Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

KUDURDULAR,Çam Süslemek Türk Adetiymiş.. (1 Kullanıcı)

mürmüdük

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
anadoluhaber.blogcu.com
2690_buyuk.jpg

ilmiye Çığ'dan ÇAM AĞACI Fetvası!

Noel adeti olarak kabul edilen çam ağacı süslemek Türk adeti imiş!ı. İşte Dr. İlmiye'nin iddiası;
Sümerolog ve tarihçi Dr. Muazzez İlmiye Çığ Habertürk'te 'Teke Tek Özel'in konuğu oldu.

Fatih Altaylı ve Murat Bardakçı ile Teke Tek Özel'in konuğu olan Dr. Muazzez İlmiye Çığ Noel adeti kabul edilen çam süslemeyle ilgili olarak çarpıcı açıklamalar yaptı. Kabul edilenin aksine çam ağacı süslemenin eski bir Türk adeti olduğunu söyleyen dünyaca ünlü Sümerolog Çığ, bu adeti Avrupa'ya Türklerin aktardığını söyledi

YENİDEN DOĞUŞ BAYRAMI

Muazzez İlmiye Çığ, tarihi değiştirecek keşfi şöyle anlattı: "Çam ağacı süslemek tamamıyla Türk adetidir. Yeni Türk devletleriyle münasebetimiz bize yepyeni şeyler öğretiyor. Eski Türklerde yerin göbeğinden göğe kadar bir ağaç tasavvur ediliyor. Bu hayat ağacı. Sümerlerde de var. Bir ucunda göktanrısı duruyor. Türklerde güneş kutsal ama tanrı olarak kabul edilmiyor. 22 Aralık'ta güneş yeniden fazla olarak dünyayı aydınlatmaya başlayacak. Günler uzamaya başlayacak. Türklerin göktanrısı gün ile geceyi tanzim ediyor gökte. Sözde gün ile gece sürekli münakaşa halinde. 22 Aralık'ta gün gecyi yeniyor. Bunu "Yeniden doğuş bayramı" Türkler kutluyorlarmış.

TÜRKLERDEN DÜNYAYA YAYILIYOR

Türkistan'da bir ağaç varmış, akçam, ve bu akçam vaşka yerde yetişmiyormuş. Akçam getirip eve koyuyorlar, akçamın altına o sene Tanrı onlara güzel şeyler verdi, güzel bir yaşam verdi diye Tanrı'ya hediyeler koyuyorlar. Dallarına da ertesi sene için Tanrı'dan niyaz ettikleri şeyler, adak olarak istedikleri şeyler için paçavra veya kurdela koyuyorlar. O günlerde büyük bayram, şenlik yapıyorlarmış. Aileler toplanıyor, büyükler varsa ziyaret ediliyor, özel yemekler yeniliyor, güzel elbiseler giyiliyor. Bu adet Türkler yoluyla Avrupa'ya geçti. Konunun Noel'le alakası yok. İznik Konsili'nde pagan adeti görülen bu adeti İsa'nın doğuşu olarak kabul edelim diyorlar ve bu adet Hristiyanlara geçiyor. Ama ağaç süsleme pek yok, 16. yy'da Almanya'da başlıyor, daha sonra Fransa'ya geçiyor ve dünyaya yayılıyor. İsa'nın doğumu ile hiç ilgisi yok. "Doğum, güneşin yeniden doğuşu"

Editörün Notu:
Evet dünyaca ünlü tarihçi olarak sunulan İlmiye Çığ resmen Türk'lere yönelik fetva verdi!
Bu haberin ayrıntılarından çıkarılacak sonuç ise gerçekten korkunç.
Haydi bütün Türklerin töresi olan noeli kutlamaya....

gibi birşey bu.

gurbette

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleykum
cok yazik ne diyelim kardesim
artik ne diyeceklerini sasirmaya basladilar
editorun notuna katiliyorum amaclari belli....
bizim oturdugumuz binanin altinada süslü püslü cam agaclarini kesip koymuslar o güzelim agaclara yazik...
Allah islah etsin

mürmüdük

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
anadoluhaber.blogcu.com
selamun aleykum
cok yazik ne diyelim kardesim
artik ne diyeceklerini sasirmaya basladilar
editorun notuna katiliyorum amaclari belli....
bizim oturdugumuz binanin altinada süslü püslü cam agaclarini kesip koymuslar o güzelim agaclara yazik...
Allah islah etsin

Aleykümselam gönüldaş..
Dualarınıza aminler olsun..
Bu millet ve vatan düşmanlarının gayesi Türkü Müslümanlıktan uzaklaştırıp,Haçlı-Siyonistlere kul-köle yapmak..
Allahcc gayelerine erdirmesin inşaALLAH..
MÜSLÜMAN DOĞDUK,MÜSLÜMAN ÖLÜRÜZ İNŞAALLAH..
BESMELE...SELAM...DUA...

buket58

Kayıtlı Kullanıcı
valla dediğiniz gibi kudurdular
artık öyle bi saçmalıyolarki ne yapacaklarını şaşırdılar
allah ıslah etsin

Erzurumli

Kayıtlı Kullanıcı
Efendim öyle ise bile ne çıkar ,

Doğrudur atalarımız güneşe tapardı ,aya tapardılar ağaç süslemişler veya süslememişler ne yapalım olsun onların adeti ,
Kadın sümerlerden bahsediyor sümerler dediğin putperest bir kavimdi bizler ise ALLAH ın tek olduğuna inanmış müslüman Türkleriz bizi sümerlerin yaptıkları yada göktürklerin oğuzların şunların bunların yaptıkları bağlamıyor bizi müslüman Türklerin yaptıkları bağlıyor ,bu ağaç süsleme adeti müslüman türklere aitdir demiyor kadın eski küfür içinde yaşayan türklere aittir diyor.
Bırakın gocunmayı her türk müslüman değildir...

hasgül

Kayıtlı Kullanıcı
Ne atası ne diyor bunlar?
Herkesin atası başka mı?
Cümle insanlığın atası Adem as.'dır.
Elhamdülillah biz Müslüman ve ehli sünnet kesimin noelle, ağaçla, kutlamayla işi olmaz.
Biz mübarek Muharrem'in birinci gecesi yeni yıl dualarımızı yaptık hamdolsun.

VaVeyla

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm abi
yazık diyorum ya ALLAH ıslah etsin
şimdi heryerde bir kutlama nasıl müslüman ülkeyiz
nereye gidiyoruz...herkes birşeylere özeniyor
acıyorum artık bunlara...::(

kardelele

Kayıtlı Kullanıcı
Canim mervecim,
tüm yazdiklarina fazlasiyla katiliyorum.allah islah eylesin.selametle kal.canim benim.çevremi bu konuda uyarmaya çalişiyorum.

Erzurumli

Kayıtlı Kullanıcı
Ne atası ne diyor bunlar?
Herkesin atası başka mı?
Cümle insanlığın atası Adem as.'dır.
Elhamdülillah biz Müslüman ve ehli sünnet kesimin noelle, ağaçla, kutlamayla işi olmaz.
Biz mübarek Muharrem'in birinci gecesi yeni yıl dualarımızı yaptık hamdolsun.

Evet kardeşim herkesin atası başka başka işimize gelince osmanlı atamız (müslümanlar ya!!!) işimize gelmeyince sümerler,oğuzlar,göktürkler atamız değil mi?
Ne yani türk milleti gökten zembillemi indi soyunu inkar eden bizden değildir demiş ALLAHın Resulu sahi sizin soyunuz kimler ?
Herkes bilip bilmeden yazıyor ? boykot etceksiniz ya vurun abalıya ...:a13:

Ha birde hepimizin atası adem a.s diye bütün kafirleri kardeş mi ilan edelim ? bağrımıza mı basalım ?...

Cihat-82

Kayıtlı Kullanıcı
Çam süslemenin kimin adeti olduğunun o kadar da bir önemi olacağını sanmıyorum. Herşeye rağmen bu talihsiz açıklamayı yapan kişinin bunu bir gurur vesilesi olarak gördüğüne inanıyorum. Tabi ki bu tartışılır. Ama böyle bir adetin, asırlar önce atalarımız tarafından icra edilip edilmediğinin ne önemi olabilir ki? Burada biz ve onlar gibi bir ayrım yapılması çok anlamsız olur.

Ayrıca atalarımızın böyle birşeyi yapıp yapmadıkları muamma olmakla beraber, bir de önemli olan (eğer yapmışlarsa) bunu ne amaçla yaptıklarıdır. Söz konusu adet, asırlardır bir hıristiyan adeti olarak göze çarpmakta ve bizi zerre kadar bağlamamaktadır.

Neticede; atalarımızın bunu yapmış olmaları bile bizi "onlardan" yapmayacağı gibi, henüz sonucu muamma olan ve tespit bile sayılamayacak böyle bir konuda, bilgi sahibi ve konuya hakimmiş gibi kesin hüküm verilebilecek türden yorum yapmamız da sakıncalıdır bence.

Selam ve dua ile..

hasgül

Kayıtlı Kullanıcı
Evet kardeşim herkesin atası başka başka işimize gelince osmanlı atamız (müslümanlar ya!!!) işimize gelmeyince sümerler,oğuzlar,göktürkler atamız değil mi?
Ne yani türk milleti gökten zembillemi indi soyunu inkar eden bizden değildir demiş ALLAHın Resulu sahi sizin soyunuz kimler ?
Herkes bilip bilmeden yazıyor ? boykot etceksiniz ya vurun abalıya ...:a13:

Ha birde hepimizin atası adem a.s diye bütün kafirleri kardeş mi ilan edelim ? bağrımıza mı basalım ?...

Es Selam aleyküm kardeşim,
yazdıklarım size yanlış aksetmiş. ben kafirleri bağrımıza basalım demiyorum hatta şehadet etmezlerse hepsini boğazlayıp atalım, bu bana fazlasıyla sevimli gelir.

ben şunu diyorum, Adem as.'dan geldi tüm insanlık ve islam fıtratı üzere yaratıldı. sonradan yoldan çıkan kendine başka inanışları din adı altında seçen bizden değildir.

kim allanıp pullanıp, ışıklı noel ağacı altında dans ederse etsin, bu bizi bağlamaz, bunu yapan bizden değil. Müslüman kişi ellerini Yaradan'a cc. açar yeni yıla günahsız girmek için dua eder.

hafize

Kayıtlı Kullanıcı
Siz bunlara boş verin orucunuza bu gün niyetlendinizmi niyetlendiniz ise Allah kabul etsin:a12:

mürmüdük

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
anadoluhaber.blogcu.com
UĞURSUZ BAYKUŞ YİNE ÖTTÜ

İlmiye Çığ''dan yine Çirkin Benzetme!

30 Aralık 2009
Sümerolog Muazzez İlmiye Çığ, başörtüsünün Sümerler'de 'mabet fahişeleri' tarafından kullanıldığını söyledi. Çığ, "Bizim başörtümüzün kökeni de oradan geliyor" dedi.
Çığ'dan başörtüsüne yine çirkin benzetme...

Antalya'da düzenlenen panelde konuşan Sümerolog Muazzez İlmiye Çığ, günümüzde kadınların kullandığı başörtüsünün Sümerler'de 'mabet fahişeleri' tarafından kullanıldığını söyledi. Çığ, "Bizim başörtümüzün kökeni de oradan geliyor" dedi.
Radikal gazetesinin internet sitesinde yayınlanan habere göre Noel Baba Barış Konseyi tarafından Antalya Kültür Merkezi Aspendos Salonu'nda 'Barış Yolunda Evlilik' konulu panel düzenlendi. Noel Baba Barış Konseyi Başkanı Muammer Karabulut'un yönettiği panele Muazzez İlmiye Çığ, Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Seçil Deren Van Het Hof ve Alevi şair Hüseyin Metin Gazi katıldı. Panelde geçmişten günümüze evlilik ve dinler arası evlilik ilişkileri masaya yatırıldı.
Sümerler'de kadının sosyal yaşamda öne çıktığını söyleyen Sümerolog Çığ, "Sümer toplumunda kadınlar iş yaşamında etkin rol alabiliyor, şahit ve kefil olabiliyor" dedi. Sümerler'de tek eşliliğin hüküm sürdüğünü dile getirin Çığ, aile kurumunda kadını kendi üzerine düşen görevi yerine getiremediği taktirde kadının izni doğrultusunda erkeğin bir başka kadınla evlenebileceğini kaydetti. Çığ, kadının evlilik kurumundaki etkinliğini daha iyi anlatabilmek için yazılı bir tablette geçenleri şu şekilde ifade etti:
"Kadın kadınlık görevini yerine getirmediği durumda erkek kadının izniyle başka bir kadınla evlenebiliyor. Kadın, erkeğin evlendiği ikinci kadını kendi kardeşiymiş gibi kabul ediyor. Şayet kocanın ikinci kadından ayrılması durumunda ilk eş de ikinci kadınla birlikte adamdan ayrılıyor."
Muazzez İlmiye Çığ, günümüzde kadınların kullandığı başörtüsünün Sümerler'de 'mabet fahişeleri' tarafından kullanıldığını söyledi. Sümerler'in tanrıları kızdırmamak için mabetlerde düzenledikleri törenlerde mabet fahişelerinin diğer rahibelerden ayrılması için başörtüsü taktığını söyleyen Çığ, "Bizim başörtümüzün kökeni de oradan geliyor" dedi.
'TARİHİN TELEVOLESİ!'
Muazzez İlmiye Çığ, geçtiğimiz hafta da Habertürk televizyonu'nda çam ağacı süslemenin Türk âdeti olduğunu söyleyince ünlü tarihçiler tarafından tepki görmüş ve televolecilikle itham edilmişti. Prof. Mehmet Ali Kılıçbay ise "Türkler göçebe, ne işleri var çam ağacıyla... Ayrıca çam ağacı nerede yetişiyormuş acaba?" derken Prof. Halil Berktay "Tarihin Televolesi..." demişti.

emin-43

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün Aleyküm Kardeşlerim çok güzel yazılarınıza aynen katılıyorum dilimize tercüman oluyorsunuz Yüce Mevlam Cümlemizden Razı olsun...
Maymundan geldiklerini her yerde iddia edenlere, öyle olmadığı ispat edildiği halde inanmayanlar hep başka arayışlar içindeler ama her zaman tökezlemeye mahkumlar
Sümerlerle uğraşa uğraşa birazda dengesini yitirmiş birisi ancak bunları söyleyebilr
Yüce Mevlam herkese hidayet nasib etsin, doğru yolu göstersin...

6111NOIL_BUBA.jpg

firdes

Kayıtlı Kullanıcı
Editörün Notu:
Evet dünyaca ünlü tarihçi olarak sunulan İlmiye Çığ resmen Türk'lere yönelik fetva verdi!
Bu haberin ayrıntılarından çıkarılacak sonuç ise gerçekten korkunç.
Haydi bütün Türklerin töresi olan noeli kutlamaya....

gibi birşey bu.

türklerin müslüman olmadan önceki adetlerinde at sütü içmekte var.
bunlar prof.die gençliğin saf dimağlarını boş safsatalarla,,özentileri gelenekmiş gibi gösterip--çağdaş gençlik yetiştirdiklerini sanıyorlar.
islamiyetle özlerindeki imanı kuvvetlendiren Türkler,,geçmişteki adetlerini de geride bırakıp-yanlışlığını anlamışlardır.
selam ve baki muhabbetle..

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt