en korkunç yanılgılardan.. Rabbimiz c.c cümlemizin, selamet yurduna ulaşacak yolda her daim nusretimiz ve vekilimiz olsun inşallah..Cumanız mübarek olsun kardeşim inşallah..Rabbimize emanet olunuz..Selam ve baki dua ile.

Delete

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün Aleyküm ve rahmetullahi ve berekatühü kardeşim.
Allah c.c razı olsun, faydalı bir çalışmaydı.. Gerçek gayemiz En Güzel'in kulu olabilmek.. Lakin, imtihan gereği, kulluk yolunda meşakkatler ve çetin virajlar ile şeytanın da vesveseleriyle her an karşı karşıyayız.. Dünya hayatının süslü ve baki yurtmuş gibi gösterilmesi, insanın kapıldığı en korkunç yanılgılardan.. Rabbimiz c.c cümlemizin, selamet yurduna ulaşacak yolda her daim nusretimiz ve vekilimiz olsun inşallah..Cumanız mübarek olsun kardeşim inşallah..Rabbimize emanet olunuz..Selam ve baki dua ile.

Ve aleykümüsselam verahmetullahi veberakatüh kardeşim.
Sizin de Cumanız mubarek olsun. Siz de Allah'a emanet olun.
Selam ve baki dua ile kalın.

Delete

Kayıtlı Kullanıcı

"Bir kimse, seni dünyalık şeylerle anar ve senin yanında onları överse, ondan kaçın!
Yine bir kimse, Rabbine karşı senin gaflete dalmana sebep olursa, ondan yüz çevir, derhal ayrıl!
Dünya sevgisini doğuran her türlü maddi düşünceyi ve buna benzer meşgaleleri kalbinden söküp at.
Seni, Allahü teâlâyı hatırlamaktan alıkoyan her ne olursa olsun, bundan yüz çevir!
Kafanda ve kalbinde yer eden lüzumsuz hatıralarla oyalanıp durmaktan sakın.

ferahhfeza

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
ferahhfeza.blogcu.com
Ey Ademoğulları! Sizi kendim için yarattım. Her şeyi de sizin için yarattım. Senin için yarattıklarım, seni, kendim için yaratılmış olduğundan men ve gafil ve meşgul etmesin

________selamün aleyküm kardeşim
rabbmim razı olsun gafflete düşmemek için sürekli okumak lazım bu yazıyı emeginize saglık .inşirah süresinde bahsedilir sizinde bildiginiz gibi
Bisimillahirrahmanirrahim.
Elbette zorluğun yanında bir kolaylık vardır.
Gerçekten, zorlukla beraber bir kolaylık daha vardır.
Boş kaldın mı hemen (başka) işe koyul,
Yalnız Rabbine yönel.
bu şuurla boş melayani iş yoktur.. insan dinlenirken bile vaktini hayırlı yapabilir .. inşallah rabbimin gaflete düşürmesin..
rahmana emanet olunuz
hayırlı cumalar
selam ve dua ile_____-

Delete

Kayıtlı Kullanıcı
Ey Ademoğulları! Sizi kendim için yarattım. Her şeyi de sizin için yarattım. Senin için yarattıklarım, seni, kendim için yaratılmış olduğundan men ve gafil ve meşgul etmesin

________selamün aleyküm kardeşim
rabbmim razı olsun gafflete düşmemek için sürekli okumak lazım bu yazıyı emeginize saglık .inşirah süresinde bahsedilir sizinde bildiginiz gibi
Bisimillahirrahmanirrahim.
Elbette zorluğun yanında bir kolaylık vardır.
Gerçekten, zorlukla beraber bir kolaylık daha vardır.
Boş kaldın mı hemen (başka) işe koyul,
Yalnız Rabbine yönel.
bu şuurla boş melayani iş yoktur.. insan dinlenirken bile vaktini hayırlı yapabilir .. inşallah rabbimin gaflete düşürmesin..
rahmana emanet olunuz
hayırlı cumalar
selam ve dua ile_____-

Ve aleykümüsselam verahmetullahi veberakatüh.
Amin kardeşim.
Siz de Allah'a emanet olun.
Size de hayırlı Cuma'lar.
Selam ve baki dua ile kalın.

Delete

Kayıtlı Kullanıcı
...................

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt