Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kocakarı İrşadı (1 Kullanıcı)

SoRuN

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
22 Ocak 2008
Mesajlar
20
Tepki puanı
0
Puanları
0
Yaş
32
Bir kocakarının oğlu hastalanmış kan kanseri olmuş.Doktorlar ne yapsak söylesek mi söylemesek mi diye düşünürken kendilerini kocakarının karşısında bulmuşlar.
-Nine oğlunun hastalığının teşhisini koyduk, maalesef oğlun kan kanseri .

Kocakarı ‘’Olsun yavrum ben ona bi nane limon kaynatırım bir şeyi kalmaz’’ ilacını söyemiş.Çoğu sohbetlerde birilerine bir şey anlatmak isterken kıssalara yönelmek, herhangi bir soru karşısında şaşırıp ‘’Subhannallah’’ demek irşad veya tebliğ mevzusunda ne işe yarayabilir ki?Karşısındaki kişi ateistse, tebliğ yapan kişinin kızarak, ‘’ tövbe tövbe ‘’ diyerek karşısındaki bireyi böyle yaklaşımşlarla ‘’ dini tebliğ’’ değil de, bireyin İslam hakkında ‘’düşünme fonksiyonunu yitermiş bireyin ve toplumun hayata tutunabilmeleri için buldukları bir terapi’’ fikrine sahip oluyor. Birde akranlarından uzak kişiler muhatap oluyorsa dini ‘’İhtiyarların dini ‘’ olarak algılıyor ve ileri ki yaşamında da böyle lanse ediyor.

Şimdi karşıdakinde böyle düşünceler uyandırmasına sebep olan …Ateist karşına geçmiş bilimden, biyolojiden, felsefeden bahsediyor, bir defa senin aklına, bilgine künde üstüne künde atıyor ve sen tutup karşındakine ‘’Bir gün Bahattin Nakş-ibendi hazretleri müritleriyle yolda giderken’’ diyerekten kıssayı anlatıyorsun.İyi de adamın sorunu Nakşibendi hzretleriyle değil ki.Adamın aklı suallar deryası senin tebliğin Türkiye gazetesinden ve promosyonlarından okuduğun kıssalardan öte değil.Aklıyla sorunu olan adam kıssa dinlemek derdine derman olsaydı açardı Kurtlar Vadisi’ni Ömer babayı dinlerdi.


Hocalarımız ya da büyüklerimiz yılların verdiği eğitimle her türlü dini soruya birkaç kısa cevapla halletmeye çalışıyorsa gidişimiş hayra alamet değil.
.Hocam belim ağrıyor rükuya gidemiyorum? –İslam kolaylık dinidir gitme’’
‘’Hocam’’ ‘’buyur’’ ‘’ Allah’ı neden göremiyoruz ‘’Bu bir sınav evladım’’
‘’Hocam’’ ‘’Yine ne var’’ ‘’Miraç olayını pozitivizm kabullenmiyor’’ --‘’İslam teslimiyet dinidir akıl yürütme , teslimiyet göster’’.
‘’ Hocam Allah razı olsun.’’ Hoca da ‘’ Kafana bir şey takılırsa çekinme sor’’
Birileride çıkıp ‘’iyi de hocam her soruya ‘’ İslam kolaylıktır, sınavdayız, dine teslim ol, bilmediğinden sorumlu değilsin devam et’’ dersen nasıl olur bu iş.Hani İslam akıl diniydi’’ demez mi? Hoca yellenmeyide aşmışken bunun cemaati nasıl olur.

Şimdi birileri alınıp ‘’Lan bu bizim mollara mı laf atıyor’’ demesin.Üzerine de kimse alınmasın ancak bu tebliğ işinde de, irşad mevzusunda da kıssalar bir duralım desim.1 saatlik sohbetin 50 dakkası kıssa, 10 dakkası şeyhimizi övmekle geçmesin.Ateiste gidip mızraklı ilmihal okusan ne fayda?Bediüzzamn hz. dediği gibi ‘’Ata et aslana ot verilmez’’

__________________
 

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt