Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

KIYAMET GÜNÜ SORULACAK SORULAR (1 Kullanıcı)

Kaan Erdem

Yönetici
408. Ebu Berze Nadle İbni Ubeyd el-Eslemî radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre, Resülullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

"Hiçbir kul, kıyamet gününde, ömrünü nerede tükettiğinden, ilmiyle ne gibi işler yaptığından, malını nereden kazanıp nerede harcadığından, vücudunu nerede yıprattığından sorulmadıkça bulunduğu yerden kıpırdayamaz." [1]

Açıklamalar

İnsanlar, kıyamet gününde, dünyada yaptıkları her işten hesaba çekilirler. Burada sayılan beş şey, hesap esnasında sorulacak olanların en önemlileridir. Yoksa, sadece bunlardan sorumlu tutulup başka şeylerden sorumlu olmayacakları düşünülemez. Fakat sayılanlar dışında kalan
şeyler, bunların detayları, şubeleri kabul edilebilir. İnsanın hayatı kendisine Allah'ın bir emanetidir; bu emanete hıyanet etmemesi gerekir. Bir insan, hayatım Allah'ın emirleri ve yasakları doğrultusunda geçirirse, emanete hıyanet etmemiş olur.

İslami anlayışa göre ilim, insana doğruyu ve yanlışı gösterir. Bilen kimse, öncelikle bilgisini hareketlerine hakim kılar ve ona göre davranışlar ortaya koyar. Böylece başkalarına örnek oluşunun yanında, insanları bilgilendirme sorumluluğunu da taşır. Herkes, kıyamet gününde,
Allah huzurunda, bildiği kadarıyla vazifesini yapıp yapmadığından, ilmini hayatına uygulayıp uygulamadığından hesaba çekilecektir.

İslam dini, insanın mal kazanması ve zengin olmasına engel olmaz. Tam aksine, çalışıp çabalamayı, elinin emeğiyle geçinmeyi ve başkasına muhtaç duruma düşmemeyi tavsiye eder. Bütün bu konularda koyduğu tek prensip, malı ve mülkü helal yollardan kazanmak, haram yollara sapmamak ve malın hakkını vermektir. Fakat sadece meşru yollardan kazanmakla iş bitmemekte, kazancın nereye ve nasıl sarfedildiğinin de bilinci içinde olunması gerekmektedir. Bunlar yerine getirildiği takdirde, kişinin Allah huzurunda hesap verebilmek için üzerine düşen asgarî şartlara uyduğu söylenebilir; istenilen de bundan ibarettir.

İnsana verilen nimetlerin en kıymetlilerinden biri de sağlık ve sıhhattir. Çok kere bir nimeti kaybetmeden onun kıymetini bilemeyiz. Hasta olmadan önce sağlığın kıymetini bilemeyişimiz de bunun önemli örneklerinden biridir. Vücut ve ruh sağlığına sahip olmak, her şeyden önce gelir. Bunları korumak için bütün tedbirleri almak, en başta gelen görevlerimiz arasındadır. Zira kıyamet gününde, vücudumuzu koruyup korumadığımızdan da hesaba çekileceğiz.

Hadisten Öğrendiklerimiz

1. Kıyamet gününde hesap haktır.

2. insan bu dünyada yaptığı her şeyden hesaba çekilecektir.

3. Hayat insan için bir nimet olup, bunun kıymetini bilmesi gerekir.

4. İnsan faydalı ilimler öğrenmeli ve ilmiyle amil olmalı, ibadet ve taatlerinde samimi davranmalıdır.

5. Mal ve mülk helal yoldan kazanılmalı ve meşru şekilde harcanmalıdır.

6. Haramlardan sakınmak suretiyle sağlık ve sıhhatimizi korumak görevimizdir.

(alıntıdır.)

Kaan Erdem

Yönetici
"Hiçbir kul, kıyamet gününde, ömrünü nerede tükettiğinden, ilmiyle ne gibi işler yaptığından, malını nereden kazanıp nerede harcadığından, vücudunu nerede yıprattığından sorulmadıkça bulunduğu yerden kıpırdayamaz." [1]

gülnisa

Kayıtlı Kullanıcı
selamunaleykum
OKUDUM VE GERCEKTEN GUZEL BIR PAYLAŞIM ELINIZE SAĞLIK
HER NE KADAR BAZI KONUDA HEM FIKIR OLMASAK DA KIRGINLIK OLSUN ISTEMEM
ALLAHA EMANET OLUN
SELAM VE DUA ILE KALIN

Im_muslim

Kayıtlı Kullanıcı
KAAN kerdeşim ALLAH razı olsun...evet bunların hepsinden hesaba tutulacağız bu HAKtır...ellerinize sağlık tekrar hatırlattınız ve bildiğiniz bu konuyu paylaştınız...ALLAHım hepimizi HESABI kolay görüünenlerden eylesin...ALLAHım o gün bize yardım et...amin amin amin...hayırlı akşamlar...

Kaan Erdem

Yönetici
aleykümselam abla.olurmu hiç.gönlünüzü rahat tutun siz.selam ve dua ile kalın selametle.ALLAH cc emanet olun.:H

selamunaleykum
OKUDUM VE GERCEKTEN GUZEL BIR PAYLAŞIM ELINIZE SAĞLIK
HER NE KADAR BAZI KONUDA HEM FIKIR OLMASAK DA KIRGINLIK OLSUN ISTEMEM
ALLAHA EMANET OLUN
SELAM VE DUA ILE KALIN

gülnisa

Kayıtlı Kullanıcı
aleykümselam abla.olurmu hiç.gönlünüzü rahat tutun siz.selam ve dua ile kalın selametle.ALLAH cc emanet olun.:H

:BBAK ŞIMDI RAHATLADIM
KAAN KARDEŞIM
BELKI O KADAR CIKIŞMAMIN SEBEBI NI KISACA SOYLEYEYIM
BEN ÖĞRETMENIM
SANIRIM BUNDAN
ALLAHA EMANET OL

Kaan Erdem

Yönetici
mevlam razı olsun kardeşim.amin.selam ve dua ile kalın selametle.sizede hayırlı akşamlar.

KAAN kerdeşim ALLAH razı olsun...evet bunların hepsinden hesaba tutulacağız bu HAKtır...ellerinize sağlık tekrar hatırlattınız ve bildiğiniz bu konuyu paylaştınız...ALLAHım hepimizi HESABI kolay görüünenlerden eylesin...ALLAHım o gün bize yardım et...amin amin amin...hayırlı akşamlar...

Kaan Erdem

Yönetici
tamam anladım:evet.mevlam cümlemizin yar ve yardımcısı olsun.gaflete daldırmasın.hayırlı imanlı ameller ve ölümler nasip kısmet etsin.amin.selam ve dua ile kalın selametle.

:BBAK ŞIMDI RAHATLADIM
KAAN KARDEŞIM
BELKI O KADAR CIKIŞMAMIN SEBEBI NI KISACA SOYLEYEYIM
BEN ÖĞRETMENIM
SANIRIM BUNDAN
ALLAHA EMANET OL

-Ammar Bin Yasir-

Kayıtlı Kullanıcı

4. İnsan faydalı ilimler öğrenmeli ve ilmiyle amil olmalı, ibadet ve taatlerinde samimi davranmalıdır.

SELAMUN ALEYKÜM ABİM RABBİMİZ RAZI OLSUN RABBİMİZ CÜMLEMİZİN YARDIMCISI OLSUN İNŞAALLAH...

Nur_u Secde

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm kaan kardeşim.inan geldiğine çok sevindim.yüreğine sağlık.rabbim sevabına yazsın.mahşer günü rabbim rahmetinin altında gölgelendirmeyi nasip etsin ümmeti muhammedi.allaha emanet ol.

Kaan Erdem

Yönetici
aleykümselam kardeşim.amin.selam ve dua ile kalın selametle.

SELAMUN ALEYKÜM ABİM RABBİMİZ RAZI OLSUN RABBİMİZ CÜMLEMİZİN YARDIMCISI OLSUN İNŞAALLAH...

Kaan Erdem

Yönetici
aleykümselam abla.sende hoş geldin.diğer tüm forumlarına cevap yazdım okudun inşALLAH.amin.selam ve dua ile kalın selametle.

selamün aleyküm kaan kardeşim.inan geldiğine çok sevindim.yüreğine sağlık.rabbim sevabına yazsın.mahşer günü rabbim rahmetinin altında gölgelendirmeyi nasip etsin ümmeti muhammedi.allaha emanet ol.

safiye

Kayıtlı Kullanıcı
İnsanlar, kıyamet gününde, dünyada yaptıkları her işten hesaba çekilirler. Burada sayılan beş şey, hesap esnasında sorulacak olanların en önemlileridir. Yoksa, sadece bunlardan sorumlu tutulup başka şeylerden sorumlu olmayacakları düşünülemez. Fakat sayılanlar dışında kalan
şeyler, bunların detayları, şubeleri kabul edilebilir. İnsanın hayatı kendisine Allah'ın bir emanetidir; bu emanete hıyanet etmemesi gerekir. Bir insan, hayatım Allah'ın emirleri ve yasakları doğrultusunda geçirirse, emanete hıyanet etmemiş olur.

RABBİM YÜÜMÜÜ KARA ÇIKARTMASIN KOLAYLIKLAR VERSİN İNŞALLAH

keltepe

Kayıtlı Kullanıcı
-KAAN-;.[/COLOR' Alıntı:
[/I][/B]

Hadisten Öğrendiklerimiz

(alıntıdır.)

selamun aleyküm ablacım..
rabbim razı olsun senden inşaallah..
çok güzel anlmalı bir paylaşımdı.
rabbime emanet ol dua ile.. hayırlı akşamlar..

Kaan Erdem

Yönetici
amin.selam ve dua ile kalın selametle.

RABBİM YÜÜMÜÜ KARA ÇIKARTMASIN KOLAYLIKLAR VERSİN İNŞALLAH

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt