Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kardes bildigimiz azerbaycan (1 Kullanıcı)

gurbette

Kayıtlı Kullanıcı
Azeriler'den bir misilleme daha: Türk camisi kapatıldı
--------------------------------------------------------------------------------

Açıklama: Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de, Türk ve Azeri şehitliğinin yanında bulunan Bakü Şehitler Camii'ne dün öğle namazı kılınıp, cemaatin dağılmasından sonra polisler geldi.
Kategori: Güncel Haber
Eklenme Tarihi: 26 Nisan 2009
Geçerli Tarih: 26 Nisan 2009 14:54
Site: Diyanet Haber
URL: Azeriler'den bir misilleme daha: Türk camisi kapatıldı - Diyanet Haber

--------------------------------------------------------------------------------
Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de, Türk ve Azeri şehitliğinin yanında bulunan Bakü Şehitler Camii'ne dün öğle namazı kılınıp, cemaatin dağılmasından sonra polisler geldi. Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yaptırılan ve din görevlileri de Türkiye'den gönderilen Şehitler Camii'nin kapısına kilit vuran polisler, "Tadilat nedeniyle birkaç gün kapatılmıştır" yazılı bir tebligat bıraktılar.
Konuyla ilgili daha geniş bilgi alabilmek için aradığımız Yeni Musavat Gazetesi Yayın Müdür Yardımcısı Azer Ayhan şu bilgileri verdi. "Bize de sabah saatlerinde böyle bir duyum geldi. Bunun üzerine muhabirimizi oraya gönderdik. Şehitler camiinin öğle namazından sonra gelen polisler tarafından kapatıldığını söyledi. Camideki din görevlisine de neden kapatıldığına ilişkin bir açıklama yapılmamış ama polisler, tadilat-tamirat nedeniyle birkaç günlüğüne kapatılmıştır, yazılı bir tebligat bırakmışlar. Türkiye-Ermenistan sınır kapısının açılmasıyla ilgili bir tepki olarak kapatıldığı anlaşılıyor ama resmi bir açıklama yapılmadı."

14 yıllık cami

Bakü Şehitler Camii 28 Haziran 1995'te hizmete açıldı. 1918'de Azerbaycan'ı işgal eden Ermeni ve Kızılordu Muhafızlarına karşı Azerilere yardıma giden Nuri Paşa komutasındaki "Kafkas İslam Ordusu"nda yer alan ve şehit olan 1130 Türk askerinin anısına Bakü'de yaptırılan "Türk Şehitliği"nin yanındaki camiyi Türkiye Diyanet Vakfı yaptırdı.

2001'de de Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinde gerginlik yaşanması üzerine Azeriler bu caminin içindeki çeşmeyi yıkmışlardı. Türkiye'nin nota vermesi üzerine, Azeriler yaptıkları resmi açıklamada, "Şehitler Çeşmesi'nin su baskınını önlemek için yıkıldığını" açıkladılar. Ayrıca Azeri yetkililerin müdahalesiyle ezan sesinin dışarıya verilmesi de engellendi.

Kaynak: Vatan

edam005

Kayıtlı Kullanıcı
Allah hidayetlerini versin yıllarca lenin ,stalin ve diğer lerinin zulmü altında asimile olmuş bir milletten daha farklı bişe beklemiyordum..
İNANDIĞINIZ GİBİ YAŞAMIYORSANIZ,
YAŞADIĞINIZ GİBİ İNANIRSINIZ.....
SANIRIM bu sözler yeterince açık azreler için..
ve bizim insanlar içinde diyelibiliriz ...

Luvi

Kayıtlı Kullanıcı
Azeriler daha KKTC'yi bile tanımıyorlar ama kendi çıkarları için kardeşiz nidaları atıyorlar. Bence bu kadar basit bir şey değil kardeşlik.

can kırıkları

Kayıtlı Kullanıcı
sözüm meclisten dışarı canı yanan eşşek attan hızlı koşarmış babam yurt dışında çalışıyor sürekli azarbeycana gidiyor o millet namazı bırakmaz kardeşim karabağ kapanmadan bize rahat yok ermeniler o kardeşlerimizi uykuda vurdu namazda vurdu daha ne diyelim

Nur_u Secde

Kayıtlı Kullanıcı
cami kapatandan hayır gelmez
ama dünyevi çıkarları ve koltuk sevdası için kardeşini satandan hiç hayır gelmez.....

can kırıkları

Kayıtlı Kullanıcı
yok kardeşim yanlış anlamışsın galiba namazındaki müslüman heryerde kılar namazını ben onu kas ettim selametle

cihat52.5

Kayıtlı Kullanıcı
azerilerin müslüman oldukları bile süpheli sadece türklük baglamında onlarla yakınız o kadar. Müslümanlıgı bilen bir topluluk cami kapatmaz sorun ne olursa olsun....ALLAha emanet olun

gurbette

Kayıtlı Kullanıcı
Allah hidayetlerini versin yıllarca lenin ,stalin ve diğer lerinin zulmü altında asimile olmuş bir milletten daha farklı bişe beklemiyordum..
İNANDIĞINIZ GİBİ YAŞAMIYORSANIZ,
YAŞADIĞINIZ GİBİ İNANIRSINIZ.....
SANIRIM bu sözler yeterince açık azreler için..
ve bizim insanlar içinde diyelibiliriz ...

Azeriler daha KKTC'yi bile tanımıyorlar ama kendi çıkarları için kardeşiz nidaları atıyorlar. Bence bu kadar basit bir şey değil kardeşlik.

sözüm meclisten dışarı canı yanan eşşek attan hızlı koşarmış babam yurt dışında çalışıyor sürekli azarbeycana gidiyor o millet namazı bırakmaz kardeşim karabağ kapanmadan bize rahat yok ermeniler o kardeşlerimizi uykuda vurdu namazda vurdu daha ne diyelim

cami kapatandan hayır gelmez
ama dünyevi çıkarları ve koltuk sevdası için kardeşini satandan hiç hayır gelmez.....

yok kardeşim yanlış anlamışsın galiba namazındaki müslüman heryerde kılar namazını ben onu kas ettim selametle

azerilerin müslüman oldukları bile süpheli sadece türklük baglamında onlarla yakınız o kadar. Müslümanlıgı bilen bir topluluk cami kapatmaz sorun ne olursa olsun....ALLAha emanet olun

degerli kardeslerim fikir ve dusuncelerinizi paylastiniz tesekkur ederim...

" can kiriklari " rumuzlu kardesim dogru namaz heryerde kilinir yeryuzu biz muslumanlar için ibadethanedir fakat hepimizin bildigi uzere Efendimiz sallallahu aleyhi vesellem cemaatle namaz kilmayi tesvik etmistir yani cemaatle kilinan namaz tak basina kilinan namazdan 27 derece daha faziletlidir diye buyurmuslardir o halde cemaat yapmak için de bir mekana ihtiyac vardir degilmi? suurlu samimi muslumanlarin ve diyanetin katkilariyla orada bir cami insa edilmis muslumanlar toplu halde ibadetlerini yapabilsinler diye... boyle kutsal mekanlarin kapisina ne sebep olursa olsun kilit vurmak veya bir sureligine ibadete kapatmak hic akla mantiga uygunmudur ben burada art niyet görüyorum sadece azerbaycan da ibadete kapatilan cami için konusmuyorum dunyanin neresinde olursa olsun bir caminin ibadete kapatilmasina hepimiz siddetle karsi cikmaliyiz....
selametle

Nazar57

Kayıtlı Kullanıcı
Müslüman bir ülkeden bekleyemeyecegim birşey.haberin doğruluğuna inanmıyorum.. provake bir haber diye düşünüyorum.

gurbette

Kayıtlı Kullanıcı
Euzu billahi mineşşeytânirracîm. Bismillahirrahmanirrahim.

اِنَّمَا يَعۡمُرُ مَسٰجِدَ اللّٰهِ مَنۡ اٰمَنَ بِاللّٰهِ وَالۡيَوۡمِ الۡاٰخِرِ وَاَقَامَ الصَّلٰوةَ وَاٰتَى الزَّكٰوةَ وَلَمۡ يَخۡشَ اِلَّا اللّٰهَ* فَعَسٰٓى اُولٰۤٮِٕكَ اَنۡ يَّكُوۡنُوۡا مِنَ الۡمُهۡتَدِيۡنَ
‏﴿۱۸﴾

"Allah`ın mescitlerini ancak Allah`a ve ahiret gününe iman eden, namazı dosdoğru kılan, zekâtı veren ve Allah`tan başkasından korkmayan kimseler imar eder. İşte doğru yola ermişlerden olmaları umulanlar bunlardır." (18) tevbe suresi

gurbette

Kayıtlı Kullanıcı
Müslüman bir ülkeden bekleyemeyecegim birşey.haberin doğruluğuna inanmıyorum.. provake bir haber diye düşünüyorum.

dogru kardesim kim bekler boyle biseyi ama heberin kaynagi sitesi belli ben ona dayanarak buraya yazdim..
selamlar

gurbette

Kayıtlı Kullanıcı
Azerbaycan'da cami yıkımı sürüyor

Azerbaycan'da cami yıkımı sürüyor

Azerbaycan`da cami yıkımı sürüyor

Açıklama: Daha önce bir camiyi yıkan, Diyanet Vakfı'nın camisini de kapatan İlham Aliyev rejimi, Bakü'de bir camiyi daha yıktı
Kategori: Güncel Haber
Eklenme Tarihi: 12 Mayıs 2009
Geçerli Tarih: 15 Mayıs 2009 14:34
Site: Diyanet Haber
URL: Azerbaycan`da cami yıkımı sürüyor - Diyanet Haber

Azerbaycan'da yeni bir cami yıkımı daha yaşandı. Petrol çıkarılan bir ada olan Bakü Neft Taşları'nda bulunan cami yıkıldı. Caminin kalıntıları da Hazar Denizi'ne döküldü.Yıkılan cami birkaç ay önce inşa edilmişti.
Azerbaycan'da yayın yapan 'deyerler.org' sitesinin haberine göre Azerbaycanlı resmi yetkililer konuyla ilgili hiçbir açıklama yapmadan camiyi yıkmaya karar verdi. Bu kararla birlikte Bakü'de son bir ay içerisinde yıkılan cami sayısı ikiye yükseldi. Azerbaycan'da daha önce de Muhammed (SAV) ismini taşıyan cami yıkılmıştı.

Ayrıca Diyanet Vakfı tarafından inşa edilen Şehitlik'teki cami de kapatılmıştı. Olayların nedeni hakkında şu ana kadar resmi bir açıklama yapılmadı. Ancak uzmanlar cami yıkımı sürecin devam edeceğini ve diğer camilerin de yıkılacağını ifade ettiler.

Ancak Azerbaycan gazetelerinde cami yıkımı hakkında devlet başkanı İlham Aliyev'in bilgisi olduğuna dair ise hiçbir haber bulunmuyor. İddiaya göre iktidar içerisindeki gruplar, cami yıkım kararlarıyla Aliyev'e karşı halkı ayaklandırmaya çalışıyor .

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt