Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

KUL HAKKINDAN KURTULMANIN YOLU (1 Kullanıcı)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

sibel Kayikci

Kayıtlı Kullanıcı
Uzulerek soyluyorum, cok bilgili bir insan degilim. Telafi yollari ariyorum her gun.

Namaz borcu ve kul hakkinin affinin olmadigini hep duyuyor ve okuyorum. Allah'a sukur namazlarimi aksatmamaya gayret ederim, Allah kabul etsin hepimizinkini.

Kul hakkindan yana cok korkum var. Bunu hafifletebilecek bir sey biliyor musunuz?

Allah gunahlarimizi affetsin ve tekrarlatmasin insaallah.

Simdiden hepinizden Allah razi olsun. Dualarim hep temiz duygularla dini vecibelerini yerine getirmeye calisanlarla beraber.

Allah'a emanet olunuz.

takan

Kayıtlı Kullanıcı
RE: KUL HAKKINDAN KURTULMANIN YOLU

sibel Kayikci yazdı:
Uzulerek soyluyorum, cok bilgili bir insan degilim. Telafi yollari ariyorum her gun.

Namaz borcu ve kul hakkinin affinin olmadigini hep duyuyor ve okuyorum. Allah'a sukur namazlarimi aksatmamaya gayret ederim, Allah kabul etsin hepimizinkini.

Kul hakkindan yana cok korkum var. Bunu hafifletebilecek bir sey biliyor musunuz?

Allah gunahlarimizi affetsin ve tekrarlatmasin insaallah.

Simdiden hepinizden Allah razi olsun. Dualarim hep temiz duygularla dini vecibelerini yerine getirmeye calisanlarla beraber.

Allah'a emanet olunuz.

KARDEŞİM DİNİ BİLGİNİN OLMAMASI AYIP DEĞİL AMA
O DİNİ BİLGİLERİ ÖĞRENMEMEN ÇOK BÜYÜK EKSİKLİK
ALLAH YARDIMCIN OLSUN İNŞALLAH EKSİKLERİNİ GİDERİRSİN.
AMA KUL HAKKININ TELAFİSİ SADECE HELAL LAŞMADIR EĞER O KUL BU DÜNYADA İSE
EĞER DEĞİLSE KUL HAKKININ HESABI ÇOK ZOR OLACAK
ALLAH KİMSEYİ KUL HAKKI İLE CEZALANDIRMASIN ÇOK AĞIR.
ALLAH YAR VE YARDIM CINIZ OLSUN SELAM VE DUA İLE

fevzisultansu

Kayıtlı Kullanıcı

İLMİN SINIRI YOK O YÜZDEN HEPİMİZİN BİLEMEDİĞİ Bİ ŞEYLER OLACAKTIR.
TAKAN KARDEŞİME KATILIYORUM AMA İNSAN BİLMEDİĞİ ŞEYLER DEN MÜKELLEF DEĞİLDİR.AMA ÖĞRENMEKLE YÜKÜMLÜDÜR.ANLADIĞIM KADARIYLA SENİN KUL HAKKI BORÇ VEYA BUNA BENZER ÖDEYEMEYEDİĞİN VEYA ÖDEMEK İSTEYİPTE Bİ ŞEKİLDE BÜTÜN ÇABALARINA RAHMEN ULAŞAMADIĞIN BİR SORUNUN VAR.ALLAH TAN KORKAN İLMİ KADAR KONUŞUR BİLDİĞİM KADARIYLA HATAM VARSA ALLAH BENİ AFFETSİN .ÜSTLENDİĞİN KUL HAKKINI BİR FAKİRE VEYA İHTİYACI OLAN BİRİNE O KUL NİYETİNE VEREBİLİRSİN. BOL BOL TEVBE EDELİM.BAKARA - AYET 160:"ANCAKTEVBE EDİP HALİNİ DÜZELTEREKHAKKI SÖYLEYENLER BAŞKA.BEN ONLARI BAĞIŞLARIM, ÖYLEMERHAMETLİYİM, TEVBELERİ KABUL EDENİMBEN."ALLAH YAR VE YARDIMCIN OLSUN.SELAMETLE.

ilbeyi

Kayıtlı Kullanıcı

selam aleyküm. kardeşim RABBİMİZ KENDİSİNE ŞİRK KOŞULMASINI VE KUL HAKKINI AFFETMİYOR. KUL HAKKI MUTLAKA ÖDENMELİDİR. KUL HAKKI ÖDENMEZSE ALLAH KORUSUN İNSAN MÜFLİS DURUMUNA DÜŞER. HZ. PEYGAMBER S.A.V. EFENDİMİZ: KUL İBADETLERİYLE HAYRU HASENATIYLA GELİR AMA ŞUNUN HAKKINI GASBETMİŞ, BİRİNE HAKARET ETMİŞ, BİRİNİN GIYBETİNİ YAPMIŞ. KİŞİDEN ALACAKLI OLANLAR GELİR VE HAKLARINI İSTERLER. VERECEK BİR ŞEY OLMADIĞI İÇİN BORÇLU OLDUĞU KİMSEYE SEVAPLARI VERİLİR. SEVAPLARI BİTİNCE GÜNAHLARINI YÜKLENİR VE İFLAS ETMİŞ OLARAK CEHENNEMİ BOYLAR. EVET KUL HAKKI ÇOK HEMDE ÇOOK ÖNEMLİİ..

sibel Kayikci

Kayıtlı Kullanıcı

Allah (CC)razi olsun.

Halim harap desenize.

Siz olsun hakkinizi helal ediniz.Ve benim icin dua ediniz. Allah(CC) razi olsun.

ilbeyi

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH CÜMLEMİZİN YARDIMCISI OLSUN. ELİMİZDEN GELDİĞİNCE ÖDEMEYE ÇALIŞALIM. ASIL SİZ HAKKINIZI HELAL EDİN BUGÜNE KADAR BU GERÇEKLERİ SİZE ULAŞTIRAMADIĞIMIZ İÇİN. RABBİM AFFETSİN BİZİ.

ilbeyi

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH CÜMLEMİZİN YARDIMCISI OLSUN. ELİMİZDEN GELDİĞİNCE ÖDEMEYE ÇALIŞALIM. ASIL SİZ HAKKINIZI HELAL EDİN BUGÜNE KADAR BU GERÇEKLERİ SİZE ULAŞTIRAMADIĞIMIZ İÇİN. RABBİM AFFETSİN BİZİ.

fevzisultansu

Kayıtlı Kullanıcı
RE: KUL HAKKI

RE: KUL HAKKI

HELAL OLSUN
HEP BİR OLALIM DOĞRU BİLDİĞİMİZ HERŞEYİ İNŞALLAH BURDA PAYLAŞALIM.
TAM OLARAK HAKKIYLA ALLAHA KUL OLAMASAKTA ONUNO SONSUZ MERHAMETİNE SIĞINIP BU YOLDA İLERLEYELİM.

"KARINCAYA SORMUŞLAR NEREYE GİDİYORSUN DİYE
KARINCA:MEKKE'YE....
SEN ORAYA VARAMAZSIZ Kİ...
KARINCA:OLSUN VARAMASAMDA O YOLDA ÖLÜRÜM..."

SELAMETLE ALLAHA EMANET OL.

konak

Kayıtlı Kullanıcı

Rabbim hiçbirimizi kul hakkı ile sorguya çekmesin.
Selam ve dua ile.

Melaike_binti_Haci

Kayıtlı Kullanıcı

İnsan bu dünyaya imtihan için gönderilmiştir. Bu imtihan dünyasında hayatını tanzim ederken o çoğu zaman YÜCE ALLAHın emir ve yasaklarını çiğnemektedir. Eğer insan, günah üstüne günah işlemeye devam ederse, iyi amelleri de zayi olmaya başlar.

Kullarına karşı çok merhametli olan YÜCE ALLAH, günah işleyenlere anında azap etmek istemez. Bunun için KURAN-I KERİMin birçok ayetinde, ecel gelmeden önce, ALLAH kullarını tevbe ve istiğfara davet eder.

Tevbe ve istiğfar, günahlardan pişman olmak, vazgeçmek, ALLAHın rahmet ve mağfiretine sığınarak Onun affını dilemektir. İşlenen günahlardan Tevbe etmek, her müslümanın üzerine vaciptir. İşlenen günah ALLAH ile kul arasında ise tevbe ve istiğfarın üç şartı vardır. Bunlar, işlediği günahı kesin olarak terk etmek; o günahı işlemeye pişmanlık duymak; bir daha onu işlememeye kesin karar vermektir. Şayet işlenen günah kul hakkı ise, hak sahibi ile helalleşmek veya hakkını ödemek mecburiyeti vardır. Bir insanın kalbi günah kirleriyle karardığında, ALLAHın affına müracaat etmesi kaçınılmazdır.

Cenabı Hakk, KURANI KERİMde: Ey iman edenler, ALLAHa tam bir teslimiyetle tevbe ediniz. Olur ki, Rabbiniz kötülüklerinizi örter ve sizi altlarından ırmaklar akan cennetlere koyar. (Tahrim Suresi,8)buyurmaktadır. Peygamberimiz (s.a.s.)de: Ey insanlar! ALLAH'a tevbe ve istiğfar ediniz. Ben günde yüz kere tevbe ediyorum , Günahlarına gerçekten tevbe edenler, hiç günah işlememiş gibi olurlar (Et-Tac, c.5,s.152) buyurmuştur.

Dolayısıyla, dilimizi, kalbimizi tevbe ve istiğfardan uzak tutmamak; ALLAHın ve Rasulünün emir ve yasaklarına uymak zorundayız. Zira dünya ve ahiretin saadeti bundadır.

Allah(c.c.) cümlemizi islah etsin.

Aşkâ Mecnun

Kayıtlı Kullanıcı

konu önemli içerik taşıdığından dolağı bilen yada bilmeyenlerden dolayı fetva verilsesi uygun değildir.... Lütfen sorularınızı www.sorularlaislamiyet.com adresimizle paylaşınız önemli içerik taşıdığından dolayı

konu kilitlenmiştir

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt