Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

KEŞKE DEMEMEK İÇİN.. (4 Kullanıcı)

FATMA_ERGUN

Kayıtlı Kullanıcı

Hepimizin üç büyük hatası var:
1-Kendimizi tanımıyoruz.
2-Evleneceğimiz insanı tanımıyoruz.
3-Evlilik müessesesinin zamana mekana göre değişmeyen asgari müştereklerini bilmiyoruz.

İnsanı besleyen duygu ise sevgidir. Sevgide denklik esastır. Sevgi, düzenli olarak yerine getirilen sorumluluklarla beslenir.Sevgi, insana acı çektirmez, insanı besler.Aşk ise, insana büyük acılar yaşatır.Aşk, âşıkların gözünü kör,kulaklarını sağır eder. Her insan, kişiliğiyle ilgili ipuçlarını mutlaka verir. Ama bizler, hayatı ifrat ve tefrit boyutunda yaşadığımız için, hayata hep sarkacın uçlarında yaşadığımız için,gözümüz görmez.
Çünkü o,hep iyidir.
Çünkü o, hep mükemmeldir.
Hatta o, kutsaldır bile
Maalesef, onu kusurlardan beri kılarız.O kadar kutsiyet atfederiz. Bir prens veya prenses bulmak için yüzlerce kurbağa öperiz. Aşk, insanı onursuz ve dilenci yapar. Hipnotize eder.Yaşamı sıfırlar. Âşıklar, tek bir insanı,hayatın merkezine alır. Hayat; sevdiği insana kavuşmadığı sürece, âşıkların gözünde anlamsızlaşır,beş para değer ifade etmez. Âşıklar, aşık olduğu insanı bir nevi put haline getirir.Onun için, rahatlıkla intihar bile edebilir.Cinayet bile işleyebilir.

ALLAH İNSANIN KADERİNİ YAZAR AMA İNSANLARDA KENDİ KADERLERİNE YÖN VERİR...

FATMA_ERGUN

Kayıtlı Kullanıcı
RE: KEŞKE DEMEMEK İÇİN..

İnsanı bekadan başka hiç bir şey kesmez.Hiçbir şey tatmin etmez.Zaten aşık olarak evlenenlerde, aşk sevgiye dönüşebilirse evlilik devam ediyor.Yoksa, gözün önünden perde kalkıp ayaklar yere değdikten sonra,kişi kendisiyle yüzleşiyor.Sonra kararını veriyor.Sevgiye dönüşemeyen aşklar; hem sahibine, hem muhatabına, hem evliliğe zarar veriyor

HER ŞEY MAVİSİNİ YİTİRMİŞ BİR HAYATIN YENİDEN İNŞAASI İÇİN....

FATMA_ERGUN

Kayıtlı Kullanıcı

[big]"TERCİHLERİMİ YAPTIĞIMDA AKLIM YOKTU,AKLIMI BULDUĞUMDA İSE TERCİHLERİMİ YAPMIŞTIM ...[/big]

FATMA_ERGUN

Kayıtlı Kullanıcı

Hazreti Ali Efendimize diyorlar ki,
-Neden senin zamanında,fitneler çok oldu da,Ebu Bekir ve Ömer (RA) zamanında fitne olmadı?

Hazreti Ali Efendimiz Şöyle cevap veriyor
:

-ONLARIN ZAMANINDA BİZLER VARDIK,AMA BİZİM ZAMANIMIZDA ONLAR YOKTU.

siyah_beyaz

Kayıtlı Kullanıcı

FATMA_ERGUN yazdı:
[big]"TERCİHLERİMİ YAPTIĞIMDA AKLIM YOKTU,AKLIMI BULDUĞUMDA İSE TERCİHLERİMİ YAPMIŞTIM ...[/big]

Çok güzeldi ... Allah razı olsun gerçekten de kendimizi tanımıyoruz, tanıyor sanıp kendimizi kandırıyoruz ne yazık ki ... Kendi adıma tercihlerim çoğu zaman yanlış oluyor ve zararını çok çekiyorum ...
Bu söz çok güzeldi .... B) B) B)

FATMA_ERGUN

Kayıtlı Kullanıcı

evet söz gerçekten çok güzel ve çok anlamlı.inş bizler keşeke demeden biraz cesaretimizi Toplar yanlış kararlarımızdan vaz geçeriz.insanın kaderini yönlendirmesi birazda kendi elinde bence.yorumunuz için teşekkür edrim.

siyah_beyaz

Kayıtlı Kullanıcı

FATMA_ERGUN yazdı:
evet söz gerçekten çok güzel ve çok anlamlı.inş bizler keşeke demeden biraz cesaretimizi yoplatr yanlış kararlarımızdan vaz geçeriz.insanın kaderini yönlendirmesi birazda kendi elinde bence.yorumunuz için teşekkür edrim.

Ben teşekkür ederim, çok güzel bir konuydu ..
Allah razı olsun ....

FATMA_ERGUN

Kayıtlı Kullanıcı

[big]Basit insanlar,ünvanlarından şeref alırlar,büyük insanlar ünvanlarına şeref verirler[/big]

herşey KEŞKE dememek için.

S

SELEHA

S.A. FATMA HANIM HAKLISIN İNSAN KENDİNİ ÇÖZENE KADAR İŞİŞTEN GEÇİYOR AH VAH EDİYOZ OYSA KARAR ÇOKTAN YERİNİ BULMUŞ OLUYUR KADER KONUSUNDA HİÇ BİR YORUMUM YOK ALLAH RAZI OLSUN PAYLAŞIMIN İÇİN ARKADAŞIMB)B)B)B)

FATMA_ERGUN

Kayıtlı Kullanıcı

SELEHA yazdı:
S.A. FATMA HANIM HAKLISIN İNSAN KENDİNİ ÇÖZENE KADAR İŞİŞTEN GEÇİYOR AH VAH EDİYOZ OYSA KARAR ÇOKTAN YERİNİ BULMUŞ OLUYUR KADER KONUSUNDA HİÇ BİR YORUMUM YOK ALLAH RAZI OLSUN PAYLAŞIMIN İÇİN ARKADAŞIMB)B)B)B)
BAZI ŞEYLERDE CESARET ÖNEMLİ BEN UÇURUMUN KENARINDAN DÖNMÜŞ BİRİ OLARAK YAZIYORUM.BAGZI ŞEYLER İNSANIN ELİNDE AZ BİRAZ CESARET.SONRADAN KEŞKE DEMİYELİM YA DEMİYELİM NE OLUR SANKİ.YORUM YAZARKEN İLAHİ DİNLİYORUM YA GEÇMİŞTE AKLIMA GELİNCE İÇİM Bİ HOŞ OLUYOR.KEŞKE DEMİYELİM AZ CESARET.YANIK YARASINI DÜŞÜNELİM YARA İYİLEŞİYOR AMA İZİ YOK OLMUYOR.ALLAH SİZDENDE RAZI OLSUN .YORUM İÇİN TEŞEKKÜRLER...

zerrin

Kayıtlı Kullanıcı

s.a. aslında ben pek katılmıyorum yazdıklarına.. yada belki genelde öyledir ama ben öyle değilim. öyle hissetmiyorum yada.
Çünkü o,hep iyidir.
Hatta o, kutsaldır bile
Maalesef, onu kusurlardan beri kılarız.O kadar kutsiyet atfederiz. Bir prens veya prenses bulmak için yüzlerce kurbağa öperiz. Aşk, insanı onursuz ve dilenci yapar. Hipnotize eder.Yaşamı sıfırlar. Âşıklar, tek bir insanı,hayatın merkezine alır. Hayat; sevdiği insana kavuşmadığı sürece, âşıkların gözünde anlamsızlaşır,beş para değer ifade etmez. Âşıklar, aşık olduğu insanı bir nevi put haline getirir.Onun için, rahatlıkla intihar bile edebilir.Cinayet bile işleyebilir.

tamam böyle düşünen insanları çok gördüm evet..

ama böyle olmaması gerekir tabi. sonuçta karşımızdakide bir insan.. aşk yinede güzeldir diyorum.. ama yinede hayal dünyasına dalmayıp gerçekleri gördüğümüz sürece.. hiçbirşey filmlerdeki gibi toz pembe değil..

FATMA_ERGUN

Kayıtlı Kullanıcı

zerrin yazdı:
s.a. aslında ben pek katılmıyorum yazdıklarına.. yada belki genelde öyledir ama ben öyle değilim. öyle hissetmiyorum yada.
Çünkü o,hep iyidir.
Hatta o, kutsaldır bile

ama böyle olmaması gerekir tabi. sonuçta karşımızdakide bir insan.. aşk yinede güzeldir diyorum.. ama yinede hayal dünyasına dalmayıp gerçekleri gördüğümüz sürece.. hiçbirşey filmlerdeki toz pembe değil..

İSTİSNALAR ZERRİN HERKES AYNI DEGİL.BİZ SADECE KEŞKE DEMİYELİM.AZ CESARET NE OLURSA OLSUN.HANİ DERLERYA TATLI DİL YILANI DELİGİNDEN ÇIKARIR.BİZLER BAZEN KONUŞARAK SORUNLARIMIZI ÇÖZMEKTEN KAÇINIYORUZ.AMA ŞU VAR AŞK İNSANI KÖR SAGIR DİLSİZ YAPIYOR.

zerrin

Kayıtlı Kullanıcı

FATMA_ERGUN yazdı:
zerrin yazdı:
Çünkü o,hep iyidir.
Hatta o, kutsaldır bile

ama böyle olmaması gerekir tabi. sonuçta karşımızdakide bir insan.. aşk yinede güzeldir diyorum.. ama yinede hayal dünyasına dalmayıp gerçekleri gördüğümüz sürece.. hiçbirşey filmlerdeki toz pembe değil..

İSTİSNALAR ZERRİN HERKES AYNI DEGİL.BİZ SADECE KEŞKE DEMİYELİM.AZ CESARET NE OLURSA OLSUN.HANİ DERLERYA TATLI DİL YILANI DELİGİNDEN ÇIKARIR.BİZLER BAZEN KONUŞARAK SORUNLARIMIZI ÇÖZMEKTEN KAÇINIYORUZ.AMA ŞU VAR AŞK İNSANI KÖR SAGIR DİLSİZ YAPIYOR.

tabiki bende zaten dedimya genelde öyledir diye. ama kendimi ayrı tutmak için yazdım yazıyıda. mesela ben olmazsa olmaz demem.. neden?? olur çünkü.. ben gerçek dünyadayım. aşk vardır diyorum. ama kimseye bağlı yaşamamak lazım.. birinin hatasını görürsem kim olursa olsun söylerim.. kimse mükemmel değildir. kusursuz hiç değldir. o kişi benim ciddi düşündüğüm aşık olduğum kişide olsa..

FATMA_ERGUN

Kayıtlı Kullanıcı

evet doru söylüyorsun ama bizler kalbimize söz geçiremiyoruz.hayatta keşke dedirtmesin rabbim okadar çok hatalar işliyoruz ki bu cahilligimizden dolayı,korkumuzdan,yasaklardan,törelerimizden dolayı.....
rabbim keşke dedirtmesin yanık izi hayatımıza girmesin inş.SEVGİ VE SAYGI ÇERÇEVESİNDE BİR ÖMÜR GEÇİRMEYİ CÜMLEMİZE NASİP ETSİN İNŞ...

habbabe

Kayıtlı Kullanıcı

FATMA_ERGUN yazdı:
1-Kendimizi tanımıyoruz.
3-Evlilik müessesesinin zamana mekana göre değişmeyen asgari müştereklerini bilmiyoruz.

İnsanı besleyen duygu ise sevgidir. Sevgide denklik esastır. Sevgi, düzenli olarak yerine getirilen sorumluluklarla beslenir.Sevgi, insana acı çektirmez, insanı besler.Aşk ise, insana büyük acılar yaşatır.Aşk, âşıkların gözünü kör,kulaklarını sağır eder. Her insan, kişiliğiyle ilgili ipuçlarını mutlaka verir. Ama bizler, hayatı ifrat ve tefrit boyutunda yaşadığımız için, hayata hep sarkacın uçlarında yaşadığımız için,gözümüz görmez.
Çünkü o,hep iyidir.
Hatta o, kutsaldır bile

artık herkes bilinçlendi be gülüm kimse aşk evliliği yapmıyor.Mantık evliliği o da neyse 1 sene zor dayanıyorlar.

FATMA_ERGUN

Kayıtlı Kullanıcı

En küçük bir sineği bile birçok hikmetle yaratan, insanı elbette başıboş bırakacak değildir. Kâinatı şeriksiz ve nazirsiz idare eden, elbette insanı başka ellere teslim etmeyecektir.RABBİMİZE SIGINALIM İNŞ O SİZ BANA BİR ADIM GELİN BEN SİZE BİN ADIM GELİRİM DİYOR.RABBİM DÖNÜŞÜMÜ OLMAYAN PİŞMANLIK VERMESİN İNŞ...

FATMA_ERGUN

Kayıtlı Kullanıcı

habbabe yazdı:
FATMA_ERGUN yazdı:
1-Kendimizi tanımıyoruz.

Çünkü o,hep iyidir.
Hatta o, kutsaldır bile

artık herkes bilinçlendi be gülüm kimse aşk evliliği yapmıyor.Mantık evliliği o da neyse 1 sene zor dayanıyorlar.

EVET ABLA ADI MANTIK EVLİLİGİ OLMUŞ.AMA KEŞKELER+MANTIK EVLİLİGİ.YORUMUN İÇİN TEŞEKKÜR EDRİM ABLAM...

m_muaz

Kayıtlı Kullanıcı

1-Kendimizi tanımıyoruz.

s.a. allah razı olsun guzel bır konu.

konak

Kayıtlı Kullanıcı

Gerçekten çok hoş bir anlatım ve çok güzel sözcüklerle anlattığınızı beslemişsiniz. Tıpkı sorumlulukların yerine getirilmesinin sevgiyi beslenmesi gibi. Rabbim sizden razı olsun. Ama şunu da unutmayalım sadece tercih eden yanlış yapmamıştır tercih edilende yanlışlığın kurbanı olmuştur. Biraz da bu bağlamda düşünmenizi istiyorum.
Selam ve dua ile.

evindar

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH İNSANIN KADERİNİ YAZAR AMA İNSANLARDA KENDİ KADERLERİNE YÖN VERİR...

selamünaleyküm kardeşim,

ALLAH RAZI OLSUN NE GÜZEL BİR SÖZ ALLAH-Ü TEALA NE VERİRSE HAYIRLISI VERSİN HEPİMİZE İNŞAALLAHB)B)B)

selamünaleyküm

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt