Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

KÖRLER KÖPRÜDEN NASIL GEÇER? (1 Kullanıcı)

FATIMAA

Kayıtlı Kullanıcı
BİR KÖYDE ÇOK TEMİZ, DUYARLI İMANLI BİR KİŞİ VARMIŞ. HER HALİ VE HAREKETİ DİĞİER KÖYLÜLER TARAFINDAN TAKDİRLE KARŞILANIRMIŞ. FAKAT ÇOK FAKİRMİŞ. KÖYÜN İLERİ GELEN ZENGİN VE İNANÇLI BİR BEYEFENDİSİ ADI ABDURRAHMAN, ONA YARDIM ETMEK İSTEMİŞ, VE VAR Kİ, FAKİRİN ONUR VE GURURU KIRILMASIN, ZEDELENMESİN VE KENDİSİNE KARŞI MAHCUP OLMASIN DİYE DE BU YARDIMI KENDİSİNİN YAPRIĞININ BİLİNMESİNİ İSTEMEMİŞ. YAPACAĞI BU YARDIMIN DA ÇOK GİZLİ OLMASINI PLANLAMIŞ, İŞTE BU HARİKA TUTUM VE PLANLAMA İLE O SEVİMLİ VE FAKİR KÖYLÜSÜNE YARDIM PALNINI UYGULAMAYA KOYMUŞ. KÖYÜN CAMİSİ, KÖYÜN KARŞI YAKASINDAYMIŞ, CAMİYE GİTMEK İÇİN MUTLAKA KÖYÜN İÇİNDEN GEÇEN DERENİN ÜZERİNE KURULMUŞ BİR KÖPRÜDEN GEÇİLMESİ GERKİYORMUŞ. O FAKİR KÖYLÜ DE NAMAZDAN SONRA EVİNE GİTMESİ GEREKİYORMUŞ , ZENGİN MÜSLÜMAN ALTINALRI BİR KESEYE DOLDURMUŞ AKŞAM NAMAZINDAN HEMEN İLK ÖNCE ÇIKMIŞ VE ALTIN DOLU KESEYİ FAKİRİN GEÇECEĞİ KÖPRÜNÜN ÜZERİNDE ONUN AYAKLAIRININ BASACAĞI VE BÖYLECE ALIP GİDECEĞİ BİR YERE YERLEŞTİRMİŞ, KENDİSİDE BİR KENARE GİZLENEREK ONUN ALTIN DOLU KESEYİ BİZZAT ALDIĞINI GÖRÜNCEYE KADAR KALACAK VE SONRA ALACA KARANLIKTA ODA EVİNE YÜRÜYÜP GİDECEK ŞEKİLDE DÜŞÜNEREK PLANINI UYGULAMAYA KOYAR. O FAKİR YILLARDAN BERİ HEP AYNI RUTİN HAREKETLERİNİ YAPARMIŞ. EZANDAN YARIM SAAT ÖNECE ABDESTİNİ ALIYOR YÜRÜYEREK KÖPRÜYE GELİYOR, CAMİ BAHÇESİNDE BİR SÜRE OTURUYOR , EZANI BEKLİYOR , EZAN OKUNUNCA CEMAATLE NAMAZINI KILIYOR VE DUADAN SONRA DA ALACA KARANLIKTA YİNE AZ ÖNCE GEÇTİĞİ KÖPRÜDEN YÜRÜYEREK EVİNE DÖNÜYORMUŞ. NASIL OLDU DA O GÜN HİÇ OLMAYAN BİR ŞEY OLDU. O FAKİR KİŞİ HİÇ YAPMADIĞI BİR ŞEY YAPTI, CAMİDEN ÇIKTIKTAN SONRA KENDİ KENDİNE BİR KARAR VERMİŞ VE DEMİŞ Kİ; ' YAHU YILLARDAN BERİ BU KÖPRÜDEN GEÇERİM , ALLAH BANA GÖREN GÖZLER VERMİŞ , YA GÖZLERİM GÖRMEMİŞ OLSA İDİ ACABA BEN BU KÖPRÜDEN NASIL GEÇERDİM, YANİ ACABA KÖRLER KÖPRÜDEN NASIL GEÇİYOR? BU GÜN BUNU DENEYEYİM BAKALIM. VE KÖPRÜNÜN BAŞINA GELİNCE İKİ GÖZÜNÜ KAPATARAK KÖR TAKLİDİ YAPIYOR, YÜRÜMEYE BAŞLIYOR. YÜRÜYOR, YÜRÜYOR VE TABİ Kİ ALTIN DOLU KESEYİ GÖRMEDEN KÖPRÜDEN GEÇİP GİDİYOR.
BİR KENARDA GİZLENİMŞ OLAN İYİ NİYETLİ ZENGİN KİŞİ DE, HEMEN YERİNDEN ÇIKIYOR, BÜYÜK BİR ESEF VE ÜZÜNTÜ İLE GİDİP KESEYİ GERİ ALIYOR. VE TARİHE MAL OLACAK OLAN ŞU İBRETLİ SÖZÜ YÜKSEK SESLE MIRILDANARAK EVİNE DOĞĞRU YÖNELİYOR: VERMEZSE RAHMAN NEYLESİN ABDURRAHMAN. MALIN MÜLKÜN İLK VE TEK GERÇK SAHİBİ CENAB- I HAK VERMEZSE , İNSANALR BİRİBİRLERİNE HİÇBİR FAYDA VEREMZLER . KIRK YIL O KÖPRÜDEN GÖZÜ AÇIK GEÇEN O KİŞİ , AYAKALRININ ALTINA KONAN ALTIN DOLU KESEYİ GÖRMEDEN VE ALMADAN GİTMEK İÇİN O GÜN KÖR TAKLİDİ YAPIYOR.

ESRA CÜCÜ'NÜN HAYATIN AYAK İZLERİ ADLI KİTABINDAN ALINTI

l@l

Kayıtlı Kullanıcı
RE: KÖRLER KÖPRÜDEN NASIL GEÇER?

Selamün Aleyküm emeğine sağlık Allah (c.c.) nasip etmediyse kulun yapabileceği bişey yok... selametle...

FATIMAA

Kayıtlı Kullanıcı

l@l yazdı:
Selamün Aleyküm emeğine sağlık Allah (c.c.) nasip etmediyse kulun yapabileceği bişey yok... selametle...

EVET VERMEZZSE RAHMAN NEYLESİN ABDURRAHMAN:)

SİZDE SELAMETLE KALIN MEVLA YAR VE YARDIMCINIZ OLSUN...( AMİN)

TAYBE

Kayıtlı Kullanıcı

GERÇEKTEN ÇOK DOĞRU VERMEZSE RAHMAN NEYLESİN ABDURRAHMAN HERŞEY YETERİNCE AÇIK

tuana_39

Kayıtlı Kullanıcı
Allah c.c. aslında bize o kadar çok nimet sunuyorki bizde bu köylü gibi gözlerimizi kapatıp kader diyoruz. Fırsatları değerlendirmesini ve ALLAH'a şükretmesini bilmiyoruz.
selametle kalın...

FATIMAA

Kayıtlı Kullanıcı
Allah c.c. aslında bize o kadar çok nimet sunuyorki bizde bu köylü gibi gözlerimizi kapatıp kader diyoruz. Fırsatları değerlendirmesini ve ALLAH'a şükretmesini bilmiyoruz.
selametle kalın...

EVET GÖZLERİMİZİ AÇAMAYI BAŞARABİLSEK NE KADARDA GÜZEL OLUCAK DEĞİL Mİ?
ŞÜKR ETMESİNİ DE FIRSATLARI DEĞERLENDİRMESİNİ İYİ ÖĞRENMEMİZ GEREK Kİ İLERDE AHLAYIP VAHLAMAYALIM...

SİZDE SELAMETLE KALIN. ALLAH RAZI OLSUN

Nur_u Secde

Kayıtlı Kullanıcı
sa fatma kardeşim.allah razı olsun.çok etkilendim.rabbim ne isterse o olur.selametle kal.

LUTFI

Kayıtlı Kullanıcı
Bir Gün Değil, Her Gün

Bir Gün Değil, Her Gün

Köylü Abdurahman Bir Gün Kör Olmuş, Mükafatini Allah"tanalmiş,ama Bizim şu Ortamda Hergün Kör Olmamiz Gerekmez Mi? Selam Ve Dua Ile

FATIMAA

Kayıtlı Kullanıcı
Köylü Abdurahman Bir Gün Kör Olmuş, Mükafatini Allah"tanalmiş,ama Bizim şu Ortamda Hergün Kör Olmamiz Gerekmez Mi? Selam Ve Dua Ile

mevla hakkımızda hayırlısını nasip etsin. mevla yar ve yardımıcınız olsun selametle....

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt