Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Köpeklerin Dostluğu (1 Kullanıcı)

istikbal

Kayıtlı Kullanıcı
Mevlânâ ve has müritleri beraberce yürüyorlardı. Bir harabenin yanından geçerlerken . orada birkaç köpek gördüler. Köpekler birbirleriyle sarmaş dolaş olmuşlar, mışıl mışıl uyuyorlardı. Müritlerden biri, bu manzarayı görünce:
— Bakın şu biçarelere. Aralarında ne kadar da güzel bir birlik, beraberlik, sevgi vardır, dedi. .
Müridin bu sözleri üzerine Mevlânâ buyurdu ki: .
— Siz onların arasındaki dostluğun ve birliğin ne kadar samimi olduğunu anlamak isterseniz, aralarına bir kemik, bir leş veya ciğer atmanız yeterlidir. O zaman bu dostluğun ne denli samimi olduğunu anlarsınız.
Dünya malına taparcasına değer verenlerin kurdukları dostluklar da böyledir. Aralarında bir problem olmadıkça birbirleriyle çok güzel dost olurlar. Ama bir çıkar, menfaat aralarına girince nice yıllık dostlukları bitiverir. Birbirlerinin haysiyet ve şereflerini beş paralık ederler. Birbirlerine karşı olan hak ve hukuklarını ayaklar altına alırlar. Onların dostluğu işte tıpkı bu köpeklerin dostluğu gibidir.

alıntı

نعىمة

Yasaklı Kullanıcı
Müslüman olmadan önce hep bu sıkıntıyı yaşardım :insanlar birbirinden hep bir şeyler umuyor,menfaat bekliyor
sırt çevirdin mi senin o samimi dostların hiç üzülmeden gıybetini yapıyor,güvenebileceği bir dost bulabilir mi insan diye düşünüyordum
İslamı kabul ettikten sonra bu dostluğu yaşadım ve yaşamaktayım de ,Allah ve Hz.Muhammed (sav) için var olan dostluğu, Allahıma şükürler olsun
tabi ki hem başkalarına hem de kendine dost olabilmek için insan nefsini terbiye etmek için bir şeyler yapmalı,yoksa değil başka insanlara kendi kendine bile dost olmazsın
Allah bizi Allah için seven insanlardan eylesin! Günahlarımızı bağışlasın, nefsimizi Hz.Muhammed (sav) aşkına islah eylesin!

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt