Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kaza namazları ve sünnet (Kaza + Sünnet) (1 Kullanıcı)

σпця 1905

Kayıtlı Kullanıcı
Kaza Namazlari

Bir sitede görmüstüm. KAZA NAMAZI OLAN, SÜNNET KILARKEN Asagidaki gibi niyet etse, KAZA NAMAZLARI + SÜNNETI KILMIS OLUR.
Cogumuzun var kaza namazi. Böyle niyet edelim insallah.

======================================================

[FONT=Calibri, sans-serif]Öğle namazının ilk dört rekât sünnetini kılarken,[/FONT]

[FONT=Calibri, sans-serif](İlk kazaya kalmış öğle namazının farzını ve öğlenin ilk sünnetini kılmaya) diye niyet edilir. [/FONT]

[FONT=Calibri, sans-serif]Öğle namazının son sünnetini kılarken,[/FONT]
[FONT=Calibri, sans-serif]lk kazaya kalmış sabah namazının farzını ve öğlenin son sünnetini kılmaya) diye niyet edilir. [/FONT]

[FONT=Calibri, sans-serif]İkindi namazının sünnetini kılarken de,[/FONT]
[FONT=Calibri, sans-serif]lk kazaya kalmış ikindi namazının farzını ve vaktin sünnetini kılmaya) diye niyet edilir. [/FONT]

[FONT=Calibri, sans-serif]Akşam namazının sünneti,[/FONT]
[FONT=Calibri, sans-serif]lk kazaya kalmış akşam namazının farzını ve vaktin sünnetini kılmaya) diye niyet edilir –3 Rekât![/FONT]

[FONT=Calibri, sans-serif]EVVABIN,[/FONT]
[FONT=Calibri, sans-serif]İlk kazaya kalmış akşam namazına ve evvbani namazına diye niyet ederek kılınırsa niyşet sevabı da alınır.[/FONT]

[FONT=Calibri, sans-serif]Yatsı namazının ilk sünnetini kılarken,[/FONT]
[FONT=Calibri, sans-serif]lk kazaya kalmış yatsı namazının farzını ve vaktin sünnetini kılmaya) diye niyet edilir. Aynen farz gibi kılınır[/FONT]

[FONT=Calibri, sans-serif]Yatsının son sünnetini kılarken de[/FONT]
[FONT=Calibri, sans-serif]lk kazaya kalmış vitir vacibi ve yatsının son sünnetini lmaya) diye niyet ederek üç rekât vitir namazı kılınır. [/FONT]

[FONT=Calibri, sans-serif]Cuma Namazi sünneti[/FONT]
[FONT=Calibri, sans-serif](Cumanın sünnetini ve ilk kazaya kalmış öğle [ikindi veya yatsı] namazının farzını kılmaya) diye niyet edilir. [/FONT]

[FONT=Calibri, sans-serif]Mesela gece kalkan kimse, abdest aldıktan sonra, (İlk kazaya kalan… namazının farzını ve teheccüd namazı ve sübha namazı kılmaya) diye niyet edebilir. [/FONT]
[FONT=Calibri, sans-serif]Cumanın farzından sonra 10 rekat namaz kılınır. Bunun ilk dört rekatını kılarken, (Cumanın son sünnetine ve ilk kazaya kalmış öğle [ikindi veya yatsı] namazının farzını kılmaya) diye niyet edilir. İkinci dört rekatı kılarken[/FONT]

gulum.se

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm kardeşim...
ben anlamdım şimdi bizim kazaya kalan önceki namazlarımızdanmı bahsediyorsun yoksa gün içindeki kazlardanmı bahsediyorsun...
kusura bakma ama..

σпця 1905

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm kardeşim...
ben anlamdım şimdi bizim kazaya kalan önceki namazlarımızdanmı bahsediyorsun yoksa gün içindeki kazlardanmı bahsediyorsun...
kusura bakma ama..
Aleykümselam,
Estagfirullah ne kusuru :)
Gecmisteki kazalar icin.
Gün icindeki kazayi zaten her an kilabiliriz.
Ama bu nefsimizi zorlamamak icin.
Her gün gecmisteki 17 rekat kaza namazlarini kilmak insani zorlar
Böyle niyet ettigimizde hem kaza namazlari ödenmis, hemde sünnet kilinmis oluyor.
Cok yararli birsey

Selam ve dua ile

H

hado77

SELAMÜN ALEYKÜM VE RAHMETULLAHİ VE BERAKATÜHÜ

kullarım bnim gadabımdan farzları edayla kurtulur. nafilelerle de bana yaklaşır.

yapılan ibadetin bilincinde olmak ve o ibadetten gaflete düşmemek. gafil olanlardan yazılmamak. ALLAH(cc) rahmetin tamamını talep etmek. şayet et yemeğini pastayla karıştırıp yiyebiliyorsan kaza namazına da aynı anda nafileye diye niyet edebilirsin. şüphesiz ki ikisi de inanan kul için rızıktır. nafile ibadetler ile farz ibadetler kesinlikle ayrıdır. fetva makamı olmamakla ve müçtehit olmamakla beraber. şu kesin ki ibadette ihlas ancak kılınmayan namazalara tevbe etmekle ve bire bir karşılık vermekle olur. konu hakkında kişisel olarak yorum yapmama mümkün değil ancak biz verilen nimetleri veya yükümleri birbirine karıştırmadan sıra ile ve ayrı ayrı keyfine varark tadıyorsak, nafile ve farz ibadetler için de aynı llezzet alış söz konusu olmalı. yani farza niyet farzadır. nafile olmaz nafileye niyet nafiledir farza olmaz. kılınana namaz sünnetleri ve duha evvabin kılınabiliyorsa teheccüd gibi namazlar, gün boyu kulun hak karşısındaki POZİSYONUNU ROTASINI BELİRLER YÖN VERİRİ ANA YÖNLER FARZLAR VE TALİ YÖNLER NAFİLELERDİR. kul böylece manevra alanı bulur. ana yön tali yöne karışırsa kaza olur. mesela abdest veya tehiyetül mescidin edası yerine kazası gibi. kaza namazı farz bir ibadeti aynıyla tekrardır. şayet nafileye de ibadet edilirse dini hayat karışabilir. kazaya kalmış namazın evvela kazası TEVBE NAMAZIDIR. kul her hangi bir nafileyle değişmek şöyle dursun kaza namazını tevbe namazıyla hem dem eder. hem tevbe kılar hem nafile hem farz hem de kılmadığı kazalarını. ayrı ayrı ibadetleri tek bir potada eritmek mümkün gözükmez. ibadette sayı azlığı sıkıntı yapar çokluğu değil bir müddet ekstra nafileye devam edenler artık farz namazları çok kolay kıldıklarını görürler. ve ALLAH(cc) karşısında kolaycı gaflet içinde bir tutum sergilemksizin yaptığı hatayı kabul ederek yapılan nafilelere ekstra niyet şöyle dursun tevbe namazıyla kıyam eder ve samimiyetle tevbesiyle birlikte vazifesini ifa eder. tadı tuzudur hayatın ayrı renkleri karışırsa sorun yumağı olur. şeytan sağın en ilerisinden gelir de yanılırız. inadığı yaşamayan insan yaşadığı gibi inanmaya başlar. farzlar ile nafileler karıştırılmaması şundandır. ikisi de güzel olan biri kardeşin biri namahremin olan kişiye ne kadar her ikisi de kardeşim desen ALLAH(cc) hükmü birisi hep namahremin kalacak demesidir. ALLAH(cc) bizlerden razı olsun.

σпця 1905

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razi olsun, güzel demisisn...
SELAMÜN ALEYKÜM VE RAHMETULLAHİ VE BERAKATÜHÜ

kullarım bnim gadabımdan farzları edayla kurtulur. nafilelerle de bana yaklaşır.

yapılan ibadetin bilincinde olmak ve o ibadetten gaflete düşmemek. gafil olanlardan yazılmamak. ALLAH(cc) rahmetin tamamını talep etmek. şayet et yemeğini pastayla karıştırıp yiyebiliyorsan kaza namazına da aynı anda nafileye diye niyet edebilirsin. şüphesiz ki ikisi de inanan kul için rızıktır. nafile ibadetler ile farz ibadetler kesinlikle ayrıdır. fetva makamı olmamakla ve müçtehit olmamakla beraber. şu kesin ki ibadette ihlas ancak kılınmayan namazalara tevbe etmekle ve bire bir karşılık vermekle olur. konu hakkında kişisel olarak yorum yapmama mümkün değil ancak biz verilen nimetleri veya yükümleri birbirine karıştırmadan sıra ile ve ayrı ayrı keyfine varark tadıyorsak, nafile ve farz ibadetler için de aynı llezzet alış söz konusu olmalı. yani farza niyet farzadır. nafile olmaz nafileye niyet nafiledir farza olmaz. kılınana namaz sünnetleri ve duha evvabin kılınabiliyorsa teheccüd gibi namazlar, gün boyu kulun hak karşısındaki POZİSYONUNU ROTASINI BELİRLER YÖN VERİRİ ANA YÖNLER FARZLAR VE TALİ YÖNLER NAFİLELERDİR. kul böylece manevra alanı bulur. ana yön tali yöne karışırsa kaza olur. mesela abdest veya tehiyetül mescidin edası yerine kazası gibi. kaza namazı farz bir ibadeti aynıyla tekrardır. şayet nafileye de ibadet edilirse dini hayat karışabilir. kazaya kalmış namazın evvela kazası TEVBE NAMAZIDIR. kul her hangi bir nafileyle değişmek şöyle dursun kaza namazını tevbe namazıyla hem dem eder. hem tevbe kılar hem nafile hem farz hem de kılmadığı kazalarını. ayrı ayrı ibadetleri tek bir potada eritmek mümkün gözükmez. ibadette sayı azlığı sıkıntı yapar çokluğu değil bir müddet ekstra nafileye devam edenler artık farz namazları çok kolay kıldıklarını görürler. ve ALLAH(cc) karşısında kolaycı gaflet içinde bir tutum sergilemksizin yaptığı hatayı kabul ederek yapılan nafilelere ekstra niyet şöyle dursun tevbe namazıyla kıyam eder ve samimiyetle tevbesiyle birlikte vazifesini ifa eder. tadı tuzudur hayatın ayrı renkleri karışırsa sorun yumağı olur. şeytan sağın en ilerisinden gelir de yanılırız. inadığı yaşamayan insan yaşadığı gibi inanmaya başlar. farzlar ile nafileler karıştırılmaması şundandır. ikisi de güzel olan biri kardeşin biri namahremin olan kişiye ne kadar her ikisi de kardeşim desen ALLAH(cc) hükmü birisi hep namahremin kalacak demesidir. ALLAH(cc) bizlerden razı olsun.

can kırıkları

Kayıtlı Kullanıcı
bende pk anlamadım kusura bakmayın nasıl kılcaz

can kırıkları

Kayıtlı Kullanıcı
dnzhkn nickli kardeşimle gece araştırma yapmıştık ve sünnetleri doğru kılın çünkü ornda efendimizin şefaati var deniliyor...
açıkcası kaza namazlarım var ve korkuyorum yanlış bir hareket yapmaktan.
biz bu tür bir konunun gerçekliğini bulamadık umarım birde siz araştırıp bizi aydınlatırsınız...selametle rabbime emanet

σпця 1905

Kayıtlı Kullanıcı
dnzhkn nickli kardeşimle gece araştırma yapmıştık ve sünnetleri doğru kılın çünkü ornda efendimizin şefaati var deniliyor...
açıkcası kaza namazlarım var ve korkuyorum yanlış bir hareket yapmaktan.
biz bu tür bir konunun gerçekliğini bulamadık umarım birde siz araştırıp bizi aydınlatırsınız...selametle rabbime emanet
Kaza namazi sünnetten önce gelir.
Cünkü Allah korusun borclu gitmek istemiyoruz ahirete.

ve birde bunu buldum ;

Tatarhaniyye’de, (Sünnet kılarken kazaya da niyet daha iyidir) deniyor. (Uyun-ül-besair s.103)

denizhkn

Kayıtlı Kullanıcı
selamunaleykum kardeşim...
öncelikle emeğin için Allah razı olsun... fakat hado77 kardeşimin dediklerine katılıyorum...
niyet tek olmalıdır diye biliyorum. ya kazaya niyet edersin ya nafileye ya da sünnete... sen kaza kılarken sünnet sevabı alırsın o ayrı o kısmı Rabbim bilir.. şüphesiz herşeyi hakkıyla bilen O dur. ama şu da unutulmamalıdır ki bizim O na layık taatimiz ve ibadetimiz yoktur ancak O nun lütfuna güveniyoruz. ve ayrıca ahirette en büyük şefaatçimiz Efendimiz a.s. dır. hadisi şerifte buyuruyorki "size iki şey bırakıyorum onlara sarılırsanız kurtuluşa erersiniz: Allah ın kitabı ve sünnetim" yani Allah ın merhameti ve Efendimiz a.s. ın şefaatini kazanmadıkça işimiz çok zor. şefaat için ne gereklidir? Efendimiz as ın yaptıklarını yapmamız lazım. bunların adı da sünnettir. biz ne peygamberiz ne alimiz ne evliya ne de sahabe o yüzden sünneti terk etme gibi bir lüksümüz yok.. farzları yapmamaya kimsenin llüksü yok..

Beş vakit namazdan önce ve sonra kılınan nâfilelerin bir kısmı sünnet-i müekkede, bir kısmı da sünnet-i gayr-ı müekkededir. İkinci kısma aynı zamanda müstehap ve mendup da denir. Bu nâfileler içinde en kuvvetli sünnet olan sabah namazından önce kılınan iki rekâttır. Bundan sonraki sünnetler efdaliyet sırasına göre şöyle zikredilmektedir:

Akşam namazının iki rekât sünneti, öğlenin farzından sonra kılınan iki rekât sün sünnet ve yatsının farzından önce kılınan dört rekâtlık ilk sünnet.

Bu sünnetlerin kılınmasını teşvik eden Peygamber Efendimiz (a.s.m.) bazılarının terki halinde de ikaz edici beyanlarda bulunmuşlardır. Meselâ sabah namazının sünneti hakkında, “Atın çiftesine maruz kalsanız da bu sünneti terk etmeyin” tarzında ikazda bulunmaktadır.

Peygamber Efendimiz öğle namazının ilk sünneti hakkında, “Öğle namazının farzından önce dert rekâtı terk eden kimse şefaatime nâil olmaz” buyurmuştur.

Hanefi mezhebinde bir kılınan namaz hem sünnet hem de kaza namazı yerine geçmez. Vakit namazlarının sünnetlerinin yerine kaza kılınması Hanefi mezhebince uygun görülmemiştir. Bununla birlikte bir kimse sünnet yerine kaza namazı kılacak olsa kılmış olduğu kaza namazı geçerli olur.

yukarıdaki paragraflar da sorularla islamiyet sitesinden edindiğim bilgilere dayanıyor. daha açıklaıyıcı ayrıntılı bilig var daha birçok sitede...

Rabbim en doğsurunu yapmayı nasip etsin..
Selam ve Dua ile...
Selamunaleykum

σпця 1905

Kayıtlı Kullanıcı
selamunaleykum kardeşim...
öncelikle emeğin için Allah razı olsun... fakat hado77 kardeşimin dediklerine katılıyorum...
niyet tek olmalıdır diye biliyorum. ya kazaya niyet edersin ya nafileye ya da sünnete... sen kaza kılarken sünnet sevabı alırsın o ayrı o kısmı Rabbim bilir.. şüphesiz herşeyi hakkıyla bilen O dur. ama şu da unutulmamalıdır ki bizim O na layık taatimiz ve ibadetimiz yoktur ancak O nun lütfuna güveniyoruz. ve ayrıca ahirette en büyük şefaatçimiz Efendimiz a.s. dır. hadisi şerifte buyuruyorki "size iki şey bırakıyorum onlara sarılırsanız kurtuluşa erersiniz: Allah ın kitabı ve sünnetim" yani Allah ın merhameti ve Efendimiz a.s. ın şefaatini kazanmadıkça işimiz çok zor. şefaat için ne gereklidir? Efendimiz as ın yaptıklarını yapmamız lazım. bunların adı da sünnettir. biz ne peygamberiz ne alimiz ne evliya ne de sahabe o yüzden sünneti terk etme gibi bir lüksümüz yok.. farzları yapmamaya kimsenin llüksü yok..

Beş vakit namazdan önce ve sonra kılınan nâfilelerin bir kısmı sünnet-i müekkede, bir kısmı da sünnet-i gayr-ı müekkededir. İkinci kısma aynı zamanda müstehap ve mendup da denir. Bu nâfileler içinde en kuvvetli sünnet olan sabah namazından önce kılınan iki rekâttır. Bundan sonraki sünnetler efdaliyet sırasına göre şöyle zikredilmektedir:

Akşam namazının iki rekât sünneti, öğlenin farzından sonra kılınan iki rekât sün sünnet ve yatsının farzından önce kılınan dört rekâtlık ilk sünnet.

Bu sünnetlerin kılınmasını teşvik eden Peygamber Efendimiz (a.s.m.) bazılarının terki halinde de ikaz edici beyanlarda bulunmuşlardır. Meselâ sabah namazının sünneti hakkında, “Atın çiftesine maruz kalsanız da bu sünneti terk etmeyin” tarzında ikazda bulunmaktadır.

Peygamber Efendimiz öğle namazının ilk sünneti hakkında, “Öğle namazının farzından önce dert rekâtı terk eden kimse şefaatime nâil olmaz” buyurmuştur.

Hanefi mezhebinde bir kılınan namaz hem sünnet hem de kaza namazı yerine geçmez. Vakit namazlarının sünnetlerinin yerine kaza kılınması Hanefi mezhebince uygun görülmemiştir. Bununla birlikte bir kimse sünnet yerine kaza namazı kılacak olsa kılmış olduğu kaza namazı geçerli olur.

yukarıdaki paragraflar da sorularla islamiyet sitesinden edindiğim bilgilere dayanıyor. daha açıklaıyıcı ayrıntılı bilig var daha birçok sitede...

Rabbim en doğsurunu yapmayı nasip etsin..
Selam ve Dua ile...
Selamunaleykum

dinimizislam1@gmail.com (Dinimiz İslam .:.: www.dinimizislam.com :.:. Admini)ne mail atip sordum bu konuyu.
Bana kendisi öyle dedi.
Heralde yanlis birsey söylemez.. diye düsünüyorum
Selamve dua ile
Selamun aleyküm

TRHACKER

Kayıtlı Kullanıcı
evet bunu bende biliyorum kaza namazı olanlar bu onur kardeşin anlattığı gibi niyet edip kıldılarmı gün içinde kılınan namzların sünneti kılmış sevabı alıyormuş

ama zaten bizler efendimizin şefaatine muhtaç olduğumuz için sünnetleride ayrıca kılsak olmazmı rabbime ve efendime daha çok yakınlaşmayı
bi 5 dakikadaha ayırıp sünnetimizi normal şekilde kılsak bence daha iyi
allah katında daha uzun duruyorsun işte ne mutlu

tamamen kişisel fikrimdir
uyup uymamak size kalan bişey her 2 konuda doğru

denizhkn

Kayıtlı Kullanıcı
σпця 1905;1099023' Alıntı:
dinimizislam1@gmail.com (Dinimiz İslam .:.: www.dinimizislam.com :.:. Admini)ne mail atip sordum bu konuyu.
Bana kendisi öyle dedi.
Heralde yanlis birsey söylemez.. diye düsünüyorum
Selamve dua ile
Selamun aleyküm

tartışmalı bir konu zaten kesin hüküm vermek haşa bana düşmez. ben uyguladığımı ve araştırdığımı iletmek istedim.. kaldı ki ben de iki uygulamayı da yaptım.. buraya koyduğum paragraflar da sorularla islamiyet sitesinden alınma.. düşünülecek olursa orası da yanlış söylemez anlamı çıkar... her ikisi de fııkıh kitapları araştırılarak yazılmış şeylerdir. trhacker-ebrar kardeşimin dediği gibi sünnete şefaate ihtiyacımız var.. 5 dakika fazla kılmakla hiçbirimize birşey olmaz.. aksine Rabbime daha da yakınlaşırız.. en doğrusunu bilen Rabbimdir.. o yüzden duanı eksik etme inşallah kardeşim.. Rabbim doğpru yoldan ayırmasın.. ,
Selam ve Dua ile..
Selamunaleykum

H

hado77

selamün aleyküm ve rahmetullahi ve berakatühü
De ki: “Eğer Allah’ı seviyorsanız bana uyun ki, Allah ta sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın.
Çünkü Allah çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.

konuya kişiye ve nefsi haletine konumuna uygun hüküm çıkarmak. ALLAH(cc) kitabını nefse uygun hale getirmek. her iki halde bir hüküm çıkarma yetkisine sahip kişiyi hak(CC) karşısında zor durumda bırakır. kesin cevap kişinin kendi nefsinde ne kadarı yapabileceğini tartması . kişi kendi yanındakileri de namaza dave ederse farz namazlar ve nafileler ağır gelmez inşaallah. efendimiz (SAS) sünnet namazlarına devam etmiş ve sünnete tabi olmak bakımından abdest tehiyetül mescit , menzil, tesbih, duha evvabin teheccüd, husuf kusuf gibi namazları da nafile başlığı altında devam edilen namazlar arasında uygulamasına yer ettirmiştir. aslolan dünyanın bir imtihan yeri olduğunun bilinmesi sizi tanımadan bir kişi sizin hakkınızda fetva veremez. ama deyin ki karşımda ALLAH(cc) resulü (SAS) olsaydı benden ne isterdi. dinimiz o zaman gerçekten islam olurdu. cemaatle namaz ve cemaata devam bu yüzden gerekli kişiyi tanır onu imamı ve ona göre fıkhi çözüm üretir. yoksa aspirin gibi çözümler herkese uymaz. 5 vakit zor geliyo diyen ben teheccüd (RABBİM Affetsin) hariç nerdeyse her namazı kılabiliyorum ve tesbih namazı hariç gün içine her namazı sığdırabiliyorum. böyle bir nefsi zorlamaya girerseniz bütün namazların kazası ve nafilelere devamı en iyi şekilde yaşarsınız diye düşünüyorum. kelamın incileri ha mimler olarak bilinir o inci farz namazlardır. nafileler o farz ibadetleri kuş tüyü yastıklar gibi sarar. kaza ve farz olan namazlardan önce kılınan abdest ve tevbe gibi namazlar o farz ibadetteki eksiği ALLAH(cc) olan yakınlaşma arzusuyla doldurur. boşluk bırakmaz. o inciler kuş tüyü o yastıklarda cennetteki klun hali gibi durur tahtına yaslanmışta amelinin neticesini seyrediyor gibidir. o farz ibadet en muhkem bir kuvvet ve ve en muhkem bir yumuşaklıkla yani efendimiz (SAS) ahlakıyla korunur. farz ibadet ve sünnet ve nafile ibadetler hak(CC) İLE KULUN İBADETİ arasına başka hiçbir şeyi koymaksızın saf ibadeti anlatır. efendimiz(SAS) değişik hadisleri ile en hayırlı olanı kelam öğreten, yada eşine iyi davranan diye vasıflandırması bundansır. hadisler değil muhatabları değişkendir. O yüzden yapabildiğiniz kadarını yapın bakın ALLAH(cc) kendine yaklaşana neler veriyor görün. o zaman o ilahi dergahtan uzak kalamayacağınızı anlayacaksınız. duygusal çözümler üretmek hayali ve afaki konuşmak değil bu kalp lisanıyla konuşuyorsak birbirimizle kalp lisanı ile konuşalım RAB(cc) ile. mümkünse yapın mümkün değilse sünnete ittibanın zaten 5 vakit farz namaz olmadığını bilin. her gün devam etmeye çalışın azı yok. sitelerde veya her hangibir yerde farz namazının önemeini anlatmak ne kadar veciz söz kullanılsa da pek mümkün olmayabilir. yaşamak ve yaşatmak lazım. unutmayın cennet cehennem ve ALLAH(cc) rızası bu ipe bağlı. yanlışımı, yanlışımızı, hakkı bir bilip onu eğriltmeye çalışanlardan olmamak üzere rahmeti verenden doğruyu taleple affını umarak söyler ALLAH(cc) rızasını talepederiz. sağlıcakla kalın.

σпця 1905

Kayıtlı Kullanıcı
Benim yaklasik bir 3-4 senelik kaza borcum var.
3-4 sene boyunca böyle devam ettikten sonra insallah normal kilacagim.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt