Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kaza Namazı ile İlgili Birkaç Sorum Var. (1 Kullanıcı)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

mirzek

Kayıtlı Kullanıcı
İnternette araştırdım ama asıl merak ettiğim soruların cevaplarını ne yazıkki bulamadım. Vaktinizi ayırarak bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

1. Kılmam gereken baya bir kaza namazım var, sayısını bilmiyorum, nasıl niyet etmem gerekiyor?
2. Kaza namazını normal vakit namazından sonra kılabilirmiyim. Yani, örneğin camide cemaatle namazı kıldık, tespih çekip duamızı tamamladıktna sonra mı kaza namazına başlamalıyız, yoksa vakit namazını kıldıktan sonra tespih çekmeye başlamadan önce mi kaza namazımı kılmalıyım. Bu aynı şekilde evde kılarken de aynı şekilde mi?
3. Araştırdığım kadarıyla sadece vakitlerin farzlarını kaza edebiliyoruz. Acaba kaza namazı kılmaya başlarken de kaamet getirmemiz gerekiyormu? Farzını kaza ediyoruz ya o nedenle soruyorum.
4. Kaza namazından sonra da tespih çekmelimiyiz?

İlginizden dolayı teşekkürler.

guleryuz

Kayıtlı Kullanıcı
RE: Kaza Namazı ile İlgili Birkaç Sorum Var.

kaza namazını kılarken NİYET ETTİM ALLAHRIZASI İÇİN EN SON KILAMADGIM(MESELA) SABAH NAMAZININ KAZASINI KILMAYA diye niyet edebilirsin her kaza namazında
kaza namazı benim bildiğim kadarıyla genelde farz namazlardan sonra kılınır farz namazın tesbihini çektikten sonra bbir kaç kaza namazı bir den kılacaksan tesbihi en son çekebilirsin hepsi için
eger tek kaza namazı kılacaksan yine de tesbihini çek
kaamet konusunda bir fikrim yok kardeşim
sadece bu kadar bilgim var İNŞALLAH yardımcı olabilmişimdir
ALLAHA EMANET OL KARDEŞİM
ve kaza namazlarını ihmal etme
bu arada gece 3 te kalkıpta kaza namazı kılabilirsin sakın kaza namazların çokken nafile naamzlara fazla yüklen me önce kaza namazları

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

kardeşim kaza namazlarının hesablanması akıl balığ olduğunuz günden bu zamana ne kadar zaman geçmişse gün olarak onu hesablayın sonra kılmanız gereken vakit namazlarınızı hesablayın ve sonra kıldığınız namazları düşün kalanı kaza etmeye çalışın..kaza namazını kerahat vakti olmayan vakitlerde namazların peşine amaa vakit girer girmez önce vakit namazı sonrada kaza namazını kılabilrsiniz şuna dikkat edin ama sabah namazı ile akşam namazı erken geçen namazlardan bu namazlarda daha vakitli kılarsanız daha iyi olur niyetide güleryüz kardeşiminde anlattığı gibi edersiniz ayrı tesbih çekmeye gerek yoktur namazın sonunda tesbihide çekersiniz rabbim yardımcın olsun inş

elif nur

Kayıtlı Kullanıcı

arkadaşlar size bir sorum olacak cevaplarsanız sevinirim hamilelikteoturarak namazkılmak uygunmudur

eylul035

Kayıtlı Kullanıcı

eğer ayakta kılamıyorsan çok sıkıntı yaşıyorsan oturarak kılabilirsin.ALLAH dinimizde kulları için o kadar kolaylık sağlamışki...

yusufk

Kayıtlı Kullanıcı

Kazaya kalan namazlarda niyet, aakit namazlarda olduğu gibi şarttır. Ancak kazaya kalan namazlar çok olursa ve tayini mümkün olmazsa niyetleri "kazaya kalmış ilk" veya "kazaya kalmış son" namaz olarak yapılır.

yusufk

Kayıtlı Kullanıcı

Kaza namazlarının belirli vakitleri yoktur. Üç kerahet vakti dışında her vakitte kaza namazı kılınabilir.

yusufk

Kayıtlı Kullanıcı

Namazlarını özürsüz olarak kasten terkeden ve bunları kaza edemeden vefat eden kimse, büyük günah yükü ile âhirete geçmiş olur. Onun işi yüce Allah'la kendisi arasındadır. Bu namazların, tevbe, istiğfar veya keffâret yoluyla telâfi edileceğine dair açık bir âyet, hadis veya icmâ yoktur.

mirzek

Kayıtlı Kullanıcı

Öncelikle ilginizden ve değerli bilgilerinizden dolayı çok teşekkür ederim.

Yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla bir örnek verecek olursak, örneğin öğle namazı kılıyoruz. 4 rekat sünnet, 4 rekat farz ve 2 rekat son sünneti kıldıktan hemen sonra, tespih ve dua etmeden direk yukarıda yazdığınız şekilde niyet ederek kaza namazını kılabiliyoruz. Kıldığımız kaza namazımız bittiğinde ise tespihimizi çekiyoruz ve duamızı ederek namazımızı tamamlıyoruz.

Doğru mu yazdım acaba?

Eğer bu şekilde doğru ise namazı cemaatle kılıyorsak ne yapacağız? yani cemaat orada tespih çekerken ve dua ederken, biz kaza namazını kılıyor olacağız. Bu hem kaza namazı esnasında konsantrasyonumuzu ses yüzünden bozabilir, hemde ben cemaatle birlikte tespih çekmek ve dua etmek istiyorum.

Böyle bir durumda izlenmesi gereken yol nedir? Acaba öğle namazını kılıp tespih ve dua mızı bitirdikten sonra cemaat camiden çıkarken bizim kalmamız ve yukarıda belirttiğiniz şekilde niyet ederek kaza namazımıza başlamamız mı gerekiyor. Ve bitirdiğimizde ise tesdpih ve duamızı mı etmemiz gerekiyor?

Kusuruma bakmayın, gerçekten öğrenmek istiyorum. Çok değerli bilgileriniz paylaşırsanız çok sevinirim.

Allah hepinizden razı olsun.

Birnur

Kayıtlı Kullanıcı

s.a
benimde 6senelik kaza namazım var. benim bikaç kişiden ve osman ünlü hocadan duyduğuma göre ,normal vakit namazlarımda sunnet namazlarım yerine ilk evvel kazaya kalan namazımı kılmaya diyet niyet ediyorum. osman ünlü hocamız bu şekilde kılın diye söylemişti. allah kabul etsin ben böyle kılıyorum. bu konuda daha detaylı bilgisi olan varsa yazarsa sevinirim ..
Allah Hepimizin namazlarını kabul etsin. Amin

melek16

Kayıtlı Kullanıcı

Birnur anlayamadım sünnet kılmıyor yerine kazaya mı niyet ediyorsun eğer böyle yapıyorsan yanlış yapıyorsun diye biliyorum.Vakit namazlarının sünnet ve farzını bitirdikten sonra kaza namazının kılınması lazım.Biz peygamber efendimizin sünneti üzerine yaşamalıyız nasıl olurda sünnet namazlasını terk edebiliriz?

goNuL_

Kayıtlı Kullanıcı

SELAMUN ALEYKÜM KARDEŞİM BENDE SANA BİLDİĞİM KADARIYLA YARDIMCI OLUCAM İNŞ.KAZA NAMAZLARIMIZI ASLINDA HERHANGİ Bİ VAKİT BELİRLENMEMİŞTİR KEREHAT VAKİTLERİ DIŞINDA İSTEDİĞİMİZ ZAMAN KILMAMIZ MAKBUL OLUR AMA SEN MESELA BUGÜNKÜ SABAH NAMAZINI KILAMADIN VE KAZAYA KALDI ÖĞLE NAMAZINDAN SONRA NİYET ETTİM ALLAH RIZASI İÇİN BUGÜNKÜ KILAMADIĞIM SABAH NAMAZININ FARZINI KAZA ETMEYE DİYE NİYET EDEBİLİRSİN ONUN HARİCİNDE GEÇMİŞ GÜNLERDE KILMADIĞIN NAMAZLARIN KAZASINI NORMAL NAMAZ VAKİTLERİMİZ GELDİĞİNDE MESELA İLKİNDİ NAMAZI KILDIN HEMEN ARDINDAN DA NİYET ETTİM ALLAH RIZASI İÇİN GEÇMİŞTE KILAMADIĞIM İLKİNDİ NAMAZLARIMDAN BİR TANESİNİ KAZA ETMEYE DERSİN TESBİHİ DE KAZA NAMAZINIDA KILDIKTAN SONRA ÇEKMEN DAHA MAKBULDUR BENİM BİLDİĞİM KADARIYLA İNŞ.YARDIMCI OLABİLMİŞİMDİR...

Birnur

Kayıtlı Kullanıcı

melekciğim merhaba, ben sünnetleri terk etmiyorum cnm yanlış anlaşılmasın.. sünnet nedir peygamber efendimiz s.a.v yaptıkları. farz nedir bizim üzerimize düşen.. benim borçlarım olduğu için borçlarımı ödeyene kadar farzı kılıyorum sünneti eda ediyorum. bilmiyorum belkide yanlış kılıyorum... doğrusunu hep birlikte öğrenelim inş. kardeşim..bu konuda daha fazla bilgisi olan kardeşlerimizde yardımcı olursa çok sevinirim..Allah'a emanet olun..

goNuL_

Kayıtlı Kullanıcı

birnurcum tamam farzlar bizim borcumuz ama sünnetleride kılmalıyız kaza namazlarımı kılcam diye sünnetleri terkedersen bu hiç olmaz melek arkadaşımında dediği gibi önce sünnetide farzıda kılıp sonra kaza namazını kılarsın yani kusura bakma arkadaşım ama affına sığınarak bu biraz eringenliğe giriyor canım nolur senin iyiliğin için söylüyorum sünnetlerimizi terketmemeliyiz kazalarımızada kılmalıyız

@ebruli

Kayıtlı Kullanıcı

bende ALLAH izin verirse kaza namazlarima basladim ama ben her vakit namazin arkasindan kildigim namazin gecmisini kiliyorum.niyetimide uzerimden vakti gecmis olan mesela oglen namazinin farizini kilmaya diyorum.insaallah dogrudur?

__rumeysa__

Kayıtlı Kullanıcı
benim de bildiklerim birnur kardeşimle aynı yönde

benim de bildiklerim birnur kardeşimle aynı yönde

Öncelikle ilginizden ve değerli bilgilerinizden dolayı çok teşekkür ederim.

Yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla bir örnek verecek olursak, örneğin öğle namazı kılıyoruz. 4 rekat sünnet, 4 rekat farz ve 2 rekat son sünneti kıldıktan hemen sonra, tespih ve dua etmeden direk yukarıda yazdığınız şekilde niyet ederek kaza namazını kılabiliyoruz. Kıldığımız kaza namazımız bittiğinde ise tespihimizi çekiyoruz ve duamızı ederek namazımızı tamamlıyoruz.

Doğru mu yazdım acaba?

Eğer bu şekilde doğru ise namazı cemaatle kılıyorsak ne yapacağız? yani cemaat orada tespih çekerken ve dua ederken, biz kaza namazını kılıyor olacağız. Bu hem kaza namazı esnasında konsantrasyonumuzu ses yüzünden bozabilir, hemde ben cemaatle birlikte tespih çekmek ve dua etmek istiyorum.

Böyle bir durumda izlenmesi gereken yol nedir? Acaba öğle namazını kılıp tespih ve dua mızı bitirdikten sonra cemaat camiden çıkarken bizim kalmamız ve yukarıda belirttiğiniz şekilde niyet ederek kaza namazımıza başlamamız mı gerekiyor. Ve bitirdiğimizde ise tesdpih ve duamızı mı etmemiz gerekiyor?

Kusuruma bakmayın, gerçekten öğrenmek istiyorum. Çok değerli bilgileriniz paylaşırsanız çok sevinirim.

Allah hepinizden razı olsun.

Sünnetler de nafiledir
Sual: Nafile namaz nedir? Beş vakit namazın sünnetleri de nafile namaz mıdır?
CEVAP
Nafile namaz, farz ve vacibden başka namazlar demektir. Beş vakit namazın sünnetleri ve diğer vacib olmayan namazlar, nafiledir. Müekked olan ve olmayan, bütün sünnetler nafiledir. Önce birkaç hadis-i şerif bildirelim:

(Öğlenin farzından önce 4, sonra 2, akşam ve yatsının farzından sonra 2, sabahın farzından önce 2 rekât olmak üzere günde 12 rekât nafile kılan Cennete girer.) [Nesai]

(Öğlenin farzından önce ve sonra 4 rekât nafile kılmaya devam edene Cehennem haram olur.) [Tirmizi]

Âişe validemiz, (Resulullah, sabah namazının iki rekât nafilesi hariç, diğerlerini devamlı kılmazdı) buyurdu. (Buhari)

Bütün fıkıh kitapları, sünnetlerin de nafile olduğunu bildirmektedir. Birkaç misal verelim:

1- Nafile, farz ve vacib olmayan ibadetlerdir. Bütün sünnetlere nafile denir. (Tahtavi)
2- Nafileler, revatib ve regaib olarak ikiye ayrılır. Revatib, müekked ve gayrı müekked olarak farzlardan önce veya sonra kılınan sünnetlerdir. Regaib ise Duha, Evvabin ve Teheccüd gibi diğer nafilelerdir. Sünnetlere nafile denmesi, nafile tabirinin daha şümullü olmasındandır. Her sünnet nafiledir, ama her nafile sünnet değildir. (Nimet-i İslam)
3- Nafileleri ve Revatib sünnetleri, yalnız namaz kılmaya veya sünnetten başka bir namaza niyet ederek kılınca, sahih olur. (Eşbah)
Görülüyor ki, namaz vakti içinde, o vaktin farzından başka kılınan her namaz, mesela kaza namazı, o vaktin sünneti de olur. Sünnet yerine, kazaya da niyet edince sünnet terk edilmiş olmuyor.
4- Yalnız namaza niyet edilerek kılınan sünnet sahih olur; çünkü beş vakit namazın sünneti demek, Resulullahın kıldığı namaz demektir. Bu namazlara sünnet ismi sonradan verilmiştir. Resulullah, beş vakit namazın sünnetlerini kılarken, yalnız (Allah rızası için namaz kılmaya) derdi. (Sünnet kılmaya) diye niyet etmezdi. Her vakit içinde böyle kılınan her namaz, sünnet ismi verilen namaz olur. (Redd-ül muhtar, Uyun-ül besair, Halebi)
5- (Tecnis) kitabında bildirildiği gibi, beş vakit namazın sünnetleri nafile namazdır. Nafile niyeti ile de kılınır. (Redd-ül-muhtar)
6- Beş vakit namazın sünnetleri ve teravih namazı, nafile namazdır. Bunları kılarken, yalnız namaza diye niyet yetişir. (Dürr-ül-muhtar, Dürer)
7- Beş vakit namazın sünnetleri ve diğer vacib olmayan namazlar, nafiledir. Müekked olan ve olmayan, bütün sünnetler nafiledir. (Dürr-ül-muhtâr, Redd-ül-muhtar, Halebi)
8- Her sünnet nafiledir; fakat her nafile sünnet değildir. (Redd-ül-muhtar, Nimet-i İslam)
9- Beş vakit namazın sünnetlerini özürsüz oturarak kılmak caizdir. Çünkü bu sünnetler, nafile namazdırlar. (Cevhere, Hidaye)
10- Nafile namaz denince, sünnetler de anlaşılır. Kadı İmam-ı Ebu Zeyd, (Nafile kılmak, farzdaki kusurları tamamlamak için emrolundu. Bir kimse, farzı kusursuz kılabilirse, sünnetleri kılmadığı için buna bir şey denemez) buyurdu. (Dürer)
11- Farz borcu olanın nafile namazları kabul olmaz. Sünnetler de nafiledir. (N. Fıkhiyye)
12- Sünnetler yerine kaza kılınca, sünnet sevabı da hâsıl olur. (Mekt. Masumiyye 2/63)
13- Diğer 3 mezhepte de aynen Hanefi’deki gibi sünnetler nafiledir. (Mezahib-i erbea)
14- Nafilenin kıymeti, farzın yanında hiç gibidir. Okyanus yanında, bir damla kadar bile değildir. Sünnet de, farzın yanında, okyanus yanındaki bir damla gibidir. (Mekt. Rabbani 1/260)
15- Regaib ve revatib namazlar sevabda ve üstünlükte farza ulaşamaz. Hiçbir nafile ile farz borcu ödenmez. Avamın iddia ettiği gibi farzı bırakıp nafileyle uğraşmanın, mesela, Evvabinin farz kazaların yerine geçeceğini iddia etmenin dinde yeri yoktur. (Ruh-ul-beyân 3/127)
16- Hazret-i Ali’nin rivayet ettiği hadis-i şerifte buyuruldu ki:
(Farz namaz borcu olanın nafile kılması, hamileye benzer. Doğumu yaklaşmışken, çocuğu düşürür. Artık bu kadına, hamile de, ana da denmez. Bu kimse de böyle olup, farz namazlarını ödemedikçe, nafile namazları kabul olmaz.) [Zahire-i Fıkh, Fütuh-ul-gayb m.48]
Bu hadisi açıklayan Hanefi âlimlerinden Abdulhak-ı Dehlevi hazretleri buyuruyor ki:
(Bu hadis-i şerif, farz borcu olanın, sünnetlerinin kabul olmayacağını gösteriyor; çünkü sünnetler de nafiledir.)

dinimizislam.com sitesinden namaz ve abdest bahsinde kaza namazları ile ilgili daha fazla bilgi edinebilirsin.

Huyela

Kayıtlı Kullanıcı
İnternette araştırdım ama asıl merak ettiğim soruların cevaplarını ne yazıkki bulamadım. Vaktinizi ayırarak bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

1. Kılmam gereken baya bir kaza namazım var, sayısını bilmiyorum, nasıl niyet etmem gerekiyor?
2. Kaza namazını normal vakit namazından sonra kılabilirmiyim. Yani, örneğin camide cemaatle namazı kıldık, tespih çekip duamızı tamamladıktna sonra mı kaza namazına başlamalıyız, yoksa vakit namazını kıldıktan sonra tespih çekmeye başlamadan önce mi kaza namazımı kılmalıyım. Bu aynı şekilde evde kılarken de aynı şekilde mi?
3. Araştırdığım kadarıyla sadece vakitlerin farzlarını kaza edebiliyoruz. Acaba kaza namazı kılmaya başlarken de kaamet getirmemiz gerekiyormu? Farzını kaza ediyoruz ya o nedenle soruyorum.
4. Kaza namazından sonra da tespih çekmelimiyiz?

İlginizden dolayı teşekkürler.

Selamün aleyküm. Aşağıdaki linkten fazlasıyla istifade edeceğinizi umuyorum. Dua eder dua beklerim.

Kaza namazlarıyla ilgili çeşitli sorular .:.: www.dinimizislam.com :.:.

Selamün aleyküm. Aşağıdaki linkten fazlasıyla istifade edeceğinizi umuyorum. Dua eder dua beklerim.

Kaza namazlarıyla ilgili çeşitli sorular .:.: www.dinimizislam.com :.:.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt