Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kadının Ego Doyumunu Ne Artırır? (1 Kullanıcı)

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı
Kadınların erkekler konusunda en çok dile getirdikleri yakınma; erkeklerin onları dinlemediği ve anlamadığı hususudur. Kadının ilişkideki önceliği paylaşmak ve yakınlık hissetmektir. Erkeğin önceliği ise yetenekli, yeterli ve güçlü olduğunu hissetmesidir. Erkekler doyumu başarıda ve sonuç almada bulurken, kadınlar paylaşma, değer verilme ve önemseme de yaşarlar. Bir kadın eşini sevdiğinde onun gelişmesine yardımcı olmayı, erkeğinin eksiklerini gidermeyi ve düzeltmeyi görev bilir ve bunun için çalışır. Bu doğal bir eğilimdir. Kadın bunu yaparken eşini koruduğunu düşünür. Erkek ise karısını kendisinin yönettiğini düşünmeye başlar. Yeterli olduğunu kanıtlama çabasındaki bir erkeğe kadın yardım önerdiğinde erkek yetersiz ve eksik olarak algılandığını zanneder. Kadın, erkek istemeden öneride bulunursa bu erkekte güçsüzlük ve beceriksizlik duygusu uyandırır. Bir erkekte ne yapacağını bilmediği duygusunu uyandıran bir kadın erkeği anlamıyor demektir. Bir kadın erkeğe kendisini iyi ve yeterli hissettirir, kontrol bende duygusunu yaşatırsa o erkeğe çok şey yaptırabilir.

Kadının ego doyumunu destek görmek ve destek vermek, paylaşmak, yardımcı olmak hisleri sağlar. Kadın erkekten çok daha fazla estetik kaygılara, sevgiye, iletişime, güzelliğe değer verir. Sevgi ve uyum onlar için daha önemlidir. Bir erkeğin yarışı kazanmaktan veya tuttuğu futbol takımının attığı golden aldığı zevki kadın yakınlaşma ve paylaşma anında hisseder. Erkeğin kendisine yardım önerildiğinde bunu zayıflık olarak algılaması psikolojik konulara ilgisini de azaltır. Psikolojik yardımı kabul etmeyi zayıflık gibi telakki eden erkek içgüdüleri ile hareket eden bir davranış sergiler. Bu da onun kendisini aşamadığının işaretidir.

Bir kadının da erkeğe istemeden öğüt vermesi tenkit şeklinde anlaşılır. Erkeğin kendisini sorunlu, arızalı, yetersiz hissetmesine meydan vermeden ona öğüt vermenin yolunu bulan kadın kendini aşmış demektir. Erkekler bu açıdan çocuk gibidirler. Kabullenip sonra yönlendirilirlerse düşünce yanılgısına düşmezler.

Eşlerin birbirlerine verecekleri en önemli armağan güvenlerini hissettirmeleridir. Bu aynı zamanda karşımızdakini onurlandırma yoludur. Bir kadın, erkeğin giydiği gömleğin pantolonuna uymadığını gördüğünde Bu olmamış derse erkek kendisini beceriksiz hisseder. Bu olmamış yerine Bence böyle olsa sana daha çok yakışır demek olumsuz duyguları bertaraf edecektir.

Ancak diğer taraftan kadın fikrini söylemediğinde kendisini işe yaramaz gibi zannedebilir. Bu noktada erkek kadının fikrine saygı duymayı bilmelidir. Farklı görüşü yapıcı olarak paylaşmayı becerebilmek bir erkeğin kendisini aşmasıdır. Sorunun püf noktası Önce kabul et düşüncesini alışkanlık haline getirmektir.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan
Psikiyatrist

Kaan Erdem

Yönetici
RE: Kadının Ego Doyumunu Ne Artırır?

KONUYA TARAFLAR İTİRAZ ETMESİN...SELAM VE DUA İLE...ALLAH CC EMANET OLUN...GÜZEL BİR PAYLAŞIM OLMUŞ...

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

KAAN ERDEM yazdı:
KONUYA TARAFLAR İTİRAZ ETMESİN...SELAM VE DUA İLE...ALLAH CC EMANET OLUN...GÜZEL BİR PAYLAŞIM OLMUŞ...
Rabbim razı olsun kardeşim yanlış anlaşılacak bir durum olmaması gerekli hayatı hep birlikte yaşıyoruz kadın ve erkek bir sorunda varsa konuşarak anlaşma sağlanmalıdır diye düşünyüorum.SELAM VE DUA İLE

Kaan Erdem

Yönetici

SİZE KATILIYORUM...HERKESTE KATILACAKTIR SANIRIM...SELAM VE DUA İLE...KONULARINIZI TAKİP EDİYORUM...GÜZEL VE FARKLI ŞEYLER....SELAM VE DUA İLE.....

Ravza_Nur yazdı:
KAAN ERDEM yazdı:
Rabbim razı olsun kardeşim yanlış anlaşılacak bir durum olmaması gerekli hayatı hep birlikte yaşıyoruz kadın ve erkek bir sorunda varsa konuşarak anlaşma sağlanmalıdır diye düşünyüorum.SELAM VE DUA İLE

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

KAAN ERDEM yazdı:
SİZE KATILIYORUM...HERKESTE KATILACAKTIR SANIRIM...SELAM VE DUA İLE...KONULARINIZI TAKİP EDİYORUM...GÜZEL VE FARKLI ŞEYLER....SELAM VE DUA İLE.....

Ravza_Nur yazdı:
KAAN ERDEM yazdı:
Sağolasın çok tşk ediyorum kardeşim güzel kardeşlerime güzel şeyleri paylaşmak yakışır acizane elimizden ne geliyorrsa

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt