Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

KARINCA ve HZ.SÜLEYMAN (a.s) (1 Kullanıcı)

suat_suat

Kayıtlı Kullanıcı
Süleyman (a.s) rastladığı bir karıncaya sorar:
-Ey Karınca sen bir yıl boyunca nekadar yersin? Ne ile idare edersin?
Karınca cevap verir:
-Ben bir yıl boyunca sadece bir buğday tanesi yerim, o bana yeter der.
Bunun üzerine Hayvanlarla konusabilme mucizesi verilen Süleyman Peygamber bunu sınamak, denemek ister ve karıncayı alıp bir kabın içerisine bir buğdaz tenesi ile birlikte koyar ve bir yıl başka birşey vermez..
Bir yıl geçer ve sonra kabı açıp bakan Allah'ın Peygamberi Buğday tanesinin yarısını yiyip yarısını bırkan karıncaya sorar:
-Ben sana sorduğumda ''ben yılda bir buğday tanesı ile yetinirim'' demiştin ve lakin, görüyorum ki sen buğdayın sadece yarısını yemişsin der..
Buna cevap olarak Karınca der ki:
-Önceki yıllarda benim rızkımı Allah(c.c) veriyordu, ama bu yıl bu yükümlülüğü siz üzerinize aldınız; Bu sene bana buğdayı vediniz ama seneye bunu vermeyi unutursunuz belki diye yarısını yedim, yarısını gelecek seneye bıraktım der...

--ARKADAŞLAR
--KISA ÖYKÜLERİNİZ VARSA EKLYEBİLİRMİSİNİZ...

yeliz

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.resulugulu.com
RE: KARINCA ve HZ.SÜLEYMAN (a.s)

çok beğendim ibretlik eline sağlık allah razı olsun selametle B)

politrade

Kayıtlı Kullanıcı
RE: KARINCA

RE: KARINCA

Kanûnî Sultan Süleyman, sarayın bahçesindeki armut ağaçlarını kurutan karıncaların öldürülmesi için Şeyhulislâm Ebussuûd Efendi’den şu beyitle fetva istemiş:

Dırahta ger ziyâh etse karınca
Zararı var mıdır ânı kırınca.

(Ürünlere zarar veren karıncaların öldürülmesinde dinen bir zarar var mıdır?)

Ebussuûd Efendi bir beyitle cevap vermiş:

Yarın Hakk’ın divanına varınca
Süleyman’dan hakkın alır karınca.

politrade

Kayıtlı Kullanıcı
RE: Âşık Karınca

RE: Âşık Karınca

Vaktiyle Hz. Süleyman, kuvvet ve haşmetiyle yolda giderken bir alay karıncaya rast geldi. Karıncaların hepsi, tazim etmek üzere huzuruna koştular. Bir an içinde binlerce, hatta daha da fazla karınca huzura vardı.

Fakat bir karınca, hemencecik huzura gelmedi. Yuvasının önünde bir toprak tepe vardı. O tepeyi düzeltmek için yel gibi toprak zerrelerini birer birer taşımaktaydı.

Süleyman, bu karıncayı yanına çağırıp dedi ki:

“Ey karınca! Görüyorum ki pek güçlü sayılmazsın. Nuh’un ömrüyle Eyyûb’un sabrına sahip olsan yine bu tepeyi kaldırmaya güç yetiremezsin. Böyle bir iş, senin gibisinin kol kuvvetiyle yapılamaz. Bu tepeyi sen kaldıramazsın.”

Karınca dile geldi:

“Padişahım!” dedi, “bu yolda ancak himmetle yürünebilir. Sen benim yaratılışıma bakma. Himmetimdeki yüceliğe bak. Benden ayrı bir karınca var. Göremiyorum onu. Fakat beni aşk tuzağına çekti. Bana dedi ki: ‘Sen şu toprak tepeyi dümdüz yol yaparsan ben de senin yolundan bu hicran kayasını kaldırır, seninle düşer kalkarım.’ Hemen şimdi ben de bu işe bel bağladım. Bu toprağı taşımaktan başka çarem yok. Bu toprağı kaldırır, tepeyi dümdüz bir hale getirirsem onun vuslatını elde edebileceğim. Bu hususta çalışıp çabalarken ölebilirim, ama hiç olmazsa yalan yere bir davaya kalkışmış sayılmam ya!”

Azizim, aşkı karıncadan öğren! Gözün kıymetini körden belle!

Karıncanın kilimi karadır ama gayret kemeri vardır belinde. Karıncaya bile hor bakma sakın! Onun da gönlünde bir aslan yatar.

Bu yolda hal böyle; bir karınca, bir aslanın kulağını çekmede

politrade

Kayıtlı Kullanıcı

İbrahim (as.) ateşe attıklarında bir tane karınca dünya üzerindeki en uzak noktadaymış ve ağzına suyu alıp kendini yola vurunca şeytan önüne çıkıp senki ufacık bi karınca ağzına aldığın bi damla suyla oraya gidene kadar iş işten çoktan geçer deyip başlamış gülmeye. karınca tabi cevabı vermiş hemen orada bende biliyorum oraya yetişemem ama en azından bu yolda ölümü bile göze alarak yolumu belli ederim demiş.
Rabbim niyete göre amel edenleri muhakkak kurtuluşa erdirir.Fi emanillah

suat_suat

Kayıtlı Kullanıcı

Allah razı olsun ..Çok güzel öyküler

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt