Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kadınlarda Cesaret ve Cömertlik... (1 Kullanıcı)

mavci

* ZİKİR * FİKİR * ŞÜKÜR *
Yönetici
Kadın öyle değil; o derece kocasını inhisar altına alamaz. Çünkü kadının-aile hayatında müdir-i dahilî olmak haysiyetiyle kocasının bütün malına, evlâdına ve herşeyine muhafaza memuru olduğundan-en esaslı hasleti sadakattir, emniyettir. Açık saçıklık ise, bu sadakati kırar, kocası nazarında emniyeti kaybeder, ona vicdan azâbı çektirir.
Hattâ erkeklerde iki güzel haslet olan cesaret ve sehâvet kadınlarda bulunsa, bu emniyete ve sadakate zarar olduğu için, ahlâk-ı seyyiedendir, kötü haslet sayılırlar. Fakat kocasının vazifesi, ona hazinedarlık ve sadakat değil, belki himâyet ve merhamet ve hürmettir. Onun için, o erkek inhisar altına alınmaz, başka kadınları da nikâh edebilir.

Kadın ise erkek gibi değildir. Kadın evde "içişleri bakanı" derler ya tabiri caizse aynen onun gibi aileden sorumludur. Evin her türlü değerini koruma ve kollama görevi vardır. Bütün bunları emniyetle muhafaza etmek kadının görevidir.

Hatta erkeklerde iki güzel meziyet olan cesaret ve cömertlik kadında bulunsa, bu aile hayatında emniyete ve sadakate zarar verdiği için kadında ki bu meziyetler kötü ahlaktan sayılır.
Neden çünkü erkek için güzel bir meziyet olan cesaret erkekte aileyi korumak ve dışarıdan gelecek tehlikeye karşı bir kalkan olarak görülür. Fakat bayan yaradılış olarak zayıf oladuğu için çok cesaretli bir bayan neyin zararlı olup neyin olmayacağını ve başına neler gelebileceğini düşünmeden hareket eder ve aileye zararı olur. Belkide başına türllü belalar alır.

Aynı şekilde erkek için çok güzel bir meziyet olan cömertlik aile hayatı için ne kadar güzeldir. Toplum içinde eli açık olan bir erkeğin aileside el üstünde tutulur. Fakat bu meziyet kadında olursa namehrem olan diğer erkekler eli açık olan bu bayandan aldıkları her bir hediyenin ardında bir art niyet arayacak, belki bayanın bu cömertliği erkeklerin nazarında cezibedar bir meta olacaktır. Kötülüğe davetiye çıkaracaktır.

Alıntı

Guo1903

Kayıtlı Kullanıcı
Çok faydalı bir paylaşım olmuş. Teşekkürler...

mavci

Yönetici
Ve Aleykumselam Kardeşim...

Ve Aleykumselam Kardeşim...

selamun aleyküm eline sağlık
selametle
hayırlı günler......

Allah CC. razı olsun...

Hattâ erkeklerde iki güzel haslet olan cesaret ve sehâvet kadınlarda bulunsa, bu emniyete ve sadakate zarar olduğu için, ahlâk-ı seyyiedendir, kötü haslet sayılırlar.

neslihantozan

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
pastalar2008.blogcu.com
Allah CC. razı olsun...

Hattâ erkeklerde iki güzel haslet olan cesaret ve sehâvet kadınlarda bulunsa, bu emniyete ve sadakate zarar olduğu için, ahlâk-ı seyyiedendir, kötü haslet sayılırlar.

çok doğru
yaradış itibari.......
rabbim kadınlara namazda daha az eğdirecek kadar bile kıyamzken biz nasıl ona layık bir kul olamayız,olmaya çalışmayız anlayamıyorum
düşünen her insan bulur aslında ama önce inanmayı rabbimin nasip etmesi gerek ve kaplerin açık olması gerek
bugün okuduğum forumlarınız çok güzel ve yararlıydı rabbim razı olsun
yolundan ayırmasın
selam ve dua ile

mavci

Yönetici
...

...

çok doğru
yaradış itibari.......
rabbim kadınlara namazda daha az eğdirecek kadar bile kıyamzken biz nasıl ona layık bir kul olamayız,olmaya çalışmayız anlayamıyorum
düşünen her insan bulur aslında ama önce inanmayı rabbimin nasip etmesi gerek ve kaplerin açık olması gerek
bugün okuduğum forumlarınız çok güzel ve yararlıydı rabbim razı olsun
yolundan ayırmasın
selam ve dua ile

Vesile olan yapan gibidir Neslihan kardeşim...
Güzel ve yararlı konuları paylaşmak güzel...
Bizlere düşen hissemizi alabilirsek ne mutlu...
Allaha emanet ol...

mavci

Yönetici
Esselamünaleykum...

Esselamünaleykum...

hanimeli

Kayıtlı Kullanıcı
Fakat kocasının vazifesi, ona hazinedarlık ve sadakat değil, belki himâyet ve merhamet ve hürmettir. Onun için, o erkek inhisar altına alınmaz, başka kadınları da nikâh edebilir. :a33:

kim yazmış acaba merak ettim.. :a11:

mavci

Yönetici
Esselamünaleykum...

Esselamünaleykum...

Fakat kocasının vazifesi, ona hazinedarlık ve sadakat değil, belki himâyet ve merhamet ve hürmettir. Onun için, o erkek inhisar altına alınmaz, başka kadınları da nikâh edebilir. :a33:

kim yazmış acaba merak ettim.. :a11:

Bediüzzaman Hz....
Hanımlar Risalesinden alıntı...

gülnisa

Kayıtlı Kullanıcı
selamunaleykum mavci
emeğıne sağlık
asıl sorunun şu olduğunu düşünüyorum

şimdi erkekler veya kadınlar ayırım yapmıyorum
islami ölçüde yaşayıp sorumluluklarını yerını getırselerde zaten bır bayan cesaret örneğı olmak ıstemezdı
değil mi
günümüzde erkeklerın veya kadnların (dıkkat ederek yazıyorum tepkı almayayım dıya ::)
eşıtlık anlayışı ne yazık kı olayları cıkmasın ıcınde getırıyor
çalışan bir cok bayan cesaret orneğıdır
ama neden çalışıyordur düşünmek gerek
özde yıne islamı hayat yoksunluğu var

kendımce şunu buldum bu değerlı yazında
cesaret örneğı zarar verır
lakın ben hep hayatta cesaret göstermışımdır
hamd olsun zarar görmedım

yazı da etkılendığım diğre bı konu ıse
erkeklerın başka bayanla evlenmesı
burda da şu netıceyı cıkardım
savgı saygı ve görevını bıle cıftlerde erkek zaten ıkıncı evlıleğe ıhtıyac duymaz
( umarım doğru anlamışımdır)

allaha emanet ol mavci
mutlu kal

mavci

Yönetici
Ve Aleykumselam...

Ve Aleykumselam...

selamunaleykum mavci
emeğıne sağlık
asıl sorunun şu olduğunu düşünüyorum

şimdi erkekler veya kadınlar ayırım yapmıyorum
islami ölçüde yaşayıp sorumluluklarını yerını getırselerde zaten bır bayan cesaret örneğı olmak ıstemezdı
değil mi
günümüzde erkeklerın veya kadnların (dıkkat ederek yazıyorum tepkı almayayım dıya ::)
eşıtlık anlayışı ne yazık kı olayları cıkmasın ıcınde getırıyor
çalışan bir cok bayan cesaret orneğıdır
ama neden çalışıyordur düşünmek gerek
özde yıne islamı hayat yoksunluğu var

kendımce şunu buldum bu değerlı yazında
cesaret örneğı zarar verır
lakın ben hep hayatta cesaret göstermışımdır
hamd olsun zarar görmedım

yazı da etkılendığım diğre bı konu ıse
erkeklerın başka bayanla evlenmesı
burda da şu netıceyı cıkardım
savgı saygı ve görevını bıle cıftlerde erkek zaten ıkıncı evlıleğe ıhtıyac duymaz
( umarım doğru anlamışımdır)

allaha emanet ol mavci
mutlu kal
Güzel ve açık yorumlarınız için teşekkürler Hocam...
Cesareti ve kendini kabul ettirmeyi ayrı ele almak lazım...
Ayrıca kişilere de özel şartlar olabilir...
Genel ifadeyi özel şart ve durumlar bozabilir...
Tabi ki bu özel şart ve durumların da dinimize uygun olamsı gerekir diye düşünüyorum...

Erkeklerin çok evlliliği ile ilgili ayetin mealine bakarsanız;
Bu ayette her ne kadar çok eşliliğe (dörde kadar) cevaz verilse de asıl olanın TEK EŞLİLİK olduğunu söylemekte...
Ayrıca birden fazla kadınla evlenmenin zorluklarından ve eşit davranamama nedeniyle güç yetirilmesinin zorluklarından bahsetmektir Ayet-i Kerime...

Allaha emanet olun değerli Hocam...

gülnisa

Kayıtlı Kullanıcı
Güzel ve açık yorumlarınız için teşekkürler Hocam...
Cesareti ve kendini kabul ettirmeyi ayrı ele almak lazım...
Ayrıca kişilere de özel şartlar olabilir...
Genel ifadeyi özel şart ve durumlar bozabilir...
Tabi ki bu özel şart ve durumların da dinimize uygun olamsı gerekir diye düşünüyorum...

Erkeklerin çok evlliliği ile ilgili ayetin mealine bakarsanız;
Bu ayette her ne kadar çok eşliliğe (dörde kadar) cevaz verilse de asıl olanın TEK EŞLİLİK olduğunu söylemekte...
Ayrıca birden fazla kadınla evlenmenin zorluklarından ve eşit davranamama nedeniyle güç yetirilmesinin zorluklarından bahsetmektir Ayet-i Kerime...

Allaha emanet olun değerli Hocam...

allah razı olsun mavci
cok güzel açıklamışsın
emeğıne sağlık
şunu anladım ki alıntılarda bazen dil ağır gelıyor ya da anlayamıyor ılk başta ınsan ( benım gıbı::)
eet istinayı durunlar her daım göz önünde bulundurulmalı
emeğıne sağlık mavcı:a15:
allaha emanet ol
mutlu kal

Emanet

Kayıtlı Kullanıcı
ALLAH razı olsun değerli abim,
çok güzel bir paylaşımdı..
selam ve dua ile..

mavci

Yönetici
Esselamünaleykum...

Esselamünaleykum...

allah razı olsun mavci
cok güzel açıklamışsın
emeğıne sağlık
şunu anladım ki alıntılarda bazen dil ağır gelıyor ya da anlayamıyor ılk başta ınsan ( benım gıbı::)
eet istinayı durunlar her daım göz önünde bulundurulmalı
emeğıne sağlık mavcı:a15:
allaha emanet ol
mutlu kal

Allah CC. cümlemizden razı olsun Hocam...
Hepimiz dilimizin döndüğü kadar söylemeye, yazmaya çalışıyoruz...
Rabbim hepimizi, dinimizi tam anlamaya muvaffak etsin inşallah...

BU konu ile ilgili olmadığından buraya eklememiştim çok evlilikle ilgili Ayet-i Kerime mealini...
Hakkınızı helal edin Hocam...

Nisa suresinin 3. ayetinin farklı makamlardan mealleri:

Eğer, (velisi olduğunuz) yetim kızlar (ile evlenip onlar) hakkında adaletsizlik etmekten korkarsanız, (onları değil), size helâl olan (başka) kadınlardan ikişer, üçer, dörder olmak üzere nikahlayın.
Eğer (o kadınlar arasında da) adaletli davranmayacağınızdan korkarsanız o taktirde bir tane alın veya sahip olduğunuz (cariyeler) ile yetinin.
Bu, adaletten ayrılmamanız için daha uygundur.
(Diyanet Meali)

Eğer yetimlerin haklarını gözetemeyeceğinizden korkarsanız, size helal edilen kadınlardan ikişer, üçer, dörder nikahlayın ve eğer bu takdirde adaletli davranamayacağınızdan korkarsanız, o zaman bir kadın ile veya sahibi bulunduğunuz cariye ile yetinin.
Bu, azmamanız, haksızlık yapmamanız için daha elverişlidir.
(Elmalılı Hamdi Yazır)

Himayeniz altındaki yetim kızlarla evlenince haklarını gözetemeyeceğinizden, adaleti sağlayamayacağınızdan endişe ederseniz, onlarla değil, size helâl olup arzu ettiğiniz diğer kadınlarla iki, üç veya dört hanım olmak üzere evlenin.
Eğer bu takdirde de aralarında adaleti gerçekleştirmekten endişe ederseniz, bir kadınla veya elinizin altında olan cariyelerle yetinin.
Bu durum, adaletten ayrılmamanız için en uygun olanıdır.
(Suat Yıldırım)

mavci

Yönetici
Esselamünaleykum...

Esselamünaleykum...

Aynı şekilde erkek için çok güzel bir meziyet olan cömertlik aile hayatı için ne kadar güzeldir.
Toplum içinde eli açık olan bir erkeğin aileside el üstünde tutulur.
Fakat bu meziyet kadında olursa namehrem olan diğer erkekler eli açık olan bu bayandan aldıkları her bir hediyenin ardında bir art niyet arayacak, belki bayanın bu cömertliği erkeklerin nazarında cezibedar bir meta olacaktır. Kötülüğe davetiye çıkaracaktır.

mavci

Yönetici

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt