Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

((Kız Çocuğu Bir Nimettir)) (1 Kullanıcı)

hafize

Kayıtlı Kullanıcı
((Kız Çocuğu Bir Nimettir))

[FONT=Trebuchet MS, Arial, Helvetica, sans-serif]Kız çocuğu olunca üzülenler oluyor hala çevremizde bazı kesimlerde bunu görüyorum veya görüyoruz ah keşke erkek olsaydı diyenler de var
ama evladın hayırlısı ve heleki kız evladın hayırlısı okuyunuz efendim

Kız, çocuğu olunca üzülmek, hele hele anneyi suçlamak çok yanlıştır.
Kur'an-ı kerimde mealen, (Allah dilediğine kız, dilediğine erkek çocuk bahşeder. Kimine hem erkek, hem kız çocuğu verir, dilediğini de kısır bırakır. Her şeyi hakkı ile bilen ve her şeye gücü yeten ancak Allah?tır) buyuruldu. (Şura 49, 50)

Peygamber efendimiz, (Kız çocuklarını hor görmeyin) buyurdu. Hor görmek dini bilmemekten ileri gelir. Hayırlı evlat istemelidir. Hayırlı olmadıktan sonra, kız veya erkek olmuş ne fark eder?

Dinimizde, kadının ve kız çocuklarının fazileti büyüktür. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Kızlarınızı altın ve gümüş ile süsleyin! Elbiseleri güzel olsun! İtibar kazanmaları için en güzel hediyelerle ihsanda bulunun!) [Hakim]

(Kız çocuğunu güzelce terbiye edip, Allahü teâlânın verdiği nimetlerle bolluk içinde yedirir giydirirse, o kız çocuğu onun için bir bereket olur, Cehennemden kurtulup kolayca Cennete girmesine vesile olur.) [Taberani]

(İki kız evladına güzel muamele eden, mutlaka Cennete girer.) [İbni Mace]

(İki kızı veya iki kız kardeşi olup da, maişetlerini güzelce sağlayanla Cennette beraber oluruz.) [Tirmizi]

(Çarşıdan aldığı şeyleri, erkek çocuklardan önce kız çocuklarına verene Allahü teâlâ rahmetle nazar eder. Allahü teâlâ, rahmetle nazar ettiğine de azap etmez.) [Harâiti]

(Çarşıdan turfanda meyve alıp evine getiren, sadaka sevabı alır. Getirdiği meyveyi, erkek çocuklarından önce kız çocuklarına versin! Kadınları, kızları sevindiren, Allah korkusundan ağlayanlar gibi sevap kazanır. Allah korkusundan ağlayanın bedeni de Cehenneme haram olur.) [İbni Adiy]

(Üç kızına, ihtiyaçtan kurtulana kadar iyi bakan, yedirip giydiren, elbette Cenneti kazanır.) [Ebu Davud]

(Üç kız veya kız kardeşinin geçim veya başka sıkıntılarına katlananı, Allahü teâlâ Cennete koyar.) Eshab-ı kiramdan biri, (İki tane olursa da aynı mıdır?) diye sual edince, Peygamber efendimiz (Evet, iki tane olursa da aynıdır) buyurdu. Başka birisi, (Ya bir tane olursa?) diye sual etti. Cevabında buyurdu ki: (Bir tane de olsa gene aynıdır.) [Hakim, Harâiti]

Görüldüğü gibi, kız ve kadınlara değer vermeyenler, müslümanlığı bilmeyen kimselerdir. Müslüman, dinini iyi öğrenip kadına layık olduğu değeri vermelidir!

Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
(Kadınlara ancak asalet ve şeref sahibi kimse değer verir. Onları ancak kötü ve aşağılık kimseler hor görür.) [İ.Asakir]

Başlık parası denilen kötü âdetin birçok yöreden kalktığını işitiyoruz. Halen bazı bölgelerde devam eden bu âdetin son bulması gerek
[/FONT]
Selam ve Dua iLe

Peçeli-Bülbül

Kayıtlı Kullanıcı
Es-Selamün Aleyküm.Gerçekten çok haklısınız.Paylaşım için teşekkürler...

T.Nur

Kayıtlı Kullanıcı
güzel bir yazı kardeşim ALLAH RAZI OLSUN

umeyye

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün Aleyküm Ablacım...

Eline emeğine sağlık RAHMAN razı olsun sevabını iki cihanda versin inşaALLAH.Gerçekten de çok değerli ve mühim bir paylaşım.Halen dahi toplumumuzda kadınlara ve kızlarımıza ikinci sınıf İnsan muamelesi yapan insan lar var

Selam ve Baki DUA ile ALLAH a emanet ol

DuaLar

Kayıtlı Kullanıcı
ELLERİNİZE EMEGİNİZE SAGLIK GÜZEL BİR PAYLAŞIM OLMUŞ
ALLAH RAZI OLSUN.
DuaLarLa...

dinci

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm annem çok güzel bir konuya deyinmişsiniz doğuda dahafazla duruluyor erkek çocuk üzerinde bu yüzden nice yuvalar yıkılıyor nice canlar yanıyor buda cahilliyin başka bir çeşidi malesef insanlar gelen herşey gibi evladında ilahi nurdan geldiyini idrak edemiyorlar ALLAH CC ıslah etsin inşallah benim iki kızım iki oğlum var hepsi aynı benim için RABBİM HERKESİN EVLADINI SALİH KULLARINDAN EYLESİN BİZİM KİLERİDE İNŞALLAH

kasım hadi

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aletkum abla.
RABBIM razı olsun.
tam benlik bir konu.:evet
3 tane dünya güzeli kız çocugum var.ALLAH hayırlı uzun ömürler versin.amin.
3 üncü kız çocugum dünyaya geldiginde bana çekinip kız oldugunu söylemek istememişlerdi.halbuki ben VERENDE ALLAH ALANDA ALLAH demiş kız veye erkek ayrımı hayattta yapmamıştım.bana kız oldugu söylendiginde ALLAHA şükür ettim.bu onları şaşırttı.bende onlara "ben ne zaman benim bir erkek evladım olsun diye ısrar ettim.her zaman ALLAH hatırlısını versin dememmmi dedim.""
yani millette böyle bir düşünce var.ogalan çocugu olamzsa sanki bir eksiklik oluyormuş gibi.bu nasıl büyük bir cahilliktir.
şimdi benim yavrularım büyüdü. beni kınayanlar alay edenler kendi çocuklarından çekiyor.
bende ALLAHIMA bana hayırlı evlat verdigi için ONA hamdü senalar,şükürler ediyorum.selametle:H

savaş78

Kayıtlı Kullanıcı
Esselamu Aleyküm. Hafize hanım emeğinize sağlık. Benim de 2 kızım var. Ellerinizden öper. Erkek çocuğu tabi ki herkes gibi bende isterim. Ama ne var ki sadece bizim istememizle olmuyor. Allah (c.c.)'ın dilemesi de gerekli. Belki benim de bu günahkar hayatımla cehennemden kızlarımın vesilesiyle kurtulmamı dilemiştir. Allah (c.c.)'tan gelen herşeye boynum kıldan ince. Ben O'ndan razıyım. O da beni ve bizleri razı olduğu kullarından eylesin. Amin. Allah (c.c.)'a emanet olun.

safiye

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm hayırlı sabahlar kardeşim
haklısınız bir çok yerde kız çocuğu kabullenmek zor oluyor yada kız çocukları erkek evlatlara göre daha az önemsseniyor. 3 kız çocuğuna kayıkı ile bakanın mekanın cennet olacağını bende duymuştum. ayrıca bir sürü tanıdığım var bir çoğuna oğulları değil kızları bakıyor denildiği gibi önemli olan hayırlı evlat olması...dualarınızda yer almak duası ile

((Kız Çocuğu Bir Nimettir))

[FONT=Trebuchet MS, Arial, Helvetica, s
ans-serif]Kız çocuğu olunca üzülenler oluyor hala çevremizde bazı kesimlerde bunu görüyorum veya görüyoruz ah keşke erkek olsaydı diyenler de var
ama evladın hayırlısı ve heleki kız evladın hayırlısı okuyunuz efendim

Kız, çocuğu olunca üzülmek, hele hele anneyi suçlamak çok yanlıştır.
Kur'an-ı kerimde mealen, (Allah dilediğine kız, dilediğine erkek çocuk bahşeder. Kimine hem erkek, hem kız çocuğu verir, dilediğini de kısır bırakır. Her şeyi hakkı ile bilen ve her şeye gücü yeten ancak Allah?tır) buyuruldu. (Şura 49, 50)

Peygamber efendimiz, (Kız çocuklarını hor görmeyin) buyurdu. Hor görmek dini bilmemekten ileri gelir. Hayırlı evlat istemelidir. Hayırlı olmadıktan sonra, kız veya erkek olmuş ne fark eder?

Dinimizde, kadının ve kız çocuklarının fazileti büyüktür. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Kızlarınızı altın ve gümüş ile süsleyin! Elbiseleri güzel olsun! İtibar kazanmaları için en güzel hediyelerle ihsanda bulunun!) [Hakim]

(Kız çocuğunu güzelce terbiye edip, Allahü teâlânın verdiği nimetlerle bolluk içinde yedirir giydirirse, o kız çocuğu onun için bir bereket olur, Cehennemden kurtulup kolayca Cennete girmesine vesile olur.) [Taberani]

(İki kız evladına güzel muamele eden, mutlaka Cennete girer.) [İbni Mace]

(İki kızı veya iki kız kardeşi olup da, maişetlerini güzelce sağlayanla Cennette beraber oluruz.) [Tirmizi]

(Çarşıdan aldığı şeyleri, erkek çocuklardan önce kız çocuklarına verene Allahü teâlâ rahmetle nazar eder. Allahü teâlâ, rahmetle nazar ettiğine de azap etmez.) [Harâiti]

(Çarşıdan turfanda meyve alıp evine getiren, sadaka sevabı alır. Getirdiği meyveyi, erkek çocuklarından önce kız çocuklarına versin! Kadınları, kızları sevindiren, Allah korkusundan ağlayanlar gibi sevap kazanır. Allah korkusundan ağlayanın bedeni de Cehenneme haram olur.) [İbni Adiy]

(Üç kızına, ihtiyaçtan kurtulana kadar iyi bakan, yedirip giydiren, elbette Cenneti kazanır.) [Ebu Davud]

(Üç kız veya kız kardeşinin geçim veya başka sıkıntılarına katlananı, Allahü teâlâ Cennete koyar.) Eshab-ı kiramdan biri, (İki tane olursa da aynı mıdır?) diye sual edince, Peygamber efendimiz (Evet, iki tane olursa da aynıdır) buyurdu. Başka birisi, (Ya bir tane olursa?) diye sual etti. Cevabında buyurdu ki: (Bir tane de olsa gene aynıdır.) [Hakim, Harâiti]

Görüldüğü gibi, kız ve kadınlara değer vermeyenler, müslümanlığı bilmeyen kimselerdir. Müslüman, dinini iyi öğrenip kadına layık olduğu değeri vermelidir!

Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
(Kadınlara ancak asalet ve şeref sahibi kimse değer verir. Onları ancak kötü ve aşağılık kimseler hor görür.) [İ.Asakir]

Başlık parası denilen kötü âdetin birçok yöreden kalktığını işitiyoruz. Halen bazı bölgelerde devam eden bu âdetin son bulması gerek
[/FONT]
Selam ve Dua iLe

hafize

Kayıtlı Kullanıcı
gercekten cok guzel yazi kendimi kutluyorum ve ben iki kız cocugum ve iki kız torunum oldugum icin mutluyum ve ,rabbim ins butun cocuklarimizi korur,,,,:H

Rüyam3

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün Aleyküm

Selamün Aleyküm

Bende bir kız çocuğu annesiyim Allahıma şükürler olsun o benim herşeyim Rabbim ona sağlıklı, sıhatli uzun ömürler versin inşallah vatanına hayırlı bir evlat olur Amin kzımı çok ama çok seviyorum evlat ayrımı olmaz güzel ve bir o kadarda anlamlı konu selametle:H

hafize

Kayıtlı Kullanıcı
Esselamu Aleyküm. Hafize hanım emeğinize sağlık. Benim de 2 kızım var. Ellerinizden öper. Erkek çocuğu tabi ki herkes gibi bende isterim. Ama ne var ki sadece bizim istememizle olmuyor. Allah (c.c.)'ın dilemesi de gerekli. Belki benim de bu günahkar hayatımla cehennemden kızlarımın vesilesiyle kurtulmamı dilemiştir. Allah (c.c.)'tan gelen herşeye boynum kıldan ince. Ben O'ndan razıyım. O da beni ve bizleri razı olduğu kullarından eylesin. Amin. Allah (c.c.)'a emanet olun.

VE ALEYKÜMSELAM BENİMDE OĞLUMUN İKİ KIZI VAR AMA HİÇ BİR ZAMAN İLLA DA ERKEK OLSUN DEMEDİK ZATEN DEMEYE HAKKIMIZ YOK RABBİM HER ŞEYİN EN İYİSİNİ EN DOĞRUSUNU BİLİR GELİNİM KIZ OLUYOR ANNE DEYİNCE SEVİNDİM BEN KIZLARI ÇOK SEVİYORUM VE KIZ OLSUN DİYEDE DUA ETTİM RABBİMDE KABUL ETTİ A.E.O :H

fidanras

Kayıtlı Kullanıcı
"hele hele anneyi suçlamak çok yanlıştır."

Suclamak yanlıştır,hatadır.

Çocugun cinsiyetinde belirleyici olan sperma'dır.
Erkek hücresidir.

"Çocugun Erkek ya da kız olacağına karar veren Allah 'tır." demek lazimdir.

hafize

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aletkum abla.
RABBIM razı olsun.
tam benlik bir konu.:evet
3 tane dünya güzeli kız çocugum var.ALLAH hayırlı uzun ömürler versin.amin.
3 üncü kız çocugum dünyaya geldiginde bana çekinip kız oldugunu söylemek istememişlerdi.halbuki ben VERENDE ALLAH ALANDA ALLAH demiş kız veye erkek ayrımı hayattta yapmamıştım.bana kız oldugu söylendiginde ALLAHA şükür ettim.bu onları şaşırttı.bende onlara "ben ne zaman benim bir erkek evladım olsun diye ısrar ettim.her zaman ALLAH hatırlısını versin dememmmi dedim.""
yani millette böyle bir düşünce var.ogalan çocugu olamzsa sanki bir eksiklik oluyormuş gibi.bu nasıl büyük bir cahilliktir.
şimdi benim yavrularım büyüdü. beni kınayanlar alay edenler kendi çocuklarından çekiyor.
bende ALLAHIMA bana hayırlı evlat verdigi için ONA hamdü senalar,şükürler ediyorum.selametle:H

ALEYKÜMSELAM Aynı senin anlattığın bir olayı hastanede yaşadım gelinimin doğumunu bekliyoruz yanımızda oturan beyefendiyle konuşurken 4. bebeği beklediklerini söyledi üç kızı varmış bende ay ne kadar güzel eğer buda kız olursa hiç üzülme kızlar anaya babaya daha yakın dedim ama halinden anladımki erkek bekliyor bide haber geldi kız olmuş adam bozuldu bende üzülmemesini bizim elimizde olmayan birşeyi istemeye hakkımız olmadığını dilimiz döndüğünce anlatmaya çalıştım ama sonra ne olduğunu bilmiyorum tabi ama tutturanlarada çok kızıyorum allah hayırlı evlat versin kız, erkek farketmez rabbim kaderlerini güzel yazsın kızlarınızada hayırlı ömürler nasip etsin a.e.o

hafize

Kayıtlı Kullanıcı
"hele hele anneyi suçlamak çok yanlıştır."

Suclamak yanlıştır,hatadır.

Çocugun cinsiyetinde belirleyici olan sperma'dır.
Erkek hücresidir.

"Çocugun Erkek ya da kız olacağına karar veren Allah 'tır." demek lazimdir.

O KADAR İSTİYORSA KENDİ YAPSIN O RABBİMİN BİLECEĞİDİR HİÇ OLMAYANLAR NE YAPSIN :!

hafize

Kayıtlı Kullanıcı
Hayirli Geceler Selamünaleyküm

hafize

Kayıtlı Kullanıcı
Ebû Hüreyre (r.a.)’ın

Ebû Hüreyre (r.a.)’ın

Ebû Hüreyre (r.a.)’ın haber verdiği bir hadîs-i şerîfde:
İçinde kız çocukları olan eve, hergün gökten on iki rahmet iner. Ve meleklerin o evi ziyâreti hiç kesilmez. Her gece-gündüz anne ve babalarına bir senelik ibâdet sevâbı yazarlar. buyurulur.
Hz. Enes (r.a.) ’ın rivâyet ettiğine göre:
"Bir adam Hz. Peygamberimiz (s.a.v.)’in yanında otururken, oğlunun biri gelir. Adam çocuğu öper ve dizinin üstüne oturtur. Az sonra kızı gelir. Adam onu öpmeksizin önüne oturtur. Bunun üzerine Rasûlullâh (s.a.v.) Efendimiz;
"Aralarında eşit davranmıyor musun?" diye adamı uyarır.
Çocuklara eşit davranmaya çok önem veren Peygamber (s.a.v.) Efendimiz: "Bağış ve ihsanda çocuklarınızın arasını eşit tutun. Eğer ben birini üstün tutacak olsaydım, kızları üstün tutardım.
buyurarak, erkek çocuklarını kız çocukarından üstün tutan ve kızları hor gören zihniyeti tamâmen yıkmıştır.

hafize

Kayıtlı Kullanıcı
Selamünaleyküm Hayirli Geceler

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt