Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

kalbdenkalbe mesajlar(bir kaç hadis) (1 Kullanıcı)

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı
1) “Namuslu bir kadına iftira atanın 100 senelik ibadeti yok olur.”

2) “Benim ümmetimin hayırlıları şunlardır, üzerlerine bir bela geldiklerinde iffet ve namuslarını koruyanlardır.

Sahabe Efendilerimizden birisi;

-O bela nedir Ya Resulallah; dediğinde

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (sav)

-“Aşk belasıdır” buyurmuştur.

Açıklama: Hadisi Şerifin devamının olduğu ve Peygamber Efendimizin(sav)

“Bu aşk belasına tutulupta iffet ve namusunu koruyarak ölen şehit olur” dediği rivayet edilir.

Bu hususta, islam Alimlerinin büyük çoğunluğu; Hadis’i Şerifin devamını, zayıf rivayete dayandığı için kabul görmemekle beraber, kesin bir hüküm bildirmekten kaçınmışlardır.

3) “Kişinin helakı; anne ve babasının, ailesinin, hısım ve akrabasının elinden olacak. Züürdlükle kınayacaklar da meşru olmayan kazançlara dalacaklar. Maddi olarak değil de manen helak olacaklar”.

4) “Rüşvet alanda verende cehennemdedir”.
5) Peygamber Efendimiz, “İsraf nedir?”sualine
“Senin (insanın) canının her arzu ettiğini yemesi israftır” şeklinde cevap vermiştir.
6) “Yemeğin ucuz ve temiz olması, kapların temiz olması yemeği bereketlendirir. Rızkını genişlettirir”.
7) Peygamber Efendimiz; “Eğer bir kimse (La ilahe ilallahil malikil hakkul mubin) dese fakirlikten emin olur, kabir azabından (yalnızlığından) kurtulur, bununla zenginlik hasıl olur ve cennetin kapısını çalmış olur.” demiştir.
8) “Kişi ölümden kaçtığı gibi kaçsa da onun (kişinin) rızkı onu arkasından yakalar”.
9) “İnsanlar üzerine öyle bir zaman gelecek ki; o zamanda, riba (faiz) yemedik hiç kimse kalmayacak, yemese bile tozundan bulaşacak”.
10) “Kişinin bilerek yediği bir dirhem faiz; Allah’ın yanında 36 defa zina etmekten daha şiddetlidir”.
11) “Bizden başkalarına kendisini benzeten kimse bizden değildir.”
12) “Sünnete uyularak yapılan bir amel bidatla yapılan çok amelden daha faziletlidir.”
13) “Bir kimse benim sünnetimi diriltse beni diriltmiş gibidir. Kimde benim sünnetimi ihya ederek beni diriltirse, o kimse cennetliktir.”
14) “Kim ki benim sünnetime tutunursa (ümmetimin fesatı sırasında) ona 100 şehit sevabı vardır.”
15) “İnsanlar üzerine öyle bir zaman gelecek ki: ümmetimin fesatı sırasında, benim sünnetimi yaşamak, elde ateş korunu tutmak gibi olacaktır.”
16) Peygamber Efendimiz “Benim halifelerime Allah rahmet eylesin” dediğinde

Sahabe Efendilerimiz;
-Ya Resulullah senin halifelerin kimlerdir?dediklerinde
Peygamber Efendimiz
17) “Benim sünnetimi ihya edenler ve insanlara öğretenlerdir.”demiştir.

“Benim ümmetimin üzerine öyle bir zaman gelecek ki, benim ümmetim öyle bir zamanda beş şeyi sevip beş şeyi unutacaklar; bunlar:

Dünyayı sevecekler, ahireti unutacaklar.
Dünya evlerini sevecekler, kabri unutacaklar.
Malı sevecekler; fakat hesabını unutacaklar.
Ailelerini (kadınlarını) sevecekler, hurileri unutacaklar.
Nefislerini sevecekler, ALLAH`ı unutacaklar.
İşte bunlar benden uzaktır. Bende onlardan uzağım.”
18) “Siz bıyıklarınızı kırpın, sakalınızı salıverin. Mecusilere, ateşe tapanlara muhalefet edin. Kim bıyığını kesmeyip uzatırsa bana cefa etmiş olur.”
Peygamber Efendimiz yine bıyık bırakma konusun da şöyle demiştir.
19) -“Siz bıyıklarınızı dudaklarınıza kadar kesiniz. Beni İsrail Oğullarına benzemeyiniz, onların kadınları kötü yola (zinaya) düştüler.”
Açıklama: Hadisi Şerifte İsrail Oğulları’nın bıyıklarını uzattığından dolayı kadınlarının onlardan tiksinti duyduklarını ve bundan dolayı zinaya düştükleri anlatılmıştır. Müslüman erkekler bıyıklarını kırpsınlar İsrail Oğullarına benzemesinler ki onların durumuna düşmesinler.
***Savaş esnasında düşmana karşı heybetli görünmek maksadı ile bıyıkları uzatmak caizdir.
20) Peygamber Efendimiz saç konusunda şöyle demiştir;
-“Siz saçınızın ya hepsini tıraş ettirin ya hepsini bırakın.”
21) “Bir kimse benim kokumu koklamak isterse GÜL koklasın.”
22) “ŞERİAT benim sözlerim. TARİKAT benim işlerim. HAKİKAT de benim ahvalimdir.”
23) “Ya siz iyilikleri emreder kötülüklerden nehyedersiniz ya da ALLAH (c.c.) sizin tümünüz üzerine musibet verir. Bundan herkes etkilenir, iyi ve kötü ayrımı olmaz. Bir kimse “eğer ben bu kötülüğü nehy edersem rızkımdan olurum” diye söylemezse ne rızkı kesilir ne de eceli gelir.”

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt