Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kabuslar ve Karabasanlar Nelerdir? (1 Kullanıcı)

mavci

* ZİKİR * FİKİR * ŞÜKÜR *
Yönetici
Kabuslar ve Karabasanlar Nelerdir?

Kabuslar, canavarlar ve korkutucu olaylarla dolu tedirgin edici rüyalardır. Çoğu insan, özellikle sabahın erken saatlerinde kabus görür. Bu olayın ara sıra gerçekleşmesi önemli bir sorun değildir. Kabus bozukluğu olan kişilerin kabuslarla ilgili ciddi problemi olur.

Karabasanlar kabuslardan farklıdır. Karabasan sırasında:

•Sinirli ve huzursuz olabilirsiniz, uyanamayabilirsiniz ve rahatsız olabilirsiniz.
•Çığlık atabilirsiniz ya da çılgınca konuşabilirsiniz.
•Gözleriniz tamamen açık olmasına ve görebiliyor olmanıza rağmen tepki veremeyebilirsiniz.

Sabahleyin uyandığınızda ne olduğunu hatırlayamazsınız. Karabasanlar zararsızdır ve her biri derin uykuyla sona erer

Nasıl Oluşur?

Kabuslar genellikle çocukluk döneminde, özellikle de 3 ila 6 yaş arasında olur. Bazı insanlar her kabusta başka bir rüya görürlerken, bazıları da aynı rüyayı defalarca görebilir. Kabuslar anti-depresan ve uyku ilacı gibi belli ilaçların alınması sonucu da oluşabilir. Bu durum, travma sonrası stres bozukluğunun (TSSB) ya da panik bozukluğunun bir belirtisi olabilir. Kadınlar erkeklerden daha fazla kabus görürler.

Karabasanlar, kabuslar kadar yaygın değildir, daha çok 4 ila 12 yaş arasındaki çocuklarda başlar ve genellikle geçer. Yetişkinlerdeki karabasan, 20li yaşlarda başlar. Genç erkekler, genç kızlara nazaran daha fazla karabasan görürler ancak karabasandan etkilenen yetişkin erkek ve kadınların sayısı eşittir.

Karabasanların sebebi bilinmemektedir fakat stres, gerginlik ve çatışmayla alakalıdır. Uyurgezerlerin ya da ailesinde karabasan gören insanlar bulunan kişilerin karabasan görme ihtimali daha fazladır.

Semtomları Nelerdir?

Eğer:
•Kabuslar sırasında defalarca uyanıyorsanız
•Rüyaların uzun sürdüğünü hissediyorsanız ve çok korkutucularsa
•Kabuslar hayatınızı, güvenliğinizi ve sizi tehdit eder gibiyse
•Kabusları detaylarıyla hatırlıyorsanız
•Rahat uyuyamamanız iş, okul veya sosyal aktivitelerinizi etkiliyorsa.
Kabus sorununuz olabilir.

Karabasanlarınız olduğunda:
•Uyumaya başladıktan birkaç saat sonra çığlık atmaya ve ağlamaya başlayabilirsiniz.
•Kalbiniz çarpıntınız ve soluk alıp vermeniz sıklaşır.
•İnsanlar sizi gördüklerinde rahat olmadığınızı farkederler.
•Rüyayı kesinlikle hatırlamazsınız.
•Başkaları size bahsetmedikçe olayı hiç hatırlayamazsınız.

Nasıl Teşhis Edilir?

Uzmanınız size:

•Uyku düzeninizi
•Kafein, alkol, ilaç kullanımınızı
•Yeme ve egzersiz alışkanlıklarınızı
•Zihinsel ve fiziksel durumunuzu
•Hastalık geçmişinizi, zihinsel sağlık geçmişinizi ve aile geçmişinizi
•Stres kaynaklarını sorabilir.

Sizinle konuştuktan sonra, doktorunuz sizi fiziksel olarak muayene eder. Laboratuar testleri için kan örneği alabilir.

Doktorunuz bir uyku merkezinde uyumanızı tavsiye edebilir. Burada, gece boyunca nefes alıp vermeniz, göz hareketleriniz, kaslarınızın tonusu, kanınızdaki oksijen seviyesi, nabzınız ve kalp ritminiz ve beyin dalgalarınız incelenir.

Nasıl Tedavi Edilir?

Kabus bozukluğu olan insanlar için danışmanlık ve terapi yöntemleri genellikle faydalı olur. Bazı antidepresan ve uyku ilaçları da tedaviye yardımcı olur. Ancak bazı uyku hapları bağımlılık yapabilir. Uzmanınızla birlikte kısa ve uzun süreli kullanım için doğru ilacı belirleyebilirsiniz.

Şiddet içerikli şovlar ve korku filmleri yatarken korkmaya ve kabus görmeye neden olabilir. Bu tip şovları izlemekten kaçının. Çocuğunuzu, uyuduktan bir saat sonra, kısa bir süre karşılıklı konuşmak için uyandırarak gece karabasanı görmesini engelleyebilirsiniz.

Uzmanınız size rahatlama tekniklerini, diyetinizi değiştirmenizi ve egzersizle desteklenen bir sağlıklı yaşam tarzını önerebilir. Daha dinlendirici bir uyku için uzmanınıza danışabilirisiniz.

Kenthaber

MyKaBuS

Kayıtlı Kullanıcı
Evet Banada Devamlı Karabasan Gelirdi... Her Yattığımda Gelirdi... Allah Şükür ki 7 Ayetel Kürsü 1 Felak 1 Nas 1 Fatiha 3 İhlas Okuyunca Gelmiyor Rahat Rahat Yatıyorum...

İnsan Boğuluyormuş Gibi Hissediyor.. Sanki Yırtınacasına Bağırıyorsunuz ve Kimse Duymuyor Sizi... Allah'ım Yardım Et Rabbim Yardım Ett Diye Bağırıyorum Olmuyor Sonra KUL EUZU Bİ RABBİNNAS MELİKİNNAS İLAHİNNAS diye Nas Suresini Okumaya Çalışıyorum Sesim Boğuk Boğuk Çıkıyor Zor da Olsa Okuyorum Sonra da Gidiyor.............

.............................

hakaNet

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleyküm....sağol bilgilendirdiğin için..Allah kimsenin başına vermesin karabasanlar kabuslar fln..Allah'ıma şükürler olsun ki bnm öyle bi durumum olmadı...kabus olduda karabasn olmadı....selametle

mavci

Yönetici
Ve Aleykumselam...

Ve Aleykumselam...

selamun aleyküm....sağol bilgilendirdiğin için..Allah kimsenin başına vermesin karabasanlar kabuslar fln..Allah'ıma şükürler olsun ki bnm öyle bi durumum olmadı...kabus olduda karabasn olmadı....selametle

Evet Banada Devamlı Karabasan Gelirdi... Her Yattığımda Gelirdi... Allah Şükür ki 7 Ayetel Kürsü 1 Felak 1 Nas 1 Fatiha 3 İhlas Okuyunca Gelmiyor Rahat Rahat Yatıyorum...

İnsan Boğuluyormuş Gibi Hissediyor.. Sanki Yırtınacasına Bağırıyorsunuz ve Kimse Duymuyor Sizi... Allah'ım Yardım Et Rabbim Yardım Ett Diye Bağırıyorum Olmuyor Sonra KUL EUZU Bİ RABBİNNAS MELİKİNNAS İLAHİNNAS diye Nas Suresini Okumaya Çalışıyorum Sesim Boğuk Boğuk Çıkıyor Zor da Olsa Okuyorum Sonra da Gidiyor.............

.............................

Allah CC. bizleri bildiğimiz ya da bilmediğimiz tüm şerlerden korusun...
Tüm kötülüklerden bizi muhafaza etsin inşallah...
Felak ve Nas Surelerini devamlı okuyalım inşallah...
Allaha emanet olunuz...

ebuzer25

Kayıtlı Kullanıcı
kürşat kardeşim banada karabasan cok gelirdi buaralar biraz daha azaldı.Alıstım artık kanki olduk kendısıyle:)şaka bir yana bende cok okuyarak yatıyorum ama arada gelıyor.euzu bikelimatillahittammati min şerri ma haleg.bu duayı okuyunca gidiyorlar.annem ve babam beni hocaya götürdüler hoca dediki(ne kadar dogru bilmiyorum)bana yapılan bir büyüden sonra üstümde kalmıs.muska yaptı üstümde taşiyayım diye arada taşıyorum.Ama muskadan sonra daha azaldı.Ama hiç korkmuyorum hem neden korkayim oda benim gibi bir yaratılmış.ALLAH dilemedikten sonra zarar veremez.öyle degilmi???selametle kalın

MyKaBuS

Kayıtlı Kullanıcı
kürşat kardeşim banada karabasan cok gelirdi buaralar biraz daha azaldı.Alıstım artık kanki olduk kendısıyle:)şaka bir yana bende cok okuyarak yatıyorum ama arada gelıyor.euzu bikelimatillahittammati min şerri ma haleg.bu duayı okuyunca gidiyorlar.annem ve babam beni hocaya götürdüler hoca dediki(ne kadar dogru bilmiyorum)bana yapılan bir büyüden sonra üstümde kalmıs.muska yaptı üstümde taşiyayım diye arada taşıyorum.Ama muskadan sonra daha azaldı.Ama hiç korkmuyorum hem neden korkayim oda benim gibi bir yaratılmış.ALLAH dilemedikten sonra zarar veremez.öyle degilmi???selametle kalın

sevda kardeşim... seni cok iyi anlıyorum... karabasan gerçekten zor yaaaa... bağırıyorsun duymuyor kimse seni... üzerine çöküyor bişey tamda bağrına basıyor valla :) neler çektim ahhhh ahhhh....

bende cok okuduğum zamanlar geliyordu.... felak nas ayetel kürsü ihlas fatiha okuyorum gelmiyor...

ebuzer25

Kayıtlı Kullanıcı
bende felag nas ayetel kursi okuyorum ama genelde sabah namazından sonra oluyor.birde cok üzgün oldugum veya sıkıntılı oldugum zamanlar oluyor beni halsiz bırakıyor.neyse gecer heralde(inşallah)yinede ALLAH kımseye yasatmasın.

MyKaBuS

Kayıtlı Kullanıcı
Ahhh Sevda Kardeşim Ben Neler Çektim Bir Bilsen Varya.... Cinlerin Musallatı Vardı Bende :( 2 Tane Cin Rahatsız Ederdi Beni.. Hiç Uyuyamazdım.. Aklımda Birşeyler Kurcalardı Beni... Sıkıntı Darlık Basardı. Korkunc Rüyalar Görürdüm... Karabasanlar.... Rüyamda Beni Uçurumdan Atarlardı... Sıçrayarak Uyanmalar. Aşırı Sinirlenme. Öfkelenme... Neler Çektim Neler.... Allah'a Şükür ki Bir Hocaya Gittik Düzeltti Beni. Sonrada Kendimi İslamiyete Verdim Yarım Hafız Oldum.... Sonra Düzeldim Valla... Ama Bazen Sıçrama Oluyor Bazende Karabasan Geliyor Dua Etmediğim Zaman.....

ebuzer25

Kayıtlı Kullanıcı
cok şükür kürşat kardeş bende öyle şeyler olmadı.ne rüyalarım korkunc nede öyle cinleri görüyorum(ALLAH)korusun.korktugumdan degıl ama yinede yaşamak istemem.Ama senin karabasanın hayırlı işlere vesile olmuş:)saka bir yana ALLAH daha size yaşatmasın.hayırlı geceler.

نعىمة

Yasaklı Kullanıcı
Ötelerin ötesinde dertler vardır. Öyle büyük dertler ki hiç buradakilere benzemez. Sıkıntılar vardır, öyle büyük sıkıntı ki hiç burayla mukayesesi yapılamaz....

Kendilerine ahiret gününe iman ile ilgili bir soru yöneltilse, dilleri ile onun dehşetinden söz ederken kalpleri ne söylediğinin farkında bile olamaz. Bunun ispatı çok kolaydır. Siz işlediği bir amelin günah olduğu konusunda onu uyarırsınız ya da çok büyük hata yanlış dersiniz, o da haklısın der ama günaha–hatasına devam eder.
İşte bu kalbin tasdiklemediği bir inanıştır
.

http://forum.islamiyet.gen.tr/ahire...okulecek-daglar-yurutulecek-8.html#post688080

Bu kabuslar, karabasanlar inanın ki ölüm dehşetine, sekeratı mevte, kabirdeki sorgu suale nazaran bir şey değil...kapakaranlık dar bir yerde, gözleri şimşek sesleri gökgürültüsü gibi olan Münker ve Nekire doğru cevab vermezsek ...öyle bir tokmakla vururlar ki esemize ne kadar cin ve insan varsa bir araya gelseler bu tokmağı kaldıramazlar...ölümün ne zaman geleceğini de bilmiyoruz..
"son nefeste konuşmazsa bu diller bütün cihan senin olsa ne fayda.."

mavci

Yönetici
Selamünaleykum...

Selamünaleykum...

Allah CC. bizleri bildiğimiz ya da bilmediğimiz her türlü şerlerden korusun....AMİNN...

MyKaBuS

Kayıtlı Kullanıcı
Felak Suresi Meali

Deki; Sığınırım Karanlığın Ardındaki Şafağın Rabbine
Yaradılan Herşeyin Şerrinden.
Karanlık Çöktüğünde Gecenin İçinde İşlenen Şerden.
Düğümlere Üfleyen Büyücülerin Şerrinden
Ve Haset Etmeye Başladığı Zamanda Hasetcinin Şerrinden

.....................................

mavci

Yönetici
...

...

Felak Suresi Meali

Deki; Sığınırım Karanlığın Ardındaki Şafağın Rabbine
Yaradılan Herşeyin Şerrinden.
Karanlık Çöktüğünde Gecenin İçinde İşlenen Şerden.
Düğümlere Üfleyen Büyücülerin Şerrinden
Ve Haset Etmeye Başladığı Zamanda Hasetcinin Şerrinden

.....................................

Allah CC. razı olsun kardeşim...
Allah CC'a sığınalım inşallah...

Ypirgon

Kayıtlı Kullanıcı
Allah "ben size şah damarınızdan daha yakınım""yanlız benden isteyin bana dua okuyun" demişken neden hacılardan hocalardan medet umarsınız anlamam. ben de çok zor olaylar yaşadım, cinler koluma gelip yazılar yazdırırlardı. 3 hocaya gittim hiç fayda görmedim. bu musubet sayesinde(şükürler olsun ki Rabbim bana bu musubeti yaşattı)namaza başladım, dinin gereklilikleri dorultusunda yaşamaya çalıştım ve hala çalışıyorum, ve sadece Rabbimden istedim araya hiç kimseyi sokmadım ve Allah'ıma bin şükürler olsun kurtuldum. anladım ki bu musubetle imtihan edildim ve doğru yola sokuldum...işin özeti sadece ve sadece dua edin(felak, nas, ayetel kürsi) ve ibadetlerinizi yapın..size hiç bir şey yapamazlar. beni ölümle bile tehtit ettiler ama hiç korkmadım ve onlara "Rabbim müsade etmedikçe kılıma bile dokunamazsınız" dedim. bana cevapları ne oldu biliyormusunuz "senle uğraşmak çok zor Allah seni koruyor, etrafını meleklerle dolduruyor"dediler.Yeryüzünün halefi insandır. biz Allah'ın yarattığı en mükemmel varlıklarız. bu nedenle önce Rabbimize sonra kendimize güveneceğiz...sevgi ve muhabbetle....

mavci

Yönetici
Esselamüaleykum...

Esselamüaleykum...

Ypirgon kardeşimiz...
Öncelikle hoşgeldiniz...
Üyeliğiniz hayırlı ve daim olsun inşallah...

Rabbim istemezse eğer yaprak bile kımıldayamaz inşallah...
Allah CC. bizleri yolundan ayırmasın...
Bildiğimiz ve bilmediğimiz tüm şerlerden korusun...
AMİNNN...

semabrk

Kayıtlı Kullanıcı
s.a mavci

s.a mavci

arkadaşım çok güzel bi konuya değinmişsin benimde bildiğim bişey var bu konuda sizinle paylaşmak isterim.
1.si arkadaşlarımı dediği gb du okumak felak,nas,fatiha,ayatel kürsi
2.si de ben o dualardan sonra yatağıma girince;
33Subhanallah,33 Elhamdülillah,34 Allahuekber ÇEKİYORUM ölümden başka hiç bişey zarar veremezmiş bu tesbih çekildiği zaman.

mavci

Yönetici
Ve Aleykumselam...

Ve Aleykumselam...

arkadaşım çok güzel bi konuya değinmişsin benimde bildiğim bişey var bu konuda sizinle paylaşmak isterim.
1.si arkadaşlarımı dediği gb du okumak felak,nas,fatiha,ayatel kürsi
2.si de ben o dualardan sonra yatağıma girince;
33Subhanallah,33 Elhamdülillah,34 Allahuekber ÇEKİYORUM ölümden başka hiç bişey zarar veremezmiş bu tesbih çekildiği zaman.

Allah CC. razı olsun inşallah...
Her namazdan sonra 33 defa Subhanallah, Elhamdulillah ve Allahuekber tesbih çekmemmizin bir nedeni de budur belki...

Kur'an ve sünnet rehberimiz olsun inşallah...

semabrk

Kayıtlı Kullanıcı
belkide dinimiz her konuda insanları koruyo ve onları en güzel şekilde ödüllendiriyo. ama bunları iş değerlendirebilmekte özüne inebilmekte. Rabbim razı olsun slm ve dua ile.Allaha emanet.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt