Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Mehdi gelecek mi? (1 Kullanıcı)

imported__cCc_

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar benim kafama şu takıldı. Bizm bir din hocamız vardı lisede. Adam sonuna kadar okumuş. Mastır şu bu her şeyi okumuş adam inciğini cincığını çıkarmış bu işin. Ama gelin görünki bir soru soruyordum. Laf arasında Mehdi'den bahsettim. Ne Mehdi'si? dedi bana. Bende kıyamet vaktine yakın gelecek olan Mehdi dedim. O adam da Mehdi diye biri yok arkadaşlar gelmeyecek. O Mehdi denilen şey başka dinlerden bizim dinimize geçmiştir. İslam'da Mehdi inancı yoktur gelmeyecektir. Dedi. Bende şaşırdım. Adam okumuş öğrenmiş. Ama bir yandan da Mehdi gerçeği var. Şimdi Mehdi gelecek mi gelmeyecek mi?

_YUSUF_

Yönetici
Okumak kadar ne okuduğumuzda önemli.
O nedenle Ehli sünnet ekolunun benimsediği öğrenim tarzı ile din öğretimimizi geliştirmeliyiz.
Laik düzenin insanlara öğreteceği doğru bir din öğreti olamayacaktır.
Nitekim sonuçlarınıda aşikare görmekteyiz

çelebiler

Yasaklı Kullanıcı
Hocanız doğru söylemiş.Kuran mehdi'den hiç bahsetmez.Mehdi'nin geleceğini söyleyenler,hadisleri delil gösterirler ancak hadisler birbirini tutmaz.Bundan da anlaşılıyor ki tarih boyunca bu mehdi meselesi siyasi ve ekonomik güç sağlamak için kullanılagelmiş ve müslümanlar bu konu ile aldatılmış istismar edilmiş.

Şöyle ki islamda bir kurtarıcı inancı olmadığı halde mehdi diye bir kurtarıcı beklenmeye başlamış."Sonradan gelecek peygamber" inancı önceki dinlerin tümünde vardı.Hırıstiyanlar ve yahudiler böyle bir peygamberi bekliyorlardı.Bunu Kurandan anlıyoruz.fakat Kuran'da herhangi bir kurtarıcıdan bahsedilmez.Çünkü Paygamberimizden sonra bir başka peygamber gelmeyecektir.Bu inanç akaid derecesinde inandığımız inancımızın temellerini oluşturan bir akidedir.Buna göre İsa paygamber de gelmeyecektir.

Mehdi inancı islam'a hırıstiyanlık ve yahudilikten irtihal etmiş özellikle Hz.Ebu Bekir ya da Hz.Ömer zamanında yahudilikten müslüman olmuş Kab el Ahbar isimli kişi israiliyatı dinimize en çok sokan kişi olmuştur.Kab el Ahbar Hz. Ömer'in vafatına kadar bu hikayelerini rahat anlatamıyordu.Çünkü bu hikayeleri anlattığını duyan Hz. Ömer kendisini sürgün etmekle tehtit ederek bu yalanları yaymasını engellemişti.Ancak Onun ölümünden sonra rahatlayan Kab yalanlarını daha kolay yaymıştır.Hatta bu şahsın,Hz.Ömer'e yapılan suikastte de parmağı olduğu söylenmektedir.Temim ed dari, Vehbi Münebbi gibi kişiler de hırıstiyanlık ve yahudilikten İslama irtihal etmiş kişilerdir.Pekçok uydurma hadisin kaynağı olarak bilinmektedirler.Örneğin meşhur cessase hadisi (deccal anlatılmaktadır bu hadiste)kaynağı Temim ed Daridir.

Mehdi geleceğini söyleyenlerin delilleri sadece hadislerdir.hadislerin mütevatir derecede doğru olduğunu söyleseler de hadisler akaid teşkil etmezler çünkü Kuran'dan ayetle desteklenmiş hadisler değillerdir.

Zaman içerisinde her cemaat ve tarikat kendi şeyhlerine uygun mehdi modelleri çizmiş ve bunları halka hadis diye duyurmuşlardır.maksat şeyhlerini mehdi ilan ederek maddi ve manevi yönden dünyevi çıkarlar sağlamaktır.Bu yüzden hadislerin bazısında mehdinin fiziksel özellikleri tarif edilirken bir hadiste "küçük burunlu" derken diğerinde "büyük burunlu" tarif edilmiştir.Bununla beraber mehdinin çıkacağı yerde hadislere göre değişiklikler göstermektedir.

Yukarıda saydığım sebepler gibi pekçok başka mehdi hadislerinin şüpheleri vardır.Bunlar ve mehdi'den Rabbimiz Kuran'da hiç bahsetmediği için mehdi gelmeyecektir.islam'da böyle bir inanç yoktur.

imported__cCc_

Kayıtlı Kullanıcı
çelebiler kardeşim çok teşekkür ederim, Allah yar ve yardımcın olsun...

AcizBirKul.

Kayıtlı Kullanıcı
Hangisi doğru acaba gerçekten kafa karıştırıcı okuyup araştırmak lazım

Sedaa_*

Kayıtlı Kullanıcı
Neredeyse beynimdeki yarı bilgi şüpheye girdi. :a36:

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt