Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Liselere Bakınız Halimizi Anlarsınız!.. (1 Kullanıcı)

#fani_dünya#

Kayıtlı Kullanıcı
RÜZGAR eken fırtına biçermiş... Fırtına eken kasırga biçermiş... Kasırga eken tayfun biçermiş... Dinsizlik ve densizlik eken acaba ne biçermiş?.. Cevap vermek için uzun uzun düşünmeye hacet yok. A benim cânım, manzaraya bak anlarsın...

*

Bir ülkenin halini, geleceğini anlamak isteyenler onun liselerine baksınlar. Liseleri parlak ve vasıflı ise hal ve gelecek de parlaktır. Berbat ise, istikbal karanlıktır.

*

Yıl 1928. İstanbul’un ve ülkenin ünlü liselerinden İstanbul Erkek Lisesi’nde yaramaz bir öğrenci muallimin sandalyasına bir raptiye koyuyor, adamcağız oturunca batıyor ve hâdiseye hemen el konuluyor. “Raptiyeyi kim koydu?” Öğrenciler sır vermiyor, suçluyu söylemiyor. Bunun üzerine, o sınıftaki bütün öğrencilerin hepsi birden hemen okuldan atılıyor...

*

YIL 2006. Medyada resimleri basıldı. Bir lisede öğrenciler kara tahtada yazı yazan öğretmenin âniden pantolonunu indirmişler, adamcağız donla görünüyor... Bunu yapana veya yapanlara ne ceza verilecek?.. Ceza mı? AB’ye gireceğiz, hürriyetler kısıtlanamaz. Ne cezası! Romancı kadının biri Türklüğü tahkir etti, ona bile ceza verilmedi. Hangi devirdeyiz?..

*

1940’lı yılların sonu. Galatasaray Lisesi’nde yatılı okuyorum. Bir teneffüs saatinde okul müdürü Behçet bey, iki tarafı sıra ağaçlarla kaplı giriş yolundan geçerken, biraz ileride top oynayan öğrencilerin topları müdür beye çarpıyor. Nöbetçi müdür muavinleri koşuyor. Top oynayan çocukların isimleri alınıyor. Ertesi günü, yaptıkları terbiyesizlik ve saygısızlık dolayısıyla müdür beyin huzuruna çıkacaklar. O tarihlerde Galatasaray’ın müdürü, Japon Mikadosu gibi bir zattı. Müdür beyin huzuruna çıkmak... Ne vahim hadise...

*

YİNE 40’lı yıllar. Öğrencilerden biri okul çantasının içine babasının tabancasını koymuş getirmiş. Yakalandı ve birkaç saat içinde tard edildi. (Okuldan atıldı).

*

GALATASARAY’ın lise kısmında okurken, dört yıl boyunca müze gibi kütüphanenin anahtarı bendeydi. Okumaya, kültüre, kitaba meraklı bir öğrenciye kütüphaneyi teslim ederlerdi. Birgün edebiyat dersindeyiz, hocamız Muvaffak Benderli “Şevket git, kütüphaneden Feridun Bey Münşeatini getir...” dedi. Hemen seğirttim, kitabı getirdim. Osmanlıca, büyük boy bir kitap. Muvaffak bey sayfalarını karıştırdı ve Cennetmekân Kanunî Sultan Süleyman Han’ın Fransa Kralı Birinci Fransuva’ya gönderdiği nâme-i humayunu okudu... Kütüphanesinde Feridun Bey Münşeatinin orijinal nüshası bulunan bir lise... Onu az buçuk okuyabilen bir öğrenci... Ondan öğrencilerine metin okuyan bir öğretmen... Hey gidi günler hey!

*

ESKİDEN kız okulları ayrıydı. Kız erkek karma tedrisat (eğitim öğretim) yoktu. Sonra belli bir maksat ve niyetle eğitimi karma yaptılar. Terbiyeli ve edebli öğrenciler sıralarda kız erkek beraber oturmak istemiyorlardı. Onlara baskı yaptılar, “Hayır beraber oturacaksınız. Çağdaşlık, uygarlık bunu gerektiriyor...” dediler. (Bu paragrafın gerisini lütfen siz yazın...)

*

HATIRLAYANLAR çıkacaktır. Bundan yıllarca önce bir liseli kızın hamile olduğu anlaşılmıştı. Bu konuda tahkikat yapması gerekenler hadiseyi gizlemişler, kızı koruma kanatları altına almışlar ve günü gelince kızcağız nur topu bir bebek doğurmuştu. Babası? Belli değil.

*

2005-2006 ders yılında liselerimizde çok kanlı hadiseler oldu. Kızın biri ders ortasında sınıfa girdi, çantasından tabancasını çıkarttı ve kendisini terk eden sevgilisini birkaç kurşun sıkarak öldürdü. Kimya öğretmeni Hatice hanım heyecandan bayıldı... Bıçakla öldürmeler... Yaralamalar... Ve daha neler neler.

*

BU sene, okullar açılır açılmaz, liselerde cinayet, yaralama, kavga gürültü, öğretmenin donunu indirme hadiseleri birbiri ardına sökün etmeye başladı. Daha işin başındayız. Bakalım sene sonundaki bilanço listesi nasıl olacak?

*

Hep yurt içi hadiselerden bahsetmeyelim. İngiltere’de şu ünlü Eton Koleji’nde (Beş yüz küsur senedir aralıksız öğrenci yetiştiriyor. Başbakan yetiştiriyor, bakan yetiştiriyor, büyük düşünür yetiştiriyor, büyük yazar yetiştiriyor, büyük ve vasıflı adam yetiştiriyor...) öğrenciler bazı zamanlar frakla dolaşırmış.

*

DÜNYANIN hangi ülkesinde, atalarının, büyük dedelerinin, ecdadının mezartaşlarını okuyamayan liseliler vardır? Bu rekor biz Türkiyelilere aittir.

*

İRAN’a gidiniz, bir liseye giriniz ve idareden izin alarak o sırada edebiyat dersi verilen bir sınıfa giriniz. Çantanızdan 1928’den önce basılmış bir Hâfız-ı Şirâzî Divanı çıkartınız ve öğrencilerden birine “Bunu al, bir sayfasını aç ve oradaki manzumeyi şerh et (açıkla)” deyiniz. Bu işi bütün öğrenciler kolaylıkla yapabileceklerdir...Sonra aynı şeyi Türkiye’de yapınız. Liselilere 1928’den önce basılmış bir Fuzulî Divanı veriniz ve “okuyunuz” bunu deyiniz. Şaşkınlıkla bakacaklar ve ağlayacakları yerde gülecekler ve “Biz bu yazıyı okuyamayız” diyeceklerdir. Türkçe değil mi? Elbette Türkçe. Peki niçin okuyamıyorlar?.. 1928’den sonra latin alfabesiyle basılmış bir Fuzulî Divanı veriniz, yine okumakta zorlanacaklar ve mânasını anlayamıyacaklardır... Öyle liseler düşünün ki, ülkenin edebî-yazılı lisanını öğretemiyor. Artık gerisini söylemeye hâcet yok.

*

EFENDİM şu kadar lise açtık, şu kadar öğrenci yetiştiriyoruz, şu kadar sınıf var... Falan filan... Efendi, palavrayı bırak, popülizm yapma ve bana şu sorunun cevabını ver: “Ne okutuyorsun, nasıl adam yetiştiriyorsun?”

*

BİR ülkeyi, bir devleti, bir halkı batırmak isteyenler, onun tümüyle uğraşmasınlar, liselerini batırsınlar, ülkenin tümü batar...

*

ÖĞRENCİLERİN hepsinin parlak ve vasıflı olması gerekmez. Otuz kişilik sınıfta beş parlak ve vasıflı öğrenci varsa ülkeye yeter. Otuzun otuzu da iyi yetişmiyorsa gelecek çok karanlık demektir.

Mehmet Şevket Eygi

s.s.s

Kayıtlı Kullanıcı
s.a,
lisede çalışan bir öğretmen olarak ,lise gençliğinin çoğu maalesef dini ve ahlaki açıdan çok tehlikede.ailelere,topluma çok iş düşüyor.
ALLAH hidayet etsin.

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com
İRAN’a gidiniz, bir liseye giriniz ve idareden izin alarak o sırada edebiyat dersi verilen bir sınıfa giriniz. Çantanızdan 1928’den önce basılmış bir Hâfız-ı Şirâzî Divanı çıkartınız ve öğrencilerden birine “Bunu al, bir sayfasını aç ve oradaki manzumeyi şerh et (açıkla)” deyiniz. Bu işi bütün öğrenciler kolaylıkla yapabileceklerdir...Sonra aynı şeyi Türkiye’de yapınız. Liselilere 1928’den önce basılmış bir Fuzulî Divanı veriniz ve “okuyunuz” bunu deyiniz. Şaşkınlıkla bakacaklar ve ağlayacakları yerde gülecekler ve “Biz bu yazıyı okuyamayız” diyeceklerdir. Türkçe değil mi? Elbette Türkçe. Peki niçin okuyamıyorlar?.. 1928’den sonra latin alfabesiyle basılmış bir Fuzulî Divanı veriniz, yine okumakta zorlanacaklar ve mânasını anlayamıyacaklardır... Öyle liseler düşünün ki, ülkenin edebî-yazılı lisanını öğretemiyor. Artık gerisini söylemeye hâcet yok.

Selamün Aleyküm kardeşim.
Emeğinize sağlık.. Mühim bir noktaya temas eden, güzel bir makaleydi.. Eğitimde, artık leşi çıkmış Batı modelini uyguluyor olmanın ve eğitimde de laiklikten taviz vermemenin acı meyvelerini topluyoruz.. Bu Batılı eğitim sisteminde, hayatın sadece dünyaya ait ilimleri öğretmekten ibaret olduğunun ve insanın manevi boyutunun görmezden gelindiğinin, Din derslerinin saatlerinden çalarak veya bu dersi bile yozlaştırıp, içini boşaltıp öğrencilere o haliyle ders olarak sunulmasının, bırakın liseyi daha ilköğretimdeki çocuklara ahlaken ne şekilde yansıdığını hepimiz müşahade edebiliyoruzdur herhalde.. Kendi öz kültürümüzle yabancı düşmemizi, yukarıdaki İran örneği çok çarpıcı bir şekilde gözler önüne seriyor.. Şu an birçok laike ilginç gelse de; İran, yükseköğretimindeki kalitesiyle de dünyadaki sayılı ülkelerdendir..Bilimsel çapta da, dünyada ses getirecek birçok makalenin ve bilimsel teorinin oluşturucularıdırlar.. İran'daki üniversitelerin rektörleri, siyasete karışmazlar, amaçları bilimsel çalışmalar yapabilmektir.. Yani, onların sırları; İŞLERİNİ YAPMAKTAN GEÇİYOR.. Bizdeki rektörlerin çalışmalarının (!) dünya çapında ilk 500'e dahi girememesinin sebepleri, kısacası üstlerine vazife olmayan şeylerle ilgilenmelerinden ve üniversiteleri birer ''yasal haraç merkezi'' haline getirmelerinden ve çok harcama yapmaları ama bununla ters orantılı olarak da kayda değer bir şeyler üretememelerindendir.. Kendilerini hala ''Kubilay'' olarak tarif edip, üniversiteleri birer kışlaya çevirmeleri, türban ve ahlak düşmanlığı yapmak kadar kendi alanlarına kafa yormamaları, İŞLERİNİ YAPMADIKLARININ bir göstergesidir.. Ya da İşlerinden hariç, her şeyle ilgilendiklerinin göstergesi..

Kademeli olarak, değerlerimizden koparılıyoruz.. Bu bir gerçek.. Daha çok üniversite açısından değerlendirdim konunuzu (üniversitelerinin durumlarını bildiğim için)... Lakin gerçekten ülkemizde, liseler değil, ilköğretimdeki eğitim sistemi dahi incelense birçok çarpıklık, eksiklik göze çarpacaktır.. Bir ülkenin silahları; tankları, füzeleri değildir.. Hem dini, hem de hayati bilimleri verebildiği nesilleridir.. O kaliteli kişileri yetiştirebildikten sonra, füzeleri, tankları yapabilecekler haydi haydi bulunacaktır içlerinden.. Dini eğitimle barışık ve dinin kitleler üzerindeki tesirini, maneviyatını, kemalatını idrak ederek, özümüzden kopmadan, insanları eşkıyalaştırmadan Allah c.c'nin razı olacağı bir eğitim sistemimizin bir an önce oluşması duası ile..
Allah c.c razı olsun..

Nevin_1982

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun aleykum.Mehmet şevket eyginin kalemine sağlık.Rabbim başımızdan eksik etmesin.ondan başka doğruları görmemizi sağlayan başka bir yazar şahsen ben tanımıyorum.Liselerdeki bu dejenerasyonun sebepleri ahlaki yozlaşma,din eğitimsizliği.Bu bence tavandan tabana yayılan bir durum.Selametle kardeşimB)

Huyela

Kayıtlı Kullanıcı
ESKİDEN kız okulları ayrıydı. Kız erkek karma tedrisat (eğitim öğretim) yoktu. Sonra belli bir maksat ve niyetle eğitimi karma yaptılar. Terbiyeli ve edebli öğrenciler sıralarda kız erkek beraber oturmak istemiyorlardı. Onlara baskı yaptılar, “Hayır beraber oturacaksınız. Çağdaşlık, uygarlık bunu gerektiriyor...” dediler. (Bu paragrafın gerisini lütfen siz yazın...)

Maalesef ... Çok çalışmamız lazım geldiğinin göstergesidir.
*

HATIRLAYANLAR çıkacaktır. Bundan yıllarca önce bir liseli kızın hamile olduğu anlaşılmıştı. Bu konuda tahkikat yapması gerekenler hadiseyi gizlemişler, kızı koruma kanatları altına almışlar ve günü gelince kızcağız nur topu bir bebek doğurmuştu. Babası? Belli değil.

*
Bu piç olur. Nur topu demek uygun değil.

Mehmet Şevket Eygi

Allahü teala razı olsun. Teşekkür ederiz.

veysel fakirulla

Kayıtlı Kullanıcı
selmun aleykum ben de bu konu da sizlere katılıyorum.bu durum çok dramatik soylem ifade etmekte... Evet ben şu an edebiyat 2. sınıfı okuyorum. Bu durumu şüphesiz biz edebiyat bölümünü okuyan öğrencileriz.. keşke ilköğretmde dahi bizim kültürümüzü yansıtan lamii, zatii, bakii,fuzuli,nedim,hayali hayreti ve daha bir çokları... Ben bunları lise kitaplarinda hiç görmedim. Zatii'yi biliyor musunuz? Zatii divan edebiyatında baki den bile ustun sayılabilecek yetenektedir.16. yy ın ilk çeyreğinde yasamış fakat bizler tanımıyoruz.. pekii milletler kendi külturlerini dillerini edebiyatlarını bilmeden ayakta kalabilirler mi sizce...

senokli

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.senawitch.tr.gg
teşekkür ederim:)
Allahtan kendime samanyolu fen lisesi kazanma hepefi koydum:)
ya kazancam ya kazancam hesabı:)
zaten samanyolu hasan tanıkta okuyorum bizim okulda böyle şeyler olmuyo..
sadece biraz bizim sınıf biraz manyak o kadar:D

dinleneyden

Kayıtlı Kullanıcı
SA bn de şuanda anadolu lisesine gidiyorum herkesin elinde telefon arkadaşlarıyla haram olduğu halde mesajlaşıyorlar din dersinde hocam sonsuzluğu ben anlamıyorum gibi hoca elinden geleni yaptığı halde.biz girmişiz günaha gibi böyle şeyleri hafife alıyorlar kızlar ortada öyle iğrenç oyun oynuyorki çıkıyorum hemen dışarı.sınıfta panoda aşırı açık giyinmiş kadın fotoğrafı iğrenç yazılar neyse ki hocalar kaldırıyor...fakat onlar benden iyi olabilir kimseyi kötü görmek istemiyorum en azından kötü tarafından bakmak.burada bize düşen onlar için, kendimizinde öyle olmaması için dua etmek,iradeli olmak, güçlü olmak diye düşünüyorum. böyle şeylere karşı sert olmak;çünkü ben sert olunca kendimi daha iyi koruyabiliyorum bu arada okulumuzda gizli de olsa namaz kılıyoruz baya kapalı da var çok şükür neyse Aeo selametle

atris

Kayıtlı Kullanıcı
s.a kardeslerım bır turlu anlam veremedıgım sey turk aıle yapısı bellıdır deyılmı mütasıp , korumacı nasıl oluyorda yenı yetısen nesıllerımız carpık yetısıyor nedenı teknolojının ımkanlarını bılıncsız kullanmak genclerımız gordugu herseye heves edıyor ınanın sokakta pantolonu belınde cok az erkek arkadaslarımız var saclar aynı kesım abuk subuk sac boyalarıyla boyalı saclar yuzun her tarafı delınmıs bu bır yasam tarzı olsa anlasılır bır nebze ıkı gunluk hop ertesı ay baska moda ....... buna gore okullardada dogru hareketler beklenemez

mst2005

Kayıtlı Kullanıcı
Allah cümle gencimizi ıslah etsin ve hidayet versin.Aslına bakılırsa bomboş yetişen bir nesil içinde geleceğimizi göremiyorum bile....

can kırıkları

Kayıtlı Kullanıcı
hayırlı akşamlar kardeşim iyi bir konuya değinmişsin bazı yerlerde kalem bulamayan kardeşlerimiz kömürü inceltip yazı yazarken bizimkiler harvurup harman savuruyorya en çok ona kızıyorum

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt