Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

kütüb_ü sitteden 3 (1 Kullanıcı)

ibni_erkan

Kayıtlı Kullanıcı
Abbad İbnu temim'in amcasından naklettiğine göre, "amcası, resulullah (sa)'ı mescidde, ayaklarndan birini diğerinin üzerine koymuş vaziyette sırtüstü yatarken görmüştür." [İmam mal
Abbas, ebu süfyan İbnu harb'i getirmişti, merrü'z-zahr'dan müslüman oldu. abbas (ra) dedi ki: "ey allah'ın resulü, ebu süfyan, şereflenmeyi seven bir kimsedir. (onun şerefleneceği)
Abdulhamid İbnu abdillah (İbni abdillah) İbni Ömer İbnil-hattab (ra), hz. Ömer'in sadaka (kıldığı arazinin vakfiyesini) bana istinsah ediverdi. Şöyle yazılıydı: "rahman ve rahim ol
Abdullah İbnu amir babasından naklediyor; "beni fezare'den bir kadın bir çift ayakkabı mehir mukabilinde evlendi. resulullah (sav): "nefsin ve malın için bir çift ayakkabıya razı m
Abdullah İbnu amir, hz. osman (ra)'a bir cariye hediye etti. bu cariyeyi basra'da satın almıştı ve onun kocası da vardı. osman: "ben ona yaklaşmam, onun kocası var!" dedi. bunun üz
Abdullah İbnu amr el-huzai, babası (ra)'ndan naklediyor: "resulullah (sa), fetih'ten sonra beni çağırdı ve benimle, mekke'ye ebu süfyan'a, kureyşliler arasında dağıtması için, bira
Abdullah İbnu amr İbni'l-as (ra)'a rastladım ve: "resulullah (sav)'ın tevrat'ta zikredilen vasıflarını bana söyle" dedim. bunun üzerine hemen: "pekala dedi ve devam etti: allah'a y
Abdullah İbnu büreyde, babasından (ra) anlatıyor: "beraberinde bir merkeb olan bir zat hz. peygamber'e gelerek: "ey allah'ın resulü! bin!"dedi ve adam (kayarak, hayvanın) terkisine
Abdullah İbnu büsr es'sülemi, kızkardeşi es-samma (ra)'dan naklediyor: "resulullah (sav) buyurdular ki: "cumartesi günü oruç tutmayın, ancak allah'ın size farzettiği şeyde o gün or
Abdullah İbnu ebi bekr İbni muhammedi İbni amr İbni hazm, babasından naklen anlatıyor: "resulullah (sav)'ın İbnu hazm'a diyetler hakkında yazdığı talimatta şu hususlar da vardı: "n
Abdullah İbnu ebi talha'yı doğduğu zaman resulullah (sav)'a götürdüm. bebek bir bez içerisinde idi. vardığımızda resulullah (sav) devesine katran sürüyordu. "beraberinde hurma da g
Abdullah İbnu ebi talha'yı, tahnik ediversin diye resulullah (sa)'a götürdüm. onu elinde en vurma şişi olduğu halde zekat develerini enlerken buldum."
Abdullah İbnu fudale, babası (fudale'den) naklen anlatıyor; "resulullah (sav)'ın bana öğrettikleri arasında: beş vakit namaza devam edin! emri de vardı. ben: "bu beş vakit, benim m
Abdullah İbnu havale el-ezdi (ra)'nin yanına indim. bana: "resulullah (sav) bizi, ganimet alalım diye yaya olarak gönderdi. biz de döndük ve hiçbir ganimet elde edemedik. yorgunluğ
Abdullah İbnu İkraş İbnu züeyb babasıdan naklediyor: "kavmim beni mürre İbnu abid, benimle mallarının sadakasını resulullah (sav)'a gönderdi. medine ye gelince o'nu (sav) muhacir v
Abdullah İbnu katade İbni milhan el-kaysi, babası (ra)'ndan anlatıyor: "resulullah (as), bize eyyam-ı biz'de yani ayın onüç, ondört ve onbeşinci günlerinde oruç tutmamızı emrederdi
Abdullah İbnu mes'ud (ra) bize iki hadis rivayet etti. bunlardan biri hz. peygamber (sav)'den di, diğeri de kendisinden. dedi ki: "mü'min günahını şöyle görür: "o, sanki üzerine he
Abdullah İbnu mes'ud (ra) dedi ki: "kenisinden başka ilah olmayan zat-ı zülcelal'e yemin olsun, kur'an'dan nazil olan her bir surenin nerede indiğini, her bir ayetin de ne sebeple
Abdullah İbnu mes'ud (ra)'u dinledim. demişti ki; "Şaki, annesinin karnında iken şaki olandır. said de başkasından ibret alandır." (bunu işittikten sonra) resulullah (sav)'ın ashab
Abdullah İbnu muti, babası (ra)'ndan naklen anlatıyor: "resulullah (sav) mekke'nin fethedildiği gün buyurdular ki: "bugünden sonra hiçbir kureyşli, kıyamete kadar sabren öldürüleme
Abdullah İbnu Ömer (ra) bir başka rivayette şöyle demektedir: "rüyamda, avucumda seraka denen iyi cins ipekten bir parça gördüm, cennette, her nereyi arzu etsem beni oraya uçuruyor
Abdullah İbnu Ömer (ra) oruçluyu öpme ve mübaşeretten men ederdi.
Abdullah İbnu Ömer (ra)'e baygınlık gelmiş ve aklı gitmişti. (bu esnada kılamadığı) namazı kaza etmedi. (İmam malik der ki: "doğruyu allah bilir ya, bana göre bu şundan ileri gelir
Abdullah İbnu Ömer (ra)'e şöyle demiştir: " cenab-ı hakk ayet'i kerimede: "kafirlerin size fenalık yapacağından endişe ederseniz, namazdan kısaltmanızda üzerinize bir vebal yoktur"
Abdullah İbnu Ömer (ra)'in zevcesi safiyye bintu ebi ubeyd'in oğlan kardeşinin kızı müzdelife'de nifas oldu (doğum yaptı). bu yüzden o da, safiyye de geri kaldılar ve mina'ya yevm-
Abdullah İbnu Ömer (ra)'le bir mescide girdim. ezan çoktan okunmuştu. biz namaz kılmak istiyorduk. müezzin tesvibte bulundu (ikamet okudu). abdullah mescidi terketti ve: "haydi biz
Abdullah İbnu Ömer (ra): "İçinizdekini açıklasanız da gizleseniz de allah sizi onunla hesaba çeker ve dilediğini bağışlar, dilediğine azab eder, allah her şeye kadirdir." (bakara 2
Abdullah İbnu Ömer'e, "müşriklerin resulullah (sav)'a yaptıkları kötülüklerin en fenası hangisi idi?" diye sordum. Şunu anlattı: "resulullah (sav) namaz kılarken ukbe İbnu ebi mu'a
Abdullah İbnu rafi, ebu hüreyre'ye namazların vaktini sormuştu. ebü hüreyre kendisine şu açıklamayı yaptı: "ben sana haber vereyim: gölgen kendi mislin kadarken öğleyi kıl. İkindiy
Abdullah İbnu ravaha (ra) bayılmıştı. kızkardeşi amra ağlamaya başladı: "vay benim dağım, vay şuyum, vay buyum!" diye sayıp dökerek yakınıyordu. abdullah ayrıldığı zaman: "allah'a
Abdullah İbnu sa'd İbni ebi's'sarh, hz. peygamber (sav)'e katiplik yapıyordu. Şeytan ayağını kaydırdı; adam irtidad ederek kafirlere sığındı. resulullah (sav) fetih günü, onun öldü
Abdullah İbnu sehl ve muhayyısa İbnu mes'ud hayber'e gittiler. o günlerde hayber'le sulh yapılmıştı. onlar (hususi işleri için) birbirlerinden ayrıldılar. muhayyısa, abdullah İbnu
Abdullah İbnu selam'ın kardeşioğlu, amcası (abdullah İbnu selam) (ra)'ndan naklediyor. "hz. osman (ra) öldürülmek istendiği zaman yanına geldim. osman bana: "sen niye geldin?" diye
Abdullah İbnu selman, resulullah (sav)'ın ashabından birisinden naklediyor: hayberin fethedildiği gün bir adam hz. peygamber'e gelerek: "ey allah'ın resulü, bugün ben öyle bir kar
Abdullah İbnu Şeddad İbni'l-had ve ebu bürde selef mevzuunda ihtilafa düştüler. beni, İbnu ebi evfa (ra)'a gönderdiler. ben kendisine bu hususta sordum. Şu cevabı verdi: "biz resul
Abdullah İbnu Şeddad, babasından (ra) naklediyor. der ki: "resulullah (sav) iki akşam namazının (yani akşam ve yatsının) birinde yanımıza geldi. hasan veya hüseyin'den birini taşıy
Abdullah İbnu tavus, mescidü'l-hayf'da yanibaşımda namaz kıldı. İlk secdeyi yapıp secdeden başını kaldırdığı zaman ellerini yüzünün hizasına kadar kaldırmıştı. ben bunu hoş bulmadı
Abdullah İbnu ukeym (ra)'ın yanına girdim. kendisinde kızıllık vardı. "temime (muska) takmıyor musun?" diye sordum. bana şu cevabı verdi: "bundan allah'a sığınırım. zira resulullah
Abdullah İbnu Übey İbni selül cariyesine: "git biraz fahişelik yap (da para kazan)" diye emretti. bunun üzerine cenab-ı hakk: "dünya hayatinin geçici menfaatini elde etmek için, if
Abdullah İbnu Übey İbni selül öldüğü zaman oğlu (ra) resulullah (sav)'ın huzur-i alilerine çıkıp, mübarek gömleklerini babasına kefen olarak vermesini taleb etti. resulullah (sav
Abdullah İbnu zübeyr (ra) mekke'de dokuz yıl ikamet etti. bu esnada zilhicce'nin hilali ile yüksek sesle telbiyeye başladı. (kardeşi) urve de onanla aynı şeyi yapardı."
Abdullah İbnu'l'haris İbni cez' (ra), mısır'a yanımıza geldi. kendisi resulullah (sav)'ın ashabından idi. mısır camii'nde şu hadisi anlatırken işittim: "ben öyle hatırlıyorum ki, r
Abdullah İbnu'l-haris'i,-saçını arkadan topuz yapmış olduğu halde- namaz kılarken görmüş, arkasında durup, topuzu çözmeye başlamış, öbürü de kımıldamayıp, ona imkan tanımıştır. İbn
Abdullah İbnu's-saib'in anlattığına göre, (yaşlanıp gözlerini kaybettiği vakit) İbnu abbas (ra)'a (tavaf sırasında) refakat edip, haceru'l-esved'i takip eden (haceru'l-esved ile) k
Abdullah İbnu'z-zübeyr (ra)'i (mekke'deki) akabetü'l-medine (denilen yerde) (asılmış) gördüm. kureyş ve diğer halk onun yanına gelmeye başlamıştı. derken abdullah İbnu Ömer (ra) de
Abdullah İbnu'z-zübeyr, umre maksadıyla ten'im'de ihrama girdi. sonra ben onu beytullah'ın etrafında, üç şavtta koşar gördüm.
Abdulmüheymin İbnu abbas İbni sehl İbni sa'd es-saidi, babası tarikiyle dedesinden naklediyor: "resulullah (sa) buyurdular ki: "teenni, allah teala'dandır, acele de şeytandan."
Abdurrahman İbnu abdullah, babası abdurrahman (ra)'dan rivayet eder ki şöyle demiştir: "biz bir seferde resulullah (sav) ile beraber idik. resulullah bir ara bir ihtiyacı için yanı
Abdurrahman İbnu avf (ra) medine'ye gelince resulullah (sav) onu sa'd İbnu rebi el-ensari ile kardeşledi. el-ensari (zengin birisiydi ve) iki hanımı vardı. abdurrahman'a malını ve
Abdurrahman İbnu avf (ra), asım İbnu adiy'den bir cariye almıştı. cariyenin evli olduğunu anladı ve derhal geri verdi."
Abdurrahman İbnu avf ve bir kısım arkadaşlar, mekke'de hz. peygamber (sav)'e gelerek şöyle dediler: "biz müşrik iken izzet ve itibarı olan kimselerdik. müslüman olduktan sonra zeli
Abdurrahman İbnu avf'ın hanımı, ondan kendisini boşamasını talep etti. abdurrahman: "adetten temizlenince bana haber ver!" dedi. kadın haber verdi. o da talak-ı bette ile (üç talak
Abdurrahman İbnu ebi bekr (ra) mekke yakınlarında bir yer olan hubşiyy'de vefat ettiği zaman mekke'ye taşındı ve orada defnedildi. hz. aişe (ra) mekke'ye gelince abdurrahman'ın kab
Abdurrahman İbnu ebi bekr (ra), uyuduğu bir uykuda vefat etti. kız kardeşi hz. aişe (ra) onun adına birçok köle azad etti.
Abdurrahman İbnu ebi ukbe, babasından naklediyor: babası İran asıllı bir azadlı idi. der ki: "resulullah (sav) ile birlikte uhud savaşı'na katıldım. müşriklerden bir adama darbeyi
Abdurrahman İbnu halid İbnu velid ile birlikte gazveye çıktık. bize, düşmandan, ızbandut gibi dört tanesini yakalayıp getirdiler.derhal öldürülmelerini emretti ve hemen ok atılarak
Abdurrahman İbnu huneyn denen bir adam karısının cariyesine temasta bulundu. hadise, kufe emiri nu'man İbnu beşir (ra)'e götürüldü. "ben, dedi, hakkınızda, resulullah (sav)'ın hükm
Abdurrahman İbnu nu'man İbni ma'bed İbni hevze (an ebihi an ceddihi) anlatıyor: "resulullah (sav) uyku sırasında gözlere miskle karıştırılmış ismid (sürmesi) çekilmesini emir buyur
Abdülvahid İbni ziyad merhum, merfu olarak şunu rivayet etmiştir: "kişinin çölde kılacağı namazı, tamamladığı takdirde cemaatle kılacağı namazdan efdaldir." [rezin tahric etmiştir.
Açlıktan karnımı yere yapıştırdığım, yönlerini dönüp de halimi onlarla da yiyecek ikram ederler umuduyla bildiğim ayetleri bana okumalarını taleb ettiğim zamanlar olurdu. faklriere
Adamın biri ensardan bir kadınla evlenmişti. resulullah (sav): "kadına baktın mı?" diye sordu. adam: "hayır" deyince: "git, kadına bak. Çünkü ensarın gözlerinde bir şey vardır!" bu
Adamın biri iki parmağı ile dua ediyordu. resulullah (sav): "birle! birle!" diye müdahale etti.
Adamın biri yumurta büyüklüğünde bir altın getirip: "ey allah'ın resulü, şunu bir madende ele geçirdim, bunu alın, tasadduk ediyorum! bundan başka birşeyim de yok" dedi. aleyhissal
Adiy İbnu hatim (ra) biri siyah, biri beyaz iki köstek bağı aldı. bir gece bunlara baktı fakat biri diğerinden ayrılmıyordu. sabah olunca durumu resulullah (sav)'a şöyle bildirdi:
Ahdine kim vefasızlık edip bozarsa, allah mutlaka ona bir düşman musallat eder." (İmam malik bunu belağ (senetsiz) olarak rivayet etmiştir)
Ahzab (hendek) günü sa'd İbn mu'az (ra) [kureyş'ten İbnu'l-arika'nın attığı bir okla] koldaki ana damardan vurulmuştu, böylece damarı kesilmiş oldu. (kanı durdurmak için) resululla
Aişe'nin azadlısı ebu yunus anlatıyor: "hz. aişe (ra), kendisine bir mushaf yazmamı emretti ve dedi ki: "Şu ayete gelince bana haber ver: "namazlara ve bilhassa orta namazına devam
Aklında bir şeyler olan bir kadın vardı. bir gün resulullah (sav)'a: "ey allah'ın resulü! benim sana bir ihtiyacım var!" dedi. aleyhissalatu vesselam: "ey ümmü fülan, yollardan han
Akra' İbnu'l-habis (ra), resulullah (sav)'a: "hacc her sene midir, ömürde bir kere midir?" diye sordu. resulullah (sav): "bir keredir, fazla yapan nafile olarak yapmış olur!" diye
Ala İbnu abdirrahman'ın anlattığına göre, öğle namazından çıkınca, basra'daki evinde enes İbnu malik'e uğramıştı. zaten evi de mescidin bitişiğindeydi. der ki: "huzuruna çıktığım z
Aleyhissalatu vesselam şöyle emretmiştir: "sizden kim namazını mescidde kılarsa namazından bir pay da evi için ayırsın. zira allah, evinde kılacağı namaz için dahi bir hayır takdir
Aleyhissalatu vesselam'a: "ey allah'ın resulü" dedik, senin yanında iken kalplerimiz maneviyatta rikkate gelip inceliyor, dünyaya karşı alakamız kesiliyor ve ahireti sanki görmüş g
Aleyhissalatu vesselam: "kim ilim taleb ederse, bu işi, geçmişteki günahlarına kefaret olur" buyurmuştur.
Ali (ra) dedi ki: "ben size resulullah (sav)'dan bir hadis söyleyince, allah'a yemin olsun aleyhisselatu vesselam'ın söylemediği bir şeyi söylemektense gökten atılmayı tercih ederi
Ali (ra) yanıma girdi. su dökmüş (küçük abdest bozmuş) idi. abdest suyu istedi, içinde su olan bir kap getirdik. bana: "ey İbnu abbas! resulullah (sav)'ın nasıl abdest aldığını san
Ali (ra)'ye: "söyle bize! (savaş için) şu yürüyüşünü resulullah (sav)'ın bir emrini yerine getirmek üzere mi yapıyorsun, şahsi bir içtihadın olarak mı?" diye sordum. "resulullah (s
Ali (ra)'yi dinledim, demişti ki: "resulullah (sav)'ın yanında ben, abbas, fatıma ve zeyd İbnu harise toplanmıştık. ben şunu söyledim: "ey allah'ın resulü, aziz ve celil olan allah
Ali (ra), oğlu hasan (ra)'a baktı ve: "bu oğlum, resulullah (ra)'ın tesmiye buyurduğu üzere seyyid'dir. bunun sulbünden peygamberinizin adını taşıyan biri çıkacak. ahlakı yönüyle p
Ali İbnu ebi talib (ra)'e bir adam gelerek: "resulullah (sav)'ın sana tevdi ettiği sır nedir?" diye sormuştu. hz. ali buna öfkelendi ve: "resulullah (sav), halka gizlediği hiçbir ş
Ali İbnu ebi talib (ra)'in arkasında ben ve İmran İbnu husayn beraber namaz kıldık. ali (ra) secde edince tekbir getiriyor, başını kaldırınca tekbir getiriyor, iki(nci) rek'atten k
Ali İbnu ebi talib (ra), (bir gün), hz. fatıma (ra)'nın yanına girmiş idi. o sırada hz. hasan ve hüseyin ağlamakta idiler. "niye ağlıyorsunuz?" diye sordu. hz. fatıma: "acıktılar!"
Ali İbnu'l-huseyn, ebu hureyre (ra)'den naklediyor: "resulullah (sa) buyurdular ki: "kişinin malayani şeyleri terki İslam'ının güzelliğinden ileri gelir."
Ali'nin evladlarından muhammed'in oğlu İbrahim anlatıyor: "hz. ali (ra) resulullah (sav)'ı vasfettiğı zaman şöyle derdi: "resulu-i ekrem (sav) efendimiz çok uzun boylu olmadığı gib
Alkame hazretlerinin İbnu mes'ud (ra)'dan naklettiğine göre, İbnu mes'ud, "...kim allah'a iman ederse (allah) onun kalbini doğruya götürür.." (teğabün, 11) mealindeki ayetle ilgili
Alkame İbnu ebi alkame, annesinden rivayet etmiştir ki: "annesi, hz. aişe (ra)'yi ihramlı iken bedenini kaşıyan kimse hakkında soru sorulunca dinlemiştir. hz. aişe şu cevabı verir:
Allah bir adamın içinde iki kalp yaratmadı. (ahzab, 4) mealindeki ayet hakkında şunu söylerdi: "bir gün, hz. peygamber (sav) namaz kılmak için kalkmıştı, namazda bir hata yaptı. ce
Allah ilk muhacir kadınlara rahmetini bol kılsın; "kadınlar baş örtülerini yakalarının üzerini (örtecek şekilde) koysunlar" (nur 31) ayeti indiği zaman örtülerini (kenardan) yırtar
Allah katında yeryüzündeki canlıların en kötüsü gerçeği akletmeyen sağırlar ve dilsizledir (enfal, 22) ayetinde kastedilmiş olanlar abdü'd-daroğullarından bir gruptur.
Allah namazı ilk defa farz ettiği zaman iki rek'at olarak farz etmişti. sonra onu hazer için (dörde) tamamladı. yolcu namazı ilk farz edildiği şekilde sabit tutuldu.
Allah talakı, nikahtan sonraya koymuştur.
Allah teala hazretleri münezzehtir, (halde ve sözde) nezih olanı sever; naziftir, nezafeti sever; kerimdir, keremi sever; cömerttir, cömertliği sever. Öyle ise avlularınızı temizle
Allah teala hazretleri'nin (tebük seferi'nden geri kalmaları sebebiyle) tevbelerini kabul edip affettiği üç kişiden biri olan hilal İbnu Ümeyye (ra) geldi. (anlattığına göre) tarla
Allah teala hazretleri, resul-i ekrem (sav)'e mekke'nin fethini nasib edince, halkın içinde kalkıp, allah'a hamd ve sena ettikten sonra dedi ki: "allahu zülcelal hazretleri, mekke'
Allah teala hazretleri: "boşanan kadınlar kendi kendilerine üç aybaşı hali beklerler" (bakara 228) buyuruyor. yine allah teala hazretleri: "kadınlarınız arasında ay hali görmekten
Allah ve peygamberiyle savaşanların ve yeryüzünde bozgunculuğa uğraşanların cezası öldürülmek veya asılmak yahut çapraz olarak el ve ayakları kesilmek ya da yerlerinden sürülmektir
Allah yolunda infak edin, kendinizi ellerinizle tehlikeye atmayın. İhsanda bulunun. allah ihsan edenleri sever (bakara, 195) mealindeki ayetle ilgili olarak demiştir ki: "bu ayet i
Allah'a ve ahiret gününe inananlar mallarıyla, canlarıyla savaşmak istediklerinden ötürü geri kalmak için senden izin istemezler.. (tevbe, 44) ayeti, nur suresindeki şu ayetle nesh
Allah'ı bırakıp taptığınız lat'ın, uzza'nın ve (bunların) üçüncüsü olan diğer menat'ın (herhangi bir şey hakkında zerrece kudretleri var mı? bize haber verin) (necm, 19-20) mealind
Allah'ı zikretmek elbet en büyüktür (ankebut, 45) mealindeki ayet hakkında şunu söyledi: "kulun allahu teala'yı diliyle zikretmesi büyük (bir ibadet)tir. onuzikretmesi, herhangi bi
Allah'ın onların mallarından peygamberine verdiği fey'e gelince, siz bunun üzerine ne ata ne deveye binip koşmadınız... ayeti hakkında şunu söyledi; "resulullah (s)a fedek ahalisi
Allah'ın verdiği nimetleri nankörlükle karşılayanları ve milletlerini helak yurduna, yaşlanacakları cehenneme götürenleri görmüyor musun?" (İbrahim, 27-28) ayetini açıklama sadedin
Allah, İbnu Ömer (ra)'i mağfiret buyursun, bir hususta yanılmıştı. Şu ensariler putperestti ve ehl-i kitaptan yahudilerle birlikte idiler. ensar (İslam'dan önce) ilim yönüyle yahud
Allah, namazı peygamberinizin diliyle hazerde dört, seferde iki, korku halinde de dört rek'at olarak farz kılmıştır."
Allah, peygamberine ve inananlara huzur indirdi. onların takva sözünü tutmalarını sağladı (feth, 26) ayetinde geçen "takva sözü"nden, lailahe İllallah'ın kastedildiğini hz. peygamb
Allah, sarhoş ediciyi içen kimseye tinetul-habal içirmeye ahdetmiştir. "tinetu'l-habal nedir?" diye sorulunca: "cehennemliklerin (vücudlarından, çıkan) terleridir!" diye cevap verd
Allah, şüphesiz zerre kadar haksızlık etmez, zerre kadar iyilik olsa onu kat kat artırır ve yapana büyük ecir verir ayeti ile ilgili olarak resulullah (sav)'ın şöyle dediğini rivay
Allahu teala kur'an-ı kerim'inde: "kadınlarınızdan fuhşu irtikab edenlere karşı içinizden dört şahid getirin. eğer şehadet ederlerse -onları ölüm alıp götürünceye, yahud allah onla
Allahu zülcelal hazretleri vahiy suretiyle konuştuğu zaman sema ehli bir ses işitir ki bu, demir bir zincirin düz bir kaya üzerinde hareket etmesiyle çıkan çıngırak sesine benzer.
Altın ve gümüşü biriktirip allah yolunda sarfetmeyenlere can yakıcı bir azabı müjdele ayeti nazil olduğu zaman biz, hz. peygamberle bir seferde bulunuyorduk. ashabından bazısı: "ay
Altın ve gümüşü biriktirip allah yolunda sarfetmeyenlere can yakıcı bir azabı müjdele ayeti nazil olduğu zaman, müslümanlar bundan fazlaca kaygılandılar. hz. Ömer (ra): "ben sizin
Ama, yani gözleri kör bir zat, ümmü veled olan cariyesini, resulullah (sav)'a şetmettiği için öldürdü. resulullah (sav) cariyenin kanını heder addetti."
Amcam enes İbnu'n-nadr (ra) bedir savaşında bulunamadı. bu sebeple: "ben resulullah (sav)'ın müşriklere karşı yaptığı ilk savaşta yoktum. eğer allah, bana resulullah (sav)'la birli
Amcasından (ra) naklen hz. peygamber (sav): "Şerlerinden, serkeşliklerinden yıldığınız kadınlara gelince: onlara (evvela) öğüt verin, (vazgeçmezlerse) kendilerini yataklarında yaln
Amir İbnu sa'd babası (ra)'ndan naklen anlatıyor: "resulullah (sav) beni muaviye mescidine girdi. orada iki rek'at namaz kıldı, biz de onunla berber kıldık. sonra rabbine uzun uzun
Amir İbnu sa'd babasından (sa'd'dan) (ra) naklediyor: "resulullah (sav) (secdede) ellerin yere konulmasını, ayakların da dikilmesini emretti."
Amir İbnu sa'd, babasından (ra) naklediyor: "resulullah (sav) (namazını tamamlayınca) sağına ve soluna selam verirdi, öyle ki ben (geride olduğum halde) yanağının beyazlığını görür
Ammar (ra), resulullah (sav)'ın yanına girmek için izin istedi. "ona müsaade edin, girsin!" buyurdular. ammar girince de: "tayyib ve mutayyeb ammar'a merhaba!" diyerek selamladılar
Ammar bize hitabetmişti. (konuşmasını) veciz ve beliğ yaptı. minberden inince: "ey ebul-yakzan beliğ ve veciz konuştun! keşke biraz daha nefesleseydiniz (uzatsaydınız)!" dedik. biz
Amme suresinde geçen "(müttakiler için)... dolu kadehler (vardır)" (34. ayet) ayetini "mütemadiyen dolu kalan" diye açıklamıştır.
Amr İbnu abese (ra)'yi dinledim, diyor ki: "resulullah (sav)'a: "abdest nasıl alınır?" diye sordum. Şöyle açıkladı: "abdest mi? abdest alınca şöyle yaparsın: Önce iki avucunu terte
Amr İbnu Şuayb (an ebihi an ceddihi) tarikinden anlatıyor: "resulullah (sav)'a bir kadın, beraberinde bir kızı olduğu halde geldi. kızın elinde, altından kalın iki bilezik vardı. "
Amr İbnu Şuayb babası tarikiyle bildiriyor: "abdullah'la -ki babasıdır- tavafta bulundum. kabe'nin arka kısmına gelince: "istiazede (sığınmada) bulunmuyor musun?" dedim. "ateşten,
Amr İbnu Şuayb İbni muhammed İbni abdillah İbni amr İbn'il-as babası tarikiyle ceddi abdullah'tan rivayet ettiğine göre, "hz. peygamber (sav), bey'u'l-urban'ı yasaklamıştır." (İmam
Amr İbnu Şurahbil, resulullah'ın ashabından bir kişiden naklediyor: "resulullah (sav) buyurdular ki: "ammar takırdaklarına kadar iman doldurulmuştur."
Amr İbnu'ş-Şerid, babasından (ra) anlatıyor: "ben oturduğum sırada, resulullah (sav) bana uğradı. o sırada sol elimi sırtımın gerisine koymuş, (sağ) elimin kabası üzerine dayanmışt
Amr İbnu'ş-Şerrid, babasından [Şerrid'den naklen (ra)] anlatıyor: "bir gün ben resulullah'ın bineğinin arkasına binmiştim. bir ara bana: "hafızanda Ümeyye İbnu ebi's'sait'in şiirin
Ana-babanın ve yakınların bıraktıklarından herbirini mevaliye kıldık... (nisa, 33) ayetindeki mevaliye tabirini varisler olarak tefsir etmiştir. keza ayetin devamında geçen "yeminl
Anber, rikaz değildir. bunu deniz atmıştır."
Andolsun ki sana seb'ul-mesani'yi ve kur'an-ı azim'i verdik (hicr, 87) ayetinde geçen es-seb'ul-mesani, uzun süreler (tıvel)dir.
Anlatıldığına göre fudale'ye, "üzerinde bir köle azad etme borcu bulunan kimsenin veled-i zina'yı azad etmesi caiz olur mu?" diye sorulmuş, o da "evet" demiştir.
Anlatıldığına göre ravi, oturarak uyur, sonra kalkar, abdest almadan namaz kılardı.
Anlatıldığına göre, arafe günü (dilenerek) insanlardan (sadaka) isteyen bir adam görür ve: "yani şu günde, şu yerde allah'tan başkasından mı istiyorsun?" der ve adama çubuğunu vuru
Anlatıldığına göre, ayaklarının arasını bitiştirerek namaz kılan bir adam görmüştü. Şöyle söylendi: "(bu adam) sünnete muhalefet etti. ayaklarını sırayla dinlendirse daha iyidir."
Anlatıldığına göre, bu meseleden (nikahta koşulan şarta uyma meselesinden) sorulmuştur da şu cevabı vermiştir: "allah teala hazretlerinin şartı kadının koştuğu şarttan da, onun şar
Anlatıldığına göre, hz. osman (ra) taif de emval edinip orada ikamet etmeyi arzu ettiği zaman mina'da dört rek'at kıldı. sonra imamlar bununla amel ettiler.
Anlatıldığına göre, kendisine mushaf yazmanın ücreti hakkında sorulmuştu. Şu cevapta bulundu: "bunda bir beis yok. onlar, bu işte, ressam durumundadırlar, ellerinin emeğini yemekte
Anlatıldığına göre, kendisine: "kişi beytullah'ı görünce ellerini kaldırır mı." diye sorulunca şu cevabı vermiştir: "resulullah (sav)'la haccettik. o zaman biz bunu yapardık." (bu
Anlatıldığına göre, ravinin kendisine sarık üzerine meshetmekten sorulmuştu. Şu cevabı verdi: "hayır, olmaz, su ile saca değilmelidir!"
Anlatıldığına göre, sabah namazının birinci rekatinde enfal'den kırk ayet kadar, ikinci rekatinde ise mufassal sürelerden birini okumuştur. [(rezin ilavesidir. buhari muallak (sene
Anlatıldığına göre, yusuf süresinde geçen "gelsene" manasındaki ... ibaresini ... diye okumuş. keza saffat süresinde geçen ... ayetini de ... diye nasb halinde okumuştur.
Anlatıldığma göre, mekke'de namazı halka iki rek'at kıldırdı. selam verince: "ey mekkeliler" dedi, "namazlarınızı dörde tamamlayan. biz yolcuyuz (bu sebeple iki kıldık)."
Anlattığına göre (ceddi küleb), resulullah (sav)'a gelerek: "müslüman oldum!" der. resulullah (sav): "Üstünden küfür saçını at!" der ve traş olmasını söyler. useym'in babası dedi k
Anlattığına göre babasının sıkça şöyle söylediğini işitmiştir: "hz. Ömer (ra) pek çok defalar şöyle derdi: "halanın haline hayret ediyorum! kendisine varis olunur, fakat o varis ol
Anlattığına göre bir adam ona sorar: "ramazandan sonra hangi ayda oruç tutmamı tavsiye edersiniz?" ali (ra) şu cevabı verir: "ben bu soruyu resulullah'a soran kimseye rastlamamıştı
Anlattığına göre kendisine bir adam gelip: "ben ressamım, şu resimleri yaptım. bana bu hususta fetva ver!" dedi. İbnu abbas adama: "bana yaklaş!" emretti, adam yaklaşınca: "bana da
Anlattığına göre kendisine, hanımını boşayıp sonra da onunla cima yapan, kadını ne boşadığı ne de rücu ettiği hususunda işhadda (beyanda) bulunmayan bir adam, durumunu sormuş, onun
Anlattığına göre ravinin babası, süreyya yıldızı doğmadıkça meyve satmazdı.
Anlattığına göre resulullah (sav)'ı namaz kılarken görmüştür. efendimiz, tek rekatte iken, tam bir oturuş vaziyeti almadan kalkmamıştır.
Anlattığına göre şöyle demiştir: "ey allah'ın resulü! ben küffardan bir adama rastlasam ve aramızda mukatele çıksa. o kılıcıyla vurup elimin birini kesip atsa. sonra adam (sıkışıp)
Anlattığına göre, "abdurrahman (İbnu ebi bekr es-sıddik) (ra)'nın kabri üzerinde bir çadır görmüştü, seslendi: "ey oğlum! Çadırı mezarın üstünden kaldır. Çünkü onu, (sağken işlediğ
Anlattığına göre, "babası onu (nu'man'ı) resulullah (sa)'a getirmiş ve: "ey allah'ın resulü! ben bu oğluma bir köle bağışladım! [sen bu bağışıma şahid ol]" demiştir. aleyhissalatu
Anlattığına göre, "bir mükateb ona gelerek: "kitabet borcumu ödemekten aciz kaldım, bana yardım et" dedi. ona şu cevabı verdi: "sana, resulullah (sav)'ın bana öğretmiş bulunduğu bi
Anlattığına göre, "devesini yirmi küçük deve mukabilinde veresiye olarak satmıştır"
Anlattığına göre, "esma, resulullah (sav) zamanında kocasından boşanmıştır. ve o sıralarda boşanan kadın için henüz iddet bekleme hükmü yoktu. İşte bu sebeple, esma boşanınca, alla
Anlattığına göre, "hz. hafsa (ra)'ya bir mushaf yazıyormuş. hz. hafsa (ra) kendisinden, önceki hadiste "(ebu yunus'tan) hz. aişe'nin taleb ettiği hususu aynen taleb ettiğini anlatm
Anlattığına göre, "kişinin (namazda) elini boş böğrüne koymasını mekruh addederdi ve: "bunu yahudiler yapar" derdi." [rezin tahric etmiştir. ancak buhari bunu bir bab başlığında mu
Anlattığına göre, "resulullah (sa), kendisine bir dinar vererek kur­banlık bir koç almaya gönderdi. Çarşıdan bir dinara bir kurbanlık satın aldı. ancak onu (beriye gelince) iki din
Anlattığına göre, "resulullah (sav) efendimiz bir gün sabah namazını kılınca, daha kendisi namazgahında iken, erkenden yanından çıkmış, gitmiş, kuşluktan sonra cüveyriyye (aynı yer
Anlattığına göre, "resulullah (sav)'a saçındaki aklardan sorulunca (enes) şöyle cevap vermiştir: "allah o'nu, beyazla çirkinleştirmemiştir." bir rivayette de şöyle demiştir: "o, ki
Anlattığına göre, "Ümmü Şerik, aleyhissalatu vesselam'a nefsini hibe edenlerdendir." [teysir, hadisin kaynağını nesai olarak gösterir ise de, nesai'nin el-mücteba olarak meşhur ola
Anlattığına göre, aleyhissalatu vesselam'a deccal'den sormuştur. aleyhissalatu vesselam da şu cevabı vermiştir: "o (deccal) çıktığı gün (aynen bir insan gibidir) yemek yer. ben siz
Anlattığına göre, annesi, bir köle azad etmek istemiş ve bunu sabaha tehir etmiş, köle de bu sırada ölmüştür. abdurrahman kasım İbnu muhammed'e: "ben anneme bedel bir köle azad ets
Anlattığına göre, babası öldüğü zaman bir yahudiye otuz vask borç bıraktı. hz. cabir (ra) yahudiden, bu borcun ödenmesi için biraz müddet talep etti. ancak yahudi, te'hir kabul etm
Anlattığına göre, bir adam kendisine gelip: "ben hanımımı yüz talakla boşadım, bu hususta fikriniz nedir (bana bir şey gerekir mi?)" diye sordu. benden şu cevabı aldı: "kadın sende
Anlattığına göre, bir adam kendisine sordu: "ben evde namazımı kılıp sonra da imamla namaza yetişiyorum; onunla da namaz kılayım mı?" "evet" deyince adam tekrar sordu: "peki, bunla
Anlattığına göre, bir halası kendisine hz. aişe radıyallahu anha'dan şöyle sorduğunu anlatmıştır: "birimiz hayız olduğumuz zaman kocamızla ayrı yatmamız mümkün değil, tek yatağımız
Anlattığına göre, bir kadın kendisine: "temizlendiğimiz zaman kıldığımız mutad namaz bize yeter mi (hayızlı iken kılamadıklarımızın kazası gerekir mi?)" diye sormuş, o da şu cevabı
Anlattığına göre, bişr İbnu mervan'ı, minberde ellerini kaldırarak hutbe verirken görmüş ve derhal müdahale etmiştir: "allah şu iki kısa elin belasını versin. ben resulullah (sav)'
Anlattığına göre, bunlar selasil gazvesine gitmişler. fakat fiilen gazveye iştirak edememişlerdi. bunun üzerine kendilerini allah yoluna verdiler. sonra hz. muaviye (ra)'nin yanına
Anlattığına göre, cehennemi zikrederken bir adam kendisine: "niye milleti ümidsizliğe sevkediyorsun?" diye müdahale etti. o da: "allahu teala: "ey kendilerine kötülük edip aşırı gi
Anlattığına göre, cihada giderken, yola çıkıp, halkın geçeceği yere durarak, herkese duyuracak şekilde şöyle bağırırmış: "ey insanlar: kimin üzerinde bir borç olduğu halde, cihada
Anlattığına göre, ebu katade, bir boçlusunu (para taleb etmek üzere) aramıştı. o, kendisinden gizlendi. bilahare adamı buldu. ancak: "dardayım" dedi. bunun üzerine: "allah'a yemin
Anlattığına göre, ehl-i küfe, kendisine yazarak dede hakkında sormuşlardı. o da şu cevabı vermişti: "hakkında resulullah (sav)'ın, "ben bu ümmet içerisinde birini kendime halil seç
Anlattığına göre, geceleyin, (hurma harmanında iken) kur'an'dan bakara suresini okuyordu. hemen yakınında da atı bağlı idi. birden bire atı şahlandı. bunun üzerine sükut ederek oku
Anlattığına göre, hanımını hayızlı iken boşamış, babası hz. Ömer (ra), durumu resulullah (sav)'a sormuştur. aleyhissalatu vesselam da: "ona emret, hanımına dönsün. kadın temizlenin
Anlattığına göre, hırsızı yakalayıp sultana götürmekte olan bir adama rastlar. zübeyr adamı salıvermesi için lehinde şefaatte bulunur. adam: "hayır, sultana ulaştırıncaya kadar onu
Anlattığına göre, humus'tan bir köleyi abdullah'tan yirmi bin (dirhem)e satın almış ve abdullah kölenin bedelini almak üzere kenisine bir adam göndermiştir. adam gelince: eş'as: "b
Anlattığına göre, hz. aişe (ra)'ye: "bana bir mektupla vasiyetini yaz, fakat çok şey yazma!" diye bir mektup yolladı. hz. aişe de cevaben şöyle yazdı: "selam üzerine olsun! emma ba
Anlattığına göre, hz. bilal (ra)'i ezan okurken görmüştür. der ki: "ben, ezan okurken, onun ağzını şu tarafa, bu tarafa (sağa sola) dönerken takibe koyuldum." (tirmizi'nin rivayeti
Anlattığına göre, hz. muaviye radıyallahu anh kendisine: "resulullah (sa)'dan işittiğin bir şeyi bana yaz" diye mektup yazmıştır. o da hz. muaviye'ye şunu yazmıştır: "resulullah (s
Anlattığına göre, hz. Ömer (ra) zamanında atılmış bir çocuk bulunmuştur. (hadiseyi işiten) Ömer yanına gelir ve onu görünce: "bu işte bir bit yeniği olabilir. bu yavruyu niye aldın
Anlattığına göre, hz. Ömer (ra)'la içerisinde amr İbnul-as (ra)'ın da bulunduğu bir cemaatle birlikte umre yapmıştır. sefer esnasında su kaynaklarından birine yakın olan bir yolda
Anlattığına göre, İbnu Ömer (ra)'in -önceden belirttiği bir günde oruç tutmaya nezreden bir kimsenin, nezrettiği o günü, kurban veya ramazan bayramlarına rastladığı takdirde, nezri
Anlattığına göre, İmran, kur'an okuyan, arkasından da buna mukabil halktan dünyalık taleb eden birisine rastlamıştı. "İnna lillahi ve inna ileyhi raci'un", deyip arkasından şu açık
Anlattığına göre, kendisi bir cariyeyi üç kere boşayıp sonra satın alan bir adam hakkında "bu cariye, bir başka kocaya varmadıkça ona helal olmaz" diyordu.
Anlattığına göre, kendisi, sekizyüz dirheme bir köle satar ve satarken "kusursuz" olduğunu söyler. ancak, satın alan kimse bilahere: "kölede bir hastalık var bana söylemedin" der.
Anlattığına göre, kendisinden, resulullah (sav)'ın şiirden birşeyler terennüm edip etmediği sorulmuştur da şu cevabı vermiştir: "evet, İbnu ravaha'nın şiirini terennüm eder ve şu m
Anlattığına göre, kendisine bir adam gelerek idrar tutukluğuna yakalandığını söyledi. o da adama: "ben resulullah (sav)'ın şöyle söylediğini işittim" dedi: "sizden kim hastalanırsa
Anlattığına göre, kendisine bir dilenci uğramıştır, o da bir parça ekmek vermiştir. (bir müddet sonra) üstü başı düzgün, kıyafeti yerinde bir dilenci daha uğramıştır. hz. aişe onu
Anlattığına göre, kendisine cenab-ı hakk'ın şu mealdeki kelamından sual sorulmuştur: "bilin ki, onlar, kur'an okunurken gizlenmek için iki büklüm olurlar. bilin ki elbiselerine bür
Anlattığına göre, kendisine dedenin miras payından soran zeyd İbnu sabite şöyle yazmıştır: "bana yazarak dededen soruyorsun. doğruyu allah bilir. bu mesele, ancak umeranın -yani ha
Anlattığına göre, kendisine, resulullah (sav)'ın zevcelerinden hz. hafsa (ra)'nın müdebber kıldığı bir cariyesi, kendisine sihir yaptığı için, sihri sebebiyle öldürmüştür.
Anlattığına göre, kendisine: "ey muhammed de ki: "ben sizden (tebliğ hizmetine) mukabil yakınlara sevgiden başka bir ücret istemem" (ha-mim-ayn-sin-kaf (Şura, 23) ayetinde geçen "y
Anlattığına göre, kendisine: "resulullah (sav) zamanında, gıda maddelerini humus taksimine tabi tutar mıydınız?" diye sorulmuştu, şu cevabı verdi: "hayber günü yiyecek maddeleri de
Anlattığına göre, kocası kendisini talak-ı bette ile boşamıştır. kocası ortalıkta olmadığı halde, vekilini (bir miktar) arpa ile fatıma'ya göndermiş, fatıma da bunu pek az bulmuştu
Anlattığına göre, kölesine, bir sa' buğday vererek pazara yollar ve: "bunu sat, parasıyla arpa satın al der. köle gider. onu vererek bir sa'dan bir miktar fazla arpa satın alır. kö
Anlattığına göre, namaz kılarken sol elini sağ eline koymuştur. bunu gören resulullah (sav) (bizzat elleriyle tutarak) sağ elini sol elinin üzerine koymuştur.
Anlattığına göre, o bir kadın istemiştir. resulullah (sav) kendisine: "ona bak! zira bakman, aranızdaki uyum için daha muvafıktır!" buyurdular."
Anlattığına göre, resulullah (sav) dümetli Ükeydir'den de cizye aldı.
Anlattığına göre, resulullah (sav) kendisine: "allah, sana kur'an okumanı emretti" demiş ve lem yekunillezine keferü'yu ve bu süreden olmak üzere şunu okumuştur: "allah indindeki d
Anlattığına göre, resulullah (sav) zamanında, kocasından muhala'a yoluyla ayrılmıştır. resulullah (sav) da ona bir hayız müddetince iddet beklemesini emretmiştir (veya kadına... em
Anlattığına göre, resulullah (sav)'ı, namaza girdiği sırada ellerini kaldırıp tekbir getirirken görmüştür.
Anlattığına göre, resulullah (sav)'ın kabrini yerden yükseltilmiş olarak görmüştür.
Anlattığına göre, sicistan'da kadılık yapan oğlu abdullah'a şöyle yazmıştır: "İki kişi arasında, öfkeli olduğun zaman hüküm verme. zira, ben resulullah (sav)'tn şöyle söylediğini i
Anlattığına göre, ukbe, ebu İhab İbnu aziz'in kızı [Ümmü yahya] ile evlenmişti. kendisine [siyah] bir kadın gelerek: "ben ukbe'yi ve onun evlendiği kızı emzirmiştim!" dedi. ukbe ka
Anlattığına göre: "ey allah'ın resulü" demiştir, "biz zemzem kuyusunu temizlemek istiyoruz. fakat içinde şu küçük yılanlar var." resulullah (sav), yılanları öldürmesini emretmiştir
Anlattığına göre: "kendisine kölesi zekvan, mushaf'ın yüzünden okuyarak imamlık yapıyordu."
Anlattığına göre: "[yedi yüz dirheme] bir cariye satın almış ve (borcunu ödemeden) sahibini kaybetmiştir. bir yıl sahibini arayan İbnu mes'ud onu bulamaz ve bu parayı, bir dirhem,
Anlattığına göre: [mahallesinde oturan bir ailede tavla bulunduğu haberi kendisine ulaşır. bunun üzerine onlara:] "eğer tavlayı evinizden çıkarmazsanız ben sizi mahallemden çıkarac
Anlattığına göre; kendisine, iki hanımı olan bir adamdan sorulmuş, "bu adamın hanımlarından biri bir kızı, diğeri de bir oğlanı emzirmiştir. acaba, bu kızla oğlan birbirlerine hela
Anlattıklarına göre, resulullah (sav) hud süresinde geçen ... ayetini şöyle okumuştur: ...
Annem bana: "resulullah (sav) (en son) ne zaman gördün?" diye sordu. ben: "Şu şu zamandan beri görmedim!" dedim. annem bana (kızdı ve) azarladı. bunun üzerine: "İzin ver aleyhissal
Annem, resulullah (sav)'la evleneceğim zaman beni şişmanlatmak istedi. ancak bana hurma ile birlikte salatalık yedirinceye kadar arzu ettiği diğer şeylerden (ilaçlardan) hiçbirine
Annesi amra bintu abdirrahman'dan naklen anlatıyor: "resulullah (sav) nebbaş (mezar soyan) erkek ve kadınlara lanet etti."
Annesinden anlatıyor: annesi hz. aişe (ra)'e cenab-ı hakk'ın şu ayetinden: "...İçinizdekini açıklasanız da gizleseniz de allah sizi onunla hesaba çeker ve dilediğini bağışlar" (bak
Antakya şehrinde firavunlardan bir firavun vardı. allahu teala hazretleri ora halkına elçiler gönderdi. bunlar üç kişiydiler. İkisi önce geldi, bunları yalanladılar. allah bunları
Arab'ın (cahiliye devrindeki) cehaletini öğrenmek seni memnun ederse en'am suresinin 130. ayetten sonra gelen şu ayetini oku: "beyinsizlikleri yüzünden, körü körüne çocuklarını öld
Arafat'da ben resulullah (sav)'ın devesinin terkisinde idim. bir ara dua için ellerini kaldırmıştı. (o esnada) deve, resulullah (sav)'ı eğdi. derken yuları düştü. hz. peygamber (sa
Arafat'tan mina'ya gelirken, beraberindeki enes İbnu malik (ra)'e telbiyeden sorarak: "siz resulullah (sav) ile nasıl yapıyordunuz?" dedim. bana: "dileyen telbiye getirirdi, resulu
Aramızda bedevi ve gayr-ı arapların da bulunduğu bir cemaatte kur'an okuyorduk. resulullah (sav) yanımıza geldi. "okuyun," dedi. "her okuyuş güzeldir. Öyle kimseler gelecek ki, onl
Arap hıristiyanlarının kestiklerini yemekte bir beis yoktur. ancak, allah'tan başka birisinin adını andığını işitirsen o zaman kestiğini yeme. İşitmemiş isen, (bu durumda vehimlenm
Arkadaşları kendisine "resulullah (sa) size çok şeyler söyledi, öyleyse bize de bir tavsiyede bulunun!" demişlerdi. "İnsanın ilk (çürüyüp) kokacak olan yeri karnıdır. Öyleyse, kim,
As İbnu hişam ölmüş, geride üç oğlan bırakmışta. bunlardan ikisi bir anadan, biri de bir başka anadandı. aynı anadan olan iki oğlandan biri daha öldü. bu da mal ve azadlılar bırakt
As İbnu vail es sehmi [kendi adına] yüz kölenin azad edilmesini vasiyet etti. oğlu hişam, ona bedel, elli tanesini azad etti. oğlu amr da ona bedel geri kalan elliyi azad etmek ist
Ashab bir koyun kesmişti. bu sırada bir dilenci geldi. etten bir miktar verdiler. derken başka gelenler oldu, onlara da verdiler. geriye yine de et kaldı. resulullah (sav) sordu: "
Ashab'dan huza'alı birinin rivayet ettiğine göre, bir gün: "keşke (yatsı) namazımı kılıp da istirahat etseydim" diye temennide bulunmuştu. kendisini bu sözü sebebiyle ayıpladılar.
Ashab, resulullah'la birlikte sabah namazı için toprakla meshlendiler. bu maksadla avuçlarını toprağa vurup toprakla yüzlerine bir defa meshettiler. sonra tekrar dönüp avuçlarını t
Ashab-ı Şecere (ra)'den olan aiz İbnu amr'a sordum: "vitir namazı nakzedilir mi?" "eğer, evvelinde vitir kıldıysan ahirinde vitir kılma" dedi. (rezin merhum şunu ilave eder: "resul
Ashab: "ey allah'ın resulü! yerinize bir halife tayin etseniz!" demişti. Şu cevapta bulundu: "ben birini yerime koysam, sonra da siz ona isyan etseniz, azaba maruz kalırsınız. vela
Ashabım, resulullah (sav)'a usre (darlık) ordusu, yani tebük gazvesi sırasında yüklerini koyacakları deve hakkında sormam için beni gönderdiler. yanına vardığımda meğer öfkeliymiş
Ashabtan bir cemaat ikameti işitmişti, hemen (sünnet) namaza kalktılar. resulullah (sav) onlara: "İki namazı beraber mi kılıyorsunuz? İki namazı beraber mi kılıyorsunuz?" diye çıkı
Asım İbnu küleyb (ra) babası küleyb'den o da ensari birinden naklederek anlatıyor: "biz resulullah (sav) ile birlikte bir sefere çıkmıştık. sefer sırasında şiddetli bir kıtlık ve s
Asım İbnu küleyb babasından, o da mücaşi' es-sülemi (ra)'den haber veriyor. onun rivayeti üzere: "resulullah (sav): "koyunun kuzusu, keçiden ikinci yaşına basanın gördüğü vazifeyi
Asım İbnu küleyb el-cermi (an ebihi an ceddihi) -ki ismi de Şihab İbnu'l-mecnun'dur- der ki: "resulullah (sav)'ın huzuruna girdim, namaz kılıyordu. sol elini sol uyluğunun üzerine
Ata'nın anlattığına göre, İbnu abbas (ra) şu ayeti okurken dinlemiştir: "oruca dayanamayanlar, bir düşkünü doyuracak kadar fidye verir" (bakara, 184). İbnu abbas (ra) ayeti okudukt
Ata'ya: "mücavir (mekke'de ikamet eden) hacc için ne zaman telbiyede bulunur?" diye sorulmuştu. Şu cevabı verdi: "İbnu Ömer (ra) mütemetti olarak gelince, terviye günü, öğleyi kılı
Ata, bana İbnu hişam'ın kadınları erkeklerle karışık olarak tavaftan yasakladığı zaman dedi ki: "o bunu nasıl yasaklar, resulullah (sav)'ın zevceleri bile erkeklerle birlikte hacce
Ateş onların yüzlerini yalar, dişleri sırıtıp kalır (mü'minun 104) ayeti hakkında şu açıklamayı yapar: "ateş yüzü kızartır ve üst dudak büzülür, öyle ki, başının ortasına kadar çek
Ateşi hatırlayıp ağladım. resulullah (sav): "niye ağlıyorsun?" diye sordu. "cehennemi hatırladım da onun için ağladım! siz, kıyamet günü, ailenizi hatırlayacak mısınız?" dedim. "Üç
Avf İbnu malik ve halid İbnu malik (ra) şunu söylemişlerdir: "resulullah (sav) selebin katile ait olduğuna hükmetti, selebi ganimet malına katarak beşli taksime (humus) tabi kılmad
Ay, resulullah (sav) zamanında iki parçaya bölündü. aleyhissalatu vesselam bunun üzerine; "Şahid olun!" buyurdu.
Ayet-i kerimenin emriyle hz. peygamber (sav) kıbleyi kabe'ye yöneltince müslümanlar sordular: "ey allah'ın resulü, beytü'l-makdis'e yönelerek namaz kılmış ve şimdi ölmüş olan karde

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt