Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kurani Nasil okumaliyiz mutlaka okuyun!!! (1 Kullanıcı)

ismail00

Kayıtlı Kullanıcı
KUR’AN’I NASIL OKUNMALI?

Bir Kur’an mualliminden, çok genç bir delikanlı ders almaktayımış. Bu delikanlının benzinin cidden solgun olduğunu farkedenler, hocaya demişler ki: “Bu genç Kur’an okumak için bütün gece uyanık duruyor ve Kur’ân’ı bir gece zarfında hatmediyor.” Bunun üzerine hoca sormuş:
--- Oğlum, haber aldım ki, sen bütün gece uyanık duruyor ve Kur’an’ı hatmediyormuşsun.

Delikanlı bu söyleninin doğru olduğunu bildirince, hoca:
--- Oğlum, şu halde bütün bu gece zarfında Kur’an okurken beni önünde farzet ve namazda bana Kur’an okuyormus gibi yap, fakat beni hic hâtırından cıkarma, demis.

Genc talebe bu teklifi kabul etmiş ve sabah olunca aralarında şu konuşma geçmiş:
--- Dediğimi yaptın mı?
--- Evet efendim.
--- Kur’an’ı hatmedebildin mi?
--- Hayır, yarısından fazlasını okuyamadım.
--- Oğlum, o halde bu gece , Hz. Peygamberden Kur’an’i dinlemis olan herhangi bir sahâbîyi düsününerek oku. Dikkatli ol, çünkü sahâbîler Kur’an’ı bizzat Hz. Peygamberden dinlemistir. Bu sebeble okurken sakın hatâ işleme.

Delikanlı “peki” dedikten sonra, o gece yine Kur’an okumus, fakat bu sefer ancak dörtte birini okuyabildiğini hocasına söylemiş. Ertesi gece icin de hocasi onun bu sefer bizzat Hz. Peygamberi düşünerek okumasını tavsiye etmiş, genc adam da öyle yapmış, fakat Kur’an’ın sadece bir cüzünü okuyabildiğini fark etmis. Nihayet, şeyh ona:
--- Oğlum, bu gece de Allah’a tevbe et ve kendini hazırla... Ve Allah’ın huzurunda Kur’an okuduğunu düşün... demiş.

Ertesi gün, hoca, talebesinin gelmesini beklemiş, fakat gelen olmamiş Durumu öğrenmek üzere gönderdiği bir adam, gencin hasta yattıgı haberini getirince, üstad bizzat giderek talebesini ziyaret etmiş ve onu ağlarken bulmuş. Genç adam hocasına:

--- Hocam, Allah size cok sevablar ihsan eylesin. Ben şimdiye kadar Kur’an’ı yalan yanlış okuduğumu, ancak bu son gece fark ettim. Cünkü Fâtiha sûresini açip okumak istediğim zaman “Ancak sana ibadet ederiz” ayetin gelince, kendi nefsime bir baktım ve Cenâb-ı Hakk’ı bu âyetle tasdik ettiğimi görmedim. Bu sebeble de “Ancak sana ibadet ederiz” (iyyâke na’büdü) demekten, (yani bu âyeti okumaktan) utandım... Mütemâdiyen “Mâliki yevmiddîn” âyetine kadar gelip bir türlü “iyyâke na’büdü âyetini okuyamadim... Böylece rükûa vardiğim zaman, artık tan yeri ağarmıştı...” demiş.

Ibnü’l-Arabînin rivâyetine göre, bu delikanlı bir saat sonra rûhunu teslim etmiş. Bir müddet sonra da üstad, bu gencin kabrini ziyârete gittiği zaman, mezardan şu sesin geldigini işitmiş:
--- Ey üstadim, ben diri (olan Allah’in) indinde diriyim. Allah beni herhangi bir bakımdan hesâba çekmedi...

mina44

Kayıtlı Kullanıcı
çok mübarek bi paylaşımdı hüzünlenerek okudum acaba biz nasıl okuyoruz kuranı.. :((( Rabbim hakkıyla okuyanlardan eyleisn.. :(

suda

Kayıtlı Kullanıcı
ben KURANIN türkçesini okudum harfleri tanıyorum ama okuyamıyorum

kardelele

Kayıtlı Kullanıcı
çok güzel bir paylaşımdı.
Allah razı olsun.
Selametle kalın.

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
Rabbim razı olsun.. Çok güzel bir paylaşımdı.. Çok etkilendim..
Rabbim cümlemizi Kur'an'ı hakkıyla okuyanlardan eylesin..

ayse64

Kayıtlı Kullanıcı
emeğine sağlık selam ve dua ile

Kaim

Yasaklı Kullanıcı
kuranı nasıl okumalıyız?

Acıp okumalıyız :D

acmadan okunmaz.

hiç okumayanlar var ömrü bom boş geciyor.

Kurana saygısı olan bu saygısını göstersin.

Nasıl?

Acıp okuyarak

okuduklarını arastırarak Amel ederek.

Kitabı üst rafa koymak tamam saygıdır. ama saygı sadece bukadar göstermelik olmasın.

En cok saygısı olan kitabı dizinde olandır.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt