Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kalbi Selim bir öykü [4] (1 Kullanıcı)

Kalb-i selim

Kayıtlı Kullanıcı
O gün mal ve evlat fayda vermez. Ancak Allah'a Selim bir kalple gelenler müstesna.
(Şuara 88-89)
*****​
Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla
Hamd ü sena münhasıran Allah'a olsun.
Ve Allah u Teala Peygamberimiz Efendimize ve güzeller güzeli, temizler temizi olan ashabına, ehli beytine Salat u Selam eylesin.

Kalb-i Selim'den, Kalbi Selim'lere, Kalbi Selim (dördüncü)yeni bir öykü;..

GÜNAH HASTALIĞININ DEVASI

Bayezid-i Bistami (ks) bir gün tımarhanenin yanından geçerken tabibin ilaç yaptığını görür. Doktora

-Ne yapıyorsun öyle? diye sorar. Doktor:

- Delilere deva (ilaç) hazırlıyorum, der. Bayezid-i Bistami (ks):

-Günah illetine tutulmuş olanlara, günah sebebiyle hasta olanlara da bir ilacınız var mı? diye sorar. Doktor şaşırıp kalır:

-Ne zor bir sual sordun, bir doktordan bu sual sorulmaz ki; deyince, Bayezid-i Bistami'ye (ks) o anda hafiften bir büyüklük hissi sirayet eder. O anda delinin biri çıkagelir:

-Efendim, biraz beklerseniz cevabını vereyim, der. Doktor bakar ki sesin sahibi deliliği en fazla olan bir adam, Bayezid-i Bistami'ye (ks):

-Gidin efendim, der Deli:

- Allah rızası için gitmeyin Efendim! Ben derdimin devasını sizde buldum. Sizin sorduğunuz soruya cevabı da ben vereyim, der. Deli elinde bir kasnak, ayaklarına zincirler geçirilmiş bir halde Bayezid'in (ks) yanına gelir. Bayezid'e (ks):

- "Buyurun efendim, buyurun. Neyi sormuştunuz?" der. Bayezid (ks):

-Oğlum! Günah sebebiyle insan hasta olur. Hırs var, tamah var; fuhuş, riya, süm'a , hasetlik, kibir var. Bunlardan kurtulmayınca insan, insan olmaz. Ben bu derdin devasını soruyorum, deyince deli:

- Çok güzel bir soru soruyorsunuz Efendim. İnşallah cevap vermeye gayret edeyim: " Efendim! Tevbe kökünü, istiğfar yaprağı ile karıştırın. Sonra gönül havanında tevhid tokmağı ile dövün. İyice un gibi olsun. Belki içinde irisi kalır, insaf eleğinden geçirin. Bu şekliyle de tabi ki yenilmez. Bu karışımı da gözyaşı ile yoğurun. Seherde kalkıp boynunuzu Mevla'ya (c.c) bükün. Gözlerinizden yaşlar dökün. Allah! Allah! Estağfirullah! deyin. Bu hamur da tam olmaz. Sonra bunu aşk ateşi ile pişirin, Allah'a (c.c) aşık olun. Marifet balından katarak kanaat kaşığı ile gece gündüz yemeğe ehemmiyet gösterin." der. Bayezid-i Bistami (ks), delinin gözlerinin içine bakar ve şöyle dere:

"Ehl-i irfanım deyu kimseyi tân etme sen
Defter-i dîvâne sığmaz söz gelir dîvâneden."

(Alıntıdır!..)
-----
Ancak kim işlediği zulümden sonra tevbe eder ve (davranışlarını) düzeltirse, şüphesiz Allah onun tevbesini kabul eder. Muhakkak Allah, bağışlayandır, esirgeyendir.
(MAİDE SURESİ / 39)

Sizin ilahınız tek bir ilahtır; O'ndan başka ilah yoktur; O, Rahman'dır, Rahim'dir (bağışlayan ve esirgeyendir).
(BAKARA SURESİ / 163)

Sabredenler, doğru olanlar, gönülden boyun eğenler, infak edenler ve 'seher vakitlerinde' bağışlanma dileyenlerdir.
(AL-İ İMRAN SURESİ / 17)

'Gönülden katıksız bağlılar' olarak, O'na yönelin ve O'ndan korkup-sakının, dosdoğru namazı kılın ve müşriklerden olmayın.
(RUM SURESİ / 31)

Ve sabah, akşam Rabbinin adını zikret. (İNSAN SURESİ / 25)

Bismillahirrahmanirrahıym
Ya Allah! Ya Rabbi! Rahman ve Rahim olan Allah'ım bilrizki Senden başka İlah yoktur. Bizleri Sırat-ı Mütakim'den ayırma Ya Rabb! Gaflete düşürüpte Kafir olarak ölmeyi bizlerden uzak tut Ya Rabb! Melekler canımızı almaya gelirlerken şehadet ve imanla ölmeyi nasip eyle bizlere Yüce Allah'ım. Biliriz ki günahlarımız çoktur. Sen bizleri günahlarımızdan arındır Ya Rabbi! Senden başka kim bizi affedebilir ki, senden başka kim bize Merhamet eder. Ey Merhametlilerin en hayırlısı olun Allah'ım bizleri Rahman sıfatınla, Afüvv sıfatınla, Gafur sıfatınla bizleri affeyle. Şüphe yokki sen çokça Affedensindir. Biz aciz kullarına Kahhar sıfatınla, Cebbar sıfatınla, Muntakim sıfatlarınla tecelli etme korkarız billahi Ya Muntakim! Cehennem azabından sana sığınırız ve Yine senden sana sığınırız. Bizlere senden hakkıyla korkmayı nasip eyle Ya Rahman! Kapllerimize aşkını yerleştir, bizleri senden bakşa kimseye aşık ettirme. Ya Rahman, Ya Rahim, Ya Melik, Ya Kuddus, Ya Selam, Ya Mümin, Ya Müheymin, Ya Aziz, Ya Cebbar, Ya Mütekebbir... Günahlarımız çok sen bizleri affeyle YA RABBİ!!! Şüphesiz ki sen Dualarımız işiten ve görensin ve Cevap verensindir. Dualarımızı kabul buyur, Tevbelerimizide.... (Amin!)

------
Not: Kalbi Selim öykülerimizin diğer serilerini görmek isteyen kardeşler:
Kalbi Selim öykü: http://www.islamiyet.gen.tr/forum/viewthread.php?forum_id=16&thread_id=19706#post_198587
Kalbi Selim öykü[2]: http://www.islamiyet.gen.tr/forum/viewthread.php?forum_id=16&thread_id=22217#post_212741
Kalbi Selim öykü[3]: http://www.islamiyet.gen.tr/forum/viewthread.php?forum_id=16&thread_id=23087#post_235721
adreslerine bakabilirler.

(Yeni Kalbi Selim öykümüz. İnşAllah beğenirsiniz öyle ummaktayım. Öyküleri devam ettirmek için tekrar aranızda bulunmaktayım. (En azından Ekim'in 20 sine kadar.) Beni tekrar kabul ederseniz Dua eder, çok mutlu olurum. Allahaısmarladık...)

Kaan Erdem

Yönetici
RE: Kalbi Selim bir öykü [4]

:eek::):D:D:D:DHOŞ GELDİN KARDEŞİM SELAM VE DUA İLE KAL ÇOK GÜZEL BİR PAYLAMIŞ OLMUŞ.ALLAH CC EMANET OL SELAMETLE İNŞALLAH.(SANA DEDĞİN YERDEN ULAŞAMADIM HABERİN OLSUN.)SELAMETLE KAL.

Nurcannn

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH RAZI OLSUN KARDESİM COK GÜZEL BİR PAYLASIMDI SELAM VE DUA İLE...B)

Kalb-i selim

Kayıtlı Kullanıcı

KAAN ERDEM yazdı:
:eek::):D:D:D:DHOŞ GELDİN KARDEŞİM SELAM VE DUA İLE KAL ÇOK GÜZEL BİR PAYLAMIŞ OLMUŞ.ALLAH CC EMANET OL SELAMETLE İNŞALLAH.(SANA DEDĞİN YERDEN ULAŞAMADIM HABERİN OLSUN.)SELAMETLE KAL.

Hoşbuldum sağolasın Mübarek.. ;):) Amin, Ecmanin Rabbim cümlemizden Razı olur inşAllah. Dua ile.. Allahaısmarladık... B)

RECEB-I KAMER

Kayıtlı Kullanıcı

Biliriz ki günahlarımız çoktur. Sen bizleri günahlarımızdan arındır Ya Rabbi! Senden başka kim bizi affedebilir ki, senden başka kim bize Merhamet eder

selamun aleyküm Allah(c.c.)razı olsun gerçekten çok güzel bir paylaşımdı..inşaAllah merakla bekliyoruz bu ''kalb-i selim''paylaşımlarınızı..geçenlerde vedanızı gördüm ama güle güle gidin ve hoşgelin deme fırsatı bulamadığım için üzülmüştüm..bereket tekrardan geldiniz hoşgeldiniz,safalar getirdiniz..gerçekten ''kalb-i selim'' paylaşımlarınızı severek okuyorum elinize,emeğinize sağlık..bugünkü paylaşımınız da çok güzeldi Rabbim razı olsun..ne güzel bir ilaç değil mi?hem de bilinen bilinmeyen ilaçlardan daha hayırlı bir ilaç..Rabbim her daim bu faydalı ilaçlardan alabilmek,tüm vucudumuzdan,kalbimize,zihnimize,zerrelerimize dek bütün uzuvlarımıza bu güzel ilaçtan sirayet ettirsin inşaAllah..her an tövbe eden,kusuru her daim kendinde bilen ve kurtuluşu isteyen bahtiyarlardan olabilme duasıyla bütün dertlerin devasını yaratan RABBİME emanet olun..selamun aleyküm

~Elçi~

Kayıtlı Kullanıcı

Esselamun aleyküm Rahman razı olsun çok güzel bir paylaşımdı sağolun.Hiç bir şeyin fayda vermeyeceği o günde Rabbim bizlere merhamet etsin bağışlasın inşaallah selam ve dua ile...

ozen72

Kayıtlı Kullanıcı

B)

Kalb-i selim

Kayıtlı Kullanıcı

Nurcannn yazdı:
ALLAH RAZI OLSUN KARDESİM COK GÜZEL BİR PAYLASIMDI SELAM VE DUA İLE...B)

Ecmain, Rabbim cümlemizden razı olsun İnşAllah. Teşekkür ediyorum. Dua ile... Allahaısmarladık... B)

Kalb-i selim

Kayıtlı Kullanıcı

ADALETIMAHZA yazdı:
S.A.KARDEŞİM.HOŞGELDİN.ALLAH RAZI OLSUN.A.E.O.

Ve aleyke es-selam. Hoşbuldum sağolasınız. Amin, Ecmain. Rabbim cümle ümmet-i Muhammed'den razı olsun İnşAllah. Rahman'a emanetsiniz... B)

Kalb-i selim

Kayıtlı Kullanıcı

RECEB-I KAMER yazdı:
Biliriz ki günahlarımız çoktur. Sen bizleri günahlarımızdan arındır Ya Rabbi! Senden başka kim bizi affedebilir ki, senden başka kim bize Merhamet eder

selamun aleyküm Allah(c.c.)razı olsun gerçekten çok güzel bir paylaşımdı..inşaAllah merakla bekliyoruz bu ''kalb-i selim''paylaşımlarınızı..geçenlerde vedanızı gördüm ama güle güle gidin ve hoşgelin deme fırsatı bulamadığım için üzülmüştüm..beket tekrardan geldiniz hoşgeldiniz,safalar getirdiniz..gerçekten ''kalb-i selim'' paylaşımlarınızı severek okuyorum elinize,emeğinize sağlık..bugünkü paylaşımınız da çok güzeldi Rabbim razı olsun..ne güzel bir ilaç değil mi?hem de bilinen bilinmeyen ilaçlardan daha hayırlı bir ilaç..Rabbim her daim bu faydalı ilaçlardan alabilmek,tüm vucudumuzdan,kalbimize,zihnimize,zerrelerimize dek bütün uzuvlarımıza bu güzel ilaçtan sirayet ettirsin inşaAllah..her an tövbe eden,kusuru her daim kendinde bilen ve kurtuluşu isteyen bahtiyarlardan olabilme duasıyla bütün dertlerin devasını yaratan RABBİME emanet olun..selamun aleyküm

Aleykum Selam efendim

Amin, ecmain. Rabbim (zülcelal-u) cümle ümmet-i Muhammed'den razı olsun İnşAllah. Allah izin verdiği sürece ve sizin Dualarınız sayesinde Kalb-i Selim öykülerimiz her daim devam edecektir. Ayrıca Saoğul hoşbuldum ;)
Evet gerçektende bilinen ve bilinmeyen ilaçlardan çok daha hayırlı bir ilaç. Nedir o ilaç? Günah hastalığının devası olan; Tevbe. Allah'a tevbe en büyük ilaçlardandır. Öyleki bu ilaç hastalığı kökünden kurutuyor ve temizliyor. İnsanı Felah'a erdiriyor. Allah Rasulu (S.a.s.) şöyle buyurur; Günahından tevbe eden kimse, o günahı hiç işlememiş gibidir. (Salat ve Selam O'na olsun.) Rahman kalblerimize her vakit tevbeyi yerleştirsin İnşAllah. Yerleştirsin ki Kalblerimiz Berrak ve Temiz olsun İnşAllah. Tüm çeşitleriyle zikir ve tevbe kalplerin şifası, ruhların gıdası, günah hastalığının devasıdır. Bir başka deyişle kulun Rabbine karşı şükran ve vefasıdır. Rabbim bizleri sırat-ı Müstakim'den ayırmasın, bizlere her yanlışımızda tevbe etmeyi bir alışkanlık haline getirsin İnyAllah. Her yerimize yayılsın bu ilaç, Köpürcük kemiğimzden tutunda Ruhumuza ve en önemlisi Kalbimize yerleştirsin bu ilacı Allah. Tez elden tevbeye varmalı nefis. Şüphe yokki Rahmeti gazabını aşmış Hakk'ın; Buyurmuş: tövbeden kalmayın sakın...

Bu güzel yorumunuz için Teşekkürlerimi sunuyorum. Her daim Kalbi Selim ve bu günah ilacının devası olan Tevbye'yi ve Zikri kalbinizde tatmanız Duası ile.. Dualarınız eksik etmeyiniz. Dualar Buluşmak dileğiyle.. Allahaısmarladık... B)

...:: Hayırlı Yatsılar ::...

Kalb-i selim

Kayıtlı Kullanıcı

zynp_rukiye yazdı:
Esselamun aleyküm Rahman razı olsun çok güzel bir paylaşımdı sağolun.Hiç bir şeyin fayda vermeyeceği o günde Rabbim bizlere merhamet etsin bağışlasın inşaallah selam ve dua ile...

Aleykum Selam

Amin. Rahman Cümlemizden razı olsun İnşAllah. Hesap Gününde Allah hesabımızı kolay görenlerden olsun İnşAllah. Muhakkak Allah(C.c.), bağışlayandır, esirgeyendir. Çünkü O(C.c) Rahman'dır, Rauf'dur, Afüvv'dür... Yorumunuz için Teşekkür ederim. Selam ve Dua ile.. Allahaısmarladık... B)

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com

Melekler canımızı almaya gelirlerken şehadet ve imanla ölmeyi nasip eyle bizlere Yüce Allah'ım. Biliriz ki günahlarımız çoktur. Sen bizleri günahlarımızdan arındır Ya Rabbi! Senden başka kim bizi affedebilir ki, senden başka kim bize Merhamet eder. Ey Merhametlilerin en hayırlısı olun Allah'ım bizleri Rahman sıfatınla, Afüvv sıfatınla, Gafur sıfatınla bizleri affeyle. Şüphe yokki sen çokça Affedensindir. Biz aciz kullarına Kahhar sıfatınla, Cebbar sıfatınla, Muntakim sıfatlarınla tecelli etme korkarız billahi Ya Muntakim! Cehennem azabından sana sığınırız ve Yine senden sana sığınırız. Bizlere senden hakkıyla korkmayı nasip eyle Ya Rahman! Kapllerimize aşkını yerleştir, bizleri senden bakşa kimseye aşık ettirme. Ya Rahman, Ya Rahim, Ya Melik, Ya Kuddus, Ya Selam, Ya Mümin, Ya Müheymin, Ya Aziz, Ya Cebbar, Ya Mütekebbir... Günahlarımız çok sen bizleri affeyle YA RABBİ!!! Şüphesiz ki sen Dualarımız işiten ve görensin ve Cevap verensindir. Dualarımızı kabul buyur, Tevbelerimizide.... (Amin)

selamün aleyküm
çok güzel bir paylaşım olmuş, devamını bekleriz inşallah.. delinin verdiği cevaplar gerçekten güzeldi.. Bu güzel duaya da amin..Rabbimiz kabul eylesin inşallah.. Allah razı olsun.. selametle kalın.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt