Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

kütüb_ü sitteden 4 (1 Kullanıcı)

ibni_erkan

Kayıtlı Kullanıcı
Sa'b İbnu cessame (ra), resulullah (sav)'a, ihramlı iken, kudeyd'de ucundan kan damlayan bir vahşi eşek budu hediye etti. resulullah, bu hediyeyi sa'b'a iade etti (kabul etmedi).
Sa'd İbnu ebi vakkas (ra) vefat ettiği zaman, hz. aişe: "onu mescide sokun da ben de üzerine namaz kılayım" dedi. ancak onun bu teklifi yadırgandı ve hüsn-ü kabul görmedi. bunun üz
Sa'd İbnu ebi vakkas (ra)'a öğretilmiş (muallem) bir köpek avı öldürecek olursa, yenilip yenmiyeceği sorulmuştu: "ye!" dedi, ondan sadece bir parça da kalmış olsa."
Sa'd İbnu ebi vakkas (ra)'ı dinledim. demişti ki: "resulullah (sav) buyurdular ki: "İslam'da bir kimse asıl baba varken bir başkasının babası olduğunu söylerse ve bu iddiasını da o
Sa'd İbnu ebi vakkas (ra)'ı işittim, demişti ki: "uhud gününde resulullah (sav) sadakının içerisindeki okları bana bir bir verip: "at!" diyordu, "at annem babam sana feda olsun!" m
Sa'd İbnu mu'az (ra) kolundaki (can) damarından isabet aldığı zaman resulullah (sav) onu elindeki uzunca bir demir çubukla bizzat dağladı. ancak yarası tekrar şişti. resulullah da
Sa'd İbnu mu'az, hendek savaşı sırasında kol damarından yaralanınca, resulullah (sav) onun için mescide bir çadır kurdurdu. maksadı, onu daha yakından ziyaret etmek (ve ilgilenmek)
Sa'd İbnu ubade (ra) dedi ki: "ey allah'ın resulü, ben zevcemle birlikte bir adam yakalasam, dört şahit getirinceye kadar ona mühlet mi tanıyacağım?" "evet!" buyurdu aleyhissalatu
Sa'd İbnu ubade (ra), resulullah (sav)'a gelerek sordu: "senin hoşuna giden sadaka hangisidir." "su!" cevabını verdi.
Sa'd İbnu ubade (ra): "ey allah'ın resulü, ne buyurursunuz, zevcemi bir erkekle yakalarsam dört şahid getirmek için bekleyecek miyim?" diye sordu. resulullah (sav): "evet bekleyece
Sab İbnu cessame (ra)'nin anlattığına göre, kendisi, resulullah (sav)'a, ebva veya vehdan'da (canlı) bir yaban eşeği hediye etmiştir. ancak resulullah bunu kendisine iade etmiş, sa
Sabah ezanının ilk vakti girince, resulullah (sav) bana emretti, ben de ezan okudum ve: "İkamet de getireyim mi ey allah'ın resulü?" diye sordum. (soruma hemen cevap vermeyip) doğu
Sabah namazı için ikamet okundu. resulullah (sav) namaza başladı. namazda Şi'b istikametine bakıyordu. geceden Şib'a korunması için bir atlı göndermişti."
Sabah namazı sırasında ten'im dağından seksen kişi resulullah (sav)'ın üzerine geldiler. niyetleri onu öldürmekti. yakalandılar. hz. peygamber (sav) onları serbest bıraktı. bunun ü
Sabit İbnu dahhak radıyallahu anh anlatmıştı: "resulullah (sa) buyurdular ki: "kim, bile bile, yalan yere İslam'dan başka bir din ile yemin ederse, bu kimse dediği gibidir. kim ken
Sabit İbnu kays İbni Şemmas (ra)'nın hanımı hz. peygamber (sav)'e gelerek: "ben sabit'i ahlak ve diyanetinden dolayı itab etmiyorum. ancak İslam'da küfre düşmekten korkuyorum -bu s
Saçları örtülü yemenli bir kimse İbnu Ömer (ra)'e gelip: "ey ebu abdirrahman, ben müstakil bir umre yapmak üzere geldim" dedi. abdullah İbnu Ömer (ra): "ben seninle olsaydım da ban
Sad İbnu mu'az (ra)'ın cenazesi taşındığı zaman münafıklar: "cenazesi ne kadar hafif" dediler. (bu sözleriyle) beni kureyza hakkındaki hükmünü kastediyorlardı. bu, resulullah (sav)
Sadaka vermeyi emreden ayet (tevbe, 103) nazil olduğu zaman biz (ücret mukabilinde) sırtlarımızda yük taşıyor (bu yolla bir şeyler kazanıp) ondan sadaka veriyorduk. bir adam (abdur
Sadık ve masduk olan resulullah (sav) buyurdular ki: "sizden birinin yaratılışı, annesinin karnında kırk günde cem olur. sonra bu kadar müddette "alaka" olur. sonra bu kadar müddet
Safa ile merve arasında, vadinin dibinde koşmak sünnet değildir. burada cahiliye ehli koşar ve şöyle derdi: "batha'yı (vadinin dibini) biz ancak koşarak geçeriz."
Safa ile merve arasındaki tavaf sırasında resulullah (sav)'ın şöyle dua ettiğini işittim: "rabbimiz bize dünyada hayır ver, ahirette de hayır ver ve bizi ateş azabından koru."
Saffan İbnu assal el-muradi (ra) bize, resulullah (sav)'in şöyle söylediğini rivayet etti: "mağrib cihetinde bir kapı vardır. bu kapının genişliği veya bunun genişliği binekli bir
Safiyye (ra) buyurdu ki: "hz. peygamber (sav) i'tikafta iken ziyaret maksadıyla geceleyin yanına uğradım. bir müddet konuştuk. sonra geri dönmek üzere kalktım. uğurlamak üzere de o
Safiyye (ra) gibi güzel yemek yapanı görmedim. (bir defasında) resulullah (sav) benim odamda iken, safiyye ona yemek yapıp [göndermişti]. Çok şiddetli bir kıskançlık hissettim. Öyl
Safiyye (ra)'nin bir azadlısından rivayet etmiştir: "safiyye, kendine ait ne varsa hepsini vermek karşılığında kocasından ayrılmıştır da İbnu Ömer (ra) bunu yadırgamamıştır."
Safiyye bintu ebi ubeyd, kocası İbnu Ömer'den iddet beklerken gözlerinden hastalandı. gözleri nerdeyse çapaklanıyordu, yine de sürme çekmedi.
Safiyye bintu huyeyy'in devesi hastalandı. zeyneb bintu cahş'ın yanında fazla deve vardı. resulullah (sav) ona: "safiyye'ye bir deve ver!" buyurdu. zeyneb: "ben bu yahudi kızına de
Safiyye bintu huyeyy'in nikahında resulullah (sav) sevik ve hurma ile ziyafet verdi.
Safvan İbnu muattal (ra)'ın hanımı, yanında savfan da bulunduğu bir anda resulullah (sav)'a gelerek: "ey allah'ın resulü, namaz kıldığım zaman kocam beni dövüyor, oruç tuttuğum zam
Safvan İbnu süleym, birçok sahabi evlatlarının, babalarından yapmış oldukları rivayetlere dayanarak, resulullah (sav)'ın şöyle buyurmuş olduğunu naklediyor: "kim antlaşma yapılan b
Safvan İbnu Ümeyye (ra) benimle, resulullah (sav)'a süt, ağız ve bir miktar salatalık gönderdi. aleyhissalatu vesselam o sırada mekke'nin yukarısında idi. İzin istemeden selam verm
Sağ elini sağ dizi üzerine koydu. elliüç akdi yapıp şehadet parmağıyla işarette bulundu.
Sahabeler (ra), aleyhissalatu vesselam'a müracat ederek: "ey allah'ın resulü! taiflilerin okları bizleri yaralayıp parçaladı. aleyhlerine allah'a bir bedduada bulunuverseniz! " ded
Sahiheyn ve nesai'de gelen bir diğer rivayette şöyle denir: "[resulullah (sav)] necaşi'nin ölüm haberini öldüğü günde haber verdi ve: "kardeşiniz için (allah'tan) mağfiret taleb ed
Sahiheyn'de gelen bir diğer rivayette şöyle demiştir: "vahiy aleyhissalatu vesselam'a kırk yaşında iken indirildi. bundan sonra on üç yıl kaldı. sonra hicretle emir olundu. o da me
Sahiheyn'de gelen bir diğer rivayette şöyle denmiştir: "resullulah (sav) buyurdular ki: "ben bazan evime dönüyor, yatağımda veya odamda yere düşmüş bir hurma buluyorum. onu yemek ü
Sahiheyn'de gelen bir diğer rivayette: "kahtan'dan, insanları değneğiyle idare eden bir adam çıkmadıkça kıyamet kopmaz" buyrulmuştur.
Sahiheyn'de gelen bir rivayette şöyle buyurulmuştur: "İki kişi alış-verişte bulununca, onlar ayrılmadıkça, veya biri diğerini muhayyer bırakmadıkça her ikisi de muhayyerdir. biri d
Sahiheyn'de gelen diğer bir rivayette şöyle buyurulmuştur: "(kadın veya erkek köle için) sadece sadaka-i fitr'dan başka bir zekat ödenmez."
Sahiheyn'de yer alan bir rivayette şöyle gelmiştir: dinar dinarla, dirhem dirhemle başa baş misliyle değiştirilmelidir. kim fazla verir veya fazla alırsa ribaya girmiş olur. hadisi
Sahiheyn'in bir rivayetinde hadis şöyledir: "ben de sizin gibi bir insanım. siz davalarınızın halli için bana geliyorsunuz. bazınızın hüccet yönüyle, diğer bazısından daha ikna edi
Sahiheyn'in bir rivayetinde şöyle denir: "resulullah (sav), cenabetten yıkandığı zaman (süt sağılan kab gibi) bir kab(ta su) isterdi. onu eliyle tutar, başının sağ tarafını yıkayar
Sahiheyn'in diğer bir rivayetinde şöyle gelmiştir: "hz. aişe (ra)'nin yanında namazı bozan şeylerden söz açılmıştı. bu meyanda köpek, eşek ve kadının da zikri geçti. aişe (ra): "bi
Sahiheyn'in diğer bir rivayetinde şöyle gelmiştir: "resulullah (sav)'ın rüku ve secdesi ve iki secde arasındaki (fasıla ile), rükudan başını kaldırdığı zamanki (fasıla) -kıyam ve k
Sahiheyn'in kaydettiği bir başka rivayette şöyle gelmiştir: "resulullah (sav): "akşam namazından önce namaz kılın" dediler ve (bunu üç kere tekrar ettiler), üçüncüde ise, halk bunu
Said İbnu cübeyr (ra)'e receb ayındaki oruçtan sordum. bana şu cevabı verdi: İbnu abbas (ra)'ı dinledim, şöyle demişti: "resulullah (sav) receb ayında bazı yıllarda öyle oruç tutar
Said İbnu ebyaz, babası ebyaz İbnu hammal (ra)'dan naklettiğine göre, "o (ebyaz) kavminin, murahhası olarak hz. peyamber (sav) 'a geldiği vakit, resulullah'la konuşup sebe halkında
Said İbnu zeyd (ra)'i dinledim, diyordu ki: "vallahi ben şu halimi hatırlıyorum: "allah'a yemin olsun, Ömer İslam'a girmezden önce, beni ve kızkardeşini müslüman olduk diye bağlamı
Said İbnu zeyd'in kızı abdullah İbnu amr İbnu osman'ın nikahı altında idi. kadını, kocası talak-ı bette ile boşadı. kadın, kocasının evini (iddeti dolmadan) terketti. onun bu davra
Said İbnu'l-as (ra) hazretleri İbnu Ömer (ra)'den naklen anlatıyor: "resulullah (sav) buyurdular ki: "mü'min, haram kana bulaşmadıkça dininde genişlik içindedir." said İbnu'l-as de
Said İbnu'l-müseyyeb derdi ki: "hayvanda riba yoktur. hz. peygamber (sav) hayvan satışını üç hususta yasakladı: el-mezamin, el-melakih ve habelu'l-habele. mezamin: dişi devenin kar
Sakif hey'eti arasında bir de cüzzamlı vardı. resulullah (sav) ona bir haber göndererek: "biz seninle bey'atımızı yaptık, sen hemen geri dön!" buyurdular.
Sakif hey'eti geldiği zaman, resulullah (sav)'ın yanına indiler. aleyhissalatu vesselam onları mescidde ağırladı, ta ki kalplerini daha bir rikkate getirip müessir olsun. onlar (mü
Sakif, beni ukayl'in müttefiki idi. sakifliler, resulullah (sav)'ın ashabından iki kişiyi esir ettiler. buna mukabil müslümanlar da beni ukayl'dan bir kişiyi esir ettiler, adamla b
Salim, babası abdullah İbnu Ömer'den naklen anlatıyor: resulullah (sav) (mallardan alınması gereken) zekatların miktarını belirten bir kitap yazmıştı. amillerine göndermeden vefat
Salim, babasından (ra) naklediyor: "dedi ki: "ben Ömer (ra)'in bir şey için: "zannederim ki bu şöyledir" deyip de dediği gibi olmadığını hiç görmedim. (nitekim bir gün), Ömer oturu
Salt İbnu zübeyd (ra), ailesinin bazı fertlerinden naklen şunu rivayet etmiştir: "hz. Ömer (ra) Şecere nam mevkide iken, bir tib kokusu hissetti. "bu koku kimden geliyor?" diye sor
Samed, efendilikte son mertebeye ulaşan efendidir."
Sanki mudar kabilesine mensup uzun boylu bir kadın ayağa kalkıp: "ey allah'ın resulü! biz (kadın)lar babalarımız ve evladlarımız ve kocalarımız üzerine yüküz. onların mallarında em
Sehl İbnu ebi hasme denen ensar'dan bir zat şunu haber vermiştir: "resulullah (sav), kendisine (sehl'e) zekat develerinden yüz tanesini diyet olarak ödemiştir. yani, hayber'de öldü
Sehl İbnu mu'az İbni enes el-cüheni, babası (ra)'ndan naklediyor: "resulullah (sav) buyurdular ki: "Öfkesinin gereğini yerine getirebilecek güçte olduğu halde öfkesini tutan kimsey
Sehl İbnu muaz el-cüheni, babası (sehl)'den naklen anlatıyor: "resulullah (sav) bir gazve sırasında bir yerde konaklamıştı. askerler konakladıkları yerleri birbirine pek yakın tuta
Sehl İbnu sa'd (ra) demişti ki: "İnsanlara, namazda sağ elini sol kolu üzerine koysun" diye emredilmişti." ebu hazım devamla der ki: "ben onun (sehl'in), bu hadisi resulullah (sav)
Sehl İbnu sa'd radıyallahu anh'a sordum: "resulullah (sav) hiç (kepeksiz has undan yapılmış) beyaz ekmek yedi mi?" bana şu cevabı verdi: "hayır! resulullah (sav) allah'ın o'nu peyg
Sehl İbnu sa'd'a bir grup insan hz. peygamber (sav)'in minberinin hangi ağaçtan yapıldığı hususunda münakaşa etmek üzere geldiler. sehl: "ben onun hangi ağaçtan yapıldığını, kimin
Sehl ve babası beraberce hz. enes (ra)'in yanına girerler. enes'i yolcu namazı kılıyormuşcasına çok hafif bir namaz kılıyor bulurlar. selam verip namazdan çıkınca: "allah sana mağf
Seleften hiç kimse kur'an-ı kerim'in tilaveti sırasında bayılıp düşmezdi. onlar ağlarlar ve ürperirlerdi. sonra bedenleri ve kalpleri zikrullah için yumuşardı." [rezin ilavesidir.
Seleme İbnu nuaym İbnu mes'ud el-eşcai, babası (ra)'ndan anlatıyor: "resulullah (sa)'ın, müseylime'nin kendisine yazdığı mektubu okuyunca, mektubu getiren iki elçiye şöyle söylediğ
Sen afyolunu tut, bağışla, uygun olanı emret, bilgisizlere aldırış etme (a'raf, 199) ayeti, ancak ve ancak halkın ahlakı hususunda nazil oldu.
Sen bir cemaate akıllarının almayacağı bir şey söylersen mutlaka bu, bir kısmına fitne olur.
Sevde (ra), resulullah (sav)'tan müzdelife'den geceleyin ifaza yapmak için izin istedi. sevde iri, ağır yürüyen bir kadındı. resulullah (sav) ona izin verdi. "keşte ben de onun gib
Sevde bintu zem'a (ra), gününü aişe'ye hibe etti. böylece resulullah (sav) aişe'ye iki gün ayırıyordu. bir kendi günü, bir de sevde'nin günü.
Sığır, sadece bir kimse için kesilir, koyun da bir kimse için kesilir, deve de bir kimse adına kesilir. (keza İbnu Ömer) derdi ki: "İbadet için kesilen hayvana cemaat iştirak edeme
Sımak İbnu harb, -kavminden bir adamdan, bu da onlardan bir başkasından naklen- anlattığına göre, adam: "resulullah'ın bayrağını sarı gördüm!" demiştir.
Siyahi bir kadın-veya bir genç-mescidin kayyumluk hizmetini yürütüyor (süpürüp temizliyor)du. resulullah (sav) bir ara onu göremez oldu "kadın-veya genç-hakkında (ne oldu?" diye) b
Siz bir kısım ameller işliyorsunuz ki, onlar sizin nazarınızda kıldan daha ince (daha ehemmiyetsiz)dir. halbuki biz onları, resulullah zamanında helake atıcılardan addederdik."
Siz fetih deyince mekke'nin fethini anlıyorsunuz. evet mekke'nin fethi bir fetihtir. ancak biz sahabiler, fetih deyince, hudeybiye günündeki bey'atu'r-rıdvan'ı anlardık. biz o zama
Sizden biri, karnında bir şeyler hissetse ve fiilen çıkıp çıkmadığı hususunda tereddüd içinde kalsa, bir ses işitmedikçe veya bir koku duymadıkça mescidden çıkmasın.
Sizden kim namaza durursa, sakın çakıllara değmesin. zira rahmet, ona karşıdan gelir.
Sizden kim, ikindi namazının bir secdesini güneş batmazdan önce kılabilirse, namazını tamamlasın, sabah namazının da bir secdesini güneş doğmazdan önce kılabilen, namazını tamamlas
Size kim, resulullah (sav)'ın ayakta bevlettiğini söylerse, sakın onu tasdik etmeyin. o, daima çömelerek abdest bozardı.
Size ne oluyor da, rabbimiz! bizi halkı zalim olan bu şehirden çıkar, katından bize bir sahip çıkan gönder, katından bize bir yardımcı lutfet" diyen zavallı çocuklar, erkekler ve k
Size resulullah (sav)'ın namazıyla namaz kıldırayım mı?" dedi ve namaz kıldı. bu namazda ellerini bir kere iftitah tekbiri sırasında kaldırdı, başka kaldırmadı."
Sizi, atlılar tardedecek (kovalayacak) bile olsa o iki rek'ati terketmeyin.
Sizin beyda'nız, hakkında resulullah'a iftira ettiğiniz şurasıdır. ama, resulullah (sav) sadece mescidin -yani zülhuleyfe mescidinin- yanında ihrama girip telbiye getirdi. (bir riv
Sizler şu ayeti okuyorsunuz: "...bu hisseler, onların borçları ödendikten ve vasiyetleri yerine getirildikten sonradır..." (nisa 12). bilesiniz ki resulullah (sav) vasiyyetin yerin
Söylediğine göre, aleyhissalatu vesselam'a: "ey allah'ın resulü! amin'de beni geride bırakma!" demiştir.
Su, sudan gerekir" hükmü İslam'ın bidayetinde bir ruhsattı. sonra bundan nehyedildi." Übeyy ilaveten der ki: "su, sudan gerekir" hükmü ihtilam hakkında muteberdir."
Sulh için diyet (hamale) ödemeyi kabullenmiştim. bu hususta yardım istemek için resulullah (sav)'ı aradım ve karşılaştık. (meseleyi açınca): "bekle, bize sadaka malı gelecek. o zam
Süfyan-ı sevri dedi ki : "kim, hz. ali'nin imamete, hz. ebu bekr ve hz. Ömer'den daha çok hak sahibi olduğu kuruntusuna düşerse, hz. ebu bekir'i, hz. Ömer'i, muhacirleri ve ensarla
Süfyan-ı sevri merhum (bir gün) bana: "ailesinin bir yıllık -veya yarı yıllık- yiyeceğini cemeden kimse hakkında bir şey işittin mi?" diye sormuştu. o anda ne söyleyeceğim aklıma g
Süheyb (ra) muhacir olarak mekke'den yola çıktı. kureyş'ten bazıları onu takibe başladılar. bunun üzerine o da devesinden inerek sadağında ne kadar ok varsa hepsini çıkardı. takipç
Süleyman mevla meymune'nin İbnu Ömer (ra)'den naklettiğine göre, İbnu Ömer şunu anlatmıştır: "resulullah (sav) buyurdular ki: "bir günde aynı namazı iki sefer kılmayın."
Süraka İbnu malik İbnu cu'şem (ra) gelerek sordu: "ey allah'ın resulü! bize dinimizi açıkla. sanki yeni yaratılmış gibiyiz. Şimdi amel ne husustadır: kalemlerin kuruduğu, miktarlar

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt