Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

İYİLİK VE İBADETLERLE İLGİLİ HADİSLER (1 Kullanıcı)

mneccar

Kayıtlı Kullanıcı
KARDEŞLERİM ''BU HADİSLERİ ^^MÜJDELİ HADİSLER 1^^ KİTABINDAN ALDIM. KENDİM YAZDIĞIM İÇİN HADİSLERİN YAZIMINDA HATA OLMUŞ OLABİLİR. İNŞALLAH ALLAH(CC) BU HADİSLERİ YERİNE GETİRMEYİ NASİP EDER

ALLAH(cc) Resulü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
****''Allah'ın katında, bir müslüman kardeşinin gönlüne, sevinç ve inşihar(mutluluk,sevinç) sokmandan daha sevimli bir şey yoktur'' (Ramuz el-Ehadis)

****Hz. Enes'ten: Medineli müslümanların yani Ensar'ın içinden bir insan yine onlara imamlık yapardı. bu adam her ne zaman namaza başlayacak olursa mutlaka 'kul huvallahu Ehad' süresini okurdu; ondan sonra diğer süreleri okurdu. her rekatta bunu böyle yapardı. arkadaşları bir gün ona: ''sen bu süre ile başlıyorsun sonra onunla yetinmeyip başka bir süre daha okuyorsun. ya sadece onu oku yada bırak başkasını oku!'' dediler.
O adam: ''ben onu okurum ve asla da bırakmam; siz bana imamlık yaptırdığınız sürece ben ancak onu okurum isterseniz benim yerime size başkası namaz kıldırsın'' dedi. Ensar toplulugu aralarında ondan daha üstün kimseyi bulamadıkları için, başkalarının kendilerine imamlık yapmalarını istemediler. Bir gün Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem'e gelip bu durumu da bildirdiler. ALLAH(cc) Resulu sallallahu alleyhi ve sellem, o adama şöyle dedi:
---''Ey filan! arkadaşlarının teklifini kabul etmene mani olan şey nedir? neden her rekatta bu sureyi okumak ihtiyacını duyuyorsun?''
o adam: 'ne yapayım ben bu sureyi çok seviyorum!' deyince HZ. peygamber(s.a.v.) ona şöyle buyurdu: ''senin bu sureyi sevmen, seni mutlaka cennete sokacaktır'' (TİRMİZİ, BUHARİ)

****''Yolda insanlara eziyet veren bir diken dalını koparıf yolan kişiyi, cennette o ağacın arasında yürürken gördüm.'' (BUHARI, MUSLİM, TİRMİZİ)

****HZ. ebu umame'den:
bir adam cennete girdi, kapısında şöyle bir yazı gördü: verilen sadakanın karşılığı on sevap, ödünç olarak verilen paranın karşılığı ise on sekiz sevaptır'' (TABERANİ, EL-MU'CEMU'L-KEBİR
'DE)
ibni mace hz. enes'ten şu ilaveyi de nakleder: dedim ki ey cebrail aleyhisselam! neden ödünç para sadakadan daha üstün oluyor? Cebrail aleyhisselam cevap verdi: ''çünkü dilenci dilenirken yanında para bulunabilir. ama ödünç para isteyen kişinin mutlaka bir ihtiyacı vardır da onun için istemiştir''

****hz. Ebu Hureyre'den:
''kim sabah namazını kılarsa artık o kişi ALLAH(cc)'ın himayesinde olur. ALLAH(cc) kendi himayesine aldığı kişiyi de mutlaka korur'' (TİRMİZİ)

****HZ. EBU SAİD'DEN:
ALLAH(CC) resulü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu: ''kim abdest alıp da: ^Sübhaneke allahümme ve bihamdik. Estağfiruke ve etübu ileyk^ (ALLAH(CC)'ım! seni hamdinle tesbih ederim. günahlarımın bağışlanmasını senden dilerim ve sana tövbe ederim.) derse, bu bir kağıda yazılı olarak mühürlenir. Arş'ın altına kaldırılır. kıyamet gününe kadar o kağıt korunur'' (REZİN)

****HZ. ebu mesud'dan: ''kim geceleyin Bakara süresinin son iki ayetini okursa bu iki ayet o gece ona yeter(de artar)'' (BUHARİ, MÜSLİM, EBU DAVUD, TİRMİZİ)

****Biriniz ALLAH(CC) için bir sadaka vermek istediğinde, onu annesi ve babası namına versin. ozaman, anne ve babasının sevabından hiçbir şey eksilmeden, o kişi de aynı sevabı alır'' (RAMUZ EL-EHADIS)

****HZ. OSMAN'DAN: kim gayet güzel bir abdest alırsa, tırnaklarının altına varıncaya dek, vucudundan bütün günahları çıkar.'' (MÜSLİM)

****HZ. İBNİ ÖMER'DEN: 'KUL NAMAZA DURUNCA, GÜNAHLARI BAŞINA VE OMUZUNA KONUR. RÜKÜ VE SECDEYE KAPANDIKÇA O GÜNAHLAR DÖKÜLÜR.'' (TABERANİ, BEYHAKİ)

****HZ. İBNİ ÖMER'DEN: ALLAH(cc) Resulü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
''kim hac görevini yapıp da ölümümden sonra benim kabrimi ziyaret ederse, sanki beni sağ iken ziyaret etmiş gibi olur'' (TABERANİ, EL-MU'CEMU'L KEBİR VE'L-EVSAT'TA)

****HZ. EBU ZER'DEN: ALLAH(cc) Resulü sallallahu aleyhi ve sellem İLE BİR GÜN KIŞ AYINDA DIŞARIDA GEZİYORDUK. AĞAÇLARIN YAPRAK DÖKÜMÜYDÜ. HZ. PEYGAMBER(SAV) YAPRAKLARI DÖKÜLEN BİR AĞAÇ DALINI ELİNE ALDI VE DEDİ Kİ: 'EY EBÜ ZER!''
BEN ''BUYUR ALLAH'IN(CC) RESULÜ! DİYE CEVAP VERDİM. ŞÖYLE BUYURDULAR:
''İNANAN BİR İNSAN, SADECE ALLAH(CC) RIZASINI KAZANMAK İÇİN KALKIP NAMAZ KILARSA GÜNAHLARI, İŞTE BU AĞACIN YAPRAKLARI GİBİ DÖKÜLÜR'' (İMAM AHMED''

****ALLAH(cc) Resulü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu: ''İNSANIN EVİNE VE AİLESİNE VERDİĞİ BÜTÜN ŞEYLER YAPTIĞI HARCAMALAR BİRER SADAKADIR'' (İMAM AHMED)

***HZ. ÖMER'DEN: ALLAH(cc) Resulü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
''ÖYLE UMUT EDİYORUM Kİ ALLAH(CC), AREFE GÜNÜ ORUCUNU; O GÜNDEN ÖNCEKİ SENE İLE O GÜNDEN SONRAKİ SENELERİN GÜNAHLARINA KEFARET YAPAR'' (MÜSLİM)

****HZ. İBNİ ABBAS'TAN: ALLAH(cc) Resulü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
''HER KİM BİR EL İŞİNDE ÇALIŞIP YORULUYORSA, AKŞAMA BAĞIŞLANMIŞ OLARAK KAVUŞUR'' (TABERANİ, EL-MU'CEMÜL-EVSAT'TA)

****HZ. SALİM İBNİ ABDULLAH'TAN: ALLAH(cc) Resulü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
BİR KİMSE, ÇARŞIYA GİRERKEN: '' LA İLAHE İLLALLAHU, VAHDEHU, LA ŞERİKELEH, LEHÜL MÜLKÜ VE LEHÜL HAMDÜ, YUHYİ VE YUMİTU VE HÜVE HAYYUN LA YEMUTU, BİYEDİHİL HAYR VE HÜVE ALA KÜLLİ ŞEY'İN KADİR(ALLAH'TAN(CC) BAŞKA İLAH YOKTUR; BİRDİR TEKTİR ORTAĞI YOKTUR, MUHTAÇ DEĞİLDİR HERŞEYİN TEK SAHİBİ O'DUR VE HAMD ÖVGÜ SENA O'NA LAYIKTIR, O'NA AİTTİR, HAYATI VE ÖLÜMÜ VEREN O'DUR, O HAYY'DIR, BAKİ'DİR, ÖLÜMSÜZDÜR. HER HAYIR O'NUN ELİNDEDİR, O'NUN KUDRETİ, GÜCÜ HER ŞEYE YETER)DERSE, ALLAH(CC) ONA BİR MİLYON SEVAP VERİR. ONUN BİR MİLYON GÜNAHINI SİLER VE ONU BİR MİLYON MERTEBE YÜKSELTİR VE ONUN İÇİN CENNETTE BİR KÖŞE BİNA EDER.'' (EBU YA'LA, TİRMİZİ)

****HZ. EBUD DERDA'DAN: ALLAH(cc) Resulü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
''BİR MÜSLÜMAN YOKTUR Kİ, BİR MÜ'MİN KARDEŞİNE GIYABEN(ARKASINDAN) DUA ETSİN DE, BİR MELEK DE ONA ''SANA DA BİR O KADAR'' DEMESİN'' (RAMUZ EL-EHADİS)

****HZ. EBU MUSA'DAN: ALLAH(cc) Resulü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
''HER MÜSLÜMANIN SADAKA VERMESİ GEREKİR.
DENİLDİ Kİ:
YA BULAMAZSA?
'İKİ ELİYLE ÇALIŞIR, KENDİSİNE HARCAR, HEMDE TASADDUK EDER' BUYURDU.
BUNU DA YAPAMAZSA?
'YORGUN VE İHTİYAÇ SAHİBİNE BEDENEN YARDIM EDER.'
BUNU DA YAPAMAZSA?
'İYİYİ VE HAYRI EMREDER.'
BUNU DA YAPAMAZSA?
'KÖTÜDEN MEN EDER; İŞTE BU DA BİR SADAKADIR' BUYURDU. (BUHARİ, MÜSLİM)

****HZ. CABİR'DEN: ALLAH(cc) Resulü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
''ALLAH(CC) BİR KULA BİR NİMET VERİR DE, O KUL DA 'ELHAMDÜLİLLAH' DERSE, NİMETİN ŞÜKRÜNÜ EDA ETMİŞ OLUR. EĞER İKİNCİ DEFA 'ELHAMDÜLİLLAH' DERSE SEVABI TAZELENİR. ÜÇÜNCÜ DEFA 'ELHAMDÜLİLLAH' SÖYLERSE, ALLAH(CC) ONUN GÜNAHLARINI MAĞFİRET EDİP BAĞIŞLAR'' (HAKİM, MÜSTEDREK)

jaled

Kayıtlı Kullanıcı
RE: İYİLİK VE İBADETLERLE İLGİLİ HADİSLER

Kendin yazıp uğraşmışsın ALLAH Razı olsun.
Teşekkürler.

desertrose

Kayıtlı Kullanıcı

Selamun aleykum..
Allah c.c. razı olsun kardeşim emeğine sağlık..
Selam ve dua ile kal inşaAllahB)

theays

Kayıtlı Kullanıcı

SELAMIN ALEYKÜM ALLAH RAZI OLSUN KARDEŞİM İNŞAALLAH OKUYUP NASİHAT ALANLARDAN OLURUZ

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt