Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kadına depresyon yaşatan erkekler (1 Kullanıcı)

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı
Erkekler tarafından, aldatılma, fiziksel şiddet, sözlü ve psikolojik şiddet, aşağılanma, hiç yerine konma, fiziksel görünümündeki eksiklikleri yüzüne vurma gibi davranışlara maruz kalan kadınlar bir süre sonra içine kapanıp, depresyona giriyor

Memorial Hastanesi Psikoloji Bölümü'nden Uzman Psikolog Aslıhan Tokgöz Tozlu, kadınlara hayatı zehir eden erkek tipini anlattı. İşte Tozlu'ya göre kadınları depresyona sokan erkek tipleri:

KISKANÇLIK VE SAHİPLENME DUYGUSU

İkili ilişkilerde ilişkiyi ve kadını yıpratan en önemli unsurlardan biri kıskançlıktır. Ama bunun da ötesinde kadını çok fazla yıpratan ve kıskançlığın da önüne geçebilen durum, sahiplenme duygusu. Evlendikten sonra erkeğin kadına hissettirdiği, 'Sen benim malımsın' düşüncesi. Bu, erkeklerde daha fazla gözleniyor. Bu düşüncenin beraberinde kontrol mekanizması geliyor. Erkek, kadının kıyafetlerini, davranışlarını, arkadaşlarını (erkek kadın fark etmiyor) görmesini istemiyor. Eşinin işine karışıyor ve bir süre sonra çalışmasına da karşı çıkıyor. Hatta daha da ileri giderek, 'benden önceki hayatını bitiriyorsun, benimle yeni bir hayata başlıyorsun' diyebiliyor. Erkek kadının, gardrobu yenilemeler, arkadaşları yenilemeler, kendi çevresine göre insanları seçme gibi davranışlar sergiliyor.

HEYECANIN AZALMASI

Evliliğin başında kadın için de erkek için de bu birliktelik; yeni, heyecan verici, değişik olabilse de kontrol mekanizması devreye girdiğinde erkek kadının benliğini elinden alıyor. Kadın bir süre sonra tek başına karar verecek bir birey olmadığını anlamaya başlıyor. 'Ben seninle varım, çünkü beni ben yapan bütün her şeyi seninle bıraktım' düşüncesiyle kadın bir süre sonra yok oluyor. Ardından da kadını yıpratan bir tablo ortaya çıkıyor.

AİLE TARTIŞMASI

"Senin annen benim annem, senin ailen benim ailem" ayrımı, ikili ilişkilerde kadın ve erkek için çok fazla yıpratıcı oluyor. Ama erkekler evlendikten sonra aile kavramını biraz daha ön planda tuttuğu için kadın bundan çok daha fazla etkileniyor. Erkek, 'Annem benden önce gelir. Bir şey yapacaksan önce annemden izin alacaksın' gibi yaptırımlar uygulayabiliyor. Bu durum bir süre sonra kadın için çekilmez bir hal alıyor. Erkeklerde aile ile ilgili bu tür davranışlar kültürel bir şey, kesinlikle öncelikle ataerkil olmaktan kaynaklanıyor. Biz kavramı ile bir birliktelik kurulmuyor. Kadın, erkeğin evine ve ailesine getiriliyor. Sonrasında ise 'Sen bizim malımızsın' deniyor. Bizi olduğumuz gibi her şeyimizle kabul edeceksin ve her dediğimizi yapacaksın gibi hissettiriliyor. Kadın yok sayılıyor, yok ediliyor. Bir süre sonra da duygularını ifade edemeyen, kendini anlatamayan kadın çatlayacak hale geliyor.

İLETİŞİM BOZUKLUĞU

Kadınlar için öne çıkan en önemli meselelerden biri de iletişim bozukluğu. Kadınları en çok yıpratan erkek tipi, iletişim sorunu olan tiptir. Sürekli içine kapanık ise, konuşmuyorsa, zamanını bilgisayarın ya da elinde kumanda ile televizyonun karşısında geçiriyorsa bir süre sonra kadın eşinden soğumakta ve yıpranmaktadır. Eşini psikoloğa götürmek için girişimlerde bulunur ama genellikle erkekler bu konularda psikolojik yardım almaktan kaçınırlar. Kadınlar daha çok duygusal, erkekler ise daha çok cinsellikle ilgili konularda psikolog yardımı almaktadır. Kadının bu noktada istediği el ele baş başa göz göze oturmak değil, birlikte bir şeyler konuşarak sohbet etmektir. Kadınları en çok yıpratan durumlardan en önemlisi, çiftlerin birbirleriyle konuşamamaları. Öyle çiftler var ki birlikte bir şeyler yapmaktan sıkılıyorlar. Bir yere gideceklerse arkadaşlarını da çağırmak isterler, paylaşım olmadığı zaman ilişki çiftleri yıpratır.

(Bugün)

ayse karatas

Kayıtlı Kullanıcı
RE: Kadına depresyon yaşatan erkekler

ravza nur kardeşim çok güzel olmuş elerine sağlık.

serkan25

Kayıtlı Kullanıcı

B)B)B)SELAMÜN ALEYKÜMB)B)B)
RAVZA-NUR ABLA SEN BAYANLARI KORUMA DERNEGİ BAŞKANIMISIN...:D:D:D
BAKIYORUMDA HEP KADINI ELE ALIYOSUN... VALLA HELEL OLSUN HEM CİNSLERİNE SAHİP ÇIKIYOSUN.. AMA KADINLARDA ÇOK KAPRİSLİ ÇEN ÇEN ÇENE YOK O BÖLE O ŞU OLSUN HANİ HEP DUYUYOM YALNIŞMI? İÇİNE GİRMEDİM DAHA AMA, İŞ YERİNDE BAKIYOMDA İNSANLAR BOŞANIYO KİMİ NİŞANLI AYRILIYO İNSAN KORKUYO VALLA
NEYSE SEN KIZMADAN BEN ÇEKİLEYİM...
SELAM VE DUA İLE...

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

serkan25 yazdı:
BAKIYORUMDA HEP KADINI ELE ALIYOSUN... VALLA HELEL OLSUN HEM CİNSLERİNE SAHİP ÇIKIYOSUN.. AMA KADINLARDA ÇOK KAPRİSLİ ÇEN ÇEN ÇENE YOK O BÖLE O ŞU OLSUN HANİ HEP DUYUYOM YALNIŞMI? İÇİNE GİRMEDİM DAHA AMA, İŞ YERİNDE BAKIYOMDA İNSANLAR BOŞANIYO KİMİ NİŞANLI AYRILIYO İNSAN KORKUYO VALLA
SELAM VE DUA İLE...
Valla iyi etmişsin çekilmekle yoksa cidden kızacaktım dersem inanma kardeşim bugün kandilin önceki günü nederseniz deyin kızarmıyım hiç yarına güzel başlamam lazım,evet sizinde dediğiniz gibi genelde kadın konularını ele alıyorum çünkü toplumda kadının yeri çok büyük hele günümüzde kadın bu kadar ön planda olunca ister istemez olumlu yada olumsuz konular çoğalıyor bende konuşalım çareler arayalım kadın erkek yorum yazsın bir yerlere varalım istiyorum.Amaaa eğer zorunuza gittiyse ilerki günler bey kardeşlerimizi ilgilendiren konulara el atalım inş şimdiden güzel bir kandil diliyorum.SELAM VE DUA İLE

mtekik

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamiportal.net

Ravza_Nur yazdı:
Erkekler tarafından, aldatılma, fiziksel şiddet, sözlü ve psikolojik şiddet, aşağılanma, hiç yerine konma, fiziksel görünümündeki eksiklikleri yüzüne vurma gibi davranışlara maruz kalan kadınlar bir süre sonra içine kapanıp, depresyona giriyor

Memorial Hastanesi Psikoloji Bölümü'nden Uzman Psikolog Aslıhan Tokgöz Tozlu, kadınlara hayatı zehir eden erkek tipini anlattı. İşte Tozlu'ya göre kadınları depresyona sokan erkek tipleri:

KISKANÇLIK VE SAHİPLENME DUYGUSU

İkili ilişkilerde ilişkiyi ve kadını yıpratan en önemli unsurlardan biri kıskançlıktır. Ama bunun da ötesinde kadını çok fazla yıpratan ve kıskançlığın da önüne geçebilen durum, sahiplenme duygusu. Evlendikten sonra erkeğin kadına hissettirdiği, 'Sen benim malımsın' düşüncesi. Bu, erkeklerde daha fazla gözleniyor. Bu düşüncenin beraberinde kontrol mekanizması geliyor. Erkek, kadının kıyafetlerini, davranışlarını, arkadaşlarını (erkek kadın fark etmiyor) görmesini istemiyor. Eşinin işine karışıyor ve bir süre sonra çalışmasına da karşı çıkıyor. Hatta daha da ileri giderek, 'benden önceki hayatını bitiriyorsun, benimle yeni bir hayata başlıyorsun' diyebiliyor. Erkek kadının, gardrobu yenilemeler, arkadaşları yenilemeler, kendi çevresine göre insanları seçme gibi davranışlar sergiliyor.

HEYECANIN AZALMASI

Evliliğin başında kadın için de erkek için de bu birliktelik; yeni, heyecan verici, değişik olabilse de kontrol mekanizması devreye girdiğinde erkek kadının benliğini elinden alıyor. Kadın bir süre sonra tek başına karar verecek bir birey olmadığını anlamaya başlıyor. 'Ben seninle varım, çünkü beni ben yapan bütün her şeyi seninle bıraktım' düşüncesiyle kadın bir süre sonra yok oluyor. Ardından da kadını yıpratan bir tablo ortaya çıkıyor.

AİLE TARTIŞMASI

"Senin annen benim annem, senin ailen benim ailem" ayrımı, ikili ilişkilerde kadın ve erkek için çok fazla yıpratıcı oluyor. Ama erkekler evlendikten sonra aile kavramını biraz daha ön planda tuttuğu için kadın bundan çok daha fazla etkileniyor. Erkek, 'Annem benden önce gelir. Bir şey yapacaksan önce annemden izin alacaksın' gibi yaptırımlar uygulayabiliyor. Bu durum bir süre sonra kadın için çekilmez bir hal alıyor. Erkeklerde aile ile ilgili bu tür davranışlar kültürel bir şey, kesinlikle öncelikle ataerkil olmaktan kaynaklanıyor. Biz kavramı ile bir birliktelik kurulmuyor. Kadın, erkeğin evine ve ailesine getiriliyor. Sonrasında ise 'Sen bizim malımızsın' deniyor. Bizi olduğumuz gibi her şeyimizle kabul edeceksin ve her dediğimizi yapacaksın gibi hissettiriliyor. Kadın yok sayılıyor, yok ediliyor. Bir süre sonra da duygularını ifade edemeyen, kendini anlatamayan kadın çatlayacak hale geliyor.

İLETİŞİM BOZUKLUĞU

Kadınlar için öne çıkan en önemli meselelerden biri de iletişim bozukluğu. Kadınları en çok yıpratan erkek tipi, iletişim sorunu olan tiptir. Sürekli içine kapanık ise, konuşmuyorsa, zamanını bilgisayarın ya da elinde kumanda ile televizyonun karşısında geçiriyorsa bir süre sonra kadın eşinden soğumakta ve yıpranmaktadır. Eşini psikoloğa götürmek için girişimlerde bulunur ama genellikle erkekler bu konularda psikolojik yardım almaktan kaçınırlar. Kadınlar daha çok duygusal, erkekler ise daha çok cinsellikle ilgili konularda psikolog yardımı almaktadır. Kadının bu noktada istediği el ele baş başa göz göze oturmak değil, birlikte bir şeyler konuşarak sohbet etmektir. Kadınları en çok yıpratan durumlardan en önemlisi, çiftlerin birbirleriyle konuşamamaları. Öyle çiftler var ki birlikte bir şeyler yapmaktan sıkılıyorlar. Bir yere gideceklerse arkadaşlarını da çağırmak isterler, paylaşım olmadığı zaman ilişki çiftleri yıpratır.

(Bugün)

S.A. ABLAM,
SEN BU TÜR KONULARI AÇMAKTAN USANMAYACAKSIN, BİZDE YORUM YAZMAKTAN.
ÖNCELİKLE ŞUNU BELİRTEYİM Kİ, BURADA BAHSİ GEÇEN ERKEK TİPLEMESİ MÜSLÜMAN ERKEK TİPLEMESİ DEĞİLDİR.
ÇÜNKÜ MÜSLÜMAN ERKEK EVLENDİĞİNDE BİLİRKİ;
KADIN KENDİSİNE YÜCE YARATICISINDAN EMANETTİR, VE ONA GÖRE MUAMELE GÖRMELİDİR.
KADIN VE ERKEK BİRBİRNİN TAMAMLAYICISIDIR. YANİ EVLİLİK HAYATI BU İKİ YARIMIN BİR ARAYA GELEREK BÜTÜNÜ MEYDANA GETİRİRLER.
DOLAYISIYLA BU İKİ YARIM ALLAH C.C. RIZASINI KAZANMAK İÇİN BİR YOLA ÇIKTIKLARI BİLİNCİNDE OLDUKLARI İÇİN, İNŞALLAH UFAK TEFEK KAZALARDA OLSA YOLLARINA MUTLULUKLA DEVAM EDERLER.

YUKARIDAKİ YAZIYA GELİNCE;
BU YAZIDA MAALESEF ÇAĞDAŞ DEDİĞİMİZ (NERESİ ÇAĞDAŞSA) İNSAN KÜMESİNDEKİ KADINLARDAN BAHSETMEKTEDİR.
ASLINDA BUNUNDA ANA FİKRİNE BAKTIĞIMIZ ZAMAN , YILLARDIR YIKAMADIKLARI MÜSLÜMAN AİLE YAPISINI BOZMAYA YÖNELİK BİR ÇALIŞMA OLARAK GÖRÜYORUM BEN.
ÇÜNKÜ AİLE BİT TOPLUMUN OLMAZSA OLMAZIDIR.
MESEL SİZE BİR ÖRNEKLE AÇIKLAMAYA ÇALIŞAYIM.
AMERİKADA BİR ÇOK EYALET ŞİMDİLERDE OKULLARDA KIZ ERKEK AYRI EĞİTİMİ BENİMSİYOR, ÇÜNKÜ KARMA EĞİTİMDE ÇOK BÜYÜK SORUNLARLA KARŞILAŞTILAR, OKULARDA HAMİLELİK MODA OLDU. BUNU ÖNLEMEK İÇİN BU TÜR (İSLAMIN ÖNGÖRDÜĞÜ SİSTEM) BİR SİSTEME GEÇİYORLAR.
BU ÖRNEĞİ AŞAĞIDA YAZAĞIM KONU İÇİN VERDİM
AVRUPADA 18 YAŞINI DOLDURMUŞ KIZ VE ERKEKLER ÜZERİNDE AİLENİN HİÇ BİR YAPTIRIM GÜCÜ YOK, BUNU BİZEDE EMPOZE ETMEYE ÇALIŞIYORLAR. AMA O GENÇLER O KADAR KÖTÜ DURUMDALAR Kİ, AVRUPA ŞİMDİLERDE BUNUN ALTINDAN KALKMANIN YOLLARINI ARIYOR. YAKIN ZAMANDA BU SEVDADAN VAZGEÇİP ÇOCUKLARA VERİLEN BU ÖZGÜRLÜĞÜN (NERESİ ÖZGÜRLÜKSE) VELAYETİNİ AİLEYE VERİRLERSE HİÇ ŞAŞMAYIN.
GELELİM KONUMUZA BİZİM TÜM SALDIRILARA RAĞMEN SAĞLAM DURAN AİLE YAPIMIZI YIKMAK İÇİN HER TÜRLÜ OYUNU DENİYORLAR, DENEYECEKLERDE.
YAKIN ZAMANDA HÜKÜMETİMİZ AVRUPA BİRLİĞİ KRİTERLERİ ÇERÇEVESİNDE BAZI KARARLAR ALDI, YANILMIYORSAM BU KANUNLAR MECLİSTEN GEÇTİDE.
MESELA BUNLARDAN BİRİ ŞU
ERKEK KARISI İLE GÖNLÜ OLMADAN İLİŞKİYE GİRSE VE KADIN ŞİKAYETÇİ OLSA KOCA TECAVÜZDEN SUŞLANACAK.
ERKEK KADINI HERHANGİ BİR ŞEKİLDE DÖVSE VE KADIN ŞİKAYETÇİ OLSA ERKEĞE CEZA VEİRLECEK.
KADIN İLE ERKEK MAL AYRIMI YAPTIRDILAR. OLURYA BOŞANMADA KİMSE KİMSENİN MALINA GÖZ DİKMESİN DİYE.
YANİ EV İÇİNDE BİR SÜRÜ ÇATIŞMA ÇIKARTTILAR. SANKİ ŞİMDİYE KADAR AİLE İÇİNDE BÖYLE DAVALAR OLUYORDU DA
EVET GALİBA YİNE KONUYU DAĞITTIM. HAKKINIZI HELAL EDİN, BU KONUDA EN ÇOK SÖZ SÖYLEME HAKKINA SAHİBİM YA, SİZELERİN BÜYÜĞÜ VE ABİSİYİM YA ONDANDIR.
K.S.E.O.

serkan25

Kayıtlı Kullanıcı

Ravza_Nur yazdı:
serkan25 yazdı:
SELAM VE DUA İLE...
Valla iyi etmişsin çekilmekle yoksa cidden kızacaktım dersem inanma kardeşim bugün kandilin önceki günü nederseniz deyin kızarmıyım hiç yarına güzel başlamam lazım,evet sizinde dediğiniz gibi genelde kadın konularını ele alıyorum çünkü toplumda kadının yeri çok büyük hele günümüzde kadın bu kadar ön planda olunca ister istemez olumlu yada olumsuz konular çoğalıyor bende konuşalım çareler arayalım kadın erkek yorum yazsın bir yerlere varalım istiyorum.Amaaa eğer zorunuza gittiyse ilerki günler bey kardeşlerimizi ilgilendiren konulara el atalım inş şimdiden güzel bir kandil diliyorum.SELAM VE DUA İLE

İŞTE BUDUR YA NE GÜZEL BAK BENDE BUNA KARŞILIK DERİM Kİ:
KADIN ÇİÇEKTİR SULANMAK İSTER. BAKIM İSTER İLGİ İSTER. EEEEE ŞEVKAT İSTER ANNESİNİ ÖZLER GİTMEK İSTER. İZİN VER GİTSİN KAVGA ETME, KOLAY DEGİLDİR. ANASINDAN AYRILMIŞ KIZCIAGIZ. GÖNLÜNÜ HOŞ TUT, ONLAR BİZE EMANET EMANETE HIYANET ETME , KIZIYOM ŞU ADAMLARA BE ABLA DEVAM ARKANDAYIM... BENDE KADINLARI DEPROSYANA SOKAN ERKEKLERE KARŞIYIM ERKEKMİSİNİZ BE!!! :D:D:D
YETER DEMİ
ABLAM SENİNDE KANDİLİN ŞİMDİDEN MUBAREK OLSUN... HANİ ARADA BİZEDE DUA ET İNŞALLAH...

ebe78

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH RAZI OLSUN EMEĞİNE SAĞLIK .B)

ebe78

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH RAZI OLSUN EMEĞİNE SAĞLIK .B)

nohco

Kayıtlı Kullanıcı

ravzanur kardes birde bu sekilde davranan erkeklerin ne ceza gorecegini bir soylesen icim rahatlasa yani kocasina hakkini helal etmezse kadin ne olacak belki bunlari duyarlarsa biraz toparlanirlar

sehidearzu

Kayıtlı Kullanıcı

mtekik kardeşim helal size maşallah çok güzel ifade etmişsiniz müsliman eşlerimizi...
ravzanur ablamızın yazdıkları gibide var. ama müsliman olsada kasada çürük elma herzaman bulunur işte...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt