Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Mal Sevgisi Kalbi Kaplamamali (1 Kullanıcı)

<DAMLA>

Kayıtlı Kullanıcı
MAL SEVGİSİ KALBİ KAPLAMAMALI

Büyük fıkıh (hukuk) bilgini, Hanefi mezhebinin kurucusu İmam-ı Azam Ebû Hanîfe'nin (VIII. yüzyıl) ilmi faaliyetleri yanında ticaretle de meşgul zengin bir zat olduğu malumdur. Bu büyük insan, gündüz öğleye kadar mescitte talebelerine ders verir, öğleden sonra da ticari işleri ile uğraşırdı. Bir gün ders verdiği sırada bir adam mescidin kapısından seslendi:

- Ya imam, gemin battı!... (İmamın ticari mal taşıyan gemileri mevcut)

İmam-ı Azam bir anlık tereddütten sonra

- Elhamdülillah dedi.

- Bir müddet sonra aynı adam yeniden gelip haber verdi:

- Ya imam, bir yanlışlık oldu batan gemi senin değilmiş.

İmam bu yeni habere de:

- Elhamdülillah, diyerek mukabele etti. Haber getiren kişi hayrete düştü:

- Ya imam, gemin battı diye haber getirdik "Elhamdülillah" dedin. Batan geminin seninki olmadığını söyledim yine "Elhamdülillah" dedin. Bu nasıl hamdetme böyle?

İmam-ı Azam izah etti:

- Sen gemin battı diye haber getirdiğinde iç âlemimi, kalbimi şöyle bir yokladım. Dünya malının yok olmasından, elden çıkmasından dolayı en küçük bir üzüntü yoktu. Bu nedenle Allah'a hamdettim. Batan geminin benimki olmadığı haberini getirdiğinde de aynı şeyi yaptım. Dünya malına kavuşmaktan dolayı kalbimde bir sevinç yoktu. Dünya malına karşı bu ilgisizliği bağışladığı için de Allah'a şükrettim.

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com
Selamün Aleyküm Nur Damlası, ne güzel bir paylaşım..Emeğine, yüreğine sağlık, gönlü güzel kardeşim..Gıpta edilecek bir teslimiyet, tevekkül ve yazılmış olan kadere tam bir rıza ve de en önemlisi, dünya malına itibar etmemek..Şüphesiz ki bu güzel nimetleri, Rabbimiz c.c her kuluna bahşetmiyor..Bunun da kaynağı iman, Allah sevgisi ve dünya sevgisizliği..Rabbimiz c.c bu güzel nimetleri tüm kullarına bahşetsin, ahiret zenginliği versin bizlere inşallah...Rabbimiz c.c razı olsun güzel kardeşim..Çok güzel bir paylaşımdı..Rabbimize emanetsin..Selam ve duaların en güzeli ile..B)B)

<DAMLA>

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün Aleyküm Nur Damlası, ne güzel bir paylaşım..Emeğine, yüreğine sağlık, gönlü güzel kardeşim..Gıpta edilecek bir teslimiyet, tevekkül ve yazılmış olan kadere tam bir rıza ve de en önemlisi, dünya malına itibar etmemek..Şüphesiz ki bu güzel nimetleri, Rabbimiz c.c her kuluna bahşetmiyor..Bunun da kaynağı iman, Allah sevgisi ve dünya sevgisizliği..Rabbimiz c.c bu güzel nimetleri tüm kullarına bahşetsin, ahiret zenginliği versin bizlere inşallah...Rabbimiz c.c razı olsun güzel kardeşim..Çok güzel bir paylaşımdı..Rabbimize emanetsin..Selam ve duaların en güzeli ile..B)B)

aleykum selam gül tanem
amin inşallah canım kardeşim
ellerine güzel gönlüne gözlerine saglık canım kardeşim zaman ayırıp okuduğun için rabbim daima yar ve yardımcın olsun güzel kardeşim ahirette buluşma dileğiyle inşallah...
rabbim senden de razı olsun kardeşim
güzel rabbimize emanetsin inşallah
selam dua ve muhabbetle inşallah
<<<B)>>>

eminkms

Kayıtlı Kullanıcı
SELAMÜN ALEYKÜM KARDEŞİM
PAYLAŞIMIN ÇOK GÜZEL ALLAH(CC) HER MÜSLÜMANA HAMDEDE BİLMEYİ NASİP ETSİN SAĞOLASIN ALLAHRAZI OLSUN.
«Cennete (girmeleri için) ilk çağrılacak olanlar, bollukta ve darlıkta Allah'a çok hamd edici olanlardır» (Feyz'ül-kadir, c.3, s.92).
A.E.O.

<DAMLA>

Kayıtlı Kullanıcı
SELAMÜN ALEYKÜM KARDEŞİM
PAYLAŞIMIN ÇOK GÜZEL ALLAH(CC) HER MÜSLÜMANA HAMDEDE BİLMEYİ NASİP ETSİN SAĞOLASIN ALLAHRAZI OLSUN.
«Cennete (girmeleri için) ilk çağrılacak olanlar, bollukta ve darlıkta Allah'a çok hamd edici olanlardır» (Feyz'ül-kadir, c.3, s.92).
A.E.O.

aleykum selam kardeşim
amin inşallah..
rabbim senden derazı olsun kardeşim
rabbimize emanetsin inşallah
selam ve dua ile inşallah

sivetok

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
img141.imageshack.us
"- Sen gemin battı diye haber getirdiğinde iç âlemimi, kalbimi şöyle bir yokladım. Dünya malının yok olmasından, elden çıkmasından dolayı en küçük bir üzüntü yoktu. Bu nedenle Allah'a hamdettim. Batan geminin benimki olmadığı haberini getirdiğinde de aynı şeyi yaptım. Dünya malına kavuşmaktan dolayı kalbimde bir sevinç yoktu. Dünya malına karşı bu ilgisizliği bağışladığı için de Allah'a şükrettim."

s.a.
Ellerinize sağlık kardeş çok güzel bir paylaşım. Rabbim kalbimizi imamızın kalbi gibi eylesin inşallah

su misali

Kayıtlı Kullanıcı
günümüzde maalesef insanın malı herşeyi hatta başkasının evi şöyle arabası böyle deyip özentiler çok fazla Allah hepimizi verdiği nimetlerden dolayı şükredenlerden eylesin AMİN

_AyseNur_

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razı Olsun çok güzel bi yazı İnşallah aynı duyguları bizlerde yasarız ...

<DAMLA>

Kayıtlı Kullanıcı
"- Sen gemin battı diye haber getirdiğinde iç âlemimi, kalbimi şöyle bir yokladım. Dünya malının yok olmasından, elden çıkmasından dolayı en küçük bir üzüntü yoktu. Bu nedenle Allah'a hamdettim. Batan geminin benimki olmadığı haberini getirdiğinde de aynı şeyi yaptım. Dünya malına kavuşmaktan dolayı kalbimde bir sevinç yoktu. Dünya malına karşı bu ilgisizliği bağışladığı için de Allah'a şükrettim."

s.a.
Ellerinize sağlık kardeş çok güzel bir paylaşım. Rabbim kalbimizi imamızın kalbi gibi eylesin inşallah

aleykum selam
amin inşallah kardeşim
rabbimize emanetsin inşallah

<DAMLA>

Kayıtlı Kullanıcı
günümüzde maalesef insanın malı herşeyi hatta başkasının evi şöyle arabası böyle deyip özentiler çok fazla Allah hepimizi verdiği nimetlerden dolayı şükredenlerden eylesin AMİN

amin kardeşim
rabbimiz eemanetsin inşallah

gülnisa

Kayıtlı Kullanıcı
s.a damla kardeşım cok guzel ve anlamlı bır paylaşım allah razı olsun allaha emanet ol

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt