Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kimsenin Yaptığı Yanına Kalmaz (1 Kullanıcı)

sevgi21

Kayıtlı Kullanıcı
Abbasi halifelerinin beşincisi Harun Reşid, sarayının bahçesindeki bir gül fidanını çok beğenir. Yaprağı, kokusu, görünüşüyle dikkatini çeken gülü özel bakıma alması için bahçıvana emir verir.

Bahçıvan üzerine titremeye başlar gülün. Ne var ki, sakınan göze çöp batar derler ya. Aynen öyle olur. Bir sabah bahçıvan gelip bakar ki, gülün dalına konan bir bülbül, ne kadar yaprak varsa hepsini gagalayarak yere düşürmüş. Tek yaprak bırakmamış gülün başında... Korku içinde koşar halifeye:

- Sultanım der, üzerine titrediğimiz gülün yapraklarını bir bülbül gagalayarak yere dökmüş, tek yaprak bırakmamış gülün başında... Harun Reşid, telaş etmeden cevap verir:

- Üzülme efendi üzülme, der. Bülbülün yaptığı yanına kalmaz!.

Rahat bir nefes alan bahçıvan işine döner. Bir gün bakar ki, bir yılan yaprakları düşüren bülbülü yakalamış, yutmak üzere, otların arasında kayıp gidiyor. Heyecanla yine halifeye gelir:

- Sultanım der, bülbülü bir yılan yakalamış, yutarken gördüm.

Sultan yine telaşsız:

- Merak etme efendi der, yılanın yaptığı da yanına kalmaz!.

Bahçıvan yine işine döner... Bir ara bahçede çalışırken otların arasında yılanı görür. Hemen elindeki küreğiyle darbe üstüne darbe indirerek yılanı orada öldürür. Sevinçle geldiği halifeye durumu anlatır:

- Sultanım der, bülbülü yakalayan yılanı ben de bahçede otlar arasında yakalayıp küreğimle öldürdüm. Harun Reşid yine sakin:

- Bekle efendi bekle der, senin de yaptığın yanına kalmaz!. Nitekim çok geçmez bahçıvan hatalar yapar. Yakalayıp halifenin huzuruna çıkarırlar. Cezalandırılmasını isterler. Halife emrini verir.

-Atın bunu zindana!. Hemen yaka paça zindana doğru götürürken geriye dönen bahçıvan şunları söyler:

-Sultanım der, bülbülün yaptığı yanına kalmaz dediniz, onu yılan yuttu. Yılanın yaptığı yanına kalmaz, dediniz, onu da ben öldürdüm.

Şimdi benim yaptığım da yanıma kalmıyor, sen zindana attırıyorsun.. Herkesin yaptığı yanına kalmıyor da seninki mi yanına kalacak? Demek sana da bir yapan çıkacak... Öyle ise gel sen bana yapma ki bir başkası da sana yapmasın!..

Harun Reşid, doğru söyledin bahçıvan, diyerek:

- Bırakın bahçıvanı, çiçekleri sulamaya devam etsin!.. Derler ki:

- Sultanımız, yaptığı yanına kalır!..

- Hayır der, kimsenin yaptığı yanına kalmaz. En ağır şekliyle ahirette ödemeye tehir edilir. Ama gafil insanlar bunun farkına varamaz da, yaptığı yanına kaldı sanırlar!..

Evet,Kimsenin yaptığı yanına kalmaz. Bunda hiç şüpheniz olmasın. Yanına kaldı sanılanlar daha ağırıyla ahirette ödemeye tehir edilirler. Ne var ki, gafil insanlar bunun farkına varamaz da yaptığı yanına kaldı sanırlar.

erdal

Kayıtlı Kullanıcı
RE: Kimsenin Yaptığı Yanına Kalmaz

ÇOK GÜZEL..ALLAH RAZI OLSUN ...EMEĞİNE,GÖNLÜNE SAĞLIK KARDEŞİM..

sevgi21

Kayıtlı Kullanıcı

erdal yazdı:
ÇOK GÜZEL..ALLAH RAZI OLSUN ...EMEĞİNE,GÖNLÜNE SAĞLIK KARDEŞİM..
B)RABBİM SİZDENDE RAZI OLSUN...SELAM VE DUA İLEB)B)

Kaan Erdem

Yönetici

ÇOK GÜZEL İBRETLİK BİR ANLATIM DAHA ÖNCEDE DUYMUŞTUM VE AKLIMA GELDİKÇE ORTAMADA UYDUKÇA GENELDE BEN DE ANLATIRIM BUNU.......

SELAM VE DUA İLE

hafize

Kayıtlı Kullanıcı

Zalime Zulmü Kar Değil

Zamanın birinde bir hükümdar çarşıda dolaşırken alışveriş yapan bir kadın görür ve hoşlanır kimin nesi olduğunu vezirine araştırmasını ve o kadınla evlenmek istediğini söyler. Vezir adamlarını salar ve araştırmanın sonucunda kadının bir marangozun karısı olduğunu öğrenir. Hükümdara iletir. Hükümdar kendince ülkenin tek söz sahibidir.Ve bu elindeki bu yetki nefsini azdırır ve nefsine teslim olur. Her ne olursa olsun. O kadını kısa zamanda sarayda görmek istiyorum der. Vezir böyle bir şeyin doğru olmayacağını söylediyse de Hükümdara bildiğini okur. Vezir hiç olmazsa bir bahane bulalım halk duyduğu taktirde hükümdar hakkında iyi düşünmeyeceğini söyler. Bunun üzerine bir plan düşünülür. Plan şöyledir; Marangoza gidip hükümdarın sabaha kadar kırk sandık yapmasını istediği söylenecek yapmazsa öldürüleceği bildirilecektir.Yapamayacağı kesin olduğu için de hükümdar marangozu öldürtüp karısıyla evlenecektir.

Marangoza durum iletilir. Hükümdarın kırk sandık yapmasını istediği yapamadığı taktirde kafasının vurulacağı söylenir. Marangoz ve ailesi bu imkansız isteğin sebebini bilmemektedir. Sabaha kadar ağlayıp göz yaşı dökerler.Marangoz eşi ve annesiyle helalleşir. Sabah olur kapı çalar. Hükümdarın askerleridir gelen. Açarlar kapıyı marangoz kendisini götüreceklerini düşünmektedir. Ama askerler ona hemen bize bir tabut yap eski hükümdar öldü yeni hükümdar bir tabut yapmanı istiyor derler. Dünyalar marangoz ve ailesinin olur. Yüce Allah’ın adaleti onları zulümden kurtarmıştır.

Hey yetki sahibi olup yetkisi altındaki mazlumlara zulmedenler. Bilin ki herkes için bekleyen bir tabut var. Bakın korkuyla zulümle hükmedenlerin sonu ne oluyor. Halkı korkuyla titreten Saddam’a. Zalimin zulmü varsa mazlumun Allah’ı var. Keser döner, sap döner, gün gelir hesap döner. Hiç kimsenin yaptığı zulüm yanına kar kalmaz. Bir gün yaptıklarınızın hesabının sorulacağını unutmayın. Allah’ın adaleti gelip sizi bulduğunda pişmanlık gözyaşlarınız fayda vermeyecek.

gerçekten kimsenin yaptığı yanına kalmıyo er geç burda veya ahirette karşısına çıkıyor S.A :(:(

Tayfun_Dokgoz

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH RAZI OLSUN HERKESTEN ÇOK GÜZEL BIR KONUYDU SAOLUN. B)B)B)

sevgi21

Kayıtlı Kullanıcı

hafize yazdı:
Zalime Zulmü Kar Değil

Zamanın birinde bir hükümdar çarşıda dolaşırken alışveriş yapan bir kadın görür ve hoşlanır kimin nesi olduğunu vezirine araştırmasını ve o kadınla evlenmek istediğini söyler. Vezir adamlarını salar ve araştırmanın sonucunda kadının bir marangozun karısı olduğunu öğrenir. Hükümdara iletir. Hükümdar kendince ülkenin tek söz sahibidir.Ve bu elindeki bu yetki nefsini azdırır ve nefsine teslim olur. Her ne olursa olsun. O kadını kısa zamanda sarayda görmek istiyorum der. Vezir böyle bir şeyin doğru olmayacağını söylediyse de Hükümdara bildiğini okur. Vezir hiç olmazsa bir bahane bulalım halk duyduğu taktirde hükümdar hakkında iyi düşünmeyeceğini söyler. Bunun üzerine bir plan düşünülür. Plan şöyledir; Marangoza gidip hükümdarın sabaha kadar kırk sandık yapmasını istediği söylenecek yapmazsa öldürüleceği bildirilecektir.Yapamayacağı kesin olduğu için de hükümdar marangozu öldürtüp karısıyla evlenecektir.

Marangoza durum iletilir. Hükümdarın kırk sandık yapmasını istediği yapamadığı taktirde kafasının vurulacağı söylenir. Marangoz ve ailesi bu imkansız isteğin sebebini bilmemektedir. Sabaha kadar ağlayıp göz yaşı dökerler.Marangoz eşi ve annesiyle helalleşir. Sabah olur kapı çalar. Hükümdarın askerleridir gelen. Açarlar kapıyı marangoz kendisini götüreceklerini düşünmektedir. Ama askerler ona hemen bize bir tabut yap eski hükümdar öldü yeni hükümdar bir tabut yapmanı istiyor derler. Dünyalar marangoz ve ailesinin olur. Yüce Allah’ın adaleti onları zulümden kurtarmıştır.

Hey yetki sahibi olup yetkisi altındaki mazlumlara zulmedenler. Bilin ki herkes için bekleyen bir tabut var. Bakın korkuyla zulümle hükmedenlerin sonu ne oluyor. Halkı korkuyla titreten Saddam’a. Zalimin zulmü varsa mazlumun Allah’ı var. Keser döner, sap döner, gün gelir hesap döner. Hiç kimsenin yaptığı zulüm yanına kar kalmaz. Bir gün yaptıklarınızın hesabının sorulacağını unutmayın. Allah’ın adaleti gelip sizi bulduğunda pişmanlık gözyaşlarınız fayda vermeyecek.

gerçekten kimsenin yaptığı yanına kalmıyo er geç burda veya ahirette karşısına çıkıyor S.A :(:(
A.S kardeşim emeğine yüregine sağlık çok güzeldi

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt