Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kulun Namazda Aklına Gelenler (1 Kullanıcı)

sert

Kayıtlı Kullanıcı
"Kulun namazda aklına bir hayır gelse, hemen onu yapmaya koşmalıdır. Bu, Allah'a en sevimli olan şeylerdendir. Çünkü O, bunu kendisi için en sevimli yerde/namazda kuluna hatırlatmıştır.

Namaz kılan kimse kötü ve gazaba vesile olan basit ve beğenilmeyen işleri hatırlamışsa ondan süratle sakınmalıdır. Çünkü o, kulu Allah'ın yakınlığından uzaklaştıran bir şeydir. Onu kula ibadet yerinde hatırlatması bir azarlama, yanlışlığını itiraf ettirme anlamı taşıdığı gibi ayıplama ve uyarı da olabilir. Bunu terk etmek Allah'a yaklaştıran sebeplerdendir. Bu kulun Yüce Rabbine güzel icabet ettiğini gösterir. Bu kulun Allah'a ulaşmada takip edeceği bir yoludur.

Kulun aklına bir boş temenni, bir heva/kötü arzu gelir veya geçmiş veya gelecekle ilgili herhangi bir düşünce doğarsa bilmelidir ki, bu düşmanı olan şeytandan gelen bir vesvesedir. Ona olan hasedinden dolayı kendisini böyle meşgul etmektedir. Bu şekilde onun, namazın rükünlerine kalbi ile iştirak etmesini engellemek ve kalbinin Allah'a münacaatta bulunmasından meşgul etmek ister. Şeytan bu yolla ona zarar veren şeylerle meşgul ederek, faydalı şeylerden perdelemek ister. Bununla onu namazın zikirlerinin her birinde hatırlanması gereken tedebbür/okuduğunu anlamak, tazim, hamd, dua ve istiğfardan mahrum etmek ister.

Eğer aklına geçim işi, ne yapacağım endişesi ve duasında istediği şeyleri nasıl elde edeceği düşüncesi gelirse, bunun nefis tarafından olduğunu bilmelidir. Bu tür şeyleri düşünmesi nefsinin kendisine dünya ile ilgili konularda verdiği vesveseden kaynaklanmaktadır.

Namaz kılanın aklına mahzurlu bir arzu veya isyan düşüncesi gelirse bu helak ve uzaklaşma sebebidir. Bu tür düşünceler, insanı azdıran düşmanın/şeytanın onu çepeçevre sarması sonucu nefs-i emmarenin bir sıfatı olarak meydana gelir. Bu durum ilahi huzurdan uzaklaşma ve perdelenme alametidir. O aynı zamanda kulun gazaba uğramasının, Allah'ın hoşnutluğundan uzaklaştırılmasının ve kendisinden yüz çevrilmesinin bir delilidir.

Kul, namazda bu tür düşüncelerle yüzyüze gelince, hemen bunları zihninden yok etmeye, nefsin vesvese ve fısıltısını kesmeye çalışması gerekir. Kul, bu tür düşüncelerin kalbinde ortaya çıkmasına imkan vermemelidir, yoksa onlar kendisine sahip ve hakim olur. Aklı ile onlara kulak vermemesi gerekir, aksi durumda bu düşünceler onu iyice sarar. Onlara kalbiyle katılmamalı, uzatmamalıdır; yoksa bu düşünceler onu zikir ve kalp uyanıklığından uzaklaştırıp cehalet ve gaflete götürür
Namaz kılan kimsenin kalbine yapılması ertelenmiş herhangi bir hayır düşüncesi doğarsa, onu kesin olarak yapmaya niyet etmelidir. Çünkü bu ona hatırlatılmış ve kendisinden yapılması istenilmiştir. Sadece niyet edip namaza devam etmeli: "bu iş nasıl, ne zaman olacak, onu nasıl yapacağım?" gibi düşüncelerle meşgul olmamalıdır. Böyle yaparsa, gelecekteki işleri tedbir etmekle meşgul olup o anda yönelmesi gereken asıl işini kaçırmış olur. Bu da şeytanın onun namazından çalması ve kendisine tuzak kurmasıdır.
Bu konuda Hz. Resûlullah'tan (s.a.v) şu durumlar rivayet edilmiştir. Resûlullah (s.a.v) namazda iken üzerinde bulunan cübbesinin işlemeleri dikkatini çektiği için onu çıkarmış ve:

"Bu beni namazda meşgul etti" buyurmuştur.( Bkz: Buhari, Salat, 244; Müslim, Mesacid, 61; Ebu Davud, Salat, 168; Nesai, Salat, 187; İbnu Mace, Libas, 1.)

Yine Allah Resûlü (s.a.v) bir gün namazda ayakkabısının bağına baktı; bağlar yeni idi, dikkatini çekti. Efendimiz (s.a.v) onun çıkarılmasını ve eski bağlarının getirilmesini emretti.( İbnu Mubarek, K. Zühd, No: 383.)

Yine Allah Resûlü (s.a.v) bir defasında yeni bir ayakkabı giymişti, namazda ayakkabının güzelliği hoşuna gidince hemen secdeye kapandı ve namazdan sonra: "Gazabına uğramayayım diye Rabbime karşı tevazu gösterip secdeye kapandım" buyurdu. Daha sonra o ayakkabısını çıkarttı ve karşılaştığı ilk dilenciye verdi. Sonra Hz. Ali'ye, kendisine bir çift tüysüz ve sade ayakkabı satın almasını emir buyurdu ve onları giydi.( Zebidi, İthafu's-Sade, III, 204. (Buradaki kayda göre hadisi, Abdulah b. Hufeyf, "Şerefu'l-Fukara" isimli eserinde, zayıf bir senetle Hz. Âişe'den (r.a) rivayet etmiştir)

"Şeytan dedi ki: Onları mutlaka saptıracak ve boş kuruntulara aldatacağım."( Nisa 4/115.)

Diğer ayette bu manada şöyle buyrulmuştur:

"Onlardan gücünün yettiği kimseleri davetinle şaşırt. Süvarilerinle, yayalarınla onları yaygaraya boğ. Mallarına ve evlatlarına ortak ol. Kendilerine boş vaadlerde bulun. Aslında şeytan, insanlara aldatmadan başka bir şey vaad etmez."( İsra 17/64.)

Sonra Yüce Allah, şeytanın bu hile ve aldatmasından bazı kullarını hariç tutmuştur. Onlar, Yüce Allah'ın desteği ile şeytana karşı galip gelen, ilahi koruma içinde bulunduklarından ve Allah'ı kendilerine vekil edip O'na tevekkül ettiklerinden düşman/şeytan onlara ulaşıp da bir zarar veremez. Bütün bunlar, şu ayetlerde ifade edilmektedir:

"Şurası muhakkak ki, benim ihlaslı kullarım üzerinde senin hiçbir tesirin ve ağırlığın olmayacaktır. Onlara vekil olarak Rabbin yeter."( İsra 17/65.)

"Seni kardeşinle destekleyeceğiz ve size öyle bir kudret vereceğiz ki, ayetlerimiz (mucizeler) sayesinde düşmanlar size erişemeyecektir. Siz ve size tabi olanlar üstün geleceksiniz."( Kasas 28/35.)

"Gerçek şu ki, iman edip de yalnız Rablerine tevekkül edenler üzerinde şeytanın hiçbir hakimiyeti yoktur."( Nahl 16/99.)

sert

Kayıtlı Kullanıcı
RE: Kulun Namazda Aklına Gelenler

hayırlı günler site cemaati B)

nihalim

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.hatim-online.com

S.A. HAYIRLI GÜNLER...EMEĞİNİZE SAĞLIK...

RABBİM! BU DÜNYADAKİ FANİ VE BOŞ SANCILARLA ,
ZAYIF KALPLERİMİZİN EZİLMESİNE İZİN VERME !

KİM HER NAMAZDAN SONRA AYETE'L-KÜRSİ'Yİ OKURSA ÖBÜR NAMAZA KADAR O ALLAH 'IN KORUMASINDA OLUR (HADİSİ ŞERİF).... (ÖZÜRDİLERİM PAYLAŞMAK İSTEDİM)A.E.O. SELAMETLE...

serkan25

Kayıtlı Kullanıcı

B)B)B)selamün aleykümB)B)B)
ALLAH(cc) razı olsun...
selam ve dua ile

sert

Kayıtlı Kullanıcı

Aleykümselam kardeşim IQ sorusunu çözmüşsün tebrikler B)

tsunami

Kayıtlı Kullanıcı

s.a
ben ne zaman namaz kılmaya başlasam zihnimi boşaltmaya çalışıyorum ama olmuyo öyle şeyler düşünüyorumki bazen ben bile hayret ediyorum yuh bu kadarda olamaz diyorum yani aslında biliyorum şeytanın verdiği vesvesenin olduğunu ama yinede kendime kızıyorum neden ona uydum dünya hayatına daldım diye.rabbim yar ve yardımcımız olsun inş.aeo;)

seher vakit

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH RAZI OLSUN KARDESIM BU GÜZEL VE FAYDALI
PAYLASIMDAN DOLAYIB)

makinaci06

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH RAZI OLSUN ABİMM.SELAMETLE

ADALETIMAHZA

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.islamiportal.net

İ'lem eyyühe'l-aziz! İnsan kalben ve fikren hakaik-i İlâhiyeye bakıp düşündüğü zaman, bilhassa namaz ve ibadet esnasında, gerek şeytan tarafından, gerek nefsi tarafından pek fena, pis ve çirkin vesveseler, hatıralar, sinekler gibi kalbe, akla hücum ederler. Bu gibi hevâî, vehmî ve çirkin şeylerin def'iyle uğraşan adam, o vesveselere mağlûp olur. Ancak onları mağlûp edip kaçırmak çaresi, müdafaayı terk edip onlarla uğraşmamaktır. Evet, arılarla uğraşıldıkça onlar hücumlarını arttırırlar. Onlara karışılmadığı takdirde, insanı terkeder, giderler. Hem de o gibi vesveselerin, ne hakaik-i İlâhiyeye ve ne de senin kalbine bir mazarratı yoktur. Evet, pis bir menzilin deliklerinden semânın güneş ve yıldızlarına, cennetin gül ve çiçeklerine bakılırsa, o deliklerdeki pislik ne bakana ve ne de bakılana bulaşmaz. Ve fena bir tesir etmez.

MESNEVİ-İ NURİYE-HUBAB

sert

Kayıtlı Kullanıcı

Okuyan , yorum ekleyen herkesten Allah razı olsun

SEVGI HERYERDE

Kayıtlı Kullanıcı

EVET DUNYA DERDI EV DERDI HEPSI GELIYO INSANIN AKLINA AMA BUNLAR GELIYO DIYEDE NAMAZI KILMAMAK OLMAZ RABBIM AKLIMIZI SEYTANA NEFSE UYDURMASIN
IHLASLI BIR NAMAZ KILMAYI HEPIMIZE NASIP ETSIN

sert

Kayıtlı Kullanıcı

SEVGI HERYERDE yazdı:
EVET DUNYA DERDI EV DERDI HEPSI GELIYO INSANIN AKLINA AMA BUNLAR GELIYO DIYEDE NAMAZI KILMAMAK OLMAZ RABBIM AKLIMIZI SEYTANA NEFSE UYDURMASIN
IHLASLI BIR NAMAZ KILMAYI HEPIMIZE NASIP ETSIN

Amin ...

metfamu

Kayıtlı Kullanıcı

selamün aleyküm.çok önemli bir konu allah razı olsun.herkesin muhakkak başında bundan kurtulmak bazen imkansız olabilyor.o düşüncelere yoğunlaşmak yerine bir an allahın huzurunda olduğumuzu ve rabbimin gizli saklı her şeyi bildiğini düşünmek lazım.birde bence en tesirlisi okuduğumuz surelerin manasına yoğunlaşmak.heleki fatiha suresinde iyyake na'büdü ve iyyake nesteııynancak sana ibadet eder ve ancak senden yardım dilerim burada ne düşündüğümüz ve kimden yardım istememiz gerektiği düşüncesine yoğunlaşmamız lazım.allaha emanet olun

sert

Kayıtlı Kullanıcı

Aleykümselam ve Rahmetullah.Allah razı olsun

sert

Kayıtlı Kullanıcı

O gülleri mesaj panosunun altındaki "flash" ile yaptınız galiba ben deniyorum nedense olmadı bir türlü !!!

arslan_05

Kayıtlı Kullanıcı

selamünaleyküm..böyle bi siteninde bu kadar güzel bir forumu olmalı zaten,çok önemli konular ve güzel sözlerin paylaşıldığı bu forumda olmaktan çok mutlu olduğumu dile getirmek isterim..konu hakkında da ; ben de her mümin gibi elimden geldiğince namazlarımı kılmaya çalışıyorum haliyle banada oluyo böyle şeyler..ben o gibi durumlarda peygamberimizi (s.a.v) düşünüyorum.tabi ki onu görme şansını bulamadık ama en azından ismini içten anıp hayal etmeye çalıştığınızda ister istemez rahatlıyosunuz..bence deneyin kardeşler..işe yarıyo..allaha emanet olun

sert

Kayıtlı Kullanıcı

arslan_05 yazdı:
selamünaleyküm..böyle bi siteninde bu kadar güzel bir forumu olmalı zaten,çok önemli konular ve güzel sözlerin paylaşıldığı bu forumda olmaktan çok mutlu olduğumu dile getirmek isterim..konu hakkında da ; ben de her mümin gibi elimden geldiğince namazlarımı kılmaya çalışıyorum haliyle banada oluyo böyle şeyler..ben o gibi durumlarda peygamberimizi (s.a.v) düşünüyorum.tabi ki onu görme şansını bulamadık ama en azından ismini içten anıp hayal etmeye çalıştığınızda ister istemez rahatlıyosunuz..bence deneyin kardeşler..işe yarıyo..allaha emanet olun

Aleykümselam.Bilgisayarımda namazı bozan şeyler diye bir ses dosyası var oradan hatırladığım kadarıyla Peygamber Efendimizin ismi namazda aklımıza gelir de eğer salevatı da ardından söylersek namaz bozuluyormuş.Bilmiyorum belki ben yanlış hatırlıyorumdur ancak siz yine de araştırın isterseniz içinizde şüphe kalmasın

arslan_05

Kayıtlı Kullanıcı

sert yazdı:
arslan_05 yazdı:

Aleykümselam.Bilgisayarımda namazı bozan şeyler diye bir ses dosyası var oradan hatırladığım kadarıyla Peygamber Efendimizin ismi namazda aklımıza gelir de eğer salevatı da ardından söylersek namaz bozuluyormuş.Bilmiyorum belki ben yanlış hatırlıyorumdur ancak siz yine de araştırın isterseniz içinizde şüphe kalmasın

selamünaleyküm..kafam karıştığıı için araştırdım..bende de muvahhid diye bi proğram var içinde dinimiz hakkında oldukça tatmin edici bilgiler var oraya da baktım birde netten baktım sizin söylediğiniz şey hakkında bi şey yazmıyo.yani peygamberimizle alakalı bişey göremedim..bu konuda tanıdığım hocalarımın fikrini de almayı dşünüyorum.sizden bi ricam var bahsettiğiniz ses dosyasını bana gönderebilir misiniz?yada nerden temin ettiğiniz yazarsanız sevinirim..selam ve dua ile...

NAMAZI BOZAN ŞEYLER
Namazı bozan şeyler şunlardır:

1 ­ Konuşmak: Bir kelime de namazı bozar. Bilerek, bilmiyerek, zorla, unutarak söylemek, hep bozar. Başkasının selâmına, sözüne cevap vermek bozar. Kur'ân-ı kerîmde ve hadîs-i şerîfte bulunmıyan duâları okumak, bozar.

2 ­ Boğazından, özürsüz, öksürür gibi ses çıkarmak bozar. Kendiliğinden olursa bozmaz. Okumayı kolaylaştırmak için yaparsa, zararı olmaz.

3 ­ Ah, of, Uf gibi sözler bozar. Sesli ağlamak bozar. Sessiz gözyaşı bozmaz.Hasta, elinde olmıyarak ah, of der ve ağlarsa bozulmaz.

4 ­ Aksırıp Elhamdülillah diyene Yerhamükallah demek bozar.

5 ­ Başkasının sözü ile yerini değiştirmek veya yanına gelene, onun sözü ile yer açmak bozar. Fakat, kendiliğinden hareket ederse yer verirse bozmaz.

6 ­ Az da olsa, unutarak da olsa, dışardan alarak yimek, içmek bozar. Diş arasında kalmış, nohuttan küçük şeyi yutmak bozmaz. Ağzındaki ufak bir şeyi üç kere çiğnemek veya eritip yutmak, namazı bozar.

7 ­ Kur'ân-ı kerîme veya kâğıda bakıp, öğrenerek okumak bozar.

8 ­ Namazdan olmıyan fazla hareketler, namazı bozar. Bir elin hareketi üçten az olursa bozmaz.

9 ­ Bir rükünde, üç kere sübhânallah diyecek kadar avret yeri açılırsa veya derisinde, elbisesinde, namaz kılacak yerde namazı bozacak kadar necâset olursa bozulur.

10 ­ Özürsüz, göğsünü kıbleden çevirince hemen bozar. Yüzünü, başka uzvunu çevirmek bozmaz, mekrûh olur. Elinde olmıyarak çevrilince, bir rükün devam ederse, bozar.

11- Namaz içindeki tekbîrlerde Allahü derken, baştaki hemzeyi uzatırsa namaz bozulur. Namaza dururken uzatırsa, namaza başlaması sahîh olmaz.

12 ­ Tegannî ile okumak, mânâyı bozarsa, namaz bozular. Meselâ Ra'yı uzatarak Râbbenâ lekelhamd, demek bozar.

13 ­ Zellet-ül-kâri Ya'ni yanlış okumak bozar: Bu hatâ harekelerde ve sükûnde olabilir. Harfin yerini değiştirir veya harf ilâve eder, yâhut azaltır. Veyâhut harfi ileri geri alır. Kelimelerde ve cümlelerde olur. Bunun için harfleri usulüne uygun çıkarmak lâzımdır. Aksi taktirde namaz bozulabilir. Meselâ, ehad yerine ehat deyince bozulur.

Düzgün okunmadığında, Kur'ân-ı kerîmin mânâsı değişerek, küfre sebeb olacak mânâların çıktığı haller de çoktur. Meselâ Hallâk kelimesi, Hı ile okunduğunda yaratıcı, Ha ile okunduğunda, berber mânâsına gelmektedir. Bu şekilde okunduğunda, meselâ Yasîn-i şerîfin seksenbirinci âyet-i kerîmesindeki (Onun yarattıkları pek çoktur. O, herşeyi bilir) ifadesi (O berberdir, herşeyi bilicidir) şeklini almaktadır.

Arabîdeki harflerin karşılığı lâtin harflerinde yoktur. Arabide üç tane, S, üç tane Z harfi vardır. Bir kalın Zı, ikinci ince okunan Ze, üçüncüsü Zâl'dır. Bunların üçü ayrı ayrı söylenir. Rükü' tesbîhinde Zı ile (azîm) denir ki, Rabbim büyüktür demektir. Eğer ince Ze ile ya'ni zâl ile (azîm) denilirse, Rabbim benim düşmanımdır mânâsına gelmektedir. Kur'ân-ı kerîmi lâtin harfi ile öğrenip okuyan, bu üç harfi ayıramıyacağı için namazı sahîh, geçerli olmaz.

Bunun için, her müslümanın namaz kılacak kadar sûreleri, duâları, düzgün okumasını bilen birinden mutlaka öğrenmesi lâzımdır. Bunları lâtin harfleri ile düzgün olarak ezberlemek mümkün değildir. Kur'ân-ı kerimi de mutlaka aslından okumaladır. Aslından okunmazsa, sevap kazanalım derken, günâha hattâ küfre girilebilir.

sert

Kayıtlı Kullanıcı

İlahiler,ezgiler bölümüne senin için ekliyorum o ses dosyasını kardeşim

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt