Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kur'an Kerim dinleyerek hatim yapmak (1 Kullanıcı)

_YUSUF_

Yönetici
Televizyonda veya camide okunan Kurân-ı Kerim-i dinlersek hatîm yapmış olur muyuz ?

Herhangi bir yerde okunan Kur'ânı göz ile takip edip dinlemek, büyük bir sevap olsa da bununla hatim yapmış olunmaz.
Hatim olabilmesi için şart; 'Dili kıpırdatmak sûretiyle hafîfte olsa sesli olarak arapça' okumalıdır.
Sessiz okumak, sadece göz ile takip etmek, hayız, nifas ve cünüp halinde okumak, meâl veya tefsir olarak okumak, latince okumak gibi durumlarda hatim etmiş olunmaz.
Fakat arapça olarak ezberden okumak, Kur'âna dokunmadan abdestsiz olarak okumak veya karışık olarak cüzleri okumak ile hatim etmiş olunur.

GEVHER

Yönetici
@_YUSUF_ kardeşimiz...

Kur'an-ı Kerim ' i Arapça yazılışından okuyamayan kardeşlerimiz adına bir soru yönelteyim size...

Elbette ki öğrenmek gerekir ve yaş ne olursa olsun gayret edince öğrenilebilir.

Ancak öğrenene kadar ne yapılabilir hatim okuyabilmek için?

_YUSUF_

Yönetici
@GEVHER, kardeşim, Öğrenene kadar en iyi yapılacak şey öğrenmeye çalışmak, ders almak zira kuranı öğrenmek hatim yapmaktan daha önemli bir mesele çünkü değerli kardeşim.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt