Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kadınlar dedikodudan şikayetçi (1 Kullanıcı)

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı
Nevşehir'de bir Kaymaklı beldesinde yapılan anketin sonuçlarına göre kadınların en çok dedikodu, eğitimsizlik ve işsizlikten şikayet ettikleri ortaya çıktı.

Nevşehir'de bir Kaymaklı beldesinde yapılan anketin sonuçlarına göre kadınların en çok dedikodu, eğitimsizlik ve işsizlikten şikayet ettikleri ortaya çıktı.

AB Hibe Programları kapsamında, Nevşehir'in Kaymaklı beldesinde, Kaymaklı Belediyesi ile Erciyes Üniversitesi Nevşehir Sağlık Yüksekokulunun işbirliği ile yürütülen ''Kaymaklı Mahalle Birimlerinden Yerel Yönetime Kadınlar Hep Birlikte'' adlı araştırmanın sonuçları açıklandı.

Proje Koordinatörü Erciyes Üniversitesi Nevşehir Sağlık Yüksekokulu okutmanı Simla Adagide, Kaymaklı Kültür Merkezi'nde düzenlenen tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, 15-49 yaş grubundaki kadınların yerel yönetime katılımının artırılmasına yönelik anket çalışması yapıldığını bildirdi.

Proje kapsamında 5 bin 800 nüfuslu beldedeki kadınların yüzde 80'inin anket çalışmasına katıldığını belirten Adagide, şunları söyledi: ''Anket çalışmasında kadınlara 'en büyük sorununuz nedir' diye sorduk. Cevaplar arasında en fazla dedikodu, eğitimsizlik ve işsizlik yanıtları ön plana çıktı. Dedikodu yapılacak korkusu, kadınların sosyal aktivitelerini engelliyor.

Eğitimsizlikten şikayetçi olan kadınlara 'eğitim toplantıları yaparsak gelir misiniz' diye sorduk. Bu kez, büyük çoğunluk 'gelemeyiz dedikodu olur' diye cevap verdi. İşsizlikten şikayet eden kadınlara neden çalışmadıklarını sorduk. Kadınların büyük çoğunluğu, 'iş olsa da çalışamayız, kocamız izin vermez' yanıtını verdi.'' Adagide, araştırmanın diğer aşamalarında, belirlenen bu sorunların çözümüne yönelik çalışmalar yapacaklarını sözlerine ekledi.

AA

dinci

Kayıtlı Kullanıcı
RE: Kadınlar dedikodudan şikayetçi

SA REVZA NUR KARDEŞİM BU KONUNUN SADECE NEVŞEHİRLE KISITLI OLDUĞUNU SANMIYORUM TÜRKİYENİN HEMEN HEMEN HER YERİNDE BU BÜYÜK BİR SORUN BUNUN AŞILA BİLMESİ İÇİN BAYANLARA ÖZEL İSLAMİ EYİTİM ŞART BİLİNÇSİZ BİR MÜSLÜMAN FARKINDA OLMADAN BİRÇOK GÜNAH İŞLEYE BİLİYOR BUNUN BAŞINDADA DEDİKODU VAR HANIMLARIN BİRÇOK SORUNUNUN ÇÖZÜLMESİ İSLAMİ EYİTİMLE ÇÖZÜLECEKTİR B)B)B)

mtekik

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamiportal.net

s.a. ablam,
Bu konuda maalesef kadın erkek hepimiz yanlışlar içerisindeyiz, evet kadınlar bu işe biraz daha yatkın ama, erkeklerde az dedikoducu değil hani.

Bu konuda maalesef ilim eksikliğimiz var, eğer gerekli ilim alınırsa ve uygulanırsa inşallah toplum kendisini düeltecektir.

Bu yüzden aşağıya bu konu ile ilgili İSLÂM dininin emirlerini yazıyorum. İnşallah faydalı olur

Gıybet; "Bir kimsenin arkasından hoşuna gitmeyecek şekilde konuşmak" demektir. Türkçe'de bu kavramın karşılığı olarak "dedikodu" ve "çekiştirme" kelimeleri kullanılır. İslam'da büyük günahlardan biridir. Hucurat suresi 12. ayette, gıybet yapmak, ölmüş kardeşinin etini yemeye benzetilmiştir.

Ancak, başka birinin arkasından yapılan her konuşma gıybet sayılmaz. Örneğin, herhangi bir haksızlığa uğramış birinin, sorununu, çözebilecek birine anlatması veya bir kişiyi ona zarar verebilecek birine karşı (iddia tahminlerle değil, bir bilgiye dayanıyorsa) uyarmak gıybet kapsamına girmez.

Konuyla ilgili âyet ve hadisler aşağıdadır:

"Ey iman edenler! Çokça zan etmekten kaçınınız, şüphe yok ki, zannın bazısı günahtır ve birbirinizin kusurunu araştırmayınız ve bazınız, bazınızı gıybet etmeyiniz. Sizden biriniz, ölü kardeşinin etini yemeği sever mi? -Bilâkis- onu çirkin görmüş olursunuz. Artık Allah'tan korkunuz, şüphe yok ki, Allah tevbeleri kabul edicidir, çok esirgeyicidir." (Kur'an, Hucurat/12)

"Hakkında bilgi sahibi olmadığın bir şeyin ardına düşme. Çünkü kulak, göz ve kalpten her biri bundan sorumludur. (Kur'an, İsra/36)

Muhammed Peygamber "Gıybet nedir bilir misiniz?" diye sordu. Yanında bulunanlar: "Allah ve onun elçisi daha iyi bilirler" dediler. "Gıybet, kardeşini onun hoşlanmadığı bir sıfat ile vasıflandırmaktır." buyurdu. "Kardeşimde söylediğim sıfat bulunuyorsa?" diye sorulduğunda: "Söylediğin sıfat eğer kardeşinde bulunuyorsa gıybet etmiş olursun, bulunmuyorsa iftira etmiş olursun." buyurdu. (Tirmizî)

k.s.eo.

ADALETIMAHZA

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.islamiportal.net

S.A.DİNİ EĞİTİM EKSİKLİĞİNİN BİR SONUCU BU DURUM DA.GIYBET ZİNADAN DA AĞIR BİR GÜNAHTIR.ZİRA ZİNA EDEN TEVBE EDERSE ALLAH AFFEDEBİLİR ANCAK GIYBET EDEN GIYBETİNİ ETTİĞİYLE HELALLEŞMEDİĞİ SÜRECE TEVBESİ KABUL OLUNMAZ.BUNU UNUTMAZ VE ANLATIRSAK NE BİZİM NE DE ETRAFIMIZDAKİLERİN GIYBETE YAKLAŞMAYACAKLARINI GÖRÜRÜZ İNŞAALLAH.A.E.O.

gulen

Kayıtlı Kullanıcı

B)B)B)İNSANLAR ALLAHA VERECEKLERİ HESABI UNUTUP ONUN BUNUN HESABINI YAPMAYA ÇALIŞIYORLAR.

KESİNLİKLE DİN BİLGİSİ EKSİKLİĞİNDEN MEYDANA GELİYOR. İNSAN OLARAK YARATILMAKLA İNSAN OLUNMUYOR FAZİLETLİ OLMAKLA İNSAN OLUNUR.

HELE HELE BAŞKALARININ HELALLERİNE VE EVLATLARINA İFTİRA EDENLERİN VAY HALİNE!

HEM ALLAH DEYİP HEM O AĞIZLA İFTİRA EDENLER NASIL RABBİN KARŞISINDA HESAP VERECEK

SÖYLEDİK BİTTİ YAPTIK GEÇTİ MANTIĞIYLA ANCAK BU DÜNYADA KENDİNİ KANDIRIP DURUR İNSAN.

OYSA HATIRLAMAZ MI BU VÜCUTLARI TOPRAK OLANLAR YARIN DİRİLİP BENİM HANIMIMA NEDEN DEDİN SEN BENİM ANAM BABAM DEĞİL MİYDİN DİYE

NASIL KEFENİMİN PARASINI GİDİP EŞİMDEN İSTEDİN SEN BENİM ANAM BABAM DEĞİL MİYDİN DİYE

SİZ BENİM EŞİMLE RESİMLERİMİ GAZETEYE VERİP EŞİME İFTİRA ETTİNİZ ELALEMLER BİR GÜN SONRA O GAZETEYE ÇOCUĞUNUN BEZİNİ SARDI ATTI BEN SİZİN EVLADINIZ DEĞİL MİYDİM??????????????????? DİYE....

SAY SAY BİTMEZ NE DEYİM ALLAH ISLAH ETSİN

KUSURA BAKMAYIN CANIM KARDEŞLERİM BEN SÖZÜNÜ ETTİĞİNİZ BU DEDİKODU VE İFTİRADAN O KADAR ÇEKTİM Kİ BİR NEBZE DE OLSA SİZE DERDİMİ AÇMAK İSTEDİM.

BEN ÇOK İYİ BİLİYORUM BENDEN BETER SIKINTILARA MARUZ KALMIŞ İFTİRA VE DEDİKODU YÜZÜNDEN DAHA NELER YAŞAMIŞ İNSANLAR VAR.

HER ZAMAN ALLAHA HAMD ETMEMİZ LAZIM BETERİNDEN BİZLERİ SAKLASIN DİYE.
DİĞER KARDEŞLERİMİZİ DE DERTLERİNDEN KURTARSIN DİYE.

SELAMETLE KALIN...

Semra-Nida

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH razı olsun kardeşlerim bu konuda çok sıkıntılar yaşıyorum istemediğim halde öyle ortamlarda bulunuyorum uyarmaya çalışı yorum ama malesef gaflet içindeyiz. RABBİM cümlemizi cehaletten ve gafletten korusun selam ve duaile

handan06

Kayıtlı Kullanıcı

:(:(:(:(MALESEF HANGİ ORTAMA GİRERSENİZ GİRİN DEDİKODU HEP VAR

gulen

Kayıtlı Kullanıcı

ÇOK DOĞRU SÖYLÜYORSUN KARRDEŞİM ANLATIYORSUN, UYARIYORSUN ONU DA DEDİKODU MALZEMESİ YAPIYORLAR.

HİÇ BİR ŞEY SÖYLEMESEN DE SENİ GÖRMELERİ BİLE KONU OLUYOR.BİLİYOR MUSUN ŞURDA GÖRDÜM ŞUNU GİYİYORDU YOK YÜZÜ GÜLÜYORDU ADAMI HEMEN DE UNUTMUŞ VAY İŞE GİRMİŞ....

DESTAN GİBİ UYDUR UYDUR BİTMİYOR :D:D

ARTIK İNSAN SİNİRDEN GÜLMEYE BAŞLIYOR:D:D

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt