Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kayınvalidemle anlaşamıyorum, kıyaslanmak hayatımı altüs etti (1 Kullanıcı)

guzelim

Kayıtlı Kullanıcı
Kayınvalidemle anlaşamıyorum, kıyaslanmak hayatımı altüs etti

DR. CAN
Nur, İstanbul
Bir senelik evliyim. Halamın oğluyla evlendim. Halam beni çok istedi; ama ben istememiştim. Sonra görüştük, birbirimizi sevdik ve evlendik. Düğünde çok borca girdik dedi; ama sonradan “ben aldım” dediği takıların akrabaların aldığını öğrendim ve çok kırıldım. Son anda aynı evde oturmamızı istedi ve tehditvari sözler sarf etti. Düğünden sonra halamla aramızda görünmez bir duvar oluştu. Haftada bir-iki gün kayınvalideme gidiyorum; ama diken üstünde oturuyorum. Çalıştığım için eve geç geliyorum, kendi evimin pis olduğunu söylüyor. Dağınığım; ama asla pis değilim. O da beni başka çalışan kadınlarla kıyaslıyor. Eşimin ailesiyle iyi olmak istiyorum. Eşimle çok mutluyum, ne yapacağımı şaşırdım.
Dr. Can

Gönül isterdi ki tüm gelinler kayınvalideleri ile tüm eşler birbirleri ile ve tüm insanlar da dünya barışı içinde olsunlar. Ama zaten bu dünyanın genel hali değil mi ki bu… Burada aslolan nezaket çerçevesinde insani ilişkileri yürütmektir. Diyaloğu tam bırakmadan hoşgörüyü sürdürerek; ama diğer yandan kişiliğimizden özgüvenimizden ve doğru prensiplerden vazgeçmeden hareket edebilmektir önemli olan. Dinimiz bile anne babamız için “eğer şirke vs. yönlendirirlerse onlara itaat etmeyin; ama bunu sert bir şekilde de yapmayın; yumuşak olun.” diyor. Yani dengeleri muhafaza ederek politik olun. Sen Ali’yle evlisin. Mutlusunuz. Aşkınızın ayakta kalması ve canlı olması için her türlü fedakârlığı yapmalısın. Önemli olan da birinci derecede bu. Kayınvalidenin davranışları karşısında ezik kişiliksiz olman gerekmez. İlişkilerini iyi tut. Güler yüzlü ol. Saygıyı eksik etme. En azından saygısızlık etme. Politik davran; onun ev işlerini yapman kesinlikle gerekmez. Senin evine bakıp bakmadığın da kimseyi ilgilendirmez. Çalışan kadınsın. Seni kimse başkaları ile kıyaslayamaz. Buna hakkı da yok. Çok da ayıp. Sen onu dünya tatlısı kayınvalidelerle kıyaslamadığın gibi onun da seni başkalarıyla kıyaslaması yanlış. Cahilliğine ver; ama dayanılmaz olduğunda nazik ve olgun biçimde de yalnız bir zamanda makul bir tarzda eşine söylersin. Beklemiyordum böyle bir şey vs. dersin. Tabii ki dua da etmelisin. Sakın depresyona girme.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt