Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kadının pantolon giymesi günahmıdır? (1 Kullanıcı)

#fani_dünya#

Kayıtlı Kullanıcı
Değerli Kardeşimiz;

Konuya farklı açılardan bakanlar farklı hükümler verebilirler. Her açının kendine göre hükmü olması da mümkündür. Ben de arz edeceğim açılardan bakacak, kendi görüşümü netleştirmeye çalışacağım. Takdir size aittir. Uygun bulursunuz, yahut ta yanlış telakki edersiniz. İkisi de mümkündür.

Bugün giyim kuşamda tam bir karmaşa yaşanmaktadır. Ne erkek ne de kadın giyimi geçmişteki gibi net ve tam ayrılmış değildir.

Bunu şunun için arz ediyorum.
Gerçekten de hanımların giyim kuşamında birinci ölçü tesettür ise, ikincisi de erkek giyimi olmaması, erkek giyimine benzememesidir.

Efendimizin ikazı da bunu açıkça ifade etmektedir.
Erkeklerden kadın giysisi, kadınlardan da erkek giysisi giyerek karşı cinse benzeyenlere.. diye başlayan hadiste lanet bedduası vardır.
Bu ikazı unutmayan hanımlar, giyimlerinde birinci olarak tesettürü esas aldıkları gibi, ikinci olarak ta erkeğe benzememeyi esas alırlar. Kimliklerini korumak isterler.

Toplumun böyle bir kimlik korumasına ihtiyacı da kesindir. Cinsiyet karışımı söz konusu olacak nerdeyse.

Ancak bugün erkek giyimi eskisi kadar kesin belirlenmiş değildir. Pantolon artık sadece erkek giyimi olmaktan çıkıp kadınların da büyük ölçüde giyimi haline gelmiştir.

Nitekim Suudi Arabistanlı erkeklerin de kadın giyimine benzeyen entarilerle dolaştıkları bilinmektedir. Demek ki sabit bir erkek giyimi, tartışmasız mevcut değildir.

Bence bugün kadının giydiği pantolonun erkek giyimi olmasından önce, dar olup olmadığı, üzerini örten bir başka şeyin giyilip giyilmediği esas alınarak konuya bakılmalıdır.

Beden hatlarını belli etmeyecek genişlikteki pantolonun üzerine üst kısmı örten bir şey giyiliyorsa artık bunun erkek giyimi olduğunu düşünmemek gerekir. Çünkü tesettürü daha iyi sağlamak özelliği söz konusudur.

Nitekim Efendimiz aleyhisselam İmam-ı Ali ile (Baki) mezarlığında iken yan yoldan bir kadının, bindiği eşek üzerinde giderken yağışlı hava sebebiyle ayağı kayan eşekten düştüğü görülür. Derhal yüzünü başka tarafa dönen Efendimize:

– Kadın sirval giymiş, bir yeri açılmadı! derler.

Bunun üzerine Efendimizin, bindiği eşekten düştüğü halde bir yerinin açılmasını önleyen sirvali giyen hanımlara dua ettiği duyulur.

Bu anlayış içinde pantolona baktığımızda üzerinde bir giyim olması halinde Efendimizin duasına mazhar olan bir giyim şekli dolduğunu düşünmek yanlış olmasa gerektir.

Çünkü geniş pantolonun da, arabaya binip inerken, merdivenden inip çıkarken, sirval gibi tesettürü temin ettiği bilinmektedir.

Nitekim siyerde Efendimizin sirval satın aldığı kaydı da vardır. Bizzat kendisinin giydiği görülmediğine göre, yakınlarına hediye etmek için almıştır diye düşünmek de mümkündür.

Sirval, Anadolu hanımlarının vücut hatlarını belli etmeyecek bollukta giydikleri şalvarı hatırlatıyor insana. Bu kadar bolluktaki şalvardan kimsenin şikayeti de olmamaktadır.
Ben konuya böyle bakmaktayım.

Siz bu bakışı zorlaştırıcı da bulabilirsiniz, kolaylaştırıcı da görebilirsiniz..
Bu biraz da sizin içinde bulunduğunuz şartlar ve kendi ruh halinizle ilgili olabilir.

Ahmed Şahin
Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet Editör

ishakyakup

Kayıtlı Kullanıcı
afferin ahmet şahine..!
kendi fikirlerini söylemiş miş..

zaten islamda hüküm/fıkıh diye bi şey kalmadı.. her kes kafasına göre takılıyor.. hoca geçinenlerde aynı şekilde..

alimi,abidi,cahili,cühelası kafasına göre takılan bir ümmet olduk çıktık..

hoca geçininlerde kendi fikirlerini söylerse, sitelerde ki forumlarda ki yüzbinlerce hoca! dan ne farkı kalır...

din ve dinin içinde ki tesettür her kesin kendi fikrini söyleyeceği bir platform mudur..bunun sınırı ölçüsü yok mu.. zaman ve mekana göre hükümler değişir mi...

panyolon da sirvala benziyormuş ta daha iyi tesettür oluyormuş ta..vs.vs. nabza göre şerbet..

et kokmasın diye tuzlanır... heyhat! gel gör ki; tuz kokmuş..

pantolon giyen kadınlar acaba gerçekten daha iyi tesettür olsun diye mi giyiyorlar yoksa rahat olsun şık olsun modaya uysun diye mi? bunu iyi bilmek lazım..

tesettür için giyiyorlarsa (ki hiç sanmıyorum); neden şalvar giymiyorlar pardesülerinin altına şalvar daha iyi tesettürdür... ayrıca bu gün piyasada ki pardesülerin bir çoğunun kendisi avret sayılır.. onunla tesettür olmaz... zira pardesü kadın'ın kendisinden güzel... kadından çok pardesü dikkat çekiyor.. giyenin bütün hatları belli oluyor... böyle tesettür mü olur..

geçengün görmüştüm bi tane.. trafik polisi gibi her tarafı parlıyor, gecenin karanlığında 100 metreden belli oluyor kadın.. sahneye çıkacak assolist gibi.. ALLAH selamet versin.. bunun neresi tesettür...

düşünün;
çağımızın lolipop tesettürlülerinden birini; daracık giyinen, diz üstü etek giyen, uzun topuklu çizmeleri ile çizmeli kediye benzeyen, giydiği pantolondan ve badi'den içinde ki çamaşırları belli olan (çok afedersiniz, kaba oluyor ama müslüman hanımlara bunları birilerinin söylemesi lazım..) sözüm ona.. tesettürlülerden birini..asrı saadete ışınlasak sahabe efendilerimiz görseler bu hallerini.. bizim tesettürlü geçinen kadınlar hakkında ne söylerdi..nasıl hüküm verirlerdi...

Ravzadakinurunkölesi

Kayıtlı Kullanıcı
Değerli Kardeşimiz;

Bunun üzerine Efendimizin, bindiği eşekten düştüğü halde bir yerinin açılmasını önleyen sirvali giyen hanımlara dua ettiği duyulur.

Bu anlayış içinde pantolona baktığımızda üzerinde bir giyim olması halinde Efendimizin duasına mazhar olan bir giyim şekli dolduğunu düşünmek yanlış olmasa gerektir.

Çünkü geniş pantolonun da, arabaya binip inerken, merdivenden inip çıkarken, sirval gibi tesettürü temin ettiği bilinmektedir.

Nitekim siyerde Efendimizin sirval satın aldığı kaydı da vardır. Bizzat kendisinin giydiği görülmediğine göre, yakınlarına hediye etmek için almıştır diye düşünmek de mümkündür.

Sirval, Anadolu hanımlarının vücut hatlarını belli etmeyecek bollukta giydikleri şalvarı hatırlatıyor insana. Bu kadar bolluktaki şalvardan kimsenin şikayeti de olmamaktadır.
Ben konuya böyle bakmaktayım.

Siz bu bakışı zorlaştırıcı da bulabilirsiniz, kolaylaştırıcı da görebilirsiniz..
Bu biraz da sizin içinde bulunduğunuz şartlar ve kendi ruh halinizle ilgili olabilir.

Ahmed Şahin
Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet Editör

Ya merak ediyorum etek giymek elbise giymek ne kadar zor da böyle alternatifler ortaya konulmaya çalışıyo,etek deniliyorsa etek giy elbiseyse elbise altına da ''don'' yada uygun bi şey,ne var yani şüpheye yol açılıyor...Yok pantolonmus yok onun boluymuş yok pardesü altı pantolonmuş...
Hayret ya...

Doğruyu yapmıyosan yapmıosundur ama bari fetvasını verme be kardeşim ...

nigdeli

Kayıtlı Kullanıcı

pantolon giyen kadınlar acaba gerçekten daha iyi tesettür olsun diye mi giyiyorlar yoksa rahat olsun şık olsun modaya uysun diye mi? bunu iyi bilmek lazım..

Mevla Teala razı olsun değerli ağabeyimiz.. tesirli kılsın yorumlarınızı inşaAllah..

Nur_u Secde

Kayıtlı Kullanıcı
tesettür için giyiyorlarsa (ki hiç sanmıyorum); neden şalvar giymiyorlar pardesülerinin altına şalvar daha iyi tesettürdür...

selamün aleyküm.sanmıyorum diyerek kötü zanda bulunmuyormusunuz.gerçekten de tesettür için giyinenlerde vardır.herkesi aynı kefeye koymak yanlış.ha güya uzun pardüsü giyip vücut hatlarını belli eden,sözüm ona tesettüre uygun giyinmeye çalışanlar küçümsenmiyecek kadar çok.
benim tesettürden anladığım,bol,hatlar belli olmıcak,dikkat çeken rekler olmaması.tabi ayakkabı seçimide çok önemli.aynı şekilde ses çıkaramıyacak ,dikkat çekmicek tarzda olması gerekir.
pantolon üstüne pardüsü giymek neden yanlış ki.hatta pantolon görünmüyorsa birde.illa neden şalvar anlamıyorum.pantolon bol olursa olmaz mı?

cakdoc

Kayıtlı Kullanıcı
afferin ahmet şahine..!
kendi fikirlerini söylemiş miş..

zaten islamda hüküm/fıkıh diye bi şey kalmadı.. her kes kafasına göre takılıyor.. haca geçinenlerde aynı şekilde..

alimi,abidi,cahili,cühelası kafasına göre takılan bir ümmet olduk çıktık..

hoca geçininlerde kendi fikirlerini söylerse, sitelerde ki forumlarda ki yüzbinlerce hoca! dan ne farkı kalır...

din ve dinin içinde ki tesettür her kesin kendi fikrini söyleyeceği bir platform mudur..bunun sınırı ölçüsü yok mu.. zaman ve mekana göre hükümler değişir mi...

panyolon da sirvala benziyormuş ta daha iyi tesettür oluyormuş ta..vs.vs. nabza göre şerbet..

et kokmasın diye tuzlanır... heyhat! gel gör ki; tuz kokmuş..

tesettür için giyiyorlarsa (ki hiç sanmıyorum); neden şalvar giymiyorlar pardesülerinin altına şalvar daha iyi tesettürdür... ayrıca bu gün piyasada ki pardesülerin bir çoğunun kendisi avret sayılır.. onunla tesettür olmaz... zira pardesü kadın'ın kendisinden güzel... kadından çok pardesü dikkat çekiyor.. giyenin bütün hatları belli oluyor... böyle tesettür mü olur..

geçengün görmüştüm bi tane.. trafik polisi gibi her tarafı parlıyor, gecenin karanlığında 100 metreden belli oluyor kadın.. sahneye çıkacak assolist gibi.. ALLAH selamet versin.. bunun neresi tesettür...

düşünün;
çağımızın lolipop tesettürlülerinden birini; daracık giyinen, diz üstü etek giyen, uzun topuklu çizmeleri ile çizmeli kediye benzeyen, giydiği pantolondan ve badi'den içinde ki çamaşırları belli olan (çok afedersiniz, kaba oluyor ama müslüman hanımlara bunları birilerinin söylemesi lazım..) sözüm ona.. tesettürlülerden birini..asrı saadete ışınlasak sahabe efendilerimiz görseler bu hallerini.. bizim tesettürlü geçinen kadınlar hakkında ne söylerdi..nasıl hüküm verirlerdi...
[/QUOTE

islamda dikkat ceken seyler yasaktir bayan icin.. pardesun altinda pantolon dikkat mi cekiyo???? nasil dikkat cekebiliyo??? goren acaba aa ne guzel mi diyo?? yapmayin yaniii... pantolon etekten daha iyi koruyo.. egerki bana biri cikipta pantolonun o bol pacasi dikkat cekiyor derse ne diyimki ona ben sapik diyebilirim ancak.. o zaman yuuzmuzude ortelim tamamen hic gozukmuyelim.. niyetin onemli tesetturde ne icin kapandigin sen bundan sorumlusun...vucut hatlari demissiniz.. badiye karsiyim.. ama bollari giyincede uzerinize yapisir kiyafet onemli olan rengini cok dikkat cekmiyecek sekilde ayarlamaktir..
"ben bunu Allah rizasi icin giyiyorum , amacim kendimi begendirmek degil.."kapanmak bu iste.. Allah kusurlarimizla affetsin..

özyurdum

Kayıtlı Kullanıcı
kardeşim bir zamanlar bende böyle fetvalara sıgınıp bu şekilde inanıp giyiyor ve savunuyordum ama bizler bir imtihandayız ve bu imtihanı geçmek için sürekli yeni bilgiler edinip ilmimizi artırmakla mükellefiz.
bence bu pantolon meselesi takva meselesidir .bir kadının giyimi müslüman kadını temsil edicekse bu büyük bir sorumluluk almaktır biri seni gördügünde islamı anımsamalı ALLAH ın emrini hatırlatmalı,ve örnek olmalısın kişi örnek oldugu davranıştan nasibini alır.inşaALLAH güzel ahlaklarla örnek olalım.
ve şüphe duydugmuz konudan sakınalım..
demek istedigmi anlata bilmişimdir inşaALLAH
SELAMETLE

ishakyakup

Kayıtlı Kullanıcı
tesettür için giyiyorlarsa (ki hiç sanmıyorum); neden şalvar giymiyorlar pardesülerinin altına şalvar daha iyi tesettürdür...

selamün aleyküm. aleyküm selam..sanmıyorum diyerek kötü zanda bulunmuyormusunuz. hayır zan değil bir bakıma gözlem denilebilir sokaklarda karşılaştığımız örneklerden bir tahlil denilebilir... ekserisi yakıştığı için giyiyor.. sebebi pardesünün son düğmesinden sonra bir kısmı yürürken açılır.. burada pantolon olduğu zaman yürürken zarif gözükür, ayrıca pantolon ayakkabıyı daha güzel gösterir...vs.vs. pardesü altına etek giymek yerine pantolon tercih edilmesinin sebebinin bu olduğunu düşünüyorum.. zira ekseri olarak süsüne düşkün genç kızlar giyiyor bu şekilde.. gerçekten de tesettür için giyinenlerde vardır. vardır elbet ama istisnadır... onlarada tavsiye ederim ki.. yinede pardesü altına etek giysinler...herkesi aynı kefeye koymak yanlış.ha güya uzun pardüsü giyip vücut hatlarını belli eden,sözüm ona tesettüre uygun giyinmeye çalışanlar küçümsenmiyecek kadar çok.burada ne demek istediğinizi anlamadım... çok olmaları neyi değiştirir ki.. yanlış her zaman yanlıştır..acaba aynı şeyden mi bahs ediyoruz..
benim tesettürden anladığım,bol,hatlar belli olmıcak,dikkat çeken rekler olmaması.tabi ayakkabı seçimide çok önemli.aynı şekilde ses çıkaramıyacak ,dikkat çekmicek tarzda olması gerekir. bu doğrudur fakat bu zaten işin farz kısmıdır.. bu şuna benzer.. benim namazdan anladığım sabah namazı iki rekat öğle dört ikindi dört akşam üç ve yatsı dört rekattır başka namaz bilmiyorum demek gibi bi şey... anlatabiliyor muyum... tamam bu namazlar doğru ama hani bunun sünnetleri hani nafile namazlar kuşluk namazı yokmu ebvabin işrak yokmu... bunlar extra fazilet değil mi... tesettür konusuna dönersek.. kadının hattını belli etmeyecek kadar geniş tenini belli etmeyecek kadar kalın.. el yüz ve ayakları hariç bütün vücudunu örtecek elbise giymesi farz.. peki bunun sünnetleri yokmu, edebleri yokmu.. kemalatı yok mu..? elbette var.. bizim bahs ettiğimiz budur...
pantolon üstüne pardüsü giymek neden yanlış ki.pantolon üstüne pardesü giymek yanlış değil... pardesünün altına pantolon giymek yanlış.. kelime oyunu gibi oldu ama bilirsiniz ben kelime oyunu yapmam.. bu ikisi birbirinden farklı şeyşer...hatta pantolon görünmüyorsa birde. burada artı bir parantez açalım.. pardesü islami tesettür sağlayacak kadar geniş ise(robalı) ve içinde ki pantolon hiç gözükmüyorsa.. o zaman bu konumuzun dışındadır..bunu tasvip etmemekle beraber tepkide vermem..itiraz ettiğimiz şekil yaygınlaşan tunik altı pantolon işidir.. illa neden şalvar anlamıyorum. illa şalvar demedim hiç bir zaman o bir kinaye idi.. madem daha iyi tesettür oldun diye giyiyorlar o zaman şalvar giysinler kinaye/hicivdir..pantolon bol olursa olmaz mıdedim ya bu işin sünnetleri müstehapları var.. pantolon bir kere başlı başına kadın giysisi değildir hadislerde geçen sirval ile arasında dağlar kadar fark var.. pantolon erkek kıyafetidir son yıllarda kadınların bunu giymesi bu gerçeği değiştirmez.. siz kocanızın, iskoç erkeklerinin giydiği eteği, ki;o da erkek kıyafetidir.. yüzyıllardır iskoç geleneğidir..giymesini tasvip edermisiniz.. etmezsiniz değilmi..

umarım anlatabilmişimdir...

Nur_u Secde

Kayıtlı Kullanıcı
herkesi aynı kefeye koymak yanlış.ha güya uzun pardüsü giyip vücut hatlarını belli eden,sözüm ona tesettüre uygun giyinmeye çalışanlar küçümsenmiyecek kadar çok.burada ne demek istediğinizi anlamadım... çok olmaları neyi değiştirir ki.. yanlış her zaman yanlıştır..acaba aynı şeyden mi bahs ediyoruz..burda beni yanlış anladınız.burda hemfikiriz.

umarım anlatabilmişimdir...

demek istediğinizi anlamaya çalışıyorum.bu konuda herkes farklı şey söylüyor.konuştuğum hocalardan ,bayanların pantolon giymesine caizdir diyenler olduğu gibi caiz değildir diyenlerde oluyor.açıklamanız için Allah razı olsun.yanlış yapmaktan Rabbime sığınırım.layıkıyla kapananlardan oluruz inşallah.selam ve dua ile kalınız.hayırlı,nurlu geceler.

#fani_dünya#

Kayıtlı Kullanıcı
zaten Arkadaşlarımızında belirttiği üzere pantolon erkek giysisidir...

şimdiki genç kızlarımız tunik altı pantolon veya pardesü altında pantolun giyip o pardüsününde son iki düğmesini açıp bakın işte ben son derece modern bir bayanım pardesümü giyerim lakin altınada böyle şık pantolonlar giyerim demektedir..

zira pardesü ne kadarda renk olarak dikkat çekmesin mat olsun..
fakat eğer ki pardesünün altına giydiğini iyi seçememişsen o halde insanlık halidir bir yerde pardesünün düğmesi açılırsa ne olacak.

veya bazı bayanlar görüyorum tamam pardesü altına pantolon giymiyorlar ama öyle etekler ve yeni çıkan şu dantelli çoraplar giyiyorlar ki Allah muhafaza pantolon onun yanında bin kere daha iyi..

yani hülasa müslümanım diyen bir kadın ben mümineyim diyen bir genç bayan kardeşimiz giyimine özen göstermelidir..
ne kendini bir erkeğe beğendireyimde evde kalmıyayım derdine düşmeli nede kendimi diğer kadınlar arasında göstereyimde diğer kadınlar beni kıyafetimden dolayı hor görmesinler diye süslü püslü giyinmeli...

eğerki bir erkek seni vücudunun güzelliği veyahut giydiğin elbiselerin güzelliği için evlenmek isterse senden hiç istemesin daha iyi ..böyle bir evlilik saglıklı olabilirmi ?veya uzun ömürlü olabilirmi?senden iyi giyinen senden daha iyi vücudu olan birini gördümü seni yüzüstü bırakıp gitmezmi?

ben kadınları bu konuda anlamıyorum nedense kendi zekalarını,bilgilerini,düşünce ve fikirlerini,dindarlıklarınını ön plana çıkartıp bir erkeğin kendileriyle evlenmesi için kadının bu özelliklerini görüp kadını istemesi gerekirken..
nedense bizim kadınlarımız zekalarını boşaltıp kendilerini cahil bırakıp(kendi özel halleri hakkında bilgisi olamayanlar haddinden fazla)
sadece ama sadece vücut güzelliklerine bakmaktalar ve kadının vücudunu sömürmeye yönelik kurulan bu kapitalist düzene ayak uydurmaktalar..

çok Acı bir durum çok Acı gerçekten kadınlarımız bu hallere düşmemeliydiler şimdi bu hadis-i bir kez daha iyi anlıyorum:"bana cehennemlikler gösterildi çoğu ümmetimin kadınlarıydı":(

vesselam...

EFECE

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.efece.tr.cx
DİNDE MANTIK YOKTUR BENCE ŞÖYLE SENCE BÖYLE FİLAN vs yoktur KURAN-I KERİMDE BEDDUA ETMİŞTİR DİYORUZ O ZAMAN DEMEKKİ YOKTUR

belmurat

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.beslermobilya.com
s.a değerli arkadaşlar herkes bişeyler söylüyor ama niyet cok önemli bir hanımefendi kıyafetlerine cok dikkat etmeli.... aslında söylenecek cok sey var ama rabbim affetsin bizleri cok kötü bir zamanda yasıyoruz ne erkek erkekliğini yapıyor ne kadın kadınlığını yapıyor... (arkadaşlar yanlış anlamayın sadece etrafımda gördüklerimden bahsettim)

gumus_89

Kayıtlı Kullanıcı
Sınırlarını bildikten sonra, herşey islama uygundur diye düşünüyorum,

Geçen yolda bi kız gördüm, üzerinde kısa bi ceket, pembe bi eşarp, dar bi kot pantolon giymiş üzerinede, :( inanın ben açıkken öyle giyinmiyordum, yani islama uymuyo, bi bayana da hiç yakışmıo zaten bu tarz şeyler,

Rahat olduğu doğru, hele ki çalışan bi bayansanız vazgeçilmez bi kıyafet, ama etekte inanın pantolon kadar korumuo, açılıo falan, ben öle olmasındansa pantolon giymeyi tercih ederim şahsen, ama başta da dediğim gibi pantolon giydim die üzerine kısacık ceketler, dar svetler giymek gerekmio, üzerine uzun bi kıyafet giydiğim de hiç bi erkek kalkıpta bu kızın altında ne var diye de bakmıo bence,,,

Yani ister etek giyin, ister pantolon,ister yerlere kadar pardesü olsun niyetiniz dikkat çekmezse pek ala bunu yapabilirsiniz,,,

cakdoc

Kayıtlı Kullanıcı
Allah bizleri kusurlarimizla affetsin...

imported_yagmur_damlasi

Kayıtlı Kullanıcı
[CENTER][/CENTER] allah bizleri af eylesin insaallah bilmiyordum simdi ogrendim ama ben hala pantolon giyorum cunku bazen spor yapiyorum allah razi olsun kardesim allaha emanet olun :a03:

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt