Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kim malını korumak için öldürülürse şehid olur (1 Kullanıcı)

musabtnr

Kayıtlı Kullanıcı
“Bir kimse Rasulullah’a s.a.v geldi ve “Ey Allah ‘ın Rasulü bir adam malımı almak için gelse (bunun hakkında) ne buyurursun” dedi. ONA MALINI VERME buyurdu.”Benimle savaşırsa ne buyurursun” dedi.SENDE ONUNLA SAVAŞ buyurdu.”Beni öldürürse ne buyurursun” dedi.O ZAMAN SEN ŞEHİT OLURSUN buyurdu.”Ben onu öldürürsem ne buyurursun” dedi.O CEHENNEMDE OLUR buyurdu.(Müslim)

“Kim malını korumak için öldürülürse şehid olur.”(Müslim)
“Kim haksız yere malı istenir de bu yüzden savaşır, sonunda öldürülürse o şehittir.”(Ebu davud-Tirmizi)
“Kim (malını korumak için) malının önünde öldürülürse o şehiddir.kim (korumak için) ailesi önünde veya (korumak için) canının önünde veya (korumak için) dinin önünde öldürülürse o şehiddir.” (Ebu Davud-Tirmizi)

‘Malı uğrunda öldürülen, haksız yere malı alınmak istenip de çarpışan ve öldürülen kimse şehittir’ buyurdu.”
Buhari 2297, Müslim 226/141, Ebu Davud 4771 Nesei, Tirmizi

“Bir adam Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e gelerek şöyle dedi:
−Bir adam gelip benim malımı almak isterse ne yapayım? Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
−‘O kimseye Allah’ı hatırlat’ dedi.
Adam:
−Şayet Allah’ı hatırlamaz ve vazgeçmezse ne yapayım dedi? Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
−‘Çevrende bulunan müslümanlardan ona karşı sana yardım etmelerini iste’ dedi.
Adam:
−Şayet etrafımda müslümanlardan hiçbir kimse yoksa ne yapayım dedi? Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
−‘Bu sefer ona karşı yönetim sorumlularının yardımını iste’ dedi.
Adam:
−Eğer devlet sorumluları benden uzakta bulunursa ve o kişi benim üzerime gelmekte elini çabuk tutarsa ne yapayım diye sordu? Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
−‘Sen ahiret şehitlerinden olana kadar malın uğrunda çarpış ve malını koru’ buyurdu.”
Ahmed 294, 295

‘Kendisine yapılan haksızlığı önlemek uğruna öldürülen kişi şehittir’ buyurdu.”
Nesei 173, 174, Ahmed 2780

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt