Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kibir (1 Kullanıcı)

Azerbaycan_li

Kayıtlı Kullanıcı
salam aleykum kardeşler...demin bir konuda bir kardeş bana kibirli demiş...herhalde oyle görmüş olacak...kiibir hakkında bazı hadisleri paylaşayaım...

eger boyle bir şey varsa bende Allah beni aff etsin...Allah bana hidayet etsin...Allah bizi kibirden korusun... :(...Allah niyyetlerimizi düzeltmeyi nasip etsin...

Hiç şüphesiz Allah, onların gizleyeceklerini de açıklayacaklarını da bilir. O, büyüklük taslayanları asla sevmez. (Nahl 23)

Rasulullah (s.a.v) şöyle buyurdu:
“Kalbinde hardal tanesi ağırlığı kadar kibir bulunan kimse cennete giremeyecektir. Kalbinde hardal tanesi ağırlığı kadar iman bulunan kimse de cehenneme ebedî olarak girmeyecektir.” (Müslim/İman 31.İbni Mace/Kitabu’z-Zühd 1473.)

“Kim Allah için bir derece alçak gönüllülük gösterirse, buna karşılık Allah onu bir derece yükseltir. Kim de Allah’ın emrine karşı gelerek bir derece kibirlenirse, Allah onu bir derece alçaltır, sonunda onu aşağıların en aşağısında kılar.” (İbni Mace/Kitabu’z-Zühd 1476.)

“Allah şöyle buyurdu:
“Büyüklük ve azamet bana ait sıfatlardır. Kim bu iki sıfattan birisinde benimle yarışmaya kalkarsa o kimseyi cehenneme atarım.”
(İbni Mace/Kitabu’z-Zühd 1474.)

“Zorba ve böbürlenen bir takım kimseler kıyamet gününde küçük karıncalar şeklinde getirilirler ve insanlar ayaklarıyla onları çiğnerler. Bu Allah’ın onlara hiçbir değer vermeyişindendir. Sonunda insanlar arasında hüküm verilip tamamlanır ve bu kimseler Naru’l-Enyar’a götürülürler.
- Ey Allah’ın Rasulü! Naru’l-Enyar nedir? diye sorulunca şöyle cevap verdi:
- Cehennem halkının sıkılıp suyunun çıkarıldığı yerdir.”
(Müslim/Eşribe 72.)

“Kalbinde zerre kadar kibir bulunan kimse cennete giremez. Orada bulunan bir adam:
- Ey Allah’ın Rasulü! Ama insan elbisesinin ve ayakkabının güzel olmasından hoşlanır. Bu da kibir midir? diye sordu. Rasulullah (s.a.v) da şöyle buyurdu:
- Şüphesiz ki Allah güzeldir, güzelliği sever. Kibir ise; hakkı kabul etmemek ve insanları küçük görmektir.”
(Müslim/İman 147. Ebu Davud/Libas 26. Tirmizi/Birr 61.)

Kibirlenmekten sakının. Çünkü kul kibirlenmeye devam ettikçe Allah onun hakkında şöyle buyurur:
Kulumu zorbalar listesine yazın!”
(Camiu’s-Sağir 104.)

“Kim bir kula karşı büyüklük taslarsa, Allah onu zelil kılar.” (Ebu Nuaym/Hılyetu’l-Evliya 2/174)

bu konuda hadisler çok artıra biliriz...ama bunlar da yeter...Allah bizi kirbden korusun...eger bilmeyerek kibirli davranmışsam Allah beni bağışlasın ve tevbemi kabul etsin...

ılgın_gümüş

Kayıtlı Kullanıcı
:a03:azerbaycan_li kardeş paylaşımınız için saolun.:a03: madem böyle bir yazı yazmışınız eğer mümkünse böyle rahatsızlığı olanlara veya farkında olmadan yapıyorsak allahım cümlemizi korusun manevi reçetesi varmı elinizin altında kul beşer şaşar denmiş :a03:benimki biraz hazıra konmak olacakama cidden hadislere bakılınca çok ürkütücü allahım herkesi korusun

H

hado77

selamün aleyküm ve rahmetullahi ve berakatühü

kibrin manevi reçetesi dediğimiz hal benim bir dönem yanlış olarak anladığım hal değilmiş.
sevdiğinizin veya sevmeye çalıştığınız kimsenin yanında mütevazi görünmek veya onun taleğlerini hakça karşılamak yoluyla kibirden kurtulunmuyor.

1. ve en önemli hassa namaz dediğimiz hakka kulluk
2. si ise hüküm verirken nefsinize uygun gelenle değil fıkha ve kitaba göre çözüm üretmek. bu 2 husus karşı tarafı düzeltince sizin halinizi dengleyen bir duruma geliyor ve cemaat dediğiniz hal ortya çıkıyor. nefsini diğer kardeşinin potasında eritmiş oluyorsun.
o senin adilane karar vereceğini anlayınca senin düşüş noktalarında sana yardımcı oluyor.

kibir başkasına karşı ilmi dini veya başka bir husus ile üstünlük sağlamak değil . senin eksik kalan husularını öne sürmektir. yani bir nevi gıybettir ve haaset dediğimiz hali barındırı. zenginim veya namaz kılarım diye kibirlenemezsin. daha zengini veya bunu umursamayanı veya daha ibadı veya bunu umursamayanı ile karşılaşırsın.

kibirdeki kötülük sana karşı olan haset ve gıybet damarını kabartmaktır. bu bakımdan kibir yapan ön plana geçmek duygusunu karşısındakini kötülüyerek kazanır.

bu yüzden karşındaki kimsenin önündeki tutumun her halde hakça olmalı. ALLAH(cc) şöyle buyurdu ben yaptım sana da tavsiye ederim. işte o zaman ALLAH(cc) o kişinin kalbindeki kibri yok eder. çünkü yarışma hali RAHMAN(cc) ün tedrisinden geçecektir. imanlı insanla uğraşamam diyen şeytanın adalet anlayışı budur.
o kendim gibi olanı yoldan çıkarırım diğerleri üstünde bir hakkım veya egemenliğim yoktu der. benim gibi olmayanla da ALLAH(cc)onun ruhunu bana vermediğinden ancak onun gibi olarak baş edebilirim benim mühletim ilahlık yapmam için değil kulluk yapmama içindi. ben kulluğumu isyankar insanların var olabileceği tezine dayandırmıştım. ALLAH(cc) ün kudretini biliyorum ve ona(CC) baş eğdim. yani ben mümminim diyene karışamam. ALLAH(cc) ün lanetini ve gazabını ben siz daha annelrinizin karnındayken hatta dünya yaratılmazdan evvel hatta kainatın başlangıcından önce biliyordum der.

bu yüzden kibir denen esasında benim ibadetim yani isyan ve bunun benzerleri ondan üstündür diyen şeytani haletin yarışıdır. ve bu husuta ALLAH(cc) ün şaırtması denen hal şeytani hallerin yarışıdır. ben inanıyorum ve ALLAH(cc) ün kitabı ile hükmediyorum diyene şeytan ben de ALLAH(cc) e iman ettim ama senin yolunda gidemem o yüzden ben senden beriyim der. haset ve nifak ve gıybeti ile orda bulunmaz. ALLAH(cc) ün kahir koruması budur. şeytanın esaslı isyanı da boyun eğmişliğinin anlatımıdır. sen karşındaki insanı yaptığın amelle ikna edersen şeytanı da doğru yola davet etmiş olursun.

esasında bu bir oyundur. yani şeytan senin ne dediğini kainat yaratılmazdan evvel biliyordu. onun anlattığı/yaşadığı şeyin aslında isyan olmadığını ALLAH(cc) ün hangi hikmete binaen ona git onların içindeki münkirleri çıkar göreviyle görevlendirdiği gerçeğini tam anlamı ile KADİR(cc) ve SULTAN(cc) te hiçbir noksan bulunmadığını ve ona isyanın vuku bulmadığını mahşerde kamil anlamda öğreneceğiz.

ALLAH(cc) bizlerden razı olsun.

Azerbaycan_li

Kayıtlı Kullanıcı
:a03:azerbaycan_li kardeş paylaşımınız için saolun.:a03: madem böyle bir yazı yazmışınız eğer mümkünse böyle rahatsızlığı olanlara veya farkında olmadan yapıyorsak allahım cümlemizi korusun manevi reçetesi varmı elinizin altında kul beşer şaşar denmiş :a03:benimki biraz hazıra konmak olacakama cidden hadislere bakılınca çok ürkütücü allahım herkesi korusun

kardeş kirbli olan insan kalbi hasta olan insandır benim fikrimce..ve kalbi tedavi etmenin yolu da Kuran okumak, dua etmek, tek keilme nefsi arındırmakla olur...Allah bizi korusun...bilmeyerek kibirli davranmışsak bundan Allah s sığınıyorum...

nuuur

Kayıtlı Kullanıcı
öncelikle tşk ederim bu konuya değindiğiniz için.
bende bu konudan muzdaribim kibir nasıl olur onuda bilmem aslında. banada genelde dilk kez tanıştıgım insanlar derlerkiş sen havalısın yukardan bakıyosun insanmlara kibirlisin diyolar ilk gördüklerinde bunu diyolar aam ben öyle biri değilim ki sonra samimiyetliliğimiz ilerledikçe söylediklerinden vaz geçiyolar aaa sen öyle biri değilsin ama dış görünüşün ve mimiklerin öyle oldugunu gösteriyo diyolar bende buna çok üzülüyorum ....

rabbim insanlara yukarıdan bakmayı nasip etmesin herdaim kendimizi bilerek empati kurarak hareket etmeliyiz diye düşünüyorum .

MEVA_İSLAM

Kayıtlı Kullanıcı
Kibir ve gurur Olsa olsa cehalet ve gafletin hayal perestlik ve eksik eğitimin

bir alametidir Dinimizin bu vasıfları kötülemesi de bu sebepledir

O halde bir müslüman gönlünde kibir ve gurura yer vermemeli Gönlünü hakka bağlamalı ve şeytanın oyuncağı olmaktan kendini muhafaza etmeli Allahın ve Peygamberimizin buyurduklarına uymalı onun yolundan ayrılmamalıdır

Yüce Rabbimizin insanlara en güzel yaşayış tarzını ifade eden şu ilahi mesajı göndermiş Rabbim bunu idrak edenlerden eylesin

Yeryüzünde böbürlenerek dolaşma Çünkü sen ağırlık ve azametinle ne yeri yarabilir ne de dağlarla ululuk yarışma girebilirsin

ALLAH CC LÜHÜ ne güzel bildirmiş Allahım biz mümin kullarını iblisin oyunlarından sakınsın baki selam dua ile......

Azerbaycan_li

Kayıtlı Kullanıcı
öncelikle tşk ederim bu konuya değindiğiniz için.
bende bu konudan muzdaribim kibir nasıl olur onuda bilmem aslında. banada genelde dilk kez tanıştıgım insanlar derlerkiş sen havalısın yukardan bakıyosun insanmlara kibirlisin diyolar ilk gördüklerinde bunu diyolar aam ben öyle biri değilim ki sonra samimiyetliliğimiz ilerledikçe söylediklerinden vaz geçiyolar aaa sen öyle biri değilsin ama dış görünüşün ve mimiklerin öyle oldugunu gösteriyo diyolar bende buna çok üzülüyorum ....

rabbim insanlara yukarıdan bakmayı nasip etmesin herdaim kendimizi bilerek empati kurarak hareket etmeliyiz diye düşünüyorum .

sizinnkisi guzel...tehlikesi yok...yani ilk bakışta ole gele bilir...ama tanıdıkca farklı oldugunuz anlıyorlarmış..ama bana nette kardeş kibirlisin dedi...bu daha fena olsa gerek....Allah korusun bizi gercekten de kibir cok kotu bir şey...

Allah sizden de razı olsun...

Azerbaycan_li

Kayıtlı Kullanıcı
Kibir ve gurur Olsa olsa cehalet ve gafletin hayal perestlik ve eksik eğitimin

bir alametidir Dinimizin bu vasıfları kötülemesi de bu sebepledir

O halde bir müslüman gönlünde kibir ve gurura yer vermemeli Gönlünü hakka bağlamalı ve şeytanın oyuncağı olmaktan kendini muhafaza etmeli Allahın ve Peygamberimizin buyurduklarına uymalı onun yolundan ayrılmamalıdır

Yüce Rabbimizin insanlara en güzel yaşayış tarzını ifade eden şu ilahi mesajı göndermiş Rabbim bunu idrak edenlerden eylesin

Yeryüzünde böbürlenerek dolaşma Çünkü sen ağırlık ve azametinle ne yeri yarabilir ne de dağlarla ululuk yarışma girebilirsin

ALLAH CC LÜHÜ ne güzel bildirmiş Allahım biz mümin kullarını iblisin oyunlarından sakınsın baki selam dua ile......

Allah razı olsun degerli goruşunuz için abla...ayet çok güzel ve açık...

duanıza amin ablacım...

nuuur

Kayıtlı Kullanıcı
peki netten nasıl anlıyor bu arkadaş senin kibirli oldugunu unuda ben anlamadım kusura bakma kardeşim ......

ılgın_gümüş

Kayıtlı Kullanıcı
azerbaycanlı kardeş bundada vardır bi hayır birisi sana kibirli demiş sen bi konu açtın bizde istifade ettik allah razı olsun senden kendimden korktum çok korktum. evet doğru söylüyosun bunlar manevi hastalık. insan bazen hasta olduğunu bilmiyor farkında olamıyabiliyor verdiğiniz reçete içinde tşk ederim selametle

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt