Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Malezyalı Hristiyan Misyoner Müslüman Oldu (1 Kullanıcı)

_SeNaToR_

Yasaklı Kullanıcı
75792.jpg

Malezyalı Hıristiyan Misyoner İslam davetçisi oldu
Hristiyan bir misyonerken Müslüman olmaya karar veren Malezyalı Ferahan hidayet öyküsünü Dünya Bülteni'ne anlattı.
Salı, 15 Aralık 2009 12:18

Adem Özköse- Malezya / Dünya Bülteni
İslam son yıllarda bütün dünyada büyük bir ilgi görüyor ve her türlü olumsuz propagandaya rağmen İslam'a girenlerin sayısı her geçen gün artıyor. Muhammed Ferhan da daha önce Hıristiyan olup daha sonra Müslüman olmaya karar veren bir Malezyalı. Muhammed Ferhan'ın İslam'a girmeden önceki ismi Pastor Yuhanıs'mış. Babası bir papaz olan Muhammed Ferhan Hıristiyanlığı yaymak için gerçekleştirilen misyonerlik faaliyetlerinin içinde de bizzat bulunmuş. İslam'a giriş hikayesi oldukça ilginç olan Ferhan şu an Malezya'nın ileri gelen İslam Davetçileri arasında sayılıyor. Yaptığı davet çalışmalarıyla 2 binden fazla kişinin İslam'a girmesine vesile olan Ferhan'ın ayrıca İslam ve Hıristiyanlık üzerine hazırladığı kitapları da bulunuyor.
-Hıristiyan bir papazken Müslüman olmaya karar verdiniz. Bize Hıristiyanlıktan İslam'a doğru uzanan hayat serüveninizi anlatır mısınız?

Babam Malezya'daki Hıristiyan Katolikler arasında itibar ve saygı gören bir papazdı. Benim de çocukluğumun büyük bir kısmı kilisede geçti ve babam beni küçüklüğümden itibaren iyi bir Hıristiyan olarak yetiştirdi. 7 sene boyunca babamdan Hıristiyanlıkla ilgili özel dersler aldım. Bu özel dersler daha sonraki yıllar başka öğretmenlerin gözetiminde de sürdü. Daha sonra insanları Hıristiyanlaştırmak için misyonerlik çalışmalarına katıldım.

-Nerede?

Endonezya'nın Badun Bölgesi'ne giderek önce iyi bir misyoner olmak için kilisede eğitim gördüm. Daha sonra misyonerlere katıldım. Endonezya'daki eğitimimi ve davet çalışmalarımı tamamladıktan sonra Malezya'ya geri döndüm ve Seba Bölgesi'nde bir lisede öğretmenlik yapmaya başladım. Okulda hem Müslüman, hem Hıristiyan, hem de Hindu dinine mensup öğrenciler eğitim görüyordu. Birgün okuldaki Müslüman öğrencilerin derslerine giren öğretmenle aramızda İslam hakkında bir tartışma gerçekleşti. Bu tartışmanın ardından kendi kendime Kur-an okumaya karar verdim. Kuran'ı okumaktaki amacım Kuran'ın açıklarını ve çelişkilerini bulup Müslümanlara özellikle de okuldaki Müslüman öğretmenlere karşı tartışmalarda galip gelmekti. Kuran'ı okumaya başladıktan sonra İslam'a olan ilgim de artmaya başladı.

resim.20091215121129..jpg

-Kur-an okumak düşünce dünyanızda ne gibi değişikliklere neden oldu?

Kur-an'daki Meryem, Yusuf ve Saf Surelerinden çok etkilendim. Kuran üzerine araştırma yapmaya başladıktan sonra okuldaki Müslüman öğrencilere ders veren öğretmenle İslam ve Kur-an üzerine yaptığımız sohbetler daha da gelişti. Bazı zamanlar tartışıyorduk, bazı zamanlar da ondan Kuran'dan okuduğum bazı ayetleri bana açıklamasını istiyordum. Daha önce Hıristiyan bir din adamıyken Müslüman olup insanları İslam'a davet etmeye başlayan Ahmet Dedat'ın kitaplarının tamamına yakınını da okudum. İslam'ı daha iyi anlama noktasında Ahmet Dedat'ın kitaplarından ve video konuşmalarından çok faydalandım. Ayrıca Müslüman din adamlarıyla Hıristiyan din adamları arasında gerçekleşen tartışmalara da katıldım. 1989 yılında Bernames İncilini okum. Bernames İncilinde açık bir şekilde Ahmed adında gelecek bir peygamberden bahsedildiğini gördüm.

"1O SENE İSLAM'I ARAŞTIRDIM"

-Müslüman olmadan önce İslam üzerine kaç sene araştırmalar yaptınız?

Tam on sene boyunca İslam üzerine araştırmalar yaptım. Bu on senenin sonunda İslam'ın Allah tarafından gönderilen son din olduğuna tamamen inandım. İslam ile Hıristiyanlık, Kur-an ile İncil arasındaki farkı net bir şekilde anladım ve 1990 yılında Müslüman oldum.

-İncil ile Kur-an arasındaki farklar nelerdir?

En önemli fark inanç alanında. Hıristiyanlar teslis inancına inanıyorlar. Teslis inancına göre dünya 3 ilah tarafından yönetiliyor. Fakat Müslümanların ilahları tek. O ilah yeri, göğü bütün alemleri yaratan Allah-ü Taala'dır. İncil kendi içinde Tevhid'e uymayan, Tevhid'e muhalefet eden bir çok virüs barındırıyor. İncil ile Kur-an'ı okuyup birbirleriyle kıyasladığınızda bu virüslerin farkına varırsınız. Ayrıca Müslüman olmamda gördüğüm bir rüyanın da etkisi oldu.

-Bu rüyayı bize anlatır mısınız?

Bu rüyayı Müslüman olmadan kısa bir süre önce görmüştüm. Rüyamda bir çukurun önünde duruyorum. Çukurun içi vahşi ve yırtıcı hayvanlarla dolu. Birden bir nur halkası yanıma yaklaşarak bana çukura girmek istemiyorsam Fatiha Suresi'ni okumamı söyledi. Ben de nur halkasına Fatiha Suresi'ni okumayı bilmediğimi ifade ettim. Bunun üzerine nur halkası Fatiha'yı okumaya başladı. Nur halkası Fatiha'yı okurken ben de uyandım. Bu rüya beni çok etkiledi ve kalbimin İslam'a daha da ısınmasını sağladı.

-Müslüman olduktan sonra hayatınızda ne gibi değişiklikler oldu?

Hayatım tamamen değişti. Öncelikle İslam'ı öğrenmek için ders almaya başladım. Malezya'nın Klantan Bölgesi'ndeki Davet ve İslam Okulu'ndan mezun oldum ve Kur-an'ı ezberledim. Hafızlık eğitimimin ardında Kahire'deki Ezher Üniversitesi'ne giderek Ezher'de 3 sene eğitim gördüm. Mısır'dan dönünce Seba Bölgesi'ne 2 Kur-an kursu açtım. Kur-an kurslarında okuyan öğrencilerim şu an hafızlık yapıyorlar. Bu kurslarda eğitim gören 50 öğrenci Seba Bölgesi'nde yaptığımız davet çalışmaları sonucu İslam'a girdi ve Kur-an'ı ezberlemeye başladı. Müslüman olduktan sonra ayrıca ailemle özellikle de babamla çok ciddi sorunlar yaşadım.

resim3.20091215121142..jpg

"BABAM BENİ ÖLDÜRMEK İSTEDİ"

-Ne tür sorunlar?

İslam'a girdikten sonra evde namaz kılmaya başladım. Annem namaz kıldığımı görünce bana niçin Müslümanlar gibi namaz kıldığımı sordu. Anneme Müslüman olduğumu söyleyince annem benim Müslüman olduğumu babama haber verdi. Babam son derece sinirli bir şekilde yanıma gelerek bana annemden duyduklarının doğru olup olmadığını sordu. Babama da Hıristiyanlığı terk ettiğimi ve İslam'a girdiğimi söyledim. Babam öyle sinirlendi ki duvardaki tüfeği alarak bana doğrulttu ve beni öldürmek istedi. Hatta tüfeği bana doğrulttuğu sırada tüfek ateş aldı; fakat annem son anda babamın elindeki tüfeği iterek tüfekten çıkan kurşunun bana isabet etmesini engelledi ve bu olaydan sonra evden kaçtım. Babam tanınan bir papaz olduğu için Müslüman olmam onu çok üzüyordu ve bana karşı çok kızgındı. 7 yıl boyunca anne ve babama İslam'a girmeleri için mektuplar yazdım. Ayrıca geceleri hacet namazı kılıp Rabbim'den anne ve babamın İslam'a girmesini istedim. Bu 7 senenin sonunda bir zamanlar Malezya'da ileri gelen bir papaz olan babam, annem ve akrabalarımın tamamına yakını Müslüman oldu. Babam şu an imamlık yapıyor ve benimle birlikte kur-an kursunda hafızlık yapan öğrencilerle ilgileniyor.

-Siz ayrıca Malezya'da tanınan bir davetçi ve hatipsiniz. Yaptığınız davet çalışmaları sonucu şu ana kadar toplam kaç kişi Müslüman oldu?

Allah 2 binden fazla kişinin İslam'a girmesinde bizi vesile kıldı. 15 köyde yaptığımız davet çalışmaları sonucu köylülerin tamamına yakını Kelime-i Şehadet getirerek Müslüman oldular.

"DİYALOĞUN AMACI MÜSLÜMANLARI HIRİSTİYANLAŞTIRMAK"

-Hıristiyan olduğunuz dönemlerde misyonerlik faaliyetlerinin içinde bulunduğunuzu ifade etmiştiniz. Müslümanları Hıristiyanlaştırmak için ne gibi faaliyetler gerçekleştiriyordunuz?

Hepimizin çalıştığı farklı alanlar vardı. Örneğin ben Müslümanlarla yürütülecek diyalog çalışmalarından sorumluydum. Diyalog çalışmaları vasıtasıyla Müslümanlara Hıristiyanlığı anlatma ve sevdirme imkânı buluyorduk.

-"Diyalog çalışmalarının amacı genel olarak Müslümanları Hıristiyanlaştırma amacı güdüyor" diyebilir miyiz?

Evet, diyebiliriz. Biz diyalog çalışmalarını bu amaçla kullanıyorduk.

-Son olarak ne söylemek istersiniz?

İman biz Müslümanlar için büyük bir nimettir. Müslümanlar olarak bu nimetin değerini bilmeliyiz.

_YUSUF_

Yönetici
Allah'u teala razı olsun inşaAllah

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt